bs1

احتمالا شما هم تابه‌حال دچار کبودی ناخن شست پا شده‌اید. سیاه شدن ناخن پا ممکن است ناخوشایند و توأم با درد باشد. فکر می‌کنید علت تغییر رنگ ناخن شست پا چیست؟ دلایل متعددی در به‌وجود آمدن این مشکل نقش دارند و بسیاری از آنها به‌راحتی درمان می‌شوند یا حتی به‌خودیِ‌خود بهبود می‌یابند. همراه ما باشید، در این مقاله شما  با درمان درد و کبودی ناخن پا با روشهای گیاهی خانگی آشنا میشوید. با آکا ایران همراه باشید.

رایج‌ترین عوامل سیاه شدن ناخن پا

دلایل ایجاد این مشکل در ناخن پا می‌تواند جزئی یا بسیار جدی باشد. بنابراین کسی که به کبودی ناخن پا دچار می‌شود باید با تعدادی از این عوامل و دلایل بالقوه‌ی آن آشنایی داشته باشد. اگر در تشخیص علت و عامل کبودی ناخن خود به نتیجه‌ای قطعی نرسیدید، بهتر است از فردی متخصص کمک بگیرید.

۱. ضربه‌های مداوم در اثر کفش نامناسب

سیاه شدن ناخن پا - ضربه مداوم

سیاه شدن ناخن پا - ضربه مداوم

وقتی کفشی که به پا می‌کنید، مناسب و اندازه نباشد، احتمال فشار آمدن به پا زیاد خواهد شد. تحت فشار قرار گرفتن مکرر پا ممکن است باعث ایجاد آسیب‌هایی نظیر: تاول‌های کوچک یا خونی زیر ناخن بشود. در برخی موارد که مشکل چندان جدی نیست، ناخن سیاه می‌شود و به‌مرور زمان نیز بدون هیچ‌گونه درمانی بهبود می‌یابد. اما در موارد شدید، یعنی زمانی‌که ناخن از بستر انگشت جدا می‌شود، لزوم مراجعه به پزشک و پیگیری درمان جدی افزایش می‌یابد.


۲. جراحت و ضربه‌های ناگهانی

در برخی موارد نیز تروما یا ضربه‌ای ناگهانی به پا وارد می‌شود و این ضربه‌ باعث جمع‌شدن خون در آن ناحیه می‌شود. بلافاصله انگشت آسیب می‌بیند و خون زیر پوست ناخن جمع می‌شود. وجود خون باعث ایجاد درد و وَرَم می‌شود. در این‌گونه موارد، پزشک به‌سادگی می‌تواند مشکل را درمان کند و با سوزنی خون را از زیر ناخن بیرون بکشد.


۳. عفونت‌های قارچی

عفونت‌های قارچی نیز ازجمله عواملی هستند که در سیاه شدن ناخن پا نقش دارند. به‌طور معمول، عفونت‌های قارچی باعث تغییر رنگ ناخن‌ها به زرد یا سفید می‌شوند. ممکن است در اطراف عفونت، زوایدی ایجاد شود و باعث سیاه به‌نظر رسیدن رنگ ناخن بشوند. ناخن‌های پا بسیار در معرض ابتلا به قارچ هستند زیرا جوراب و کفش، محیطی گرم و مرطوب برای رشد قارچ‌ها و عفونت ایجاد می‌کنند. با رعایت بهداشت و نظافت، احتمال ابتلا به قارچ تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.


۴. ملانوما

در مواردی نادر، سیاه شدن ناخن پا در اثر ملانوما شکل می‌گیرد. ملانوما یکی از آزاردهنده‌ترین انواع سرطان‌های پوستی است. ملانوما باعث به‌وجود آمدن تکه‌ یا تکه‌هایی سیاه، تیره و غیرعادی روی پوست می‌شود. در برخی از موارد نیز، بخش‌های سیاه پوستی به زیر ناخن‌ها نیز سرایت می‌کنند. ملانوما به‌آرامی رشد می‌کند و با نشانه‌ای خاص همراه نیست به همین خاطر، در مراحل اولیه قابل تشخیص نیست به‌ویژه زمانی که از زیر ناخن شروع می‌شود.


۵. تغییرات در رنگدانه‌ها

رنگ پوست افراد می‌تواند به‌مرور زمان عوض بشود. در افرادی که پوست تیره‌تری دارند، ممکن است بخش‌های پوستی تیره در زیر ناخن‌ها گسترش بیابد. تغییرات رنگدانه‌ها معمولا به شکل یکپارچه صورت می‌گیرد. یعنی اگر یکی از انگشتان پا دچار این مشکل بشود، انگشت مشابه در پای دیگر نیز درگیر خواهد شد. این موضوع برای ناخن‌های دست نیز صادق است.


۶. موارد اساسی و زمینه‌ساز

    انواع دیابت؛
    بیماری‌های کبدی؛
    بیماری‌های قلبی؛
    کم‌خونی (آنِمی).

در بیشتر موارد نام‌برده شده، درمان بیماری‌ها به بازگشت رنگ اصلی ناخن کمک می‌کند.


درمان سیاه شدن ناخن پا چگونه است؟

سیاه شدن ناخن پا - درمان

سیاه شدن ناخن پا - درمان

درمان این مشکل بنا به‌علت ایجاد آن متفاوت خواهد بود.
۱. درمان سیاه شدن ناخن پا در اثر ضربه

وقتی سیاهی در اثر ضربه‌ای ناگهانی و جراحت صورت بگیرد، پزشک در ناخن سوراخ کوچکی ایجاد می‌کند و از سوزن کمک می‌گیرد. از طریق این سوراخ، خون بیرون کشیده می‌شود و فشاری که در طول زمان در این ناحیه ایجاد شده، تسکین پیدا می‌کند. در موارد حادتری که عفونت شکل گرفته است، نیاز به تجویز دارو برای بهبود فرد احساس می‌شود.
۲. درمان سیاه شدن ناخن پا در اثر کفش نامناسب

اگر سیاه شدن ناخن پا نتیجه‌ی استفاده از کفش‌های نامناسب باشد، پزشک از فرد می‌خواهد که کفش‌ها را تعویض کند و به پاها استراحت بدهد.
۳. درمان سیاه شدن ناخن پا در اثر عفونت قارچی و …

در صورت عفونت‌های قارچی، استفاده از پماد‌ها و کرم‌های بدون نسخه می‌تواند به درمان این مسئله کمک کند اما اگر استفاده از این مواد دارویی در طی چند روز، پاسخ و نتیجه‌ای به‌همراه نداشته باشد، لزوم مراجعه به پزشک پدیدار خواهد شد.

در مواردی که کبودی به‌خاطر وجود بیماری‌های اساسی ایجاد می‌شود، لازم است با رعایت نکات درمانیِ ویژه مثلا رعایت رژیم غذایی، مشکل درمان بشود.

در مواردی که این سیاهی مشکوک به سرطان است، باید دقیقا از سوی پزشک با روش‌های در دسترس، موضوع بررسی و پیگیری بشود.


پیشگیری از سیاه شدن ناخن پا

پیشگیری از کبودی ناخن شست پا همیشه ممکن نیست. اما راهکارهایی برای ممانعت از ایجاد سیاهی در ناخن پا وجود دارد:

    استفاده از کرم‌های ضدآفتاب و پرهیز از قرار گرفتن در معرض اشعه‌ی فرابنفش؛
    استفاده از کفش‌های مناسب؛
    استفاده از پاپوش‌های مناسب در محل کار و باشگاه؛
    استفاده از پاپوش مناسب در مکان‌هایی مانند حمام عمومی؛
    درمان وضعیت‌های پزشکی خاصی که منجر به سیاهی ناخن می‌شوند. 

درمان های طبیعی کبودی ناخن های پا:

علاوه بر راهنمایی هایی که در بالا ذکر شده است، بسیاری از داروهای مؤثر طب طبیعی وجود دارد که می تواند به بهبودی کبودی انگشت پا کمک کند به یاد داشته باشید که اگر آسیب شدید بود ،باید به پزشک خود مراجعه کنید. این درمان ها به عنوان یک جایگزین برای درمان پزشکی در نظر گرفته نشده اند، اما برای فرم های خفیف، می توانند بسیار مؤثر، ارزان و راحت باشند.

آرنیکا برای درمان درد کبودی ناخن:

آرنیکا یک گیاه مربوط به آفتابگردان است، و یک درمان عالی طبیعی برای کبودی ناخن ها است و به طور کلی کبودی را رفع می کند و دارای خواص ضد التهابی است و هنگامی که بر روی محل آسیب دیده بزنید، می تواند به کاهش تورم و درد کمک کند، در حالی که بهبود گردش خون نیز کمک می کند ، آرنیکا در چندین فرم مختلف موجود است.
برای درمان انگشتان کبود شده، بهترین فرم استفاده از ژل آرنیکا به جای یک کرم آن است، زیرا بدون آنکه ناخن پا را چرب نگه دارد، فوری خشک می شود.
شما همچنین می توانید تنتور آرنیکا با آب استفاده کنید ، چند روز در هر هفته تا زمانی که جراحت شما بهبود پیدا کند، از این گیاه استفاده کنید.
 ناخن پا در گوشت

درمان درد کبودی ناخن پا با آرنیکا

روغن گیاهی برای درمان درد کبودی ناخن پا :

روغن های گیاهی دارای اثرات ضد التهابی طبیعی هستند که باعث می شوند ،تا به طور کلی برای ناخن های کبود شده و کبودی ها مناسب باشند. بعضی از روغن ها مانند نعناع نیز به طور طبیعی ضد درد هستند و می توانند به کاهش درد و همچنین تورم کمک کنند. انواع مختلفی از روغن های ضروری وجود دارند که می توانند به درمان کبودی انگشتان کمک کنند، اما برخی از بهترین ها عبارتند از ؛درخت چای، نعناع، اسطوخودوس، اوکالیپتوس و بابونه ، راه های متعددی برای استفاده از روغن های ضروری برای کمک به درمان کبودی ناخن وجود دارد.
روغن خود را با روغنی حامل رقیق کنید و آن را به ناخن کبود شده و انگشتان اطراف آن بزنید.
اینکار را چند بار در روز انجام دهید، چند قطره روغن ضروری را در یک کاسه آب گرم بریزید و پای خود را چند بار در روز در محلول برای مدت 15 دقیقه بگذارید.
یا 6 قطره روغن انتخاب شده خود را روی یک پارچه گرم مرطوب بریزید و آن را روی ناخن کبود شده خود بمالید.
ناخن پا به انگلیسی

درمان درد کبودی ناخن با استفاده از روغن های گیاهی

زردچوبه موثر در درمان درد کبودی ناخن:

زردچوبه حاوی خواص ضد التهابی بسیار قوی و همچنین ترکیبات ضد میکروبی است که می تواند به کاهش تورم و جلوگیری از عفونت های درد آینده کمک کند.
بهترین روش برای انجام، این است که زردچوبه را به صورت خمیری دراورده و به ناخن کبود شده خود بزنید.
برای تهیه این خمیر، آبی کافی به یک قاشق غذا خوری پودر زردچوبه اضافه کنید و به خوبی مخلوط کنید تا خمیر نرمی تهیه شود.
خمیر را دو بار در روز به کبودی خود بزنید.
ناخن پا لاک زده

درمان درد کبودی ناخن پا با استفاده از زردچوبه

روغن خردل برای درمان درد کبودی ناخن:

برخی از مردم توصیه می کنند روغن خردل را برای درمان کبودی، التهاب و درد به انگشتان پا بزنید.
به راحتی روغن خردل را چند بار در روز به طور مستقیم به انگشتان کبود خود بمالید.
به طور متناوب، شما می توانید روغن خردل را به آرد اضافه کنید و خمیر را در اطراف پایتان قرار دهید.
ناخن پا زیبا

درمان کبودی ناخن با روغن خردل

آلوئه ورا موثر در درمان درد کبودی ناخن:

آلوئه ورا یک درمان عالی طبیعی برای بیماری های پوستی و کبودی ناشی از صدمات است.
شما می توانید ژل را از یک برگ آلوئه ورا تازه جدا کرده و یا از ژل آماده آن استفاده کنید.
به سادگی ژل را برای چند روز به انگشت کبود شده بزنید تا زمانی که کبودی بهبود یابد.
 ناخن پام رفته تو گوشت

آلوئه ورا برای درمان درد کبودی ناخن 

کمک فندق به درمان درد کبودی ناخن :

فندق یکی دیگر از گیاهانی است که خواص ضد التهابی عالی دارد.
به سادگی یک فندق را به کمی آب اضافه کنید و چندین بار در روز انگشتانتان را با آن بشویید.
 ناخن پای زیبا

فندق برای درمان درد کبودی ناخن

آب نمک برای درمان درد کبودی ناخن:

آب ساده با نمک اضافه شده همچنین می توانند درد و التهاب را تسکین دهند و گردش خون را بهبود بخشند.
فقط 2 قاشق غذا خوری نمک ساده یا نمک دریایی را به یک کاسه آب گرم اضافه کنید و خوب هم بزنید.
پای خود را 5 تا 10 دقیقه در این محلول خیس کنید.
2 تا 3 بار در روز این کار را برای بهبود سریع انجام دهید و پا را نیز پاکسازی می کنید.
ناخن پا

درمان درد کبودی ناخن با استفاده از آب نمک

تاثیر کمپرس گیاهی در درمان درد کبودی ناخن پا :

به جای استفاده از یک کمپرس گرم، می توانید با افزودن کمی گیاهان درمانی مزایای بیشتری را به دست آورید. بعضی از بهترین گیاهان برای استفاده در کمپرس، بابونه و اسطوخودوس است که دارای خواص ضد التهابی عالی می باشند.
یک فنجان جوشانده بابونه درست کنید، یک قاشق چای بابونه یا اسطوخودوس خشک شده را به آب جوش اضافه کنید.
سپس مخلوط را فشار دهید تا صاف شوند و خنک کنید، سپس از محلول برای تهیه کمپرس استفاده کنید.
چند بار در روز آن را روی انگشت کبود خود قرار دهید.

سوالات متداول :

چه مدت طول می کشد تا یک ناخن کبود شده درمان شود؟

اگر ناحیه زیر ناخن خونریزی کند، ناخن شما بعد از چند هفته می افتد. این اتفاق می افتد، زیرا وجود خون در زیر ناخن، ناخن را از تنه اش جدا می کند. می تواند تا 6 ماه طول بکشد تا ناخن به طور کامل دوباره رشد کند. این مدت زمان بسیار طولانی تری است به نسبت زمانی که لازم است تا ناخن رشد کند.
 ناخن پام افتاده

مدت زمان برای درمان ناخن کبود شده 

بهترین درمان های خانگی برای کبودی ناخن چیست؟

بسیاری از درمان های خانگی برای کمک به درمان ناخن کبود شده، کاهش درد و سرعت بهبودی وجود دارد. برخی از بهترین ها عبارتند از روغن آرنیکا، آلوئه ورا، فندق جادویی، کمپرس گیاهی و خمیر زردچوبه. بسیاری از روغن های موثر در هنگام استفاده موضعی شامل روغن نعنا، چای درخت، اسطوخدوس و اکالیپتوس است.

آیا یک ناخن سیاه می تواند عوارضی ایجاد کند؟

زمانی که یک ناخن سیاه ناشی از کبودی نیست، در عوض به علت عفونت قارچی ایجاد می شده، ممکن است موجب آسیب بیشتری شود. هنگامی که درمان انجام نشود، قارچ می تواند از طریق پا به قسمت های دیگر بدن گسترش یابد.
عوارض نیز ممکن است هنگامی رخ دهد که ملانوم ناخن به اشتباه با کبودی ناشی از آسیب به اشتباه گرفته شود ، شما باید به پزشک خود مراجعه کنید، اگر لکه های سیاه ظاهر شده در انگشت گسترش یابد و با وجود رشد ناخن ناپدید نشوند.
 ناخن پا رفته تو گوشت

ناخن سیاه شده عوارضی هم دارد؟

چه زمانی باید به پزشک خود مراجعه کنید؟

اغلب اوقات یک انگشت کبود شده به مراقبت پزشکی نیاز ندارد با این حال، اگر انگشتانتان بدون هیچ دلیلی سیاه شود، ممکن است نشانه اولیه بیماری جدی پزشکی باشد.
اگر شرایط زیر را مشاهده کردید، باید به پزشک خود مراجعه کنید:
درمان های اولیه کمکی به کاهش درد، تورم و قرمزی نکند.
خونریزی متوقف نشود.
تب کردن.
بیرون ریختن آب از زخم.
بخشی از لکه های کبودی زیر ناخن می تواند ناشی از سرطان باشد.
اگر بدون هیچ شواهدی از تروما و آسیبی ناخنتان کبود شود، باید فورا آنرا بررسی کنید.