فلسفه هندوانه خوردن شب یلدا چیست و برای چه کسانی عوارض دارد؟
در سرتاسر کشور، زمان برپایی یلدا، سنت مخصوص خودش رو داره؛ هر چند که خب شاید کاملا معلوم نباشه آداب و رسوم این شهرها چقدر ماندگار می مانه و این روزها مردم محلی چ

آکاایران: برگزاری مراسم یلدا، اگر بتوان نام جشن بر آن نهاد، آیینی خانوادگی است و گردهمایی ها به خویشاوندان و دوستان نزدیک محدود می‌شود. در کتاب‌ها و سندهای تاریخی به برگزاری مراسم شب یلدا اشاره ای نشده است. ابوریحان بیرونی از جشن روز اول دی ماه که آن را خرم روز نامند، در دستگاه حکومتی و پادشاهی یاد می کند. نامی از شب یلدا در میان نیست و این می تواند دلیلی بر خانوادگی و همگانی و غیر رسمی بودن جشن یلدا باشد.  آیین و جشن شب یلدا یا شب چله بزرگ تا به امروز در تمامی سرزمین کهنسال ایران و در بین همه قشرها و خانوارها برگزار می‌شود.

شب یلدا تحقیق درباره شب یلدا
 
یلدا جشن و گردهمایی خانوادگی است. در شب یلدا خویشاوندان نزدیک در خانه بزرگ خانواده گرد هم می آیند و در سرمای آغازین زمستان دور کرسی می نشینند و تا نیمه شب میوه و آجیل و غذا می‌خورند و به فال حافظ گوش می‌سپارند.هندوانه؛ یکی از ارکان اصل‍ی سفره شب یلداست که همیشه به شیوه‌های جذابی تزیین می‌شود، اما چرا هندوانه؟ اگر میخواهید بدانید که فلسفه ی هندوانه خوردن شب یلدا چیست و چه کسانی باید از خوردن هندوانه در این شب پرهیز کنند در ادامه مطلب با آکا همراه باشید.

 


 

 

فلسفه خوردن هندوانه در شب یلدا

در هر گوشه کشور برپایی یلدا، سنت مخصوص خودش را دارد اما در بیشتر شهرهای ایران شب یلدا ، با هندوانه و انار و... معنی پیدا می کند. اما چرا هندوانه؟

یکی از دلایل خوردن هندوانه رنگ سبز آن است زیرا رنگ سبز هندوانه نماد آبادانی و روند زندگی بر روی این کره خاکی هست.

از دیگر علت های خوردن هندوانه در شب یلدا سرخی و شیرینی آن است که نماد عشق، دوستی، روزخوشی، بهروزی و همزیستی حاصل از آبادانی و آسودگی است.

گرد بودن هندوانه نیر نماد گرد بودن زمین و زندگی بر روی آن است.

رنگ سفید لایه درونی پوست هندوانه سمبل صلح، سازگاری، آرامش و آسودگی می باشد.

دانه هندوانه نیز نشانه باروری و افزونی نژاد است.

همچنین خوردن هندوانه در شب یلدا موجب میشود شما در طول زمستان به بیماری دچار نشوید و سرما به شما غلبه نکند.

هندوانه یلدا

فواید هندوانه

 • هندوانه از دیدگاه طب قدیم «سرد و تر» است و تب بر می باشد.
 • به علت دارا بودن آب فراوان برای رفع عطش بسیار مفید است.
 • برای جلوگیری و دفع سنگ کلیه مفید است.
 • هندوانه منبع غنی از بتاکاروتن و لیکوپن است که آنتی اکسیدان های طبیعی هستند و سبب جلوگیری از بروز سرطان ها در انسان می شوند.
 • هندوانه از بروز آسیب های پوستی در اثر نور جلوگیری می کند.
 • مواد زاید بدن را دفع می کند .
 • برای شادابی و طراوت پوست مفید است .
 • به علت قند کم و میزان کالری پایین برای همه افراد مفید است .
 • از اکسیداسیون کلسترول و تنگ شدن دیواره عروق و بیماری های قلبی و سکته جلوگیری می کند.
 • مصرف منظم آن از بروز حملات آسم، سرطان کولون ، آرتروز ، نقرس و بواسیر جلوگیری می کند.
 • مغز تخم هندوانه سبب از بین رفتن انگل های روده و معده می شود.
 • پوست سفید داخل آن برای زخم گلو و دهان مفید است.
 • هندوانه سرشار از ویتامین های A و B و C است.

هندوانه

فال هندوانه 

به جز خوردن هندوانه در شب یلدا مردم تالش با آن فال هم می گیرند . آنها پوست هندوانه های شب یلدا را بریده و به چهار قسمت تقسیم کرده و نیت می کنند. سپس پوسته ها را از جلو به پشت سر می اندازند.

در صورتی که دو قطعه سبز و دو قطعه سفید باشد ، فال آنها نیکوست .

اگر یک قطعه سبز و سه قطعه سفید باشد باطل است

اگر چهار قطعه سبز باشد ایام به کام آنها خواهد بود.

اگر چهار قطعه سفید باشد، آنها بد شانسی می آورند.

هندوانه

خوردن هندوانه شب یلدا و ایام دیگر برای چه کسانی مضر است؟

هندوانه میوه ای است که مزاج سرد و تر دارد بنابراین برای افراد سردمزاج یا کسانی که معده سرد دارند مناسب نیست.

افرادی که مشکل طحال دارند نباید هندوانه مصرف کنند.

زیاده روی در خوردن هندوانه باعث انباشتگی پتاسیم و لیکوپِن در بدن می شود و با علائمی مانند تهوع، اسهال، دیرهضمی و نفخ همراه است .

افراد که پتاسیم خون بالایی دارند بهتر است در مصرف هندوانه زیاده روی نکنند زیرا مصرف بیش از حد آن در این افراد سبب ضربان نامنظم قلب، مشکلات قلبی عروقی و کاهش کنترل عضلانی می شود.

قند هندوانه از نوع طبیعی است اما افراد دیابتی باید آن را با احتیاط مصرف کنند.

همراه یا بعد از غذا هندوانه مصرف نکنید زیرا معده برای هضم غذا نیاز به حرارت دارد . هندوانه با کاهش حرارت معده، شخص را دچار اختلال هضم و ترش کردن و نفخ می کند .

اثرات جانبی خوردن هندوانه در شب

مشکلی که از آن صحبت می کنیم هضم با سرعت پایین این میوه می باشد که در طول خواب انجام می شود. هندوانه ها توانایی هضم شدن در شب و موقع خواب را ندارند و در نتیجه مشکلاتی را برای معده در روز بعد به وجود می آورد.

همچنین اثرات مضری نیز برای ادرار فرد دارد. مصرف هندوانه می تواند شب بعد شما را مدام به دستشویی بکشاند، به طوری که کلافه شوید.

همچنین مصرف چنین میوه های در شب باعث آشفتگی خواب می شود.

آیا هندوانه برای گرسنگی نیمه شب مناسب است؟

این میوه کالری بسیار پایینی دارد و مقدار زیادی از آن فقط 200 کالری را وارد بدن شما می کند. 4 فنجان از آب هندوانه حاوی 184 کالری می باشد و برای میان وعده و کاهش وزن گزینه مناسبی است . همچنین مصرف آن در نیمه شب مشکلی ندارد، مگر اینکه در خوردن آن زیاده روی کنید.

هندوانه شب یلدا

آیا می توان از اثرات جانبی هندوانه در شب پیشگیری کرد؟

مقدار کمی از هندوانه می تواند شکم شما را پر کند، پس اگر اصرار به مصرف آن در شب دارید، حتما از میزان کمی از آن استفاده کنید.

راه دوم این است که سریع بعد از خوردن این میوه به رختخواب نروید و هر زمان که این میوه را شب هنگام مصرف کردید، چند ساعتی صبر کنید و بعد به رختخواب بروید.

عوارض جانبی مصرف زیاد هندوانه در شب

مشکلات روده ای

میزان عنصر لیکوپن در هندوانه حدود 30 گرم و یا بیشتر است که می تواند اثرات جانبی ناخوشایند را افزایش دهد.

مصرف موادی مثل گوجه فرنگی و هندوانه با لیکوپن بالا می تواند مشکلات معده را به وجود بیاورد.

این افراد دو برابر بقیه در معرض مشکلات معده و روده مثل اسهال ، حالت تهوع ، استفراغ ، نفخ و هضم نشدن غذا هستند.

مشکلات معده و روده

هایپر کالمیا

مصرف خوراکی های حاوی پتاسیم بالا مثل هندوانه می تواند تاثیر منفی روی میزان پتاسیم روی خون بگذارد که به آن هایپر کالمیا می گویند. این مشکل باعث اثرات منفی قلبی عروقی می شود که سوزش معده و از دست دادن کنترل عضلات را نیز در پی خواهد داشت.

کلیه ها نیز باید از پتاسیم ناخواسته در امان باشند تا دچار نارسایی نشوند. هدوانه نیز حاوی 320 میلی گرم پتاسیم در هر 280 گرم می باشد، یعنی هر فنجان آب هندوانه 511 میلی گرم پتاسیم دارد.

واکنش های آلرژیک

مصرف هندوانه می تواند واکنش های آلرژیک را در افراد مخصوصا در فصل زمستان به وجود بیاورد و افرادی که در معرض آلرژی هستند، باید از این میوه تا حد ممکن دوری کنند زیرا هندوانه حاوی آنزیم هایی است که آلرژی را شدید تر می کند.

افرادی که به خیار، هویج و کرفس آلرژی دارند، به احتمال زیاد به این ماده نیز آلرژی خواهند داشت. آلرژی به هندوانه در فصل زمستان یا هر فصل دیگری می تواند علائمی از جمله خارش، قرمزی، تورم، تاول، اسهال و یا آنافیلاکسی را در پی داشته باشد.

خارش و قرمزی

دیابت بارداری

طبق مطالعات انجام شده مصرف مقدار زیاد هندوانه در خانم های باردار می تواند قند خون آن ها را تا حد زیادی بالا ببرد. خانم ها در دوران حاملگی از لخاظ جسمی و روحی ناپایدار هستند و مصرف هندوانه بیش از بقیه قند خون را بالا می برد و باعث دیابت می شوند.

علاوه بر آن نیز می تواند مشکلاتی مثل دل درد شدید و اسهال را نیز در پی داشته باشد.

مصرف هندوانه جای زیادی را در معده شما اشغال می کند و بنابراین مکان کافی را برای مواد مغذی باقی نمی گذارد و پس مصرف آن اصلا برای جنین مناسب نیست.

کاهش فشار خون

خوردن هندوانه مخصوصا در شب می تواند تا حد زیادی سطح خون را پایین بیاورد و در نتیجه اگر فشار خون شما پایین است، این میوه را مخصوصا در شب استفاده نکنید.

کاهش فشار خون

مدفوع شل

مدفوع شل نیز یکی از مضرات استفاده از هندوانه مخصوصا در شب می باشد .

مضر برای افراد مبتلا به دیابت

زمانی که به انسولین مقاوم هستید، قند خون شما مدام بالا و پایین می شود. سلول ها نیز هنگام کمبود گلوکز، انسولین بیشتری تولید می کنند و قند خون و گلوکز هر دو در خون باقی می مانند و افزایش سطح قند خون می تواند روی عملکرد افراد مبتلا به دیابت تاثیر منفی بگذارد.

هندوانه نیز قند طبیعی دارد که برای افراد با قند خون بالا مضر است.

بیماران دیابتی

چه کسانی هندوانه نخورند؛ هم شب یلدا هم ایام دیگر؟

افراد سرد مزاج

مصرف هندوانه برای افراد سردمزاج یا افراد دارای معده سرد مضر است زیرا موجب ضعیف شدن عملکرد هضم و درد مفاصل به مرور زمان خواهد شد بنابراین این افراد باید همراه هندوانه، عسل و قند مصرف کنند. همچنین خوردن هندوانه در افراد سرد مزاج سبب کاهش نیروی جنسی می شود.

افراد دچار مشکلات طحال

برخی از افراد پس از خوردن هندوانه دچار مشکل طحال می شوند. این مشکل در آنان با علائمی مانند احساس درد یا نفخ در محل چپ شکم و ایجاد تیرگی در رنگ بدن یا سفیدی چشمان همراه است.

بهترین زمان خوردن هندوانه

بهترین زمان خوردن هندوانه بین دو وعده غذایی یعنی سه ساعت بعد از غذا و یک ساعت قبل از غذا می باشد. سعی کنید هندوانه را پس از غذا و یا هنگام تشنگی و یا ناشتا مصرف نکنید چون مضر است و باعث اختلال هضم می شود.

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :