خواص سبوس گندم
در اطراف ما داروها و گیاهان شفابخش کم نیستند ما گاهی می توانیم با استفاده از یک گیاه و خواص آن به دوران بیماری و مشکلات خود پایان دهیم,

در اطراف ما داروها و گیاهان شفابخش کم نیستند ما گاهی می توانیم با استفاده از یک گیاه و خواص آن به دوران بیماری و مشکلات خود پایان دهیم.

در این مورد رقیب سبوس گندم نیست . سبوس گندم موجب می شود مدفوع نرم و سنگین و قالبی شده و بسرعت و براحتی از کولون خارج و سلامت روده بزرگ را تضمین می نماید.
برای مقایسه بین آثار سبوس گندم و سایر الیاف گیاهی موجود در سبزی ها و میوه ها در مبارزه با یبوست و تنظیم شکل و وضع و سهولت دفع مدفوع ، گروهی از دانشمندان متخصص در آثار شفابخش الیاف گیاهی به سرپرستی دکتر جان – اچ – کمینگس در مرکز مطالعات تغذیه کلینیک دان در کمبریج  انگلستان ، 19 نفر مرد سالم را تحت بررسی قرار داده و در رژیم غذای آنها انواع خوراکی ها شامل سبوس متراکم ، هویج ، کلم و سیب وارد نموده و مشاهده کردند که الیاف گیاهی سبزی ها و میوه ها البته خوب وموثر می باشند . ولی از نظر ایجاد لیست همه در ردیف پایینتر از سبوس گندم قرار دارند . در این بررسی ها نتیجه گرفتند که اگر در هر روز معادل 7/1 اونس ( حدود سه چهارم ظرفیت یک لیوان متوسط ) سبوس متراکم کارخانجات ارد سازی خورده شود ،  به طور کلی وزن مدفوع دو برابر می شود وبرای این که نظیر چنین اثری آب خوردن نان ایجاد شود لازم است 14 قطعه از بریده های نان گندم کامل که سبوس آرد ان گفته نشده ویا 5/4 پیمانه هویج پخته یا 5 پیمانه کلم پخته و یا 11 سیب خورده شود ( هر پیمانه تقریبا معادل ظرفیت یک لیوان متوسط است. ) ملاحظه می شود در عین حال که سبز ها و میوه ها موثرند ولی با سبوس گندم قابل مقایسه نیستند و خاصیت سبوس گندم از این جهت عالی است.
طبق مطالعه ای که دانشمند انگلیسی دکتر دنیس بورکیت پدر نظریه مربوط به آثار شفا بخش الیاف سبوس گندم ، نموده است ، ساکنین کشورهای غربی از نظر وضع دفع و حجم مدفوع غالبا نارسایی دارند و حجم مدفوع آنها باید به طور متوسط دو برابر شود. دکتر دنیس می گوید اهالی کشورهای آفریقا و هند که بیشتر از خوراکی های دارای الیاف گیاهی استفاده میکنند و غالبا مواد خوراکی را تصفیه نمی کنندو می خورند معمولا به بیماری های مربوط به روده و دفع  مبتلا نمی شوند ، وزن مدفوع روزانه آنها به طور متوسط 500 – 300 گرم است و طول مدت تبدیل مواد غذایی به مدفوع در مسیر از دهان تا رکتوم و دفع کامل حدود 38 – 30 ساعت می باشد. در صورتیکه وزن متوسط مدفوع در مورد اهالی کشورهای غربی کمی بیش از 100 گرم و مدت ترانزیت از دهان تا رکتوم و دفع کامل برای اشخاص سالم و بالغ حدود 3 روز و در اشخاص مسن حتی تا 2 هفته است و این دلیل استفاده از مواد غذایی تصفیه شده مانند آرد سفید بدون سبوس  ، برنج سفید و نظایر آن است.
در حال حاضر چطور عمل می شود؟
در حال حاضر در تعدادی از کلینیکها و آسایشگاهها و بیمارستانها داروهای ملین را کنار گذارده و سبوس گندم را جانشین آن کرده اند. در یک آزمایش در بیمارستان عمومی برایتون ، پزشکان بیمارستان ، برای پسران وبیماران ناتوان مبتلا به یبوست مزمن ، روزانه 15 گرم سبوس گندم به غذای آنها که شامل سیب زمینی – سوپ – غلات و سایر انواع غذاها میشد ، اضافه نمودند ، این آزمایش بخصوص درمورد مردان  آثار عملی مفیدی داشت . همین طور در یک آسایشگاه در نیو جرسی مصرف حدود 15 گرم سبوس گندم مخلوط با آرد جو دوسر در روز یبوست مزمن بیماران را تا حدود 60 درصد درمان کرده است.

منبع : pardad.ir

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :