قلبی سالم با خوردنی های خوشمزه و سالم در وعده صبحانه
به دلیل انتخاب غذاهای ناسالم و شیوه نادرست زندگی، ممکن است رگها و شریانهای قلب مسدود شده و این مساله به بیماریهای جدی قلبی و فشارخون بالا منجرخواهد شد. در ادامه

آکاایران: بیماری‌های قلبی و عروقی یکی از دلایل رایج مرگ در دنیا است؛ اما راه‌های زیادی برای جلوگیری از بیماری قلبی و داشتن قلبی سالم وجود دارد؛ شامل فعالیت‌های فیزیکی، ترک سیگار، رسیدن به وزن مناسب و کنترل فشار خون و میزان چربی، که کلیدهای اصلی داشتن قلب سالم و سلامت فیزیکی است.

چه‌راه‌هایی برای داشتن قلبی سالم به غیر از ورزش کردن وجود دارد؟ - همشهری  آنلاین

همچنین ثابت شده است که برای کاهش خطرات بیماری های قلبی عروقی باید از خوردن خوراکی های بسیار چرب و بسیار شیرین خودداری کرد و برای اطمینان از داشتن یک قلب سالم چند خوراکی را باید هر روز در سینی صبحانه ای که یخورید که در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, به معرفی خوردنی های خوشمزه و سالم در وعده صبحانه خواهیم پرداخت .با ما همراه باشید.

اهمیت و فواید خوردن صبحانه | مجله غذا

قلبی سالم با صبحانه ای خوشمزه و سالم

بهترین صبحانه ها برای داشتن قلبی سالم و دور ماندن از سکته عبارتند از:

 

چای سبز

بسیاری از افراد در وعده صبحانه چای سیاه می نوشند اما بهتر است به جای این چای از چای سبز استفاده نمایید زیرا فلوونوئیدهای موجود در چای سبز از جداره ی رگ های خونی محافظت می کنند و تاثیر ویژه ای در مقابله با بیماری های قلبی و عروقی دارند پس روزتان را با نوشیدن یک فنجان چای سبز آغاز نمایید تا حدود 200 میلی گرم فلاونوئید به بدن تان برسانید اما توصیه می کنیم که هرگز به چای سبزتان شکر یا شیر اضافه نکنید چون تاثیر آن کاهش می یابد.

علاوه بر مصرف چای سبز در صبح می توانید روزانه 3 فنجان دیگر چای سبز بنوشید تا از خاصیت محافظتی فلاونوئیدها بهره برده و خطر سکته ی قلبی را نیز به میزان 20 درصد کاهش دهید. 

میوه های قرمز رنگ

بهترین صبحانه برای بالا بردن سلامت قلب و عروق خوردن یک پیاله میوه های ریز قرمز رنگ مانند توت فرنگی، موردصحرایی قرمز و ... به همراه جودوسر است. آنتوسیانین ها یعنی رنگدانه های موجود در این میوه ها خاصیت ضدسرطانی دارند و باعث تقویت و محافظت از جداره های رگ های خونی شده و اجازه نمی دهند که رگ ها مسدود شوند پس افرادی که روز خود را با خوردن این میوه ها شروع می کنند و هر هفته حداقل سه مرتبه میوه های ریز قرمز رنگ می خورند، کمتر در معرض مشکلات قلبی و عروقی قرار می گیرند. 

آب انار

بسیاری از افراد در وعده صبحانه آب پرتقال می نوشند ، توصیه می کنیم اگر خواهان قلبی سالم هستید، به جای آب پرتقال، آب انار بنوشید زیرا آب انار حاوی اثرات ضد استروژنی و ضد آندروژنی و آنتی اکسیدان است و مصرف روزانه ی آب انار به مدت 3 ماه باعث بهبود و افزایش جریان خون به سمت قلب می شود و برای سلامتی بدن مفید است. بهتر است در صورت مصرف آب انار از آب انارهای طبیعی و بدون قند افزوده استفاده کنید. 

آب انار

اوتمیل یا جو دوسر

کسانی که برای وعده صبحانه خود به جای تخم مرغ و نان تست، از جو دوسر یا همان اوتمیل استفاده می کنند، خطر کم تری برای ابتلا به سکته دارند. مصرف روزانه صبحانه و مشخصاً مصرف اوتمیل، خطرات ابتلا به سکته را کاهش می دهد. 

البته این موضوع همچنان نیاز به مطالعات و بررسی بیشتری دارد. محققان اطلاعات رژیمی را روی 55 هزار نفر در دانمارک که 56 سال سن داشتند، انجام دادند و این افراد هیچ سابقه ای در سکته نداشتند. هنگام شروع، هر هفته شرکت کنندگان به طور میانگین دو وعده تخم مرغ ، 3 وعده نان سفید، یک وعده ماست و فقط یک دهم وعده اوتمیل مصرف می کردند. 

جو دوسر

آن ها همچنین نیمی از شرکت کنندگان را به مدت 13 سال مورد تجزیه تحلیل و آنالیز قرار دادند و بعد از این تحقیقات متوجه شدند که 2260 نفر از آن ها سکته کردند. استفاده از این مدل محاسباتی باعث شد که محققان به این نتیجه برسند شخصی که یک عدد تخم مرغ و نان سفید را با اوتمیل جایگزین کند، 4 درصد خطر ابتلای کمتری به سکته در مقایسه با کسانی دارد که صبحانه تخم مرغ و نان می خورند. 

نتایج همچنین نشان می دهد که جایگزین کردن اوتمیل به جای نان سفید یا تخم مرغ، یک راه جلوگیری از سکته محسوب می شود. البته عوامل دیگری هم هستند که اهمیت بیشتری دارند. این مطالعات طراحی نشده اند تا بخواهند خطر کاهش سکته را با مصرف صبحانه های مختلف به شما نشان دهند اما به طور کل جوی دو سر می تواند به کاهش سطح کلسترول کمک کند و در نتیجه خطر سکته کاهش پیدا می کند. 

کلسترول یک عامل خطر برای سکته است و نتایج نشان می دهد که مصرف جو دوسر سطح کلسترول را کاهش می دهد که تاثیر بلندمدتی در جلوگیری از سکته دارد. اگر یک بار در هفته تخم مرغ و نان سفید را با اوتمیل جایگزین کنید، خطر سکته تا 5 درصد کاهش پیدا می کند  زیرا احتمال مسدود شدن رگ ها کم خواهد شد. 

کلسترول

شکلات سیاه

مطالعات نشان می دهد کسانی که شکلات سیاه را در وعده صبحانه خود می گنجانند، کمتر دچار سکته می شوند زیرا شکلات سیاه سرشار از پولیفنول هاست که به کاهش کلسترول بد خون و حفظ خاصیت ارتجاعی جداره رگ‎های خونی کمک زیادی می کند، همچنین مصرف روزانه شکلات سیاه باعث کاهش فشار خون می شود پس شکلات سیاه را نیز به روی میز صبحانه دعوت کنید اما در مصرف آن افراط نکنید.

فواید شکلات سیاه | آشنایی و بررسی فواید شکلات سیاه برای سلامتی بدن انسان

توصیه های پایانی

  • مطالعات نشان می دهد افرادی که در وعده صبحانه از نان سفید و تخم مرغ بیشتری استفاده می کنند، به طور کل عادات غذایی اشتباه تری دارند و باید بیشتر از خودشان مراقبت کنند. 
  • برای کاهش خطر سکته، علاوه بر تغییر صبحانه باید عاداتی مثل ترک سیگار، ورزش منظم، نگه داشتن وزن در حالت متناسب، فشار خون متناسب، کلسترول و قند خون متعادل و داشتن رژیم غذایی سالم که شامل غلات کامل، میوه، سبزیجات و پروتئین با شیرینی جات و چربی های کم است، را در خودتان به وجود بیاورید.
  • رژیم غذایی مدیترانه ای هم می تواند از بیماری های قلبی عروقی جلوگیری کند.
  • روغن سبزیجات همراه با چربی های غیراشباع، خوردن آجیل، مصرف میوه و سبزیجات، محصولات لبنی کم چرب، غلات و حبوبات، ماهی، گوشت بوقلمون و کاهش مصرف گوشت قرمز و کاهش شکر و نمک بسیار کمک کننده خواهد بود.
منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :