معجزه خانه داری با سرکه!
معجزه خانه داری با سرکه! سرکه,لیمو,مواد شوینده,مواد شوینده طبیعی,خانه داری


مجله سیب سبز: سرکه یک ماده اسیدی است و همانطور که می‌دانید اسید می‌تواند بیشتر لکه‌ها، تفاله صابون، رسوبات مواد معدنی و خیلی از آلودگی‌های دیگر را پاک کند. سرکه سفید می‌تواند محیطی ایجاد کند که مانع از رشد قارچ، کپک و بعضی از باکتری‌ها شود. در عین حال پاک‌کنندگی آن در بیشتر موارد آنقدر قوی نیست که باعث آسیب شود. شما می‌توانید از لیمو برای تمیز کردن این‌ موارد استفاده کنید:

,معجزه خانه داری با سرکه! سرکه,لیمو,مواد شوینده,تغذیه سالم زندگی سالم


قهوه‌ساز:

محفظه قهوه‌ساز را با مقدار مساوی آب و سرکه پر کرده و دستگاه را روشن کنید. در نیمه راه آن را خاموش کنید و اجازه دهید محلول به مدت یک ساعت درون محفظه باقی بماند. بعد دوباره روشن کنید تا سیکل کامل شود. سپس چند بار محفظه را با آب پر کرده و دستگاه را روشن کنید تا سرکه کاملا از بین برود.

ماشین ظرفشویی:

بعضی وقت‌ها خرده‌های غذا در ماشین می‌ماند و باعث فساد می‌شوند. برای ضدعفونی کردن ماشین ظرفشویی لازم است هر ماه یک بار نصف فنجان سرکه سفید در مخزن ماشین بریزید و اجازه دهید یک بار با چرخه خالی کار کند یا می‌توانید یک کاسه کوچک را با سرکه پر کنید، در کف ماشین قرار دهید و بگذارید یک بار دستگاه به صورت خالی کار کند. با این کار باکتری‌ها و قارچ‌ها از ماشین شما دور می‌شوند.

کپک:

برای تمیز کردن دیوار یا پرده حمام کپک‌زده، کافی است سرکه را در یک قوطی اسپری بریزید و روی مناطقی که کپک دارد اسپری کنید. بعد از 15 دقیقه آن را آبکشی کنید و اجازه دهید کاملا خشک شود.

اتو بخار:

برای خلاص شدن از رسوبات آب در سوراخ‌های اتو، می‌توانید محفظه آب اتو را با مقدار مساوی آب و سرکه پر کرده، دکمه بخار را بزنید و چند لحظه صبر کنید. سپس اتو را خاموش کنید، صبر کنید خنک شود، محفظه را خالی کنید و با آب سرد بشویید.

سطوح:

سرکه می‌تواند روی سنگ مرمر و چوب خراش بیندازد یا آنها را کدر کند. اما برای تمیز کردن بقیه سطوح مثل سرامیک گزینه بسیار مناسبی است. برای تمیز کردن این سطوح یک چهارم فنجان سرکه را به یک سطل آب گرم اضافه کنید و با آن سطوح را بشویید.

ظروف شیشه‌ای:

برای اینکه ظروف شیشه‌ای درخشان‌تری بعد از شست‌وشو داشته باشید کافی است یک فنجان سرکه را به آبی که ظروف را در آن می‌شویید اضافه کنید. درخشندگی ظروف را باور نخواهید کرد.

پنجره‌ها:

برای اینکه یک شیشه‌پاک کن طبیعی در خانه تهیه کنید و شیشه‌هایی درخشان‌تر داشته باشید کافی است یک چهارم فنجان سرکه را با 2 فنجان آب مخلوط کنید و یک قاشق غذاخوری صابون مایع به آن اضافه کنید. محلول را در یک بطری اسپری بریزید، روی شیشه‌ها اسپری کنید و با یک ورق روزنامه یا دستمال خشک آن را پاک کنید.

دوش:

رسوبات آب در سوراخ‌های دوش جمع می‌شود و باعث گرفتگی این سوراخ‌ها می‌شود. این کار به تدریج جلوی جریان پر فشار آب را می‌گیرد. برای جلوگیری از این اتفاق می‌توانید یک کیسه پلاستیکی را پر از سرکه کنید و آن را طوری به دوش گره بزنید که سوراخ‌‌های دوش درون سرکه قرار بگیرند. بگذارید شب تا صبح بماند و بعد آب سرد را باز کنید تا دوش تمیز شود.
منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :