فواید(فوائد)آدامس-مضرات آدامس
آدامس,پژوهشگران عمل جویدن اعصاب دستگاه هاضمه را تحریک,جویدن مداوم نوعی ماده,جویدن بتواند,جویدن اندکی شبیه,مستعد موجب تحریک دستگاه گوارش,جراحی روده,زمان استرس

فواید(فوائد)آدامس-مضرات آدامس
و جالب است که مشتریان اصلی آدامس را جوانان تشکیل می‌دهند و خانم‌ها بیشتر از آقایان آدامس می‌جوند‌‌. داستان‌های زیادی در مورد آدامس و اختراع آن وجود دارد‌. مثلا گفته می‌شود که در سال 1993 باستان‌شناسان جسد مردی با قدمت 9 هزار سال را کشف کردند که شواهد مربوط به جسد نشان می‌داد او در حال جویدن مداوم نوعی ماده رزینی آغشته به عسل بوده که در اثر یک حادثه کشته شده است‌. مطالعات دقیق‌تر نشان داد که این فرد یک نوجوان بوده است‌‌.

یونانیان باستان علاقه فراوانی به جویدن آدامس داشته‌اند و سرخپوستان مایا هم مواد رزینی خاصی را می‌جویدند‌. فرمولاسیون مدرن آدامس از دهه 1860 آغاز شد‌. در آن سال‌ها صمغ ازگیل آمریکایی یا همان صمغ آدامس وارد ایالات متحده شد و تلاش‌هایی توسط یک دندانپزشک به نام دکتر تامس ادمز می‌خواست نوعی لاستیک جدید اختراع کند، اما حاصل کارش به آدامس تبدیل شد‌.

آدامس تولید دکتر ادمز که در مغازه خودش فروخته می‌شد با اقبال مشتریان مواجه شد‌‌. از این ماجرا‌ها که بگذریم شاید به این سوال برسیم که آدامس مفید است یا مضر‌‌. در خصوص فواید و مضرات آدامس تحقیقات و مطالب زیادی گفته شده که مرور آنها می‌تواند دوستداران آدامس را به یک ارزیابی برساند‌‌.

کنترل استرس با آدامس

براساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه تگزاس، جویدن آدامس در هنگام استرس، احساس بهتری را به شخص می‌دهد و توصیه می‌شود که در زمان استرس و فشار‌های روحی از آدامس استفاده کنید‌‌. هنگامی که عصبی هستید سعی کنید آدامس بجوید چرا که این کار شما را آماده برای جویدنی سخت و شدید می‌کند و در نتیجه این کار می‌تواند فک شما را زود خسته کند‌‌. جویدن خیلی سخت باعث چاقی و درد و سوزش در ناحیه آرواره می‌شود‌. همچنین می‌تواند عارضه‌ای را با نامTMJ به وجود بیاورد‌‌. این حالت باعث درد در ناحیه سر و گردن می‌شود و باز و بسته کردن آرواره را با مشکل مواجه می‌کند‌‌. اگر شما هر کدام از این علائم را در خود مشاهده کردید چند روزی را به آرواره خود استراحت بدهید و از جویدن آدامس پرهیز کنید، در صورتی که علائم از بین نرفت حتما با پزشک خود مشورت کنید‌‌.

آدامس بعد از جراحی روده

شواهد علمی بیشتر تایید می‌کند که جویدن آدامس در بهبود حال بیماران پس از جراحی روده تاثیر مفید دارد‌‌. به گفته پژوهشگران؛ عمل جویدن، اعصاب دستگاه هاضمه را تحریک می‌کند‌‌. این یافته که در نشریه «آرشیو جراحی» منتشر شده پس از بازبینی اطلاعات حاصل 5 آزمایش اخیر با حضور 158 بیمار به دست آمده است‌‌. پژوهشگران می‌گویند؛ آدامس جویدن با تحریک اعصاب دستگاه هاضمه روند بازگشت عملکرد روده به حالت طبیعی و سالم را سرعت می‌بخشد‌‌.
هم‌اکنون متخصصان در آزمایشات دیگری به دنبال پاسخ این سوال هستند که دریابند آیا با این روش زمان مورد نیاز برای بستری شدن در بیمارستان جهت بهبودی از عمل جراحی هم کاهش پیدا می‌کند؟

در هریک از این آزمایشات، ‌یک گروه از بیماران آدامس بدون قند را 3 بار در روز پس از انجام جراحی و برای یک دوره 5 تا 45 دقیقه می‌جویدند و بعد با گروه دیگری از بیماران مقایسه شدند که آدامس نجویده بودند‌. آدامس جویدن اندکی شبیه به خوردن است و باعث آغاز حرکات روده‌ای می‌شود‌. هرگونه جراحی شکمی می‌تواند عملکرد روده‌ها را کند و آرام کرده و حداقل تا 50 درصد کاهش دهد‌. این وضعیت می‌تواند مشکلات جدی را در پی داشته باشد‌‌. اما با وجود این مطالعات پژوهشگران معتقدند که مطالعات بیشتر در این زمینه باید صورت گیرد تا مطمئن شوند که نتایج بدست آمده تصادفی نیستند‌‌. پژوهشگران می‌گویند؛ اگر آدامس جویدن بتواند چنین تاثیری داشته باشد در مبلغ قابل توجهی که برای درمان این بیماران مصرف می‌شود، صرفه‌جویی خواهد شد و هزینه بیمارستان کاهش پیدا می‌کند‌‌.

آدامس راآهسته بجوید
به توصیه متخصصان، اگرچه آدامس جویدن در مواقعی که دچار تنش و استرس هستید می‌تواند در بهبود حال شما و تخفیف تنش موثر باشد، اما باید مراقب باشید که در این کار افراط و زیاده‌روی نکنید‌‌. متخصصان متذکر می‌شوند که وقتی شما تحت استرس و فشار روانی هستید ممکن است با شدت و فشار آدامس بجوید که این کار می‌تواند آرواره شما را فرسوده کرده و تحلیل ببرد‌‌.

مضرات آدامس
بدی‌های آدامس هم کم نیست و گاهی خواص خوب جویدن آدامس هم ممکن است درخصوص برخی افراد نتیجه عکس داشته باشد‌‌. مثلا استفاده از برخی خمیر دندان‌ها و برخی آدامس‌ها بیش از خرابی دندان‌ها، موجب انتقال و حفظ باکتری‌هایی می‌شوند که عفونت ایجاد شده توسط آن باکتری‌ها در بدن، نهایتاً موجب ایجاد یا تشدید بیماری‌های قلبی می‌شود‌‌. جویدن برخی آدامس‌ها، موجب افت فشار خون مینیمم و افزایش ضربان قلب در بیماران قلبی شده و احتمال خطر را در آنان افزایش می‌دهد‌‌. گاهی جویدن آدامس‌های شیرین شده با برخی شیرین‌کننده‌ها موجب بروز واکنش‌های حساسیتی در برخی افراد می‌شود‌. ضمناً محققان اعلام کرده‌اند که جویدن آدامس در بعضی افراد حساس و مستعد، موجب تحریک دستگاه گوارش می‌شود‌. به علاوه مطالعه دیگر، مؤید بالا رفتن احتمال خطر سرطان زبان در کسانی بود که آدامس‌هایی با طعم دارچین، زیاد جویده بودند‌‌.

فرهاد طالبیان - جام جم

بهتر است صبحانه در محیطی با صفا و آرامش بخش با حضور افراد خانواده صرف شود. باید بدانیم در دوران کودکی علاقه و بی علاقگی به غذاهای مختلف به سرعت تغییر می یابد و این دوست داشتن غذا تحت تاثیر دما، ظاهر، رنگ و طعم غذا، همچنین موقعیت مکانی و زمانی غذا خوردن است.
داشتن صبحانه ی کامل و خوب مستلزم رعایت ضوابطی در منزل است. به طور مثال خانواده ها لازم است زمان خواب شبانه و خوردن شام را طوری تنظیم کنند که بچه ها صبح، به موقع و با کمال میل صبحانه بخورند.
تحرک مختصر مثل نرمش صبحگاهی، پیاده روی یا دوش گرفتن به افزایش تمایل مصرف صبحانه کمک خواهد کرد.
پنیر و گردو، کره و مربا، تخم مرغ، عدسی، فرنی، شیر برنج، حلیم، همراه نان تازه و شیر، صبحانه های مناسبی هستند. استفاده از میوه ها و سبزیجات مثل سیب، خیار، گوجه فرنگی، کاهو، سبزی خوردن به افزایش اشتها کمک می کند. می توان نصف لیوان آب پرتقال قبل از صبحانه به کودک داد که هم موجب افزایش اشتهایش می شود و هم منبع سرشاری از ویتامین C است.
میان وعده
به طور کلی باید ماده ی غذایی مناسبی را برای میان وعده ی کودک انتخاب کنیم. این ماده باید ارزش غذایی کافی داشته باشد و رضایت بچه را تامین کند؛ بد آموزی نداشته باشد؛ از نظر بهداشتی ایمن باشد؛ و با بودجه ی اکثریت خانواده ها تناسب داشته باشد.
نکته ی حائز اهمیت دیگر آن است که غذای تهیه شده توسط مادر، نه تنها سالم تر است، بلکه انتقال دهنده ی مهر مادری نیز هست.
نان و پنیر و خیار، نان و پنیر و گردو، انجیرخشک، نخودچی، انواع مغزها(مثل گردو، بادام، فندق و...)، میوه ها به خصوص سیب، نان شیرمال، کیک و کلوچه مواد مناسبی برای میان وعده در زنگ تفریح مدرسه و مهد کودک هستند.
از جمله عناصر و مواد مورد نیاز کودک در این سنین که باید به آن توجه شود، عبارت اند از:
آهن
کودکان به علت رشد سریع همراه با افزایش هموگلوبین و میزان کل آهن بدن، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کم خونی ناشی از کمبود آهن قرار دارند.
توانایی یادگیری در کودکان مبتلا به کمبود آهن کاهش می یابد و کم خونی سبب کاهش توانایی این کودکان می شود، چرا که اکسیژن کم تری به سلول ها می رسد.
پیش گیری از کم خونی ناشی از کمبود آهن در کودکان باید در مصرف کافی مواد غذایی آهن دار متمرکز شود. مصرف مقداری گوشت قرمز بدون چربی راحت ترین راه رساندن مقدار بیشتر آهن به یک کودک است. متاسفانه تعدادی از بچه ها تمایلی به خوردن تکه های گوشت ندارند که در این موارد بهتر است گوشت چرخ کرده جایگزین شود.
نسبت بالای آهن هم (heme) در بسیاری از غذاهای حیوانی، آهن را بیشتر قابل جذب می کند. به علاوه باید به خاطر داشت که مصرف منابع حاوی ویتامین C جذب آهن غیر هم را افزایش می دهد. پس خوردن لیمو ترش، پرتقال یا گوجه فرنگی به همراه غذا به علت غنی بودن از نظر ویتامین C به جذب آهن موجود در غذا کمک می کند.
مصرف چای بعد از غذا، از میزان جذب آهن می کاهد. بهتر است چای از حدود نیم ساعت قبل از غذا تا دو ساعت بعد از غذا مصرف نشود.
کلسیم
کلسیم برای تشکیل مواد معدنی، مینرالیزاسیون و رشد بافت استخوانی در کودکانی لازم است و باید به مقدار کافی در برنامه ی غذایی وجود داشته باشد. جذب کلسیم به عواملی مثل میزان پروتئین، ویتامینD و فسفات بستگی دارد. کودکان به ازای هر کیلو گرم وزن بدن، 4-2 بار بیشتر از بزرگسالان به کلسیم نیاز دارند.
شیر و فرآورده های لبنی، منابع اصلی کلسیم هستند. برای بچه هایی که یکی از این فرآورده ها را استفاده نمی کنند باید انواع دیگری از همان گروه را جایگزین کرد، به طور مثال اگر بچه ای شیر نمی خورد، باید به او ماست بدهید.
پنیر نیز غذای مناسبی برای افزایش هوش دانش آموزان است، البته بهتر است پنیر را شب مصرف کرد، یا صبح ها به همراه گردو و بادام استفاه کنید، زیرا مصرف پنیر به تنهایی در صبح عکس العمل های عصبی را قدری کند می کند؛ این امر به دلیل تغییر نسبت کلسیم به فسفر یونیزه در پنیر است.
ویتامین D
ویتامینD برای جذب کلسیم و رسوب آن در استخوان ها مورد نیاز است. چون این ماده از تاثیر آفتاب بر بافت های زیر پوستی به دست می آید، میزان مورد احتیاج رژیم غذایی بسته به موقعیت جغرافیایی فرد و مدت زمانی که در معرض آفتاب قرار می گیرد، متفاوت است.
روی
کمبود روی سبب اختلال در رشد، کم اشتهایی و کاهش حس چشایی می شود. بهترین منابع روی؛ گوشت و غذاهای دریایی هستند.
ید
کمبود ید موجب کند ذهنی، کاهش آموزش پذیری و ضعف توانایی جسمی افراد می شود که این مشکل با مصرف نمک یددار در رژیم غذایی تا حدودی برطرف می شود.
فیبر
یکی دیگر از مشکلات تغذیه ای دانش آموزان، کمبود فیبر و سبوس غلات و ... است. برای رفع این مشکل لازم است از سبزی ها و میوه ها در رژیم غذایی بیشتر استفاده شود. همچنین بچه ها را به مصرف غلات سبوس دار (مثل نان سنگک و بربری) تشویق کرد.

موفق باشید

جراحی بینی و مشکل تنفس

جراحی بینی و مشکل تنفس

زمان مطالعه : 1 دقیقه
جراحی بینی,جراحی بینی نی نی سایت,جراحی بینی دکتر مجلسی,جراحی بینی 3,جراحی بینی بدون تامپون,جراحی بینی با لیزر,جراحی بینی دکتر حسنانی,جراحی بینی ارزان,جراحی بینی های گوشتی,جراحی بینی گوشتی,مشکل تنفسی,م
گرفتگی عضلات پا در خواب شب، گرفتگی، گرفتگی گوش، گرفتگی بینی، گرفتگی عضلات، گرفتگی صدا، درمان گرفتگی، رفع گرفتگی

گرفتگی عضلات پا در خواب شب، گرفتگی، گرفتگی گوش، گرفتگی بینی، گرفتگی عضلات، گرفتگی صدا، درمان گرفتگی، رفع گرفتگی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
گرفتگی عضلات پا ورزش,گرفتگی عضلات پا در خواب در بارداری,گرفتگی عضلات پا در خواب,گرفتگی عضلات پا در خواب,گرفتگی عضلات پا در دوران بارداری,گرفتگی عضلات پا,گرفتگی عضلات پا در دوران بارداری,گرفتگی عضلات پ
انحراف تیغه بینی چیست

انحراف تیغه بینی چیست

زمان مطالعه : 1 دقیقه
عوارض انحراف تیغه بینی,انحراف تیغه بینی,انحراف تیغه بینی و سینوزیت,درمان انحراف تیغه بینی,علائم انحراف تیغه بینی,انحراف تیغه میانی بینی,اصلاح انحراف تیغه بینی,عمل انحراف تیغه بینی,انحراف تیغه بینی چیس
عوارض جراحی بینی در تنفس

عوارض جراحی بینی در تنفس

زمان مطالعه : 1 دقیقه
عوارض جراحی بینی در تنفس,عوارض جراحی نزدیک بینی,عوارض جراحی بینی های گوشتی,عوارض جراحی بینی چیست,عوارض جراحی بینی گوشتی,عوارض جراحی بینی استخوانی,عوارض جراحی بینی زیبایی,عوارض جراحی بینی برای بار دوم,
نزدیک بینی چشم

نزدیک بینی چشم

زمان مطالعه : 1 دقیقه
نزدیک بینی چشم کودکان,علت نزدیک بینی چشم,عمل نزدیک بینی چشم,بهبود نزدیک بینی چشم,درمان نزدیک بینی چشم,نزدیک بینی چشم,درمان نزدیک بینی چشم,تست نزدیک بینی چشم,نزدیک بینی چشم چیست,علائم نزدیک بینی چشم,مق
فواید داشتن بینی بزرگ

فواید داشتن بینی بزرگ

زمان مطالعه : 1 دقیقه
فواید داشتن بینی بزرگ,بینی بزرگ,بینی بزرگ گوشتی,بینی بزرگ نشانه چیست,بینی بزرگ نعمت است,بزرگترین بینی دنیا,بینی بزرگ,بینی بزرگ نوزاد,بزرگترین بینی جهان,بینی بزرگ زیبا,بینی بزرگها,مقالات پزشکی و بهداشت
شکستگی بینی، شکستگی، تشخیص شکستگی، شکستن، درمان شکستگی

شکستگی بینی، شکستگی، تشخیص شکستگی، شکستن، درمان شکستگی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
شکستگی بینی دیه,شکستگی بینی در کودکان,شکستگی بینی کودکان,شکستگی بینی در بوکس,شکستگی بینی علائم,شکستگی بینی کودک,شکستگی بینی,شکستگی بینی و درمان,شکستگی بینی درمان,شکستگی بینی عمل,مقالات پزشکی و بهداشتی
با ماهواره بینی خود را کوچک کنید !

با ماهواره بینی خود را کوچک کنید !

زمان مطالعه : 1 دقیقه
کوچک کننده بینی گوشتی,کوچک کننده بینی نوز آپ nose up,کوچک کننده بینی nose up,کوچک کننده بینی استخوانی,کوچک کننده بینی های استخوانی,کوچک کننده بینی,کوچک کننده بینی آیدان خوبه؟,کوچک کننده بینی آیدان,کوچ
جراحی بینی هایی که شما را تابلو می‌کند

جراحی بینی هایی که شما را تابلو می‌کند

زمان مطالعه : 1 دقیقه
جراحی بینی های گوشتی,جراحی بینی ارزان,جراحی بینی بدون تامپون,جراحی بینی 3,جراحی بینی گوشتی,جراحی بینی نی نی سایت,جراحی بینی با لیزر,جراحی بینی دکتر حسنانی,جراحی بینی دکتر مجلسی,جراحی بینی,مقالات پزشکی
پیش بینی میزان موفقیت ایمپلنت

پیش بینی میزان موفقیت ایمپلنت

زمان مطالعه : 1 دقیقه
ایمپلنت,ایمپلنت چیست؟,ایمپلنت دندانی,ایمپلنت دندان جلو,ایمپلنت دندان,ایمپلنت دندان هزینه,ایمپلنت+عوارض,ایمپلنت دندان قیمت,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت
گوش و حلق و بینی

گوش و حلق و بینی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
ارگان‏,پوشیده,قند,سینوس,سرد,دوست,اندام,زمانی‌که,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت
علت گرفتگی بینی

علت گرفتگی بینی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
گرفتگی بینی,گرفتگی بینی شبانه,گرفتگی بینی در بارداری,گرفتگی بینی نوزاد یک ماه,گرفتگی بینی نوزاد,گرفتگی بینی در خواب,گرفتگی بینی در دوران بارداری,گرفتگی بینی در نوزاد,گرفتگی بینی شیرخوار,گرفتگی بینی بع
همه چیز راجع به پولیپ بینی

همه چیز راجع به پولیپ بینی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
پولیپ بینی ویکی,پولیپ بینی علائم,پولیپ بینی داروی گیاهی,پولیپ بینی در کودکان,پولیپ بینی چیست,پولیپ بینی و سینوزیت,پولیپ بینی درمان,پولیپ بینی,پولیپ بینی جراحی,پولیپ بینی کودک,مقالات پزشکی و بهداشتی،تو
پاسخ به سوالات شما درباره جراحی بینی

پاسخ به سوالات شما درباره جراحی بینی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
جراحی بینی ارزان,جراحی بینی با لیزر,جراحی بینی های گوشتی,جراحی بینی غضروفی,جراحی بینی,جراحی بینی و مشکلات آن,جراحی بینی قسطی,جراحی بینی گوشتی,جراحی بینی بدون تامپون,راینولوژی,مقالات پزشکی و بهداشتی,تو
آخر هفته ها بینی عمل نکنید

آخر هفته ها بینی عمل نکنید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
عمل جراحی بینی+عکس,عمل جراحی بینی دکتر حسنانی,عمل جراحی بینی بدون بیهوشی,عمل جراحی بینی در اصفهان,عمل جراحی بینی,عمل جراحی بینی با عکس,عمل جراحی بینی های گوشتی,عمل جراحی بینی با لیزر,عمل جراحی بینی اس
صفحه 1 از 28
منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :