عوارض ماندگار برخی داروهای گیاهی
داروهای گیاهی,توصیه,خواص داروی های گیاهی,خواص دارویی داروی های گیاهی,فواید داروی های گیاهی,خاصیت داروی های گیاهی,داروی های گیاهیدر طب سنتی ,فواید درمانی داروی ه

عوارض برخی داروهای گیاهی می‌تواند ماندگار شود

 توصیه می‌شود افراد خودسرانه و به صورت طولانی مدت از داروهای گیاهی استفاده نکنند.

 

ایسنا نوشت:

مدیر توسعه علوم و خدمت طب سنتی ستاد کشوری گیاهان دارویی و طب ایرانی در رابطه با برخی اظهارنظرها مبنی بر بی‌خطر و بدون عارضه بودن گیاهان دارویی حتی در صورت مصرف طولانی، این ادعا را اشتباه و دروغی بزرگ عنوان کرد.

دکتر سید مهدی میرغضنفری با بیان این که گیاهان دارویی از درجات مختلف برخوردارند، گفت: حکمای بزرگ ایران از جمله «ابن سینا» و «رازی» نیز در کتب خود به این نکات اشاره کرده‌اند. گیاهان دارویی از درجات 1، 2، 3 و 4 برخوردارند. ‌درجات 1 و 2 این گیاهان مانند گل بابونه، گل گاوزبان و خاکشیر در صورت مصرف زیاد نیز  ممکن است، عارضه‌ای ایجاد نکنند.

وی ادامه داد: اما گیاهان دارویی بسیار قوی وجود دارند که می‌توانند در مقوله سموم وارد شوند. این گیاهان باید به صورت دانه‌ای تجویز و مصرف شوند و مصرف بیشتر از چند دانه آنها عارضه ایجاد می‌کند. به عنوان مثال زیاده‌روی در این گیاهان می‌تواند باعث از کار افتادگی کبد و حتی مرگ فرد مصرف کننده شود.

میرغضنفری با بیان این که گیاهان دارویی هم می‌توانند عارضه داشته باشند، اما عارضه آنها عموما کمتر از داروهای شیمیایی است، افزود: هر چند گیاهان ریشه بسیاری از داروهای شیمیایی هستند اما اگر در یک گیاه 10 ماده موثره وجود داشته باشد، غلیظ کردن یکی از این مواد موثره و تبدیل آن به قرص، ممکن است در فرد مصرف کننده عارضه ایجاد کند. به عنوان مثال «آسپرین» از پوست بید سفید گرفته می‌شود؛ مصرف آسپرین در برخی افراد خونریزی گوارشی ایجاد می‌کند. این در حالی است که دم کرده پوست بید سفید علاوه بر آن که اثرات آسپرین را داراست، عوارض آن را ندارد.

وی ادامه داد: بنابراین هر چند عوارض داروهای گیاهی عموما کمتر از داروهای شیمیایی است اما این طور نیست که عارضه نداشته باشند. حتی گاهی مصرف این گیاهان عارضه‌های خطرناک بویژه در مصرف‌های طولانی مدت ایجاد می‌کند. بنابراین توصیه می‌شود افراد خودسرانه و به صورت طولانی مدت از داروهای گیاهی استفاده نکنند.

به گفته مدیر توسعه علوم و خدمت طب سنتی ستاد کشوری گیاهان دارویی و طب ایرانی، برخی از عوارض داروهای گیاهی می‌تواند ماندگار باشد. مصرف طولانی مدت برخی از این داروها می‌تواند به از بین رفتن سلول‌های بدن از جمله سلول‌های مغز و کبد منجر شود؛ به طوری که این سلول‌ها قابلیت بازیابی نداشته باشند؛ اما عموما عارضه‌های ناشی از داروهای گیاهی بازگشت پذیرند البته این امر به مدت مصرف نیز بستگی دارد

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :