تخم مرغ برای کودکان غذایی مناسب است
تغذیه سالم زندگی سالم,افزود تخم مرغ خام زود هضم و تخم مرغ نیم بند عسلی,تخم مرغ,تخم مرغ و ماهی,نوعی چربی در تخم مرغ فشار خون را پایین,زرده تخم مرغ سبک و طبیعت

 

تخم مرغ برای کودکان غذایی مناسب است
گروه صنایع کشاورزی ـ تخم مرغ غذای کامل برای یک فرد می باشد زیرا سرشار از پروتئین و دارای مواد سفیده ای است. رقیه سکوتی فر کارشناس صنایع غذایی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این مطلب گفت : تخم مرغ علاوه بر پروتئین و مواد سفیده ای دارای مواد معدنی از جمله ، کلسیم، فسفر، آهن ، کلر و گوگرد ، ویتامین های گوناگون ، مواد آلی ، مواد چربی و کمی قند است . وی گفت : به طور کلی ساختمان تخم مرغ دارای 35 عنصر مختلف می باشد . وی تصریح کرد: زرده تخم مرغ سبک و طبیعت آن گرم است و سفیده سنگین و با طبیعتی سردتر می باشد و طبیعت پوسته خارجی آن هم سرد و خشک است . وی افزود : تخم مرغ خام زود هضم و تخم مرغ نیم بند(عسلی) و آب پز(سفت) دیر هضم می باشد.
وی در ادامه اظهار داشت : هیچگاه تخم مرغ را از قبل نشوئید ، زیرا لعاب عادی که روی پوست تخم مرغ وجود دارد ، خود قشر محافظ خوبی در مقابل هوا و عوامل فاسد کننده دیگر است . وی گفت : وجود نوعی چربی در تخم مرغ فشار خون را پایین و خوردن آن توسط مادران باعث افزایش شیر آنها خواهد شد و همچنین برای کودکان در حال رشد و نمو غذایی بسیار مناسب می باشد . وی افزود : در زرده تخم مرغ تمام ویتامین ها به استثنای ویتامین (ث) وجود دارد . وی گفت : اشخاص سالخورده به علت کلسترولی که در تخم مرغ وجود دارد ، باید در مصرف آن احتیاط کنند . وی در ادامه خاطر نشان کرد: هیچگاه در یک وعده غذایی تخم مرغ و ماهی را با هم مصرف نکنید زیرا آن دو وقتی در شکم جمع شوند ، نقرس ، قولنج ، بواسیر و درد دندان تولید می کنند. وی در ادامه افزود : رایج ترین روش نگهداری تخم مرغ ها استفاده از دمای کم ، درجه حرارات خنک سازی پوسته تخم مرغ است.

طعام اسرار

به طور کلی، هر 100 گرم کره بادام زمینی، 580 تا 588 کیلوکالری انرژی و 25 تا 26 درصد پروتئین دارد و در مقایسه با کره معمولی، 50 درصد چربی‌ و 6 درصد فیبر دارد. در هر 100 گرم کره بادام‌زمینی، 2/9 گرم قند وجود دارد که عمدتا از نوع ساکاروز است.

مقداری سدیم و پتاسیم نیز در آن یافت می‌شود. در هر 100 گرم، 460 میلی‌گرم سدیم و 650 میلی‌گرم پتاسیم دارد.

کل میزان اسیدچرب اشباع موجود در کره بادام زمینی، حدود 10 تا 11 درصد است و بیشتر اسیدهای چرب آن از نوع غیر اشباع‌اند.

اگر بخواهیم بین کره حیوانی و کره بادام زمینی یکی را انتخاب کنیم، کره بادام زمینی ارجحیت دارد، ولی اگر همین کره را هم زیاد مصرف کنیم ، کالری زیادی به بدن می رساند و باعث اضافه وزن و چاقی خواهد شد. مصرف کره بادام زمینی معمولا به‌عنوان میان‌وعده، انتخاب خوبی نیست، زیرا بهترین میان‌وعده‌ها، میوه‌ها هستند. اگر کره بادام‌زمینی در وعده صبحانه مصرف شود، می‌تواند وعده غذایی کامل و خوبی را تشکیل دهد، مخصوصا برای دانش آموزان.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشت، وجود ترکیبات آلرژی زا در بادام زمینی است که باید جدی گرفته شود و در صورت داشتن حساسیت (آلرژی)، از برنامه غذایی حذف شود.

دکتر تیرنگ نیستانی - متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی
وب سایت تبیان

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :