تاثیر مصرف قهوه در دوران شیردهی
آیا قهوه در دوران شیردهی ضرر دارد,قهوه برای دوران شیردهی,تاثیر قهوه در دوران شیردهی,قهوه و نسکافه در دوران شیردهی,مصرف قهوه سبز در دوران شیردهی,مصرف قهوه در دور

فواید و مضرات خوردن قهوه در زمان شیردهی – مجله سرگرمی نیمروز

آکاآپ:نوشیدن قهوه توسط زنان شیرده می تواند به به نوزاد ضرر بزند؟ فواید و مضرات احتمالی خوردن قهوه در زمان شیردهی چیست؟ این های سوالاتی هستند که بسیاری از مادران شیرده همیشه نگران از ما پرسیده اند. اگر شما هم چنین سوالاتی دارید تا انتهای این مقاله از آکاآپ با ما همراه باشید.

نوشیدن قهوه در دوران شیردهی چه مضرراتی دارد؟

تغذیه کودک با شیر مادر دارای مزایای بسیار و معایب اندکی است که از این میان می‌توان به محرومیت مادراز بعضی غذاها در دوران شیر‌دهی به عنوان یکی از این معایب اشاره کرد. حکایت‌های بسیاری از زبان مادربزرگ‌های خود در خصوص تاثیرمصرف غذاهای خاص توسط مادر در دوران شیر‌دهی بر نوزاد شنیده‌ایم، به طور مثال مصرف کلم باعث ایجاد گاز در معده نوزاد می‌شود‌ و نوشیدن قهوه موجب می‌شود که نوزاد تمام شب بیدار بماند.

موسسه شیردهی استرالیا چنین اظهار می‌دارد که  تا قبل از سن شش ماهگی فرآیند جذب و دفع کافئین هنگام نوشیدن قهوه در دوران شیردهی توسط مادر ممکن است تا ۱۶۰ ساعت به طول بیانجامد (بیش از ۶ روز) و به مادران در این خصوص هشدار می‌دهد و این در حالی است که زمان این فرایند پس از شش ماهگی به ۳ تا ۷ ساعت کاهش می‌یابد.

پانا | دوران شیردهی

در حالی که خطرات احتمالی نوشیدن قهوه در دوران بارداری ترسناک است، خطرات کافئین در شیردهی نوزادان خفیف است.

برخی از متخصصان ابراز نگرانی می کنند که کافئین ممکن است بر روی خواب نوزاد تاثیر بگذارد، اما بعد از انجام آزمایشات و مطالعه به این نتیجه رسیدند که خواب نوزادان ۳ ماهه ای که در هنگام شیردهی مادرشان کافئین مصرف کردند، تأثیری معنادار نداشته است.

تنها یک در صد از کافئینی که توسط مادر نوشیده می‌شود از طریق جریان خون وارد شیر مادر می‌شود و کافئین حدود ۱ تا ۲ ساعت پس از نوشیدن آن وارد شیر می شود. پس یک مادر می تواند زمان نوشیدن را با زمان شیر دادن به نوزاد تنظیم کند تا به نوزاد صدمه ای وارد نشود.

مصرف قهوه در دوران بارداری مجاز است؟

آیا کافئین باعث کاهش میزان شیر مادر می شود؟

هیچ تحقیق یا مدرکی دال بر این مساله که کافئین باعث کاهش میزان تولید شیر مادر می شود، وجود ندارد. در واقع، یک تحقیق اعلام کرده است که کافئین علاوه بر این که ترکیبات شیر مادر را تغییر نمی دهد بلکه تا حدودی سبب تحریک تولید شیر نیز می شود. حتی اگر کاهش میزان تولید شیر مادر در مواردی مشاهده شود، ممکن است دلیل آن کاهش دفعات شیردهی به نوزادان باشد و نه مصرف کافئین. با این وجود، بعضی تحقیقات نشان داده که مصرف مداوم و شدید کافئین می تواند سطح آهن موجود در شیر مادر را کاهش داده و باعث بروز کمبود آهن یا کم خونی در بعضی نوزادان شیرخوار شود.

به جای نوشیدنی های کافئینی از چه چیزی می توانم استفاده کنم؟

مصرف محصولات بدون کافئین مانند قهوه بدون کافئین، چای سبز بدون کافئین یا دمنوش ها گزینه بسیار خوبی میتواند برای مادران شیرده باشد. شما همچنین می توانید از آب های طعم دار همراه با یک برش لیمو، شیر نیمه چرب یا کم چربی و یا آب میوه های بدون قند استفاده نمایید. 

نوشیدن قهوه در دوران شیردهی | نوشیدن قهوه در دوران شیردهی برای ...

نوشیدن قهوه در دوران شیردهی تا چه میزان مجاز است؟

موسسه سلامت کودکان (وابسته به آکادمی اطفال آمریکا) چنین عنوان می‌کند که نوشیدن قهوه در دوران شیردهی چنانچه با فاصله باشد و در طی روز صرف شود تا سه فنجان در روز مشکلی ایجاد نمی‌کند و میزان کافئین موجود در ادرار کودک بسیار ناچیز خواهد بود.

توصیه‌های لازم جهت تغذیه دوران شیردهی

بر اساس تجربیات شخصی گروهی از مادران، نوشیدن کمی قهوه در دوران بارداری و بعد از آن  مخصوصا در زمستان فرزندان آنها را به نظر آرام‌تر و قابل کنترل‌تر می‌کند، اگرچه نوشیدن قهوه در دوران شیردهی در خصوص مادرانی که به ندرت قهوه مصرف می‌کنند منجر به بی‌قراری فرزند در کل روز می‌شود‌ بنابراین نتیجه می‌گیریم که میزان مصرف قهوه به مادر و فرزند و عادت‌های معمول ایشان دارد.

مصرف ۳۰۰ میلیگرم قهوه  (معادل ۲ تا ۳ فنجان) در روز به مادر و نوزاد صدمه ای وارد نمی کند.

 

 

 

 

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :