ملاحظات تغذیه ای برای کنترل سنگ کلیه در کودکان
بخصوص در مورد کودکانی که نوع سنگ آنها از ترکیبات اگزالات کلسیم تشخیص داده شده، ضروری است که مصرف مواد غذایی حاوی ترکیبات اگزالاته مانند انواع مغزهای گیاهی،

ملاحظات تغذیه ای برای کنترل سنگ کلیه در کودکان

ملاحظات تغذیه ای برای کنترل سنگ کلیه در کودکان

تغذیه

بخصوص در مورد کودکانی که نوع سنگ آنها از ترکیبات اگزالات کلسیم تشخیص داده شده، ضروری است که مصرف مواد غذایی حاوی ترکیبات اگزالاته مانند انواع مغزهای گیاهی، اسفناج، آردهای سبوس دار در رژیم غذایی به طور قابل ملاحظه ای محدود شوند.

کودکان همچون بزرگسالان ممکن است دچار سنگ کلیه شوند که عوامل ژنتیکی یا نوع شیوه زندگی در بروز سنگ های کلیه در کودکان اثرگذار می باشند.

به طور کلی چهار نوع سنگ کلیه در کودکان شیوع دارند که عبارتند از سنگ های کلیه با منشا اگزالات کلسیم، سنگ های کلیه با منشا فسفات کلسیم، سنگ های اسید اوریکی و سنگ های سیستئین.

خوشبختانه توجه به ملاحظات تغذیه ای در کنترل و پیشگیری از پیشرفت و بزرگ ترشدن سنگ های کلیه در کودکان بسیار موثر می باشند.

ملاحظات تغذیه ای برای کنترل سنگ کلیه در کودکان

۱- کاهش ترکیبات اگزالاته: بخصوص در مورد کودکانی که نوع سنگ آنها از ترکیبات اگزالات کلسیم تشخیص داده شده، ضروری است که مصرف مواد غذایی حاوی ترکیبات اگزالاته مانند انواع مغزهای گیاهی، اسفناج، آردهای سبوس دار در رژیم غذایی به طور قابل ملاحظه ای محدود شوند.

۲- کاهش سدیم دریافتی: در هر نوع سنگ کلیه ای در کودکان باید توجه شود که مصرف سدیم از راه رژیم غذایی باید محدود گردد.

به همین دلیل توصیه می شود که در رژیم غذایی کودکان مبتلا به سنگ کلیه از غذاهای فرآیند شده، غذاهای آماده و انواع کنسروها تا جایی که امکان دارد، استفاده نشود؛ چون این مواد غذایی حاوی مقادیر بالایی سدیم هستند که می توانند وضعیت سنگ کلیه را در بدن کودک بدتر نمایند.

۳- محدودیت پروتئین های حیوانی: خوردن زیاد منابع پروتئین حیوانی باعث پیشرفت و بزرگ تر شدن سنگ در کلیه های کودک می شود.

به همین دلیل مصرف مواد غذایی مانند گوشت گاو، مرغ، جگر و قلوه، ماهی و شیر و لبنیات باید تا حدی محدود گردد.

البته میزان مصرف این منابع پروتئینی باید با توصیه متخصص تغذیه کودکان برای این کودکان تجویز شود تا نیازهای پروتئینی آنها برای رشد تامین گردد.

مصرف منابع غنی پروتئین گیاهی مانند محصولات سویا (شیر، ماست و پنیر سویا)، انواع حبوبات برای کودکان مبتلا به سنگ کلیه مفید می باشد.

۴- دریافت مقادیر کافی کلسیم: همه کودکان برای داشتن استخوان های قوی و سالم نیاز دارند تا مقادیر کافی کلسیم از راه رژیم غذایی دریافت نمایند.

البته از آنجایی که برخی از انواع سنگ های کلیه منشاء کلسیمی دارند. بنابراین ملاحظات در مورد دریافت مقادیر کافی کلسیم بسیار مهم می باشد که در این مورد مشورت با یک متخصص کودکان توصیه می شود.

به علاوه این که مصرف آب میوه های غنی شده با کلسیم، غلات غنی شده با کلسیم نیز می توانند برای این دسته از کودکان مفید باشند. اما مکمل های کلسیم دار به هیچ وجه توصیه نمی شوند.

۵- مصرف مقادیر کافی آب و مایعات: در مجموع یکی از عوامل اصلی بروز سنگ کلیه در کودکان سالم عدم توجه به مصرف مایعات کافی است.

برای پیشگیری، کنترل و دفع سنگ کلیه ضروری است تا کودک با توجه به میزان فعالیت بدنی، سن، جنسیت مقادیر کافی آب استفاده نماید.

خوشبختانه در بیشتر موارد کودکان مبتلا به سنگ کلیه که مصرف مایعات خود را افزایش دادند، توانستند سنگ های کوچک موجود در کلیه را به راحتی از طریق ادرار دفع نمایند.

توصیه به والدین

برای پیشگیری و درمان سنگ های کلیه در کودک به والدین توصیه می شود که کودک را به مصرف غذاهای فرآیند شده، غذاهای آماده و کنسروی عادت ندهند و حتما او را تشویق به مصرف بیشتر آب و مایعات نمایند.

به علاوه این که مشاوره با یک متخصص تغذیه کودکان را برای دریافت رژیم غذایی مناسب برای کنترل سنگ کلیه فراموش نکنند.بهداشت نیوز

.

منبع : pezeshk.us

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :