تسکین درد دندان با طب سنتی
درمان خانگی دندان درد,درمان دندان درد با طب سنتی,مواد مفید برای دندان درد,گیاهان مفید برای دندان درد,طب سنتی و گیاهان دارویی,تسکین درد دندان,تسکین درد دندان عقل
 آکاایران : درد دندان موضوعی است که در طول زندگی هر شخصی از کودکی تا بزرگسالی آن را تجربه کرده است، این موضوع از قدیم یکی از مشکلات عمده انسانها بوده که برای رهایی از درد آن به مواد مختلفی روی می آوردند، دندان به خاطر نزدیکی با مغز همیشه همراه با سردرد های شدید می شود و به همین دلیل التیام آن دارای اهمیت فراوان می شود، در این مقاله از بخش سلامت آکاایران میخواهیم به تسکین درد دندان با طب سنتی بپردازیم پس با ما همراه باشید.
 
درمان خانگی دندان درد, درمان دندان درد با طب سنتی, مواد مفید برای دندان درد

تسکین درد دندان عقل

نعناع نیز خاصیت ضد درد دارد به همین دلیل می توان اسانس آن را به همراه آب مانند دهانشویه استفاده کرد.
 
برای تسکین دندان درد توصیه می شود که سیر و پیاز را روی دندان گذاشت یا از لیمو ترش و نعناع استفاده کرد. اگر هیچ دارویی هم در دسترس نبود می توان با گذاشتن یخ روی دندان درد آن را کم کرد.
حمید افراسیابی، متخصص طب سنتی گفت: برای تسکین درد دندان می توان از روغن میخک استفاده کرد چون میخک خاصیت آنتی بیوتیکی دارد. وی ادامه داد: مصرف سیر در طول روز به کاهش درد دندان کمک می کند.همچنین می توان سیر له شده را با نمک و کره بادام زمینی مخلوط و روی دندان گذاشت. همچنین پیاز نیز یک ماده ضدعفونی کننده است و می توان آن را خرد کرده و روی دندان گذاشت.
این متخصص طب سنتی تصریح کرد: انجیر خشک جوشیده شده در شیر، برای درمان ورم لثه و ورم مخاط دهان مفید است و عصاره وانیل نیز برای تسکین درد دندان توصیه می شود.
افراسیابی یک توصیه خانگی کرد و گفت: اگر هیچ مسکن و داروی گیاهی در دسترس نبود می توان مقداری یخ را روی دندان گذاشت چون با بی حس کردن ناحیه متورم، به کاهش درد کمک می کند. وی ادامه داد: همچنین می توان از لیموترش استفاده کرد چون دارای ویتامین C است و عفونت را کنترل می کند.
درمان خانگی دندان درد, درمان دندان درد با طب سنتی, مواد مفید برای دندان درد

تسکین درد دندان عقل


این متخصص طب سنتی گفت: نعناع نیز خاصیت ضد درد دارد به همین دلیل می توان اسانس آن را به همراه آب مانند دهانشویه استفاده کرد.افراسیابی افزود: مصرف روزانه گشنیز نیز تقویت کننده دهان و دندان است و از خرابی دندانها جلوگیری می کند. سبزی شاهی نیز همین خاصیت را دارد و لثه ها را تقویت می کند.

وی افزود: مصرف لبنیات مخصوصاً ماست به دلیل داشتن اسیدلاکتیک برای دندانها مفید است.مصرف امگا 3 نیز توصیه می شود که می توان آن را از طریق مصرف ماهی جذب کرد.

نعناع

نعنا گیاهی است از رده دولپه ای های پیوسته گلبرگ که سردسته تیره نعناعیان و از سبزی های خوراکی است. این گیاه تمام اسانس ها و خواص پونه را دارد؛ ولی برگ هایش کرک کم تری دارند و بریدگی های کنار برگ های آن بیش تر از پونه و اسانس آن نیز ملایم تر است. نعناع گیاهی است علفی و پایا. ساقه های آن دونوع خزنده و زیر زمینی می باشند.از میان ریشه ها، یک شاخه قائم و برگدار کوچک خارج می شود که برگ های آن متقابل، بیضوی، نوک تیز، دندانه دار و کمی پوشیده از کرک بوده و از تمامی قسمت های آن بوی معطر و مطبوعی استشمام می شود. ساقهٔ این گیاه چهارگوش و به رنگ قرمز مایل به بنفش یا مایل به ارغوانی است. گل های آن در ماه های مرداد و شهریور ظاهر می گردند. رنگ گلی یا ارغوانی مایل به بنفش دارند و به تعداد زیاد در مجاور یکدیگر به نحوی مجتمع می رویند.

به نقل از آکاایران : نعنا گیاهی است با ریشه هوایی و ساقه های مستقیم و چهارگوش ، و برگ های آن به طول ۳ تا ۵ سانتی متر ، متقابل ، نیزه ای یا دوکی است ، حاشیه ی آن دارای بریدگی های عمیقی است ، بریدگی های کناره آن نوک تیز است. کرک برگ های نعنا کم است. نعنا سبز معمولادر سرتاسر جهان کشت می شود. این گیاه در نواحی شمال ایران و اطراف تهران به حالت وحشی و پرورشی می روید.

نکات مهم پیرامون درمان دندان درد

۱. آرام شدن درد دندان، به معنای خوب شدن دندان مذکور نیست.فقط درمانی مقطعی است تا شما به دندانپزشک خود مراجعه کنید.در غیر این صورت احتمال عفونت ،آبسه و در نهایت از دست دادن دندان شما وجود دارد.

۲.در هنگام دندان درد هیچگاه ناحیه مورد نظر را گرم نکنید. چرا که عوامل التهابی و دردزای بیشتری به منطقه آمده و درد شما بیشتر میشود.

۳.استفاده از اسپری های لیدوکایین به عنوان اسپری دندان درد، جهت تسکین درد مطلقا ممنوع میباشد. خطرات اسپری کردن مستقیم لیدوکایین در دهان به مراتب بیشتر از اثر تسکینی آن است.

درمان خانگی دندان درد, درمان دندان درد با طب سنتی, مواد مفید برای دندان درد

تسکین درد دندان عقل

ماده های دیگری که به تسکین دندان درد کمک می کنند:

پیاز خردشده
مقداری پیاز خرد شده را روی دندان خود بگذارید و منتظر شوید تا درد آن تسکین پیدا کند، سپس قطعه دیگری از پیاز خرد شده را روی دندان خود بگذارید و قطعه قبلی را دور بیندازید. پیاز یک آنتی بیوتیک طبیعی محسوب می شود.


زنجبیل
زنجبیل گیاهی است که مانند آسپرین عمل می کند و یک مسکن فعال محسوب می شود. اگر پودر زنجفیل را با آب مخلوط کنید برای تسکین درد دندان بسیار مؤثر است. پنبه ای را به این خمیر آغشته کنید، آن را فشار دهید تا آب اضافی خارج شود و سپس آن را روی دندان دردناک و نه لثه بگذارید. عملکرد آن به این نحو است که زنجفیل، پوست آن قسمت را تحریک کرده و خون را به سمت پوست می کشاند و التهاب را کم می کند.

کنجد
بیشتر از ۱۶۰۰سال است که کنجد برای تسکین درد دندان در چین کاربرد دارد. کنجد حاوی ترکیباتی است که درد را بهبود می بخشد. خواص کنجد شبیه آسپرین است و مانند مسکن عمل می کند. این دانه ها برای تسکین درد دندان بسیار مؤثر هستند. تهیه مرهم آن بسیار ساده است و نیاز به مواد زیادی ندارد. ظرف آبی را روی حرارت بگذارید تا جوش بیاید و سپس دانه های کنجد را در آن بریزید. برای هر مقدار کنجد ۲برابر آب لازم هست. برای اینکه ترکیب تأثیر بهتری داشته باشد، باید منتظر شد تا نیمی از آب تبخیر شود. مرهم را مستقیما روی قسمت دردناک بگذارید. (دکتر سمانه موهبتی - متخصص طب سنتی/همشهری)

گردآوری بخش سلامت آکاایران

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :