خواص شگفت انگیز و فوق العاده نوشیدن آب گرم
خواص شگفت انگیز نوشیدن یک لیوان آب گرم,خواص شگفت انگیز نوشیدن آب گرم,نوشیدن اب گرم صبح ناشتا,نوشیدن آب گرم ناشتا,نوشیدن اب گرم در صبح,نوشیدن آب گرم قبل از صبحان

Image result for ‫نوشیدن یک لیوان آب گرم‬‎

آکاآپ: به گمان من، دیگر همه‌ی ما این حقیقت انکارناپذیر را می‌دانیم که آب برای بقای ما حیاتی است. این توصیه‌ی پزشکان را هم زیاد شنیده‌ایم که نوشیدنِ حدود ۸ لیوان آب در روز، ایده‌آل است. با وجود این، چیزی که بیشتر مردم نمی‌دانند این است که آب داغ مزایای منحصربه‌فرد خودش را دارد، مزایایی که در آب سرد یافت نمی‌شود.محققان معتقدند که به جای مصرف آب خنک بهتر است آب گرم و ولرم مصرف کنید تا بدن سالم‌تری داشته باشید. ولی چرا باید روزانه آب گرم بنوشیم؟ یک نمونه از مواردی شگفت انگیز آب گرم برای معده خالی که ثابت شده است ,بهبود سیستم گوارشی میباشد.

برای بهبود گوارش خود، نوشیدن آب گرم به طور منظم را آغاز کنید زیرا غده گوارشی را برای ارائه عملکرد درست و بهتر تحریک می‌کند. آب گرم به تجزیه غذا در معده کمک می‌کند، از این رو، سیستم گوارش نیازی به سخت کار کردن ندارد و همچنین، انرژی کمتری برای فرآیند گوارش استفاده می‌کند.

اهمیت نوشیدن آب گرم از لحاظ ایجاد تناسب اندام و جلوگیری از پیری زودرس در صدر قرار می گیرد ، به همان اندازه که نوشیدن آب در طول روز تاکیید می شود هر فردی بایستی هر روز آب گرم نیز بنوشد.نوشیدن آب داغ در وعده های مختلف روزانه فواید و خواص بی شماری دارد که در این مقاله از مجمموعه مقالات سلامت آکا, تصمیم داریم به آن بپردازیم.در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

 

آیا آب گرم در واقع یک درمان است ؟

افراد زیادی وجود دارند که هر روز صبح به نوشیدن آب گرم عادت دارند. اما آیا آن ها می دانند فواید آب گرم چیست ؟ در واقع نوشیدن آب گرم یکی از درمان های موثر در نظر گرفته می شود که توسط پزشک سنتی ژاپنی معرفی شده است .

تقریبا همه به یک فنجان قهوه یا چای نیاز دارند و به محض این که صبح از رختخواب بیرون می آیند آن را مینوشند. در عوض، جایگزین کردن کافئین با یک لیوان آب گرم نه تنها شروع خوبی است بلکه به عملکرد اندام های بدن کمک می کند.

خوردن آب گرم ناشتا

 

محدودیت های نوشیدن آب گرم چیست و چقدر آب داغ در یک روز باید بنوشید ؟

این یک سوال مشترک است که توسط افراد مختلف پرسیده می شود. بدون شک نوشیدن آب گرم به شما این فرصت را می دهد که به بدن کمک کنید تا به روش های زیادی سالم بمانید اما هنوز محدودیت هایی برای تعداد لیوان های آب و یا مقدار آب وجود دارد که باید بنوشید. در نتیجه موارد زیر را هنگام شروع آب درمانی به یاد داشته باشید.

از نوشیدن بیش از حد آب داغ خودداری کنید چون ممکن است به بافت های مری آسیب برساند.

آب داغ بیش از حد می تواند به حس چشایی صدمه بزند.

خطرات خوردن آب گرم

مواظب دمای آبی که می خواهید بنوشید باشید باید به اندازه کافی گرم باشد که گردن و دهان بتواند تحمل کند .

اگر در مناطق گرم آب و هوایی کار می کنید باید از مصرف آب گرم اجتناب کنید.

در حالی که ورزش می کنید از نوشیدن آب گرم اجتناب کنید .

نوشیدن آب گرم تشنگی را کاهش می دهد به همین دلیل برای افرادی که خشکی دارند توصیه نمی شود زیرا ممکن است باعث احتمال کاهش سطح آب در بدن شود.

برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند 3 تا 5 لیوان آب گرم در طول روز بسیار مفید است.

طبق گفته مقامات بهداشتی، یک فرد می تواند حدود 2 لیتر آب گرم روزانه بنوشد.

فایده خوردن آب گرم

 

خواص آب گرم از پیری زودرس پوست جلوگیری می کند :

این اولین فایده نوشیدن آب گرم برای پوست است. قطعا هیچ کس دوست ندارد چین و چروک و پوست ماتی داشته باشد که اولین زمینه پیری در زندگی است این به خاطر وجود مواد سمی در بدن است که به پوست آسیب می رساند آب گرم سموم را از بدن خارج می کند و پوست را به خوبی تمیز می کند همچنین الاستیسیته پوست را افزایش و سلول های پوست ترمیم می کند.

 آب گرم برای پوست

 

خواص آب گرم برای رفع درد گلو

گلودرد یک مشکل شایع است که با درد و سوزش گلو توصیف می‌شود و به واسطه عفونت سرماخوردگی یا آنفلوآنزا شکل می‌گیرد. نوشیدن آب گرم گلودرد را تسکین می‌دهد و احساس راحتی بیشتری را در فرد ایجاد می‌کند. آب گرم به حل کردن مخاط غلیظ و حذف آن از دستگاه تنفسی کمک می‌کند.
  
افزون بر نوشیدن آب گرم، شما می‌توانید نوشیدن مایعات گرم مانند چای و دمنوش‌های گیاهی را نیز مد نظر قرار دهید. همچنین، می‌توانید با حل کردن نصف قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب گرم و غرغره کردن آن به درمان گلودرد و عفونت گلو کمک کنید.

 

خواص آب گرم برای سم زدای طبیعی:

آب گرم به عنوان دفع مسمومیت طبیعی برای بدن عمل می کند. به بدن در سم زدایی کمک و باعث افزایش دمای بدن می شود که منجر به افزایش تعریق می شود. وقتی عرق می کنید بدن سموم ناخواسته را از طریق منافذ بدن از بین می برد. هم چنین منافذ را تمیز و پوست تمیزی می دهد.

سم زدای بدن 

خواص آب گرم برای رهایی از انسداد بینی:

آب داغ برای افرادی که دچار گرفتگی بینی هستند مفید است. آب گرم برای آلرژی های بینی، سرفه، و سرما خوردگی که منجر به سینوس می شود خوب است. نوشیدن آب داغ به حرکت سریع خلط گردن کمک می کند. این کار به راحتی می تواند از طریق بینی یا با سرفه که باعث آسودگی سریع بینی می شود ، کمک کند. این یک روش موثر برای کاهش اثرات سینوس است. علاوه بر نوشیدن آب گرم، بخار برای سینوس ها نیز مفید است.

رفع انسداد بینی 

خواص آب گرم در کاهش استرس:

ممکن است شما را شگفت زده کند اما فواید آب ولرم هم چنین شامل کاهش سطح استرس تا حد زیادی است. آب گرم به مبارزه با اضطراب و مدیریت سطوح استرس کمک می کند. مصرف آب گرم یا داغ به تنهایی و یا زمانی که با قهوه یا چای ترکیب می شود به بهبود استرس کمک می کند .

خواب راحت و آرام با استفاده از خواص آب گرم:

آخرین فایده نوشیدن آب گرم، کمک به خوابیدن است، تعدادی از مردم قبل از خوابیدن آب گرم می نوشند تا راحت تر بخوابند.

داشتن خواب راحت 


 
درمان گرفتگی بینی


نوشیدن آب گرم درمان طبیعی خوبی برای گرفتگی بینی محسوب می‌شود. آب گرم به پاکسازی حفره‌های بینی کمک می‌کند و در زمان گرفتگی بینی آرامش را برای فرد به ارمغان می‌آورد. هنگامی که آب گرم می‌نوشید به کاهش غلظت و شکل گیری مخاط در حفره‌های بینی و دستگاه تنفسی کمک می‌کنید. این شرایط احتمال رشد ویروس‌ها یا باکتری‌ها در این مناطق را کاهش می‌دهد.
  
همچنین، نوشیدن آب گرم به سم زدایی کمک می‌کند و از این رو، بدن قادر به خلاص شدن از شر سموم خواهد بود. این شرایط به تسریع روند بهبودی کمک می‌کند.
 
 

خواص آب گرم برای گرفتگی قاعدگی:

بسیاری از زنان کیسه آب گرم را در طول قاعدگی استفاده می کنند تا از شر درد ناشی از قاعدگی خلاص شوند. اما آیا می دانید که نوشیدن آب گرم نیز می تواند موثر باشد ؟ نوشیدن آب گرم به تسکین ماهیچه های شکم کمک می کند و با کاهش تدریجی آن به رهایی از درد قاعدگی کمک می کند. هم چنین یک روش درمانی موثر برای هر نوع گرفتگی عضلات است زیرا جریان مویرگ ها را کنترل می کند و ماهیچه ها را آسوده می کند.

 خواص درمانی آب گرم

خواص آب گرم برای سوزاندن چربی و کاهش وزن:

نوشیدن آب گرم به کم شدن چربی ها کمک می کند. عادت کنید هر روز صبح آب گرم بنوشید چون به کاهش وزن کمک می کند پس اگر روش های مختلف کاهش وزن را امتحان کرده اید آب گرم به لیست اضافه کنید. بهترین زمان نوشیدن آب گرم صبح هنگام بیدار شدن از خواب است. نوشیدن آب گرم صبحها با شکم خالی فعالیت متابولیکی را در بدن افزایش می دهد که به سوزاندن کالری های زیاد در طول روز کمک می کند. وقتی با ترکیبات دیگر مثل لیمو، عسل، دارچین و غیره ترکیب می شوند، نتایج فوق العاده ای به همراه دارد به خصوص در مورد چربی شکم.

کاهش وزن با اب گرم 

کمک به هضم با خواص آب گرم:

آیا تا به حال مشکل گوارشی را تجربه کرده اید؟ اگر پاسخ شما مثبت است از این نسخه برای درمان خود استفاده کنید. بین غذا آب گرم بنوشید که به بدنتان کمک کند غذاها را به بهترین شکل خرد کند.

نوشیدن آب گرم در طول روز برای سیستم گوارشی بسیار مفید است. آب گرم سیستم گوارشی را تمیز و به فعال کردن آن کمک می کند. وقتی آب گرم از روده، معده و دیگر اندام های گوارشی عبور می کند و آن ها را مرطوب نگه می دارد به دفع ضایعات بدن کمک می کند. به عنوان روان کننده عمل و مواد غذایی که سیستم گوارشی ممکن است هضم کند را حل می کند.

آب گرم برای هضم 

خواص آب گرم برای تمدد اعصاب سیستم عصبی مرکزی:

آب گرم همچنین برای سیستم عصبی مرکزی مفید است. اگر سیستم عصبی شما سالم است، آسان است واکنش های کنترل شده داشته باشید. هم چنین درد و یا بدن درد را کاهش می دهد. همچنین توصیه می شود افرادی که از ورم مفاصل رنج می برند آب گرم بنوشند چون سیستم عصبی آن ها را آرام می کند.

کاهش درد عصبی با آب گرم 

کمک به درمان یبوست با خواص آب گرم:

افرادی که مبتلا به یبوست هستند باید قبل از خوابیدن به نوشیدن آب گرم عادت کنند. وقتی آب گرم را می نوشند، به انقباض روده ها و دفع سمومی که در آنجا گیر افتاده کمک می کند. اگر روزانه به نوشیدن آب گرم عادت ندارید، نوشیدن آن در طول یبوست بهترین روش بدون دارو است.

درمان یبوست با آب

خواص آب گرم مناسب برای گردش خون:

همانند داشتن یک حمام آب گرم نوشیدن کمی آب گرم برای گردش خون مناسب است. وقتی خون به درستی در بدن جریان می یابد، در مدیریت میزان فشار خون کمک می کند که در نهایت شانس هر نوع اختلالات قلبی عروقی را کاهش می دهد. برای افزودن به مزایا، نوشیدن آب گرم شب قبل از خوابیدن به استراحت ذهن کمک می کند و خواب خوبی می دهد.

بهبود گردش خون 

نوشیدن آب گرم به بازیابی علایم انقباض بدن کمک می کند:

انقباض مری مسئله شکم است که مری در انتقال غذا به شکم با آن رو به رو است. افرادی که مبتلا هستند نمی توانند غذا را فرو ببرند و گاهی در مری گیر می افتند. نوشیدن آب گرم در طول روز می تواند کمک کند به راحتی غذا بخورید. 

 

چند نکته مهم که باید هنگام نوشیدن آب گرم یا ولرم دقت کنید

  1. در هنگام نوشیدن آب، به جای ایستادن و نوشیدن آب بنشینید و آب بخورید چون تعادل مایعات بدن را بر هم می زند و به مفاصل و استخوان ها آسیب می رساند.
  2. آب را یک بار در یک واحد قورت ندهید، جرعه های کوچک بنوشید آن را قورت بدهید نفس بکشید و به سمت دیگری بروید این کار به کاهش وزن کمک می کند.
  3. نوشیدن آب سرد یا خنک به طور حتم توصیه نمی شود چون به گوارش آسیب می زند و مانع گردش خون به اعضای بدن می شود آب گرم و یا آب هم دمای اتاق بنوشید.
  4. یک لیوان آب بنوشید فقط زمانی که بدن علامت تشنگی رانشان می دهد.
  5. وقتی بیدار می شوید اولین کاری که باید انجام دهید این است که یک لیوان آب بنوشید تا سموم از بدن خارج شوند .
  6. برای سلامت بهترآبی بنوشید که در ظروف مسی و یا نقره نگه داری می شود.
  7. می توانید برخی مواد را به آب مثل لیمو، دانه رازیانه، نعناع، گلبرگ های گل رز و غیره برای فایده بیشتر اضافه کنید.
  8. دقت کنید که بیش از حد آب ننوشید.
  9. نوشیدن آب گرم با وعده های غذایی به سیستم های گوارشی کمک می کند تا به طور موثر کار کنند و خطر انحطاط غذا در معده را کاهش دهند.

 

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :