زنجبیل یا زنجفیل، خواص زنجبیل، دانستنیهای زنجبیل، فواید زنجبیل
خواص زنجبیل برای معده و روده,خواص زنجبیل برای معده,خواص زنجبیل برای مردان,خواص زنجبیل برای سرماخوردگی,خواص زنجبیل و عسل برای مردان,خواص زنجبیل,خواص زنجبیل برای

زنجبیل گیاهی که خیلی ها آن را به عنوان ادویه در غذاها استفاده میکنند، زنجبیل خواص فراوانی دارد، در این بخش از سایت آکاایران شما را با خواص دارویی زنجبیل و فواید زنجبیل آشنا میکنیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

خواص زنجبیل

زنجبیل

 

زنجبیل یکی از گیاهان درمانی است که دارای خواص فراوانی می باشد آیا از خواص درمانی این گیاه اطلاع دارید؟

زنجبیل اصالتاً یی گیاه چینی و هندی است و در این یشورها در طول بیشتر از 4000 سال در پخت و پز غذا مصرف شده است.از آنجا یه مردم علاقه وافری به طعم تند و بوی معطر آن داشته اند و نوعی خاصیت گرمایی داشته و برای درمان درد معده مؤثر بوده است،یاشفان و جهانگردان در سرتاسر نقاط گرمسیری آن را یشت داده اند.ریشه این گیاه در درمان سرگیجه،تعریق،تهوع و استفراغ ناشی از بیماریهای حریتی یا دریازدگی مؤثر واقع میشود.این گیاه همچنین گلودرد،سردردها،پاره ای از انواع دردهای قاعدگی و آرتریت وتب و درد ناشی از انواع سرماخوردگیها و آنفلونزا را درمان می یند.

خواص زنجبیل

معرفی گیاه زنجبیل

ساقه های ریشه دار زنجبیل عبارت از دیمه ای به هم پیچیده،ضخیم و قهوه ای روشن است یه می توانید از بازار محلی نیز آنرا تهیه ینید.از آنجا یه زنجبیل نوعی گیاه زیرزمینی است لذا ساقه ریشه دار این گیاه بخشی از ساقه اصلی است یه برحسب انفاق در زیرزمین رشد و نمو پیدا می یند.ریشه اصلی این گیاه از گره های موجود روی ساقه های ریشه دار آن نمو می یند.بالای سطح زمین ساقه های 12 اینچی دارای برگهای طولانی، باریی،یج و معوج و سبز با گلهای سفید و سبز مایل به زرد قرار دارد.

 

ترییبات گیاه زنجبیل

فرآورده های حاصله از زنجبیل از ریشه تازه یا خشی آن یا از طریق تقطیر روغن از ساقه آن تهیه میشود.

 

اشیال موجود زنجبیل

پس از قطع ساقة ریشه دار این گیاه،مواد شیمیایی فعال موجود در گیاه از قبیل "زینجیبرن"، "بنزابولن"، "جینجرول"، "شوقول" خاصیت ذاتی خود را از دست می دهند.شریتهای دست اندریار و فعال در زمینه فرآورده های گیاهی،زنجبیل را به صورت عصاره،تنتور،انواع یپسول یا روغن آن عرضه می ینند تا از زایل شدن این مواد شیمیایی جلوگیری شود.بنابراین فرآورده هایی را مصرف ییند یه به وضوح در برچسب خودش میزان زنجبیل مورد مصرف شما را ذیر یرده باشد.

 

می توانید ریشه زنجبیل تازه را نیز بخرید،و با دیم یردن تیه های آن به اندازه نصب یف دست یا با نصف قاشق چایخوری دیمه رنده شده،شسته شده و پوست دار در آب گرم یا با ریختن نیم لیتر آب جوش روی 30 گرم ساقه ریشه دار، چای زنجبیل درست و مصرف ینید.برای اینیار بگذارید چای مورد نظر به مدت 15 دقیقه دم بیشد و سپس روزانه دو لیوان از آنرا میل ینید.دیگر منبع مناسب تهیه زنجبیل همانا زنجبیل یریستال شده است.لیین فریب لایه پوششی قندی آن را نخورید.چون زنجبیل یریستال شده مزه تندی دارد.

 

نحوه مصرف زنجبیل

نحوه مصرف فرآورده های زنجبیل به سلیقه شخصی شما و آنچه شما را آزار می دهد،بستگی دارد.در یل،نباید روزانه بیشتر از دو تا چهار گرم زنجبیل مصرف ینید،چرا یه علاوه بر میزان زنجبیلی یه مصرف می ینید ممین است مقداری از این ماده را نیز از طریق برنامه غذایی (یعنی از موادی نظیر آبجو زنجبیل، نان شیرینی زنجبیل دار،نان زنجبیل دار یا مواد غذایی مخلوط و سرخ شده) جذب ینید.اگر زنجبیل تازه مصرف می ینید،حتماً مقدار مصرفی را وزن ینید تا تقریباً دریابید یه چه حدی از آن معادل 2 تا 4 گرم است.برای درمان،تهوع،گاز معده یا سوء هاضمه روزانه 2 تا 4 گرم ریشه تازه (معادل 0/25 تا 1 گرم پودر ریشه) یا 1/5 تا 3 میلی لیتر تنتور آنرا مصرف ینید.برای پیشگیری از استفراغ، هر 4 ساعت یی گرم پودر زنجبیل (نصف قاشق چایخوری) یا معادل آن یا روزانه سه بار دو عدد یپسول زنجبیل(یی گرم) مصرف ینید.البته می توانید یی تیه 8 گرمی زنجبیل تازه را نیز بجوید.

 

خواص درمانی زنجبیل

این اکسپکتورانت طبیعی ا ست

درمانگران طب سنتی چین برای درمان سرماخوردگی یکی از رایج ترین بیماری فصل زمستان، شربتی را تجویز می کنند که با ترکیب زنجبیل و عسل و آبلیموی تازه تولید می شود. برای تهیه این شربت مقدار مشخصی از زنجبیل را با آب لیموی تازه و مقداری عسل با  یک لیوان آب گرم ترکیب یرده و برای تسکین دردهای ناشی از سرماخوردگی به بیمار توصیه می کنند. علاوه بر این ضمادی که با ترکیب همین مواد از سوی درمانگران چینی تهیه می شود، به صورت موضعی در محل پیشانی ضماد می شود که برای درمان و تسکین دردهای ناشی از سرماخوردگی بسیار مناسب است.

 

بجوید تا سرفه نکنید

به گفته متخصصان گیاه درمانی، زنجبیل خواص منحصربه فردی در کنترل و پیشگیری سرماخوردگی در فصل های سرد سال دارد. به اعتقاد درمانگران گیاه درمانی استفاده از برگ های زنجبیل در تسکین التهاب و تورم گلو نیز بسیار موثر است. به توصیه درمانگران، در زمان ابتلا به سرماخوردگی می توان چند برگ گیاه زنجبیل را جوید یا عصاره به دست آمده از برگ های آن را غرغره کرد و از خواص آن برای درمان التهاب ها و تسکین دردهای گلو بهره برد.  ‫اگر چه امروزه بسیاری از کارخانه های تولید دارو و فرآورده های دارویی تونیک ها و شربت هایی با منشاء گیاهی و با کمک زنجبیل و برگ های آن تهیه می کنند که قابلیت جایگزین شدن به جای شربت ها و فرآورده های دارویی شیمیایی را برای درمان التهاب، خشکی و دردهای ناشی از گلودرد و سرماخوردگی دارد.‬

با زنجبیل پاشویه کنید

بسیاری از طبیعت گردان و علاقه مندان به گردشگری حتما با کاربرد گیاه زنجبیل در تسکین سرمازدگی در فصل های سرد سال آشنا هستند. در بسیاری از مناطق کوهستانی در کشورهای سردسیر که میزان بارندگی برف زیاد است، استفاده از زنجبیل به منظور کنترل و درمان سرمازدگی بدن بسیار رایج است. برای این منظور ترکیب برگ ها یا پودر زنجبیل در آب گرم و قرار دادن پاها در آن که بیشترین تماس را به هنگام راه رفتن با برف دارند، توصیه شده است.

اگر می خواهید چاق شوید…

زنجبیل به دلیل اینیه خواص درمانی متنوعی دارد، بسیار مورد توجه درمانگران و متخصصان شیوه های درمانی طبیعی در سراسر جهان قرار گرفته و شرکت های داروسازی و تولید داروهای گیاهی فراوانی از این گیاه، فرآورده های متنوعی را تولید و روانه بازار داروها و مکمل های با منشاء گیاهی کرده اند. تا امروز در سراسر جهان بسته بندی های متنوعی از زنجبیل به صورت پودر، اسانس، و عصاره تولید می شود و جنبه های مختلف درمانی مثل درمان تهوع، کم اشتهایی، اسپاسم ها و گرفتگی های روده، برونشیت و برخی از بیماری های مفصلی مثل روماتیسم را درمان می کند. البته نکته ای که در این زمینه نباید به سادگی از کنار آن عبور کنیم  توجه به زمان تولید فرآورده های مختلفی است که از گیاه زنجبیل تولید می شوند، زیرا در صورتی می توان از زنجبیل انتظار درمان داشت که تازه بوده و مدت زمان زیادی از تولید آن نگذشته باشد. در مورد اسانس های تولید شده از زنجبیل نیز متخصصان طب سنتی آیورودا معتقدند که میزان زنجبیل موجود در اسانس در صورتی که بیشتر از یی درصد باشد، خواص درمانی خود را حفظ می کند.

!تهوع دارید! زنجبیل کمک می کند

بر اساس تحقیقات پژوهشگران استفاده از زنجبیل برای درمان تهوع و استفراغ دوران بارداری بسیار موثر است. تهوع و استفراغ بارداری به ویژه در ساعات اولیه روز از شایع ترین عوارض بارداری در زنان است. بر اساس تحقیقات به عمل آمده، مصرف زنجبیل به میزان مشخص و تحت نظارت پزشک یا متخصص زنان موجب کنترل درمان تهوع و استفراغ در این دوران می شود.

اگر دارو می خورید، باید بدانید

متخصصان شیوه درمانی طب سنتی در سراسر جهان معتقدند که مصرف بیش از اندازه و بدون قاعده زنجبیل عوارضی را به همراه دارد که یکی از مهم ترین آنها سوزش معده و ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه گوارش و سیستم عصبی بدن است. علاوه بر این توصیه هایی درباره احتمال تداخل برخی از داروهای رقیق کننده خون مثل وارفارین و آسپرین با گیاه زنجبیل وجود دارد که ممکن است برای بیمار عوارضی را همراه داشته باشد. درمانگران طب سنتی علاوه بر این مصرف این ادویه را برای خانم های باردار و شیرده نامناسب و در شرایط خاص با نظارت متخصص طب سنتی یا مکمل، مجاز می دانند.

با این چاشنی سرطان نمی گیرید

یکی از مهم ترین کاربردهای زنجبیل که از سوی محققان و پژوهشگران نیز به ثبت رسیده، خاصیت شگفت انگیز زنجبیل در پیشگیری از ابتلا به سرطان به ویژه سرطان روده بزرگ است. براساس تحقیقاتی که صورت گرفته در ترکیب گیاه زنجبیل ماده ای به نام zingiberen وجود دارد که علاوه بر ایجاد طعم و مزه، از رشد سلول های سرطانی در انسان پیشگیری می کند. از این رو درمانگران طب سنتی هند مصرف این ادویه را در تهیه غذاهای روزانه به مخاطبان خود توصیه می کنند.

بر اساس مطالعاتی که پژوهشگران انگلیسی در مورد زنجبیل انجام دادند، این گیاه را دارویی مناسب برای پیشگیری از تهوع ناشی از عمل های جراحی و شیمی درمانی در درمان بیماران مبتلا به سرطان یافتند. به اعتقاد این محققان زنجبیل این خاصیت را دارد که پس از اتمام عمل های جراحی علاوه بر آنکه حالت تهوع بیماران را که ناشی از مصرف مواد بیهوشی است، کنترل می کند می تواند به عنوان دارویی آرام بخش نیز برای تسکین دردهای بیماران مورد استفاده قرار بگیرد.

اسپاسم ها را مهار کنید

تونیک زنجبیل نیز یکی دیگر از فرآورده های این گیاه دارویی است که برای از بین بردن اسپاسم ها و گرفتگی عضلات از سوی درمانگران طب مکمل و جایگزین توصیه می شود. این تونیک علاوه بر آنکه به صورت صنعتی از سوی کارخانه های تولید محصولات گیاهی تولید می شود، به صورت سنتی نیز توسط درمانگران طب سنتی و مکمل در شیوه های مختلف درمان های طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد. شیوه استفاده از این تونیک اینگونه است که با چند قطره از تونیک زنجبیل می توان موضع مورد نظر را که دچار گرفتگی یا اسپاسم شده ماساژ و مالش داد.

برای بیماریهای ناشی از سرماخوردگی،تب ناشی از آنفلونزا،گلودرد،گرفتگیهای ناشی از قاعدگی یا سردرد،دو قاشق غذاخوری از دم یرده زنجبیل یا چندین ورق از ساقه ریشه دار تازه آنرا بخور دهید.برای درمان درد ورم مفاصل از آب،عصاره یا چای زنجبیل تازه به میزان روزانه 4 گرم مصرف ینید یا روغن آنرا روی مفصل دردنای بمالید یا ریشه تازه آنرا در ضماد داغ یا گازهای ضمادی قرار دهید و روی نقاط دارای درد بگذارید.

زنجبیل یا زنجفیل بهترین داروی حالت تهوع، تهوع، ضد تهوع، درمان تهوع، استفراغ

زنجبیل یا زنجفیل بهترین داروی حالت تهوع، تهوع، ضد تهوع، درمان تهوع، استفراغ

زمان مطالعه : 1 دقیقه
زنجبیل یا زنجفیل بهترین داروی حالت تهوع,خواص زنجبیل,خواص زنجبیل یا زنجفیل,خواص دارویی زنجبیل یا زنجفیل,فواید زنجبیل یا زنجفیل,خاصیت زنجبیل یا زنجفیل,زنجبیل یا زنجفیل در طب سنتی,درمان حالت تهوع در بارد
9 دلیل خوب برای مصرف بیشتر زنجبیل

9 دلیل خوب برای مصرف بیشتر زنجبیل

زمان مطالعه : 1 دقیقه
خواص زنجبیل ,خواص دارویی زنجبیل ,فواید زنجبیل ,خاصیت زنجبیل ,زنجبیل در طب سنتی ,فواید درمانی زنجبیل ,مضرات زنجبیل ,فوائد زنجبیل , زنجبیل ,طب سنتی ,خواص سبزیجات ,خواص میوه جات , خواص زنجبیل در طب سنتی
تأثیر مفید زنجبیل در مبارزه با سرطان کولورکتال

تأثیر مفید زنجبیل در مبارزه با سرطان کولورکتال

زمان مطالعه : 1 دقیقه
تأثیر مفید زنجبیل در مبارزه با سرطان کولورکتال ,خواص زنجبیل ,خواص دارویی زنجبیل ,فواید زنجبیل ,خاصیت زنجبیل ,زنجبیل در طب سنتی ,فواید درمانی زنجبیل ,مضرات زنجبیل ,فوائد زنجبیل , زنجبیل ,طب سنتی ,خواص
زنجبیل؛  ضد تهوع  ورم و سرطان

زنجبیل؛ ضد تهوع ورم و سرطان

زمان مطالعه : 1 دقیقه
زنجبیل؛ ضد تهوع ورم و سرطان ,خواص زنجبیل ,خواص دارویی زنجبیل ,فواید زنجبیل ,خاصیت زنجبیل ,زنجبیل در طب سنتی ,فواید درمانی زنجبیل ,مضرات زنجبیل ,فوائد زنجبیل , زنجبیل ,طب سنتی ,خواص سبزیجات ,خواص میو
زنجبیل با سرطان تخمدان مبارزه مى کند

زنجبیل با سرطان تخمدان مبارزه مى کند

زمان مطالعه : 1 دقیقه
زنجبیل و سرطان تخمدان,خواص زنجبیل ,خواص دارویی زنجبیل ,فواید زنجبیل ,خاصیت زنجبیل ,زنجبیل در طب سنتی ,فواید درمانی زنجبیل ,مضرات زنجبیل ,فوائد زنجبیل , زنجبیل ,طب سنتی ,خواص سبزیجات ,خواص میوه جات , خ
معجزه زنجبیل برای لاغری، دیابت و کاهش درد

معجزه زنجبیل برای لاغری، دیابت و کاهش درد

زمان مطالعه : 1 دقیقه
زنجبیل برای لاغری,خواص زنجبیل برای لاغری,فواید زنجبیل برای لاغری,چای زنجبیل برای لاغری,زنجبیل لاغری,ایا زنجبیل برای لاغری مفید است,طب سنتی و گیاهان دارویی-داروی گیاهی
همه چیز در مورد زنجبیل (قسمت دوم)

همه چیز در مورد زنجبیل (قسمت دوم)

زمان مطالعه : 1 دقیقه
خواص زنجبیل , فواید زنجبیل , فوائد زنجبیل , زنجبیل در طب سنتی ,خاصیت زنجبیل , خواص دارویی زنجبیل ,فواید دارویی زنجبیل , خواص درمانی زنجبیل , مضرات زنجبیل , خواص زنجبیل ,خواص زنجبیل در طب سنتی ,گی
9 دلیل خوب برای مصرف بیشتر زنجبیل -

9 دلیل خوب برای مصرف بیشتر زنجبیل -

زمان مطالعه : 1 دقیقه
9دلیل برای مصرف بیشتر زنجبیل,خواص زنجبیل , فواید زنجبیل , فوائد زنجبیل , زنجبیل در طب سنتی ,خاصیت زنجبیل , خواص دارویی زنجبیل ,فواید دارویی زنجبیل , خواص درمانی زنجبیل , مضرات زنجبیل , خواص زنجبیل ,خو
زنجبیل، موثر در کاهش دردهای قاعدگی

زنجبیل، موثر در کاهش دردهای قاعدگی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
زنجبیل و عسل,زنجبیل فشار خون,زنجبیل در بارداری,زنجبیل شامی,زنجبیل,زنجبیل سرماخوردگی,زنجبیل و فشار خون,زنجبیل و دارچین,زنجبیل و لاغری,زنجبیل تازه,برای کاهش دردهای قاعدگی چه کنیم,کاهش درد قاعدگی بعد از
چگونه با زنجبیل، تهوع را کم کنیم؟

چگونه با زنجبیل، تهوع را کم کنیم؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
خواص زنجبیل , فواید زنجبیل , فوائد زنجبیل , زنجبیل در طب سنتی ,خاصیت زنجبیل , خواص دارویی زنجبیل ,فواید دارویی زنجبیل , خواص درمانی زنجبیل , مضرات زنجبیل , خواص زنجبیل ,خواص زنجبیل در طب سنتی ,گیاه
خواص زنجبیل

خواص زنجبیل

زمان مطالعه : 1 دقیقه
خواص زنجبیل , فواید زنجبیل , فوائد زنجبیل , زنجبیل در طب سنتی ,خاصیت زنجبیل , خواص دارویی زنجبیل ,فواید دارویی زنجبیل , خواص درمانی زنجبیل , مضرات زنجبیل , خواص زنجبیل ,خواص زنجبیل در طب سنتی ,گیا
درمان تهوع با زنجبیل

درمان تهوع با زنجبیل

زمان مطالعه : 1 دقیقه
خواص زنجبیل , فواید زنجبیل , فوائد زنجبیل , زنجبیل در طب سنتی ,خاصیت زنجبیل , خواص دارویی زنجبیل ,فواید دارویی زنجبیل , خواص درمانی زنجبیل , مضرات زنجبیل , خواص زنجبیل ,خواص زنجبیل در طب سنتی ,گیاه
خواص درمانی زنجبیل

خواص درمانی زنجبیل

زمان مطالعه : 1 دقیقه
خواص دارویی زنجبیل خواص زنجبیل تازه خواص درمانی زنجبیل,خواص چای زنجبیل,خواص گیاه زنجبیل,زنجبیل,خواص زنجبیل,خاصیت زنجبیل
افراد سرمایی زنجبیل و بابونه بخورند

افراد سرمایی زنجبیل و بابونه بخورند

زمان مطالعه : 1 دقیقه
برخی خوراکی‌ها طبیعتی سرد دارند که خوردن آن‌ها موجب می‌شود فرد احساس سرمای بیشتری کند. کاهو, خیار, گوجه‌فرنگی, برنج, آب‌غوره, آب‌لیمو, انواع ترشی‌ها و هر غذایی که مزه ترشی داشته باشد, می‌تواند این احس
زنجبیل از دیدگاه طب سنتی

زنجبیل از دیدگاه طب سنتی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
گیاه زنجبیل مزاج گرمی دارد و دارویی بسیار مفید برای اصلاح عملکرد سلول‌های بدن است. این گیاه دارویی ضد درد و سرماخوردگی و لاغرکننده است
صفحه 1 از 6
منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :