برخی از خواص عناب در ادامه بیان می شود

 

عناب میوه ای پر خاصیت است که موجب تقویت دستگاه گوارش می شود و کم اشتهایی را برطرف می کند.

با خوردن عناب سلامتی را به خود برگردانید و همچنین خود را در برابر مریضی ها تضمین کنید .

پاسخ :
عناب تازه مثل میوه های دیگر مصرف میشود و اثر ملین دارد .
 
عناب خشک بهتر از عناب تازه هست و طبیعت معتدل متمایل به سرد دارد .
 
خاصیت خوراکی عناب کم هست ولی در عوض حرارت را فرو می نشاند و خنک هست، خون را صاف کرده و پاک ولطیف سالم می سازد و بعنوان برطرف کننده سرفه و گرفتگی صدا پیشنهاد میشود .
 
حضرت علی «علیه السلام» فرموده اند : عناب خواب آور هست و بی خوابی را برطرف میکند و تب را میبرد هسته عناب خواب آور هست خستگی شدید را برطرف می کند رشد موی سر را چندان می کند.
 
آب عنا ب با کاهو برای درمان سرطان خوب هست برگهای آن بند آورنده خون و تب بر میباشند .
ریشه گیاه در درمان سوءهاضمه خوب هست .
 
جویدن برگ تازه عناب به علت وجود ماده ساپونین در برگها حس چشایی را موقتا مختل میکند و از این خاصیت برای عدم احساس مزه نامطبوع برخی داروها می توان بهرهگیری کرد .
 
عناب از نظر طب قدیم ایران معتدل هست . گرچه ابو علی سینا اعتقاد داشت که عناب کمی سرد هست عناب هم میوه ای خوشمزه هست وهم دارویی گیاهی موثری به شمار میرود . این میوه به افزایش وزن بدن کمک میکند ، قدرت ماهیچه ها را زیاد نموده و بنیه بدن را افزایش میدهد .در داروهای چینی این میوه بعنوان ماده ای مقوی در فعال ساختن جگر و درمان کم خونی بهرهگیری میشود .
 
در یک آزمایش پزشکی در چین به 12 بیمار که از ناراحتی جگر شکایت داشتند عناب تجویز شد و به همراه آن بادام زمینی وشکر سرخ،شبانه خورانده شد ، عملکرد جگر این افراد طی 4 هفته بهبود یافت .همچنین این گیاه به طور گسترده در چین برای درمان سوختگی به کار میرود.
 
خواص عناب برای پوست
1. میوه های خشک شده آرامبخش ،ضد سرطان ،ضر بیماری های تنفسی ،تب بر ،مسکن ، اشتها آور ، بند آورنده خون ومقوی میباشند . تصفیه کننده خون بوده و به هضم غذا کمک میکند .انها در درمان نامرتب بودن ضربان قلب ،بیخوابی ،خستگی اعصاب ،عرق شبانه وتعرق زیاد بدن بهرهگیری میشوند .
 
2. عناب بدلیل داشتن لعاب زیاد نرم کننده سینه هست
 
3. ملین هست مخصوصا اگر آنرا با آب و یا شیر بجوشانید
 
4. عناب آرام کننده اعصاب هست
 
5. خواب آور هست و بیخوابی را برطرف می کند بخصوص هسته عناب خواب آرو هست
 
6. جوشانده پوست درخت عناب داروی ضد اسهال هست
 
7. آسم وتنگی نفس را برطرف می کند
 
8. ریشه گیاه در درمان سو هاضمه مفید هست .
 
9. جوشانده ریشه به پودر تبدیل می شود وبرای زخم ها ودمل های کهنه مفید میباشند.
 
10. خستگی شدید را برطرف می کند
 
11. برگهای آن بند آورنده خون وتب بر میباشند . گفته میشود که این برگ ها رشد موها را تسریع مینمایند.
 
12. برگهای آن به شکل ضماد در درمان ادرار بندی به کار گرفته میشود.
 
13. جوشانده عناب گرفتگی صدا را برطرف می کند
 
14. جوشانده عناب برای سرفه و درد سینه مفید هست
 
15. برای برطرف کردن ورم چشم ، عناب را به چشم بمالید
 
16. دستگاه هاضمه را تقویت می کند
 
17. حافظه را تقویت می کند
 
18. کم اشتهایی را برطرف می کند
 
19. هرگاه که احساس غمگینی کرده و رگیه یم کنید یک فنجان دم کرده عناب لبخند به لبهای شما می آرود
 
20. برای درمان سرطان آب عناب را با کاهو بخورید .
 
خواص عناب در بارداری

دیگر کاربرد های دارویی عناب

عناب هم میوه ای خوشمزه هست وهم دارویی گیاهی موثری به شمار میرود . این میوه به افزایش وزن بدن کمک میکند ، قدرت ماهیچه ها را زیاد نموده و بنیه بدن را افزایش میدهد . ر داروهای چینی این میوه بعنوان ماده ای مقوی در فعال ساختن جگر بهرهگیری میشود .
 
 
در یک آزمایش پزشکی در چین به 12 بیمار که از ناراحتی جگر شکایت داشتند عناب تجویز شد و به همراه آن بادام زمینی وشکر سرخ،شبانه خورانده شد ، عملکرد جگر این افراد طی 4 هفته بهبود یافت .
 
از عناب بعنوان پادزهر، زیاد کننده ادرار ،داروی ملین و خلط آور بهرهگیری میشود.برگهای آن بند آورنده خون وتب بر میباشند . گفته میشود که این برگ ها رشد موها را تسریع مینمایند.انها به شکل ضماد در درمان ادرار بندی به کار گرفته میشود.
 
میوه های خشک شده آرامبخش ،ضد سرطان ،ضر بیماری های تنفسی ،تب بر ،مسکن ، اشتها آور ، بند آورنده خون ومقوی میباشند . تصفیه کننده خون بوده و به هضم غذا کمک میکند .آن ها در درمان نامرتب بودن ضربان قلب ،بیخوابی ،خستگی اعصاب ،عرق شبانه وتعرق زیاد بدن بهرهگیری میشوند .
 
ریشه گیاه در درمان سو هاضمه مفید هست . جوشانده ریشه به پودر تبدیل می شود وبرای زخم ها ودمل های کهنه مفید میباشند گیاه درمانی برای کم خونی، کشیدگی عضلات ، تورم کلیه وبیماری های عصبی محسوب میشود این گیاه به طور گسترده در چین برای درمان سوختگی به کار میرود.
 
بهرهگیری های بیشتر گیاهان کمی میباشند که مثل عناب چند منظوره باشند . اول اینکه خود چوب آن ارزشمند هست چوب درخت که محکم ، بادوام وصاف هست در کارخانجات سازنده آلات موسیقی کاربرد دارد وبه کار ،کارهای هنری نجاری، کشتی سازی و اقلام متفرقه می آید . همچنین این چوب با کمی انجام کار هنری روی آن روی آن به دسته دنده اتومبیل وکلاه کاسکت تبدیل می شود.
 

منبع : تالاب