خوردن صبحانه عمر بیشتر، خواص صبحانه، فواید صبحانه، صبحانه، صبحانه خوردن
صبحانه سالم,صبحانه رژیمی,صبحانه کامل,صبحانه چی بخوریم,صبحانه,صبحانه ایرانی,فواید صبحانه خوردن,فواید صبحانه کودکان,فواید صبحانه,فواید صبحانه برای کودکان,فواید صب

شما هم از آن‌هایی هستید که صبح‌ها با عجله آماده می‌شوید و برای صبحانه خوردن وقت ندارید؟
شما هم تکرار چندباره جمله «دیر شد» را، به اضافه یک لیوان چای هنوز داغ و یک کیک یا کلوچه کارخانه‌ای، گذاشته‌اید جای صبحانه؟ متاسفانه شما در این مشکل تنها نیستید. آمارها نشان می‌دهد 10 تا 30 درصد نوجوانان و بزرگسالان صبحانه را نادیده می‌گیرند. نخوردن صبحانه، به خصوص در دختران 13 تا 17 ساله، خیلی شایع است.

حالا فکر می‌کنید با صبحانه نخوردن چه چیزهایی را از دست می‌دهید؟ شاید فکر کنید «با ناهار و شام جبرانش می‌کنم.» اما موضوع به همین راحتی‌ها هم نیست. وقتی می‌فهمید چه کلاهی سرتان رفته که بدانید دانشمندان فهمیده اند کسانی که صبحانه نمی‌خورند، تمرکز کمتری دارند و بیشتر از بقیه مجبور می‌شوند از کار و مدرسه غیبت کنند.
 مطالعات زیادی هم نشان داده که پیشرفت تحصیلی و رفتار دانش آموزان صبحانه خور، بهتر از بقیه دوستان شان در مدرسه است. بی خود نیست در خیلی از کشورها، از جمله کشور خودمان، طرح صبحانه رایگان در مدرسه مطرح شده است. متخصصان تغذیه معتقدند، دست کم چهار دلیل برای شروع یک روز خوب با صبحانه وجود دارد.

صبحانه بخورید ،چاق نشوید
خوردن صبحانه می‌تواند احتمال چاق شدن را کم کند. البته منظور دانشمندان از صبحانه احتمالا آن چیزی نیست که خیلی از ما فکر می‌کنیم: سه چهار تخم مرغ نیمرو یا سوسیس سرخ شده چرب و پرکالری لای چند نان باگت با کلی خیار شور (چیزی که یک راست ما را به اورژانس می‌فرستد!) یک صبحانه سبک و سالم، می‌تواند فایده‌هایی برای شما داشته باشد که حتی در خواب هم نمی‌توانستید ببینید.
 ثابت شده نخوردن صبحانه، می‌تواند تا 5/4 برابر استعداد چاقی را زیاد کند که این مقدار در نوجوانان و بزرگ‌سالان به یک اندازه است.

دیابت نگیرید
محققان متوجه شده‌اند خوردن صبحانه می‌تواند احتمال ابتلا به اختلالات قند خون را به نصف کاهش دهد که این در پیش‌گیری از دیابت وکلسترول بالا نقش دارد. به همین دلیل، دانشمندان معتقدند کسانی که صبحانه نمی‌خورند، بیشتر از بقیه امکان دارد دچار چاقی، پیشرفت دیابت و حتی حمله قلبی شوند.
محققان می‌گویند: «خوردن چیزی به عنوان صبحانه در ابتدای روز، باعث تعدیل قند خون و در نتیجه تنظیم انرژی و اشتها می‌شود.» آن‌ها معتقدند: «کسانی که صبحانه می‌خورند در طول روز کمتر گرسنه می‌شوند و بنابراین در خوردن کمتر زیاده‌روی می‌کنند. به همین دلیل، آن‌ها صبحانه را مهم‌ترین وعده غذایی روز می‌دانند.»

آرامش داشته باشید
سلامت جسمی تنها نتیجه حاصل از صبحانه نیست، بلکه تحقیقات دانشمندان که در مجله بین المللی علم غذا وتغذیه آمده، نشان می‌دهد کسانی که هر روز صبحانه حاوی غلات مصرف می‌کنند، هم از نظر جسمی و هم از نظر ذهنی وضعیت بهتری دارند.

عمرتان طولانی می‌شود
کسی چه می‌داند! شاید اگر شما هم سر سفره صبحانه بنشینید، به سال‌های عمرتان افزوده شود. محققان جورجیایی دریافته اند، کسانی که به سن 100سالگی رسیده اند، در طول مدت عمرشان منظم تر و بیشتر از بقیه صبحانه می‌خورده‌اند. مگر نه این که شما این صفحه‌ها را می‌خوانید تا حتی اگر شده یک دقیقه به عمرتان اضافه شود؟

صبحانه شاهانه
به تازگی دانشمندان انجمن قلب آمریکا، درباره مواد غذایی که درصبحانه مصرف می‌شود، تحقیق کرده‌اند تا بفهمند چه نوع موادی بیشتر به حفظ سلامتی کمک می‌کند. مطالعات آن‌‌ها نشان می‌دهد بهتر است در سفره صبحانه، نماینده‌ای از حداقل چهار گروه غذایی اصلی حاضر باشد.
نان: افرادی که هر روزغلات کامل به عنوان صبحانه می‌خورند، بیشتر از فواید آن سود می‌برند. این افراد 15 درصد کمتر دچار اختلال سوخت و ساز قند در بدن‌شان می‌شوند. در ضمن، جذب ویتامین‌های ضروری و املاح هم در این گروه بیشتر است.
نان جو: جو، 40 درصد بیشتر از کورن فلکس اشتها را کم می‌کند. علتش هم این است که فیبر بیشتری دارد. اگر می‌خواهید چند کیلو وزن کم کنید ، باز فیبرهای مهربان به یاری شما می‌آیند. محققان انجمن پزشکی آمریکا می‌گویند: «کالری غذاهای پرفیبر کمتر است، بنابراین افرادی که رژیم غذایی پر فیبر دارند، کمتر اضافه وزن پیدا می‌کنند. علاوه بر این، فیبر سرعت هضم غذا را کم می‌کند و باعث می‌شود دیرتر احساس گرسنگی کنیم. این خاصیت، مخصوصا صبح‌ها مهم‌تر است.»
 عدسی: حبوبات هم اجزای پر ارزش صبحانه اند. عدسی، لوبیا و چیزهایی مانند آن‌ها می‌توانند هم منبع خوبی برای پروتیین باشند و هم شما را برای شروع یک روز تازه پر از انرژی کنند.
سبزی خوردن: با اضافه کردن دست کم یک واحد میوه و سبزی، می‌توانید صبحانه‌تان را به یک وعده غذایی پر ارزش تبدیل کنید.
نکته این‌جاست که باید روزی پنج واحد میوه و سبزی مصرف کرد و می‌توان تصور کرد کسی که روزش را با میوه یا آبمیوه شروع نکند و بقیه روز هم خوردن آن‌ها را فراموش کند. این یعنی از دست دادن یک سپر خوب و محکم در برابر حمله بیماری‌های قلبی، سرطان و غیره. یک بشقاب کوچک سبزی خوردن روی میز صبحانه، می‌تواند هم سفره را زیباتر کند و هم این نکته کوچک را از فایده‌های بی‌شمار آن، به یادمان بیاورد.
آب پرتقال: تنها با یک لیوان آب پرتقال در روز، می‌توانید کلسترول خوب (اچ-دی-ال)را در بدن‌تان بالا ببرید و از رسوب کلسترول بد در دیواره رگ‌ها و بسته شدن آن‌ها جلوگیری کنید. این چیزی است که محققان در مجله تغذیه بالینی آمریکا ادعا کرده‌اند.
 ضمن این که آب پرتقال، پتاسیم زیادی دارد که می‌تواند خطر فشار خون بالا و سکته را کم کند. فایده‌های ویتامین c هم با اعضای گروه سبزی‌ها و میوه‌ها به دست می‌آید؛ در این فصل هم که مرکباتی مثل پرتقال، لیموشیرین و نارنگی در دسترس همه هست.
قندهای ساده: یک صبحانه خوب صبحانه‌ای است که در آن یک قند ساده هم حاضر باشد. بهتر است در درجه اول عسل و قندهای طبیعی را انتخاب کنید؛ چیزهایی مانند خرما، شیره خرما، شیره انگور. اگر از این شیرینی‌ها در دسترس تان نبود، از مربا، قند و شکر معمولی استفاده کنید، البته در حد متعادل؛ به طوری که تقریبا 10 درصد کل انرژی صبحانه از این قندهای ساده تامین شود.
گروه لبنیات: شیر و پنیر را نیز می‌توان توصیه کرد. می‌توانید برای خوراک اصلی صبحانه،گاهی تخم‌مرغ را هم جایگزین پنیر کنید، اما بهتر است به جای سرخ کردن تخم مرغ (همان نیمروی دوست داشتنی)، آن را آب پز کنید.
مغزها: برای تامین انرژی بیشتر و چربی‌های مفید، مقداری از مغزها، مخصوصا گردو با صبحانه توصیه می‌شود.

برگرفته از آشپز ایرانی

 

حلوا ارده غذایی مقوی برای صبحانه

حلوا ارده غذایی مقوی برای صبحانه

زمان مطالعه : 1 دقیقه
حلوا ارده اردکان,حلوا ارده شابلی,حلوا ارده چاق کننده است,حلوا ارده,حلوا ارده شیر رضا,حلوا ارده محلات,حلوا ارده عقاب,حلوا ارده در بارداری,حلوا ارده طرز تهیه,حلوا ارده حاج عباس بهجتی
ارزش صبحانه در رژیم های لاغری

ارزش صبحانه در رژیم های لاغری

زمان مطالعه : 1 دقیقه
ارزش غذایی غلات صبحانه,ارزش غذایی شکلات صبحانه,ارزش غذایی خامه صبحانه,ارزش غذایی صبحانه,ارزش صبحانه,رژیم های لاغری استاندارد,رژیم های لاغری دکتر کرمانی,رژیم های لاغری مناسب,رژیم های لاغری 3 روزه,رژیم
صبحانه را فراموش نکنید

صبحانه را فراموش نکنید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
کنترل وزن و پایین آمدن مقدار کلسترول خون,صبحانه ی کامل,خواص صبحانه ,خواص دارویی صبحانه ,فواید صبحانه ,خاصیت صبحانه ,صبحانه در طب سنتی ,فواید درمانی صبحانه ,مضرات صبحانه ,فوائد صبحانه , صبحانه ,طب سنتی
مضرات نخوردن صبحانه

مضرات نخوردن صبحانه

زمان مطالعه : 1 دقیقه
تغذیه سالم زندگی سالم,نخوردن صبحانه موجب کاهش فعالیت ذهنی و تمرکز در طول روز,خواص صبحانه ,خواص دارویی صبحانه ,فواید صبحانه ,خاصیت صبحانه ,صبحانه در طب سنتی ,فواید درمانی صبحانه ,مضرات صبحانه ,فوائد صب
صبحانه خوب و مغذی چیست، مغذی، مواد مغذی، غذاهای مغذی

صبحانه خوب و مغذی چیست، مغذی، مواد مغذی، غذاهای مغذی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
تغذیه سالم زندگی سالم,مصرف یک روز در هفته به میزان کم کره مربا,خواص صبحانه ,خواص دارویی صبحانه ,فواید صبحانه ,خاصیت صبحانه ,صبحانه در طب سنتی ,فواید درمانی صبحانه ,مضرات صبحانه ,فوائد صبحانه , صبحانه
مضرات حذف پنیر از صبحانه، پنیر، خواص پنیر، فواید پنیر، پنیر خامه ای، پنیر تبریز، پنیر محلی

مضرات حذف پنیر از صبحانه، پنیر، خواص پنیر، فواید پنیر، پنیر خامه ای، پنیر تبریز، پنیر محلی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
تغذیه سالم زندگی سالم,حذف پنیر از سفره صبحانه,خواص پنیر,خواص دارویی پنیر,فواید پنیر,خاصیت پنیر,پنیردر طب سنتی ,فواید درمانی پنیر,مضرات پنیر,فوائد پنیر,پنیر,طب سنتی ,خواص پنیر,خواص میوه جات , خواص پنیر
صبحانه ای برای یک روز سرد زمستانی

صبحانه ای برای یک روز سرد زمستانی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرمای زمستان غلبه,روز سرد زمستانی,صبحانه مغذی,محققان بهترین شیوه‌ای,صبحانه,روز,محققان بهترین,محققان
تخم مرغ در صبحانه و کاهش وزن

تخم مرغ در صبحانه و کاهش وزن

زمان مطالعه : 1 دقیقه
کاهش وزن,متخصصان تغذیه در دانشگاه,تخم مرغ,ادعا کرده‌اند,صبحانه,موثر,مطالعه,تخم‌مرغ
صبحانه خوب، صبحانه بد!

صبحانه خوب، صبحانه بد!

زمان مطالعه : 1 دقیقه
صبحانه خوب,صبحانه بد!
افزایش یادگیری کودکان با مصرف صبحانه

افزایش یادگیری کودکان با مصرف صبحانه

زمان مطالعه : 1 دقیقه
تناسب اندام و حفظ سلامت بدن میزان خاصی از موادغذایی,فرد بنابر ظاهر و ویژگی‌های بدنی و بیماری‌های,سلامت روحی و روانی,افزایش یادگیری کودکان با مصرف صبحانه,سلامت,سلامت جسمانی,معتقدند هر فردی,متخصصان
یک صبحانه مفصل و عالی با خواص تغذیه ای کامل

یک صبحانه مفصل و عالی با خواص تغذیه ای کامل

زمان مطالعه : 1 دقیقه
مصرف سوسیس و کالباس,نیازمند,خانم بزرگسال,دانید چرا متخصصان تغذیه,مثلا,صبحانه تاکید,مهم,فیبر و ویتامین
صبحانه ایرانی، بهترین الگوی صبحانه

صبحانه ایرانی، بهترین الگوی صبحانه

زمان مطالعه : 1 دقیقه
صبحانه به‌عنوان اولین,فرهنگ سنتی‌ ما صبحانه شامل نان و پنیر و گردو,زیرا عمدتا این نوع پنیرها چربی فراوانی,موادغذایی‌ای نظیر پنیر تخم‌مرغ و غلات فراهم,ساعت صبحانه می‌خورد,کودکان به صبحانه اضافه کرد ز
بلافاصله بعد از صبحانه، خانه را ترک نکنید

بلافاصله بعد از صبحانه، خانه را ترک نکنید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
صبحانه بویژه اگر فرد صبحانه ی سنگین و کامل هم خورده,صبحانه در حالت نشسته,صبحانه می بایست,صبحانه و خروج از منزل فاصله,حرکت سریع,سلامتی فرد را تامین,سلامتی بدن انسان می دانند,حرکت آرام
حذف پنیرازسفره صبحانه عاقلانه نیست

حذف پنیرازسفره صبحانه عاقلانه نیست

زمان مطالعه : 1 دقیقه
تغذیه سالم زندگی سالم-مقالات سلامت-حذف پنیرازسفره صبحانه عاقلانه نیست
پیشنهاداتی برای یک صبحانه سریع!

پیشنهاداتی برای یک صبحانه سریع!

زمان مطالعه : 1 دقیقه
تغذیه سالم زندگی سالم-مقالات سلامت-پیشنهاداتی برای یک صبحانه سریع!
صفحه 1 از 20
منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :