خبرگزاري آريا - image مصرف خوراکي ميوه گل نسترن، هيچ‌گونه مسموميتي ايجاد نمي‌کندفوايد ميوه گل نسترن
گياه نسترن درختچه‌ کوچکي است با ارتفاع حداکثر 3 متر و برگ‌هايي شامل پنج تا هفت برگچه دندانه‌‌‌دار که به شکل بيضي نوک‌تيز بوده و گل‌ها به رنگ‌هاي گلي (قرمز کم‌رنگ)، سفيد مايل به گلي و يا سفيد هستند.اين گل زيبا و خوش‌عطر سرشار از خواص دارويي است که علاوه بر آن رب مخصوص خوراکي نيز از آن تهيه مي‌شود که مي‌تواند جايگزين رب انار جهت استفاده در غذاها باشد؛ در ذيل به معرفي اين گل و خواص آن مي‌پردازيم.

گل نسترن
گل نسترن يا dog rose با نام علمي rosa canina که در کتابهاي قديمي به نام نسرين، نسترن و نستر نيز ناميده شده، درختچه کوچکي است که در حاشيه جنگلها، چاهها و گودالهاي آب مي‌رويد؛ نهنج گل پس از رشد به جسم کوزه‌مانند و قرمزرنگي تبديل مي‌شود و قسمت داخلي آن الياف ظريف و باريکي دارد که ميوه‌هاي فندقه‌اي درون کوزه‌ را در بر مي‌گيرد، گل نسترن در اکثر نقاط ايران به طور خودرو مي‌رويد و قسمت مورد استفاده اين گل، کوزه‌هاي مذکور است که به هيپس‌ مشهورند.استفاده از ميوه گل نسترن (R. canina hips) در قرون وسطي رواج داشت و زماني در ميان عامه مردم براي بيماريهاي قفسه سينه مصرف مي‌شد؛ ميوه اين گل که به آن ميوه گل سرخ يا رز نيز گفته مي‌شود، منبع طبيعي ويتامين C است که موجب کاربرد گسترده آن در مکمل‌هاي ويتامين طبيعي، چاي و محصولات متنوع ديگر از جمله سوپ و مارمالاد شده است؛ اگرچه اين محصولات، به لحاظ تاريخي، مکمل غذايي به شمار مي‌آمدند اما به عنوان داروي ملين و ادرارآور نيز مصرف شده‌اند. پيش‌تر، ميوه رز به عنوان نوشيدني مغذي براي کودکان همچنين به منظور طعم‌دهنده در چاي و مربا استفاده مي‌شد.
ترکيبات ميوه گل نسترنميوه تازه گل نسترن(ميوه گل سرخ) حاوي 5/0 تا 7/1 درصد ويتامين C است که ترکيبي از آسکوربيک اسيد و هيدرو اسکوربيک اسيد است؛ ميزان ويتامين C ميوه خشک موجود در بازار، ممکن است مختلف باشد، در آزمايشي که با روش رنگ‌‌سنجي و تين لايه کروماتوگرافي انجام گرفت، مشخص شد کاهش ويتامين C بستگي به مقدار خرد کردن و ذرات اين ميوه دارد به عنوان مثال در صورتي که ميوه فقط نصف شود، ميزان ويتامين C موجود در آن پس از يک سال و نيم نصف مي‌شود، در حالي که اگر خرد شود، پس از شش ماه صددرصد ويتامين C آن از بين مي‌رود.
در بعضي منابع از ميوه گل سرخ به عنوان غني‌ترين منبع ويتامين C ياد شده است؛ مرکبات 50 ميلي‌گرم، کلم بروکلي خام و کيوي حدود 100 ميلي‌گرم، بعضي سبزيجات مناطق گرمسيري 200 تا 300 ميلي‌گرم، ميوه گل‌سرخ 1250 ميلي‌گرم، آسرولا 1000 تا 2330 ميلي‌گرم و مارجون 3150 ميلي‌گرم در هر صد گرم ويتامين C دارند؛ ميوه اين گل 20 برابر ليمو ويتامين C دارد.ميوه گل‌ نسترن يا همان ميوه گل سرخ همچنين حاوي ويتامين‌هاي A1، B1، B2، B3 و K است؛ از ديگر ترکيبات اين ميوه، پکتين (11 درصد)، تاتن‌ها (2 تا 3 درصد)، اسيد سيتريک و اسيد ماليک، فلاونوئيدها، رنگدانه‌هاي زرد و قرمز مخصوصاً کاروتنوئيدها، وانيلين، اسانس و قندها را مي‌توان نام برد.
دارو شناختي و اثرات مهم ميوه گل نسترنويتامين C يک مکمل غذايي است و به عنوان ضد اسکوربوتيک مصرف مي‌شود؛ براي جبران کمبود اين ويتامين مي‌توان از ميوه اين گل‌ استفاده کرد؛ متأسفانه چون ممکن است مقدار زيادي از ويتامين C هنگام خشک کردن يا تهيه محصول از ميوه گل نسترن از بين برود، مقداري ويتامين C مصنوعي به اين محصولات اضافه مي‌شود که روي بسته‌بندي آنها ذکر نمي‌شود؛ در صورتي که ميوه اين گياه به صورت تازه مصرف شود، داراي مقدار زيادي ويتامين است که مستقيماً جذب بدن مي‌شود، ميوه اين گل، ادرارآور و مسهل است و از آن براي کاهش تشنگي، کاهش التهاب معده و نيز به عنوان طعم‌دهنده و همچنين، تهيه مربا استفاده مي‌شود. مسهل بودن اين گياه به خاطر اسيد ماليک، اسيد سيتريک، گلوکوزيدهاي پورگاتيو، مانند مولتي‌فلورين A و B و پکتين موجود در آن است.
imageبراي درمان التهاب کليه از جوشانده ميوه گل نسترن استفاده مي‌شود
سميت و عوارض جانبي ميوه گل نسترنمصرف خوراکي ميوه گل نسترن، هيچ‌گونه مسموميتي ايجاد نمي‌کند و 100 گرم از آن حاوي بيش از 1200 ميلي‌گرم ويتامين C است؛ مصرف مقادير کم آن هيچ‌ عارضه‌اي در بر ندارد و در مورد مصرف مقدار زياد و طولاني‌ آن هم گزارشي ارائه نشده است؛ در کتب اروپايي، مانند کميسيون E، عوارض مصرف مقدار زياد اين ميوه ناشناخته گزارش شده است.
البته کارگراني که به طور مداوم در معرض ميوه‌هاي گل‌ نسترن هستند، ممکن است دچار حساسيت و مشکلات تنفسي شوند؛ بعضي از اين عوارض در واقع، حساسيت نيستند بلکه پرزهاي ريز ميوه گل‌ هستند که مانند پشم ‌شيشه بر روي پوست تحريکات مکانيکي پوستي ايجاد مي‌کنند.طريقه و ميزان مصرف ميوه گل نسترن
1 تا 3 قاشق ميوه خرد شده را در آب جوش ريخته و 15 تا 20 دقيقه بگذاريد به همان حال بماند؛ سپس آن را صاف و مصرف ‌کنيد؛ اين مقدار را مي‌توان روزي سه بار تکرار کرد و ميزان مصرف مي‌تواند بر حسب وزن تا روزي 12 گرم باشد.مهم‌ترين خواص ميوه گل نسترن
ضد درد، ضد اسهال، ضد اکسيدان، ملين، ادرارآور، کاهش‌دهنده قند خون، مسهل، مهارکننده ليپواکسيژناز، مقوي اعصاب و ضد کرم و طبع آن گرم و خشک است. سرشار از ويتامين ث است و ميوه خشک آن را بيش از يک سال نمي‌توان نگه‌داري کرد.در دوران نقاهت از دمکرده ميوه اين گياه استفاده شود؛ براي جوشانده ميوه اين گياه را نبايد زياد جوشاند. براي ناراحتي‌هاي لثه و درد دندان از جوشانده اين گياه مزمزه شود؛ براي رفع حالت سستي در بدن از جوشانده ميوه اين گياه بنوشند.
براي درمان التهاب کليه از جوشانده ميوه اين گياه استفاده مي‌شود و براي درمان يبوست از مرباي گل نسترن استفاده شود.براي درمان ورم مثانه از دمکرده ميوه اين گياه استفاده مي‌شود؛ ميوه اين گياه سرشار از کلسيم است.
دم کرده ميوه اين گياه تصفيه‌کننده خون است؛ جهت برطرف کردن غم و اندوه 10 گرم ميوه اين گياه را در 300 سي‌سي آب سرد به مدت 3 ساعت خيسانده سپس حرارت داده تا به جوش آيد 15 دقيقه دم‌کرده روزي 3 فنجان بنوشند.براي درمان اسهال و اسهال خوني 20 گرم ميوه اين گياه را در 500 سي‌سي آب‌سرد به مدت 3 ساعت خيسانده سپس حرارت داده تا به جوش آيد 15 دقيقه دم‌کرده روزي 3 فنجان بنوشند.
image براي درمان سنگ کيسه صفرا از جوشانده يا دمکرده ميوه نسترن ميل شود
براي درمان تپش قلب 10 گرم ميوه نسترن را به مدت 3 ساعت در 300 سي‌سي آب‌سرد خيسانده سپس با حرارت ملايم جوش آورده 5 دقيقه جوشانده 15 دقيقه دم‌کرده روزي 3 فنجان بنوشند.براي درمان حبس‌البول 10 گرم ميوه نسترن را در 300 سي‌سي آب‌جوش 15 دقيقه دم‌کرده قبل از هر غذا يک فنجان بنوشند.
براي درمان نرمي استخوان و کمبود ويتامين ث يک کيلو ميوه نسترن را با 300 گرم نبات کوبيده سپس با 2 ليتر آب مخلوط نموده به مدت 15 روز در يک محل گرم گذاشته سپس صاف نموده قبل از غذا يک فنجان بنوشند.براي درمان ورم چرکي کليه از جوشانده و دمکرده ميوه نسترن استفاده شود و براي درمان سرماخوردگي و آنفلوانزا از دمکرده ميوه نسترن استفاده شود.
براي دفع سنگ کليه 15 گرم ميوه نسترن را ابتدا خرد کرده در 300 سي‌سي آب سرد جوشانده 15 دقيقه دم‌کرده قبل از غذا يک ليوان بنوشند.براي درمان سنگ کيسه صفرا از جوشانده يا دمکرده ميوه نسترن ميل شود.
جوشانده ميوه نسترن دفع‌کننده کرم معده است؛ ضماد گل نسترن التيام‌دهنده زخم است.بوي بد بدن را دفع مي‌کند؛ آنهائي که عرق زيادمي‌کنند و بوي بد مي‌گيرند بايد تن خود را بعد از حمام کردن با دم‌کرده گل و برگ نسترن آبکشي کنند.
خونريزي از سينه را بند مي‌آورد؛ بي خوابي را برطرف مي‌کند؛ انقباض ماهيچه‌هاي معده را برطرف مي‌کند و معده را تقويت مي‌کند.سرعت جريان خون را در پوست زياد کرده و باعث لطافت پوست مي‌شود؛ براي ترميم شکستگي استخوان و رفع ورم مقعد، ضمادي از برگ اين گياه درست کرده و روي قسمت شکستگي يا تورم قرار دهيد.
چون گل نسترن شيرين است، حشرات را به خود جذب مي‌کند مخصوصاً حشره مخصوصي به نام ساي نيپس Cynipsکه در نيش زدن، برجستگي‌هاي کوچکي پوشيده از تار و به رنگ سبز مايل به قرمز درآن به وجود مي‌آوردکه به نام «به دگار» Bedegar معروف است که خواص طبي مهمي دارد مخصوصاً براي بيماران مسلول، تقويت‌کننده بوده و مانع عرق کردن مي‌شود همچنين مقدار آلبومين در ادرار را کم مي‌کند؛ به‌دگار اثر آرام‌کننده اعصاب نيز دارد.براي تهيه عرق نسترن، يک چهارم ليوان از عرق نسترن را با يک ليوان آب مخلوط کرده، سپس آن را شيرين کنيد؛ از اين شربت مي‌توانيد چند ليوان در روز بنوشيد.

 ترکیبات میوه گل نسترن 
میوه تازه گل نسترن(میوه گل سرخ) حاوی 5/0 تا 7/1 درصد ویتامین C است که ترکیبی از آسکوربیک اسید و هیدرو اسکوربیک اسید است؛ میزان ویتامین C میوه خشک موجود در بازار، ممکن است مختلف باشد، در آزمایشی که با روش رنگ‌‌سنجی و تین لایه کروماتوگرافی انجام گرفت، مشخص شد کاهش ویتامین C بستگی به مقدار خرد کردن و ذرات این میوه دارد به عنوان مثال در صورتی که میوه فقط نصف شود، میزان ویتامین C موجود در آن پس از یک سال و نیم نصف می‌شود، در حالی که اگر خرد شود، پس از شش ماه صددرصد ویتامین C آن از بین می‌رود.  
 
 در بعضی منابع از میوه گل سرخ به عنوان غنی‌ترین منبع ویتامین C یاد شده است؛ مرکبات 50 میلی‌گرم، کلم بروکلی خام و کیوی حدود 100 میلی‌گرم، بعضی سبزیجات مناطق گرمسیری 200 تا 300 میلی‌گرم، میوه گل‌سرخ 1250 میلی‌گرم، آسرولا 1000 تا 2330 میلی‌گرم و مارجون 3150 میلی‌گرم در هر صد گرم ویتامین C دارند؛ میوه این گل 20 برابر لیمو ویتامین C دارد.   
 
میوه گل‌ نسترن یا همان میوه گل سرخ همچنین حاوی ویتامین‌های A1، B1، B2، B3 و K است؛ از دیگر ترکیبات این میوه، پکتین (11 درصد)، تاتن‌ها (2 تا 3 درصد)، اسید سیتریک و اسید مالیک، فلاونوئیدها، رنگدانه‌های زرد و قرمز مخصوصاً کاروتنوئیدها، وانیلین، اسانس و قندها را می‌توان نام برد. 
دارو شناختی و اثرات مهم میوه گل نسترن 
ویتامین C یک مکمل غذایی است و به عنوان ضد اسکوربوتیک مصرف می‌شود؛ برای جبران کمبود این ویتامین می‌توان از میوه این گل‌ استفاده کرد؛ متأسفانه چون ممکن است مقدار زیادی از ویتامین C هنگام خشک کردن یا تهیه محصول از میوه گل نسترن از بین برود، مقداری ویتامین C مصنوعی به این محصولات اضافه می‌شود که روی بسته‌بندی آنها ذکر نمی‌شود؛ در صورتی که میوه این گیاه به صورت تازه مصرف شود، دارای مقدار زیادی ویتامین است که مستقیماً جذب بدن می‌شود،
 
 میوه این گل، ادرارآور و مسهل است و از آن برای کاهش تشنگی، کاهش التهاب معده و نیز به عنوان طعم‌دهنده و همچنین، تهیه مربا استفاده می‌شود. مسهل بودن این گیاه به خاطر اسید مالیک، اسید سیتریک، گلوکوزیدهای پورگاتیو، مانند مولتی‌فلورین A و B و پکتین موجود در آن است.   
 
خواص درمانی میوه گل نستربرای درمان التهاب کلیه از جوشانده میوه گل نسترن استفاده می‌شود
 
  سمیت و عوارض جانبی میوه گل نسترن 
مصرف خوراکی میوه گل نسترن، هیچ‌گونه مسمومیتی ایجاد نمی‌کند و 100 گرم از آن حاوی بیش از 1200 میلی‌گرم ویتامین C است؛ مصرف مقادیر کم آن هیچ‌ عارضه‌ای در بر ندارد و در مورد مصرف مقدار زیاد و طولانی‌ آن هم گزارشی ارائه نشده است؛ در کتب اروپایی، مانند کمیسیون E، عوارض مصرف مقدار زیاد این میوه ناشناخته گزارش شده است.   البته کارگرانی که به طور مداوم در معرض میوه‌های گل‌ نسترن هستند، ممکن است دچار حساسیت و مشکلات تنفسی شوند؛ بعضی از این عوارض در واقع، حساسیت نیستند بلکه پرزهای ریز میوه گل‌ هستند که مانند پشم ‌شیشه بر روی پوست تحریکات مکانیکی پوستی ایجاد می‌کنند.    
 
طریقه و میزان مصرف میوه گل نسترن
 1 تا 3 قاشق میوه خرد شده را در آب جوش ریخته و 15 تا 20 دقیقه بگذارید به همان حال بماند؛ سپس آن را صاف و مصرف ‌کنید؛ این مقدار را می‌توان روزی سه بار تکرار کرد و میزان مصرف می‌تواند بر حسب وزن تا روزی 12 گرم باشد.   
 
مهم‌ترین خواص میوه گل نسترن 
ضد درد،
 ضد اسهال، 
ضد اکسیدان، 
ملین،
 ادرارآور، 
کاهش‌دهنده قند خون، 
مسهل، 
مهارکننده لیپواکسیژناز، 
مقوی اعصاب 
و ضد کرم و طبع آن گرم و خشک است. 
سرشار از ویتامین ث است و میوه خشک آن را بیش از یک سال نمی‌توان نگه‌داری کرد.   در دوران نقاهت از دمکرده میوه این گیاه استفاده شود؛ برای جوشانده میوه این گیاه را نباید زیاد جوشاند. برای ناراحتی‌های لثه و درد دندان از جوشانده این گیاه مزمزه شود؛ برای رفع حالت سستی در بدن از جوشانده میوه این گیاه بنوشند.  
 
 برای درمان التهاب کلیه از جوشانده میوه این گیاه استفاده می‌شود و برای درمان یبوست از مربای گل نسترن استفاده شود.   
برای درمان ورم مثانه از دمکرده میوه این گیاه استفاده می‌شود؛ میوه این گیاه سرشار از کلسیم است.   دم کرده میوه این گیاه تصفیه‌کننده خون است؛ جهت برطرف کردن غم و اندوه 10 گرم میوه این گیاه را در 300 سی‌سی آب سرد به مدت 3 ساعت خیسانده سپس حرارت داده تا به جوش آید 15 دقیقه دم‌کرده روزی 3 فنجان بنوشند. برای درمان اسهال و اسهال خونی 20 گرم میوه این گیاه را در 500 سی‌سی آب‌سرد به مدت 3 ساعت خیسانده سپس حرارت داده تا به جوش آید 15 دقیقه دم‌کرده روزی 3 فنجان بنوشند.   
 
خواص درمانی میوه گل نستر برای درمان سنگ کیسه صفرا از جوشانده یا دمکرده میوه نسترن میل شود
  برای درمان تپش قلب 10 گرم میوه نسترن را به مدت 3 ساعت در 300 سی‌سی آب‌سرد خیسانده سپس با حرارت ملایم جوش آورده 5 دقیقه جوشانده 15 دقیقه دم‌کرده روزی 3 فنجان بنوشند. برای درمان حبس‌البول 10 گرم میوه نسترن را در 300 سی‌سی آب‌جوش 15 دقیقه دم‌کرده قبل از هر غذا یک فنجان بنوشند. 
 
برای درمان نرمی استخوان و کمبود ویتامین ث یک کیلو میوه نسترن را با 300 گرم نبات کوبیده سپس با 2 لیتر آب مخلوط نموده به مدت 15 روز در یک محل گرم گذاشته سپس صاف نموده قبل از غذا یک فنجان بنوشند. برای درمان ورم چرکی کلیه از جوشانده و دمکرده میوه نسترن استفاده شود و برای درمان سرماخوردگی و آنفلوانزا از دمکرده میوه نسترن استفاده شود. برای دفع سنگ کلیه 15 گرم میوه نسترن را ابتدا خرد کرده در 300 سی‌سی آب سرد جوشانده 15 دقیقه دم‌کرده قبل از غذا یک لیوان بنوشند. برای درمان سنگ کیسه صفرا از جوشانده یا دمکرده میوه نسترن میل شود. جوشانده میوه نسترن دفع‌کننده کرم معده است؛ ضماد گل نسترن التیام‌دهنده زخم است. بوی بد بدن را دفع می‌کند؛ آنهائی که عرق زیادمی‌کنند و بوی بد می‌گیرند باید تن خود را بعد از حمام کردن با دم‌کرده گل و برگ نسترن آبکشی کنند. خونریزی از سینه را بند می‌آورد؛ بی خوابی را برطرف می‌کند؛ انقباض ماهیچه‌های معده را برطرف می‌کند و معده را تقویت می‌کند. سرعت جریان خون را در پوست زیاد کرده و باعث لطافت پوست می‌شود؛ برای ترمیم شکستگی استخوان و رفع ورم مقعد، ضمادی از برگ این گیاه درست کرده و روی قسمت شکستگی یا تورم قرار دهید. چون گل نسترن شیرین است، حشرات را به خود جذب می‌کند مخصوصاً حشره مخصوصی به نام سای نیپس Cynipsکه در نیش زدن، برجستگی‌های کوچکی پوشیده از تار و به رنگ سبز مایل به قرمز درآن به وجود می‌آوردکه به نام «به دگار» Bedegar معروف است که خواص طبی مهمی دارد مخصوصاً برای بیماران مسلول، تقویت‌کننده بوده و مانع عرق کردن می‌شود همچنین مقدار آلبومین در ادرار را کم می‌کند؛ به‌دگار اثر آرام‌کننده اعصاب نیز دارد.   برای تهیه عرق نسترن، یک چهارم لیوان از عرق نسترن را با  یک لیوان آب مخلوط کرده، سپس آن را شیرین کنید؛ از این شربت می‌توانید چند لیوان در روز بنوشید. 


خواص قلبی و عروقی نسترن

دمنوش نسترن در درمان بیماری‌های قلبی مفید است همچنین میوه نسترن سبب کاهش فشار خون می‌شود.


خواص گوارشی نسترن

دمنوش میوه نسترن، مقوی معده است. این دمنوش اسهال، انقباض ماهیچه‌های معده و انگل روده را از بین می‌برد.


اثر‌های نسترن بر دستگاه ادراری

برای درمان تورم کلیه و مجاری ادراری از نسترن استفاده می‌شود.
میوه نسترن نقش موثری در دفع سنگ کلیه دارد برای این منظور ۱۵ گرم میوه خرد شده نسترن را در ۳۰۰ سی‌سی آب بجوشانید و بگذارید ۱۵ دقیقه دَم بکشد؛ قبل از هر وعده غذایی یک لیوان از این دمنوش را میل کنید.

برای درمان بند آمدن ادرار، ۱۰ گرم میوه نسترن را در ۳۰۰ سی‌سی آب‌جوش بریزید و بگذارید ۱۵ دقیقه دَم بکشد قبل از هر وعده غذایی یک فنجان از این دَم‌کرده را بنوشید.


اثر‌های نسترن بر دستگاه حرکتی

نسترن تاثیر بسزایی در درمان نقرس دارد.
برای بهبود شکستگی استخوان، ضمادی از برگ نسترن درست کنید و آن را روی محل شکستگی قرار دهید.


اثر‌های نسترن بر دستگاه عصبی

میوه نسترن خاصیت آرام‌بخشی دارد و بی‌خوابی را برطرف می‌کندهمچنین جهت رفع غم و اندوه باید ۱۰ گرم میوه نسترن را در ۳۰۰ سی‌سی آب سه ساعت خیس کنید سپس آن را حرارت دهید تا به جوش آید و بگذارید ۱۵ دقیقه دَم بکشد؛ روزانه ۳ فنجان از این دمنوش را میل کنید.

خواص پوستی نسترن

نسترن سرعت جریان خون را در پوست افزایش می‌دهد و پوست را لطیف می‌کند و دم‌کرده برگ و گل نسترن برای شستشوی زخم و سوختگی‌ها استفاده می‌شود.


اثر‌های نسترن بر غدد

نسترن بوی بد بدن را دفع می‌کند. افرادی که زیاد عرق می‌کنند باید بدن خود را پس از استحمام با دَم‌کرده گل و برگ نسترن بشویند.

طرز تهیه دمنوش میوه گل نسترن

سه قاشق غذاخوری میوه خردشده نسترن را در آب جوش بریزید و بگذارید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه دَم بکشد سپس آن را صاف و میل کنید؛ این دمنوش را می‌توان روزانه سه بار مصرف کرد.

موارد منع مصرف میوه گل نسترن

میوه گل نسترن قند خون را کاهش می‌دهد بنابراین مبتلایان به دیابت باید در مصرف این دمنوش احتیاط کنند؛ استفاده از دمنوش میوه گل نسترن برای زنان باردار ممنوع است.