خواص درمانی سرکه، یکی از سین های سفره هفت سین
خواص سرکه، خواص دارویی سرکه ، خواص درمانی سرکه ، دلایل مصرف سرکه ،درباره سرکه ،تاثیر سرکه بر سلامت ،همه چیز درباره سرکه

خواص درمانی سرکه، یکی از سین های سفره هفت سین

سرکه از طب قدیم در انواع درمان ها و معالجات دارویی کاربرد داشته و حال طب جدید زوایای جدیدی از اثرات منحصر بفرد این چاشنی معطر را کشف کرده است. پژوهشگران به تازگی اثرات منحصر بفردی در خصوص مصرف سرکه بر سلامت افراد به دست آورده اند.

خواص سرکه

گفتنی است، براساس تحقیقات سرکه نوعی اثر ضد قند خون دارد ولی کارشناسان هنوز از مکانیسم آن مطمئن نیستند.بررسی ها نشان می دهند، بیماران دیابتی نوع 2، که دو قاشق غذا خوری سرکه سیب در زمان خواب مصرف کرده اند درست نوبت صبح روز بعد قند خون آنها پایین بوده است. اما در عین حال ترشی و مشتقات آن چنین اثری بر قند خون و کاهش آن ندارند.

پژوهشگران در عین حال هشدار می دهند افراد باید در نوشیدن سرکه احتیاط را رعایت کنند زیرا سرکه می تواند باعث سوزانده شدن مری و حتی بروز سرطان دستگاه گوارش شود.

همچنین براساس پژوهشی جدید سرکه می تواند اثر درمانی بر زنان مبتلا به سندرم پلی کیستیک تخمدان (pcos) داشته باشد و با بهبود عملکرد شریانی باعث کاهش حجم چربی بدن شود.

زنانی که روزانه یک قاشق غذا خوری سرکه سیب مصرف می کنند در عرض  چند ماه با افزایش عملکرد تخمدان و کاهش حجم کیست ها مواجه شده اند.

پژوهشگران وجود اسید استیک در سرکه را برای تولید اکسید نیتریک و در نتیجه کنترل فشار خون بالا موثر می دانند.

سرکه همچنین می تواند با نابود کردن حجم چربی شکمی باعث لاغری و تناسب اندام در افراد شود.پژوهشگران اثر سرکه را در متلاشی کردن بافت های چربی در افراد دچار اضافه وزن توسط تصویر برداری mri مشاهده کرده اند.

پژوهشگران در عین حال توصیه می کنند افراد برای قرار دادن سرکه در رژیم غذایی روزانه خود مواردی چون انواع بیماری ها بویژه بیماریهای اعصاب، مشکلات گوارشی و بویژه حساسیت های غذایی را مورد توجه قرار دهند و با پزشک قبل از انجام این درمان خانگی حتما مشورت انجام دهند.

پس از مصرف سرکه به دلیل ماهیت اسیدی این چاشنی غذایی شستشوی دندان ها اهمیت دارد.

همچنین مصرف سرکه های تاریخ گذشته و مانده می تواند آسیب های عصبی و جسمی فراوان به افراد وارد کند.

منبع :

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :