ارزش غذایی گندم
گندم پر از املاح معدنی است. اگر طالب کسب ویتامین های گوناگون هستید, به سراغ گندم بروید.حریره گندم با شکر...

گندم پر از املاح معدنی است. اگر طالب کسب ویتامین های گوناگون هستید، به سراغ گندم بروید.حریره گندم با شکر و بادام برای خونریزی سینه مفید است.گندم، جلوی سرطان روده را می‌گیرد.

ترکیبات شیمیایی:

هر چند مواد متشکله گندم در انواع مختلف فرق می کند، ولی بطور متوسط در صد قسمت گندم، مواد زیر دیده می شود:

آب
13.65 درصد
سلولز
2.53 درصد
نشاسته و دکسترین
66.77 درصد
مواد قندی
1.45 درصد
مواد معطر 1.85 درصد
مواد سفیده ای و گلوتن 12.58 درصد
چربی 1.75 درصد


- ضمنا مقدار کافی املاح معدنی و ویتامین های گوناگون داشته و برای انسان غذای نسبتا کاملی است. علاوه بر مصرف تغذیه ، گندم دارای اثر درمانی بسیار می باشد .


اگر آرد گندم بر روی پوست مالش دهید، التهاب و ورم آنرا از بین می بردو به همین منظور، از قدیم گندم را در تسکین التهاب ، باد سرخ بکار می بردند و برای این منظور با مقداری مواد ضد عفونی کننده همراه می نمودند تا میکرب آنرا نیز از بین ببرد .


در صنعت از آرد گندم نشاسته می گیرند.

ضماد سوخته ی گندم با موم و روغن جهت جلای رخسار بی نظیر است

گندم چاق کننده و مقوی غرایز جنسی است و بین غذاهایی که با گندم ساخته می شود، سمنو از همه قوی تر است، پخته گندم با شکر و بادام به صورت حریره ، چنانکه کم کم خورده شود، درمان خونریزی سینه است.

ضماد پخته گندم با روغن زیتون جهت فروبردن ورمهای گرم و آب پیاز جهت ورمهای سرد مفید است ، و با آب گشنیز جهت تحلیل ورمهای گرم و خنازیر و غدد مجرب است .


پخته گندم با سکنجبین جهت بثورات آبکی سودمند می باشد.


روغن گندم که از جوشاندن و پختن گندم در روغن زیتون بدست می آید. جهت رفع قوبا (زخم های جلدی که منشاء عصبی دارد) مخصوصا قوبای اطفال و همچنین پاک شدن کک و مک و معالجه کچلی و ریزش طبقات شاخی پوست مفید است .


جوشانده سبوس گندم درمان سرفه و زکام های سخت است . جوشانده ی سبوس گندم که با عسل شیرین شده باشد، بعد از غذا یبوست هایی را که منشاء آنها تنبلی کبد و تحریکات روده باشد درمان می کند. از سبوس گندم می توان نان سیاه هم تهیه کرد، ولی سنگین بوده ترشی معده را زیاد می کند.

توضیحات:

مبتلایان به زخم معده -سرطان دستگاه هاضمه و آپاندیس بایستی از سبوس گندم پرهیز نمایند.

خواص مواد غذایی, خواص میوه ها, خواص سبزیجات, انواع میوه, انواع سبزیجات, خواص حبوبات, انواع حبوبات, میوه, سبزی, آشپزی, ارزش غذایی گندم, گندم, خواص گندم, خاصیت گندم, فواید گندم خواص مواد غذایی, خواص میوه ها, خواص سبزیجات, انواع میوه, انواع سبزیجات, خواص حبوبات, انواع حبوبات, میوه, سبزی, آشپزی, ارزش غذایی گندم, گندم, خواص گندم, خاصیت گندم, فواید گندم
منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :