عوارض جانبی مصرف زیاد کافئین مثل قهوه برای بدن
کافئین و هر ماده‌ی دیگری که نقش برانگیزاننده (Stimulant) دارد، در صورتی که زیاد مصرف شود، می‌تواند عوارض جانبی داشته باشد. عوارض جانبی مصرف بیش از حد کافئین برا

آکاایران: از شایع ترین عوارض مصرف زیاد کافئین می توان به بی خوابی و اضطراب اشاره کرد. قهوه و چای از نوشیدنی های فوق العاده مفید هستند. بیشتر انواع آنها حاوی کافئین است. کافئین ماده ای است که احتمال دارد روحیه، متابولیسم و ​​عملکرد ذهنی و جسمی را تقویت کند.

روزتان را بدون کافئین شروع کنید/خروج کافئین از بدن چند ساعت طول می کشد؟

مصرف آن در مقادیر کم تا متوسط ​​برای اکثر افراد مفید است. با این حال، دوزهای بالای کافئین مثل قهوه می تواند عوارض جانبی ناخوشایند و حتی خطرناکی داشته باشد. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات سلامتی آکا, به عوارض جانبی مصرف زیاد کافئین خواهیم پرداخت .با ما همراه باشید.

کافئین چیست؟

کافئین یک ترکیب شناخته شده برای افزایش سطح انرژی است. این ترکیب به افراد در مبارزه با خواب‌آلودگی کمک می‌کند. با وجود تحقیقات زیادی که انجام شده، همچنان درباره‌ی اثربخشی و دوز مناسب آن نظرات متناقضی وجود دارد. کافئین آلکالوئید است. این ترکیب طبیعی در بسیاری از گیاهان از جمله دانه‌های قهوه و چای یافت می‌شود.

 

کافئین چطور بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

کافئین یک ترکیب محلول در آب است و به‌سرعت به جریان خون راه پیدا می‌کند.

طبیعت اعتیادآور کافئین آن را به یک ترکیب خطرناک در میان نوجوانان و جوانان تبدیل می‌کند. عوارض جانبی رایج کافئین شامل کم‌آب کردن بدن، افزایش ادرار، اختلالات معده، حالت تهوع، افسردگی و… می‌شود. در ادامه به‌طور دقیق‌تر به عوارض مصرف بیش از حد کافئین می‌پردازیم.

اضطراب و عوارض مصرف زیاد کافئین

کافئین، برای افزایش هوشیاری مفید شناخته شده است. این ماده با جلوگیری از اثرات آدنوزین، عمل می کند. آدنوزین، ماده شیمیایی مغز است که باعث احساس خستگی می شود. در عین حال، باعث ترشح آدرنالین، هورمون “جنگ یا پرواز” می شود که با افزایش انرژی همراه است.

در دوزهای بالاتر، این اثرات احتمال دارد مشخص تر شده و منجر به اضطراب و علائم عصبی شود. در حقیقت، اختلال اضطرابی ناشی از کافئین یکی از چهار سندرم مربوط به کافئین است.

ریشه عصبانیت های بی دلیل، عوارض و نحوه کنترل - مرکز مشاوره مکث

مصرف روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم یا بیشتر باعث ایجاد عصبی، لرزش و علائم مشابه در بیشتر افراد می شود. در حالی که حتی مصرف متوسط ​​احتمال دارد منجر به اثرات مشابه در افراد حساس به کافئین شود. بعلاوه، نشان داده شده که دوزهای متوسط ​​باعث تنفس سریع و افزایش استرس در هنگام مصرف می شود.

یک بررسی در ۲۵ مرد سالم نشان داد که کسانی که تقریباً ۳۰۰ میلی گرم کافئین مصرف می کنند، استرس را بیش از دو برابر کسانی که دارونما مصرف کرده اند، تجربه می کنند. اگر متوجه شدید که غالباً عصبی یا مضطرب هستید، بهتر است نگاهی به مصرف کافئین خود بیندازید و آن را کاهش دهید.

احساس لرزش

قهوه باعث می شود که شما هوشیاری بیشتری داشته باشید و به طور کل انرژی بیشتری را احساس کنید اما همانطور که بالا بهش اشاره شد گاهی اوقات مصرف بیش از حد آن باعث تحریک سیستم عصبی مرکزی شده و یک نوع حس لرزش را در شما ایجاد می‌ کند و عاملی برای بیقراری است.

دل درد

با نوشیدن زیاد قهوه ممکن است به مشکلات پیش از قاعدگی یا دل درد های شدید دچار شوید؛ پس بهتر است که در خوردن آن زیاده روی نکنید و عادات مصرف قهوه تان را تغییر دهید.

تپش قلب

احساس تپش بیش از حد قلب ، بسیار ترسناک است و به نظر می‌رسد که قلب در حال بیرون آمدن از قفسه سینه است. طبق بررسی‌های انجام شده این تپش‌ها بیشتر بر اثر مصرف کافئین‌ ، نیکوتین و حتی الکل به وجود می‌آیند. در برخی موارد تپش قلب باعث بیماریهای قلبی و سکته خواهند شد.

آیا نفس نفس زدن یک بیماری است؟ | بهداشت نیوز

اسهال

مصرف دو الی سه فنجان قهوه در طول روز می تواند عاملی برای اسهال باشد؛ بنابراین اگر فکر می کنید که مدام در دستشویی هستید و اسهال دارید، بدانید که قهوه زیاد استفاده کرده اید‌.

ناتوانی در خوابیدن

توانایی کافئین در کمک به افراد بیدار ماندن یکی از ارزشمندترین ویژگی های آن است.

از سوی دیگر، کافئین بیش از حد می تواند خواب ترمیمی کافی را دشوار کند.

مطالعات نشان داده اند که مصرف زیاد کافئین به نظر می رسد مدت زمان خوابیدن را افزایش می دهد. همچنین ممکن است کل زمان خواب را به خصوص در افراد مسن کاهش دهد .

در مقابل، به نظر نمی‌رسد که مقادیر کم یا متوسط ​​کافئین روی خواب در افرادی که به عنوان «خواب‌آلود خوب» شناخته می‌شوند، یا حتی کسانی که بی‌خوابی گزارش شده از خود گزارش می‌دهند، تأثیر چندانی بر خواب ندارند

اگر میزان کافئین مصرفی خود را دست کم بگیرید، ممکن است متوجه نشوید که کافئین بیش از حد در خواب شما اختلال ایجاد می کند.

اگرچه قهوه و چای غلیظ ترین منابع کافئین هستند، اما در نوشابه، کاکائو، نوشیدنی های انرژی زا و چندین نوع دارو نیز یافت می شود.

به عنوان مثال، یک شات انرژی ممکن است تا 350 میلی گرم کافئین داشته باشد، در حالی که برخی از نوشیدنی های انرژی زا تا 500 میلی گرم در هر قوطی  تولید می کنند.

نکته مهم این است که میزان کافئینی که می توانید بدون تأثیر بر خواب خود مصرف کنید به ژنتیک و عوامل دیگر بستگی دارد.

علاوه بر این، مصرف کافئین در اواخر روز ممکن است در خواب اختلال ایجاد کند، زیرا اثرات آن ممکن است چندین ساعت طول بکشد تا از بین برود.

تحقیقات نشان داده است که در حالی که کافئین به طور متوسط ​​به مدت پنج ساعت در سیستم شما باقی می ماند، این دوره زمانی ممکن است بسته به فرد از یک ساعت و نیم تا نه ساعت متغیر باشد

یک مطالعه بررسی کرد که چگونه زمان مصرف کافئین بر خواب تأثیر می گذارد. محققان به 12 بزرگسال سالم 400 میلی گرم کافئین شش ساعت قبل از خواب، سه ساعت قبل از خواب یا بلافاصله قبل از خواب دادند.

هم مدت زمانی که هر سه گروه طول کشید تا به خواب رفتند و هم زمانی که آنها در شب بیدار بودند به طور قابل توجهی افزایش یافت .

این نتایج نشان می دهد که توجه به مقدار و زمان کافئین برای بهینه سازی خواب مهم است.

خلاصه: کافئین قوطی به شما کمک می کند در طول روز بیدار بمانید، اما ممکن است بر کیفیت و کمیت خواب شما تأثیر منفی بگذارد . برای جلوگیری مصرف کافئین خود را تا اوایل بعدازظهر قطع کنید

سر درد

اگر قهوه به میزان متعادل استفاده شود، می تواند به بهبود سر دردتان کمک کند؛ اما مصرف بی رویه و بیش از حد آن، خودش عاملی برای ابتلا به سر درد است که همراه با آن ممکن است خستگی هم ایجاد شود.

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :