رژیم غذایی مناسب


رژیم غذایی مناسب چیست؟

چطور باید پی ببریم که یک رژیم غذایی مناسب است و به کاهش وزن پایدار و بدون عوارض منجر خواهد شد؟...

امروزه شما با رژیم های غذایی گوناگونی برخورد می کنید که همگی ادعای بهترین راه کاهش وزن را دارند.واقعیت آن است که خیلی از این نوع رژیم های غذایی حتی در صورت ایجاد کاهش وزن نیز اثرات گذرا خواهند داشت،علاوه بر آنکه با مشکلات عدیده به ویژه بیماری های پوستی و ضعف عمومی همراه خواهند بود.

یک نکته اساسی در کاهش وزن آن است که شما باید همیشه به خاطر داشته باشید که یک روزه و یک شبه چاق نشده اید که به دنبال معجزه ای می گردید که ۱۰-۱۲ روزه لاغر شوید!

پس چطور باید پی ببریم که یک رژیم غذایی مناسب است و به کاهش وزن پایدار و بدون عوارض منجر خواهد شد؟

در رژیم های غذایی مناسب علمی به منظور کاهش وزن و برای رسیدن به وزن پایدار و سالم، فقط توجه کردن به میزان انرژی موجود در مواد غذایی کافی نیست،بلکه در یک رژیم غذایی مناسب برای دست یافتن به وزن ایده آل، باید عادات سالم غذایی ایجاد شود.در یک رژیم غذایی مناسب ایجاد عادات غذایی صحیح بر چهار پایه اساسی استوار است:

 

رفتار درمانی

رژیم غذایی مناسب-یکی از نکاتی که در یک رژیم غذایی مناسب باید به آن توجه کرد عادات رفتاری و غذایی است.در افراد چاق، رفتارها و عادات ناصحیح غذایی است که منجر به چاقی می شود.به طور مثال افراد برای کاهش وزن،وعده های غذایی خود یا یک نوع ماده غذایی را از رژیم خود حذف می کنند.این شیوه ها علمی نیست و حتی اگر کاهش وزنی رخ دهد این شیوه ای نیست که شما به طور طولانی قادر به انجام آن باشید.از این رو باید در رفتار فرد تغییرات مثبت ایجاد شود.در یک رژیم غذایی مناسب یکی از فاکتورهای کمک کننده در کاهش وزن افراد،تغییر شیوه ناصحیح زندگی آنها است. این تغییر شیوه زندگی نیاز به یک کار تیمی دارد که نفر اول این تیم خود فرد می باشد. یعنی تا زمانی که مریض نخواهد دیگران نمی توانند به او کمکی بکنند.

 

 

رژیم غذایی مناسب

رژیم غذایی مناسب

 

حمایت خانواده و شرایط محیط زندگی

یکی از نکاتی که در یک رژیم غذایی مناسب اهمیت دارد حمایت خانواده و شرایط محیط زندگی است.حمایت و همکاری خانواده بسیار مهم است و در نهایت متخصص تغذیه با علم و دانش خود، خانواده را راهنمایی خواهد کرد. نتیجه مطلوب زمانی حاصل می شود که این گروه، به صورت یک تیم هماهنگ و در کنار هم به یک هدف بیاندیشند.

 

ورزش و افزایش فعالیت بدنی

ورزش و فعالیت بدنی جزء لاینفک برنامه کاهش وزن و یک رژیم غذایی مناسب است، چرا که حتی افراد با وزن طبیعی نیز برای سلامتی خود نیازمند فعالیت بدنی روزانه هستند.برای افراد مبتلا به افزایش وزن،فعالیت بدنی نه تنها برای کاهش وزن،بلکه بعد از اتمام دوره درمان، برای ثابت نگه داشتن وزن آنها نقش اساسی دارد.منظور از فعالیت بدنی فقط رفتن به ورزشگاه ها و ورزش سنگین حرفه ای نیست،بلکه با برنامه منظم، این فعالیت بدنی حتی در محل کار و زندگی نیز میسر است.

 

انتخاب غذاهای سالم و مطابق با سبد غذایی خانواده(رژیم غذایی مناسب)

انتخاب غذاهای سالم و مطابق با سبد غذایی خانواده یکی دیگر از نکاتی است که باید به آن در یک رژیم غذایی مناسب توجه کرد.میزان کالری دریافتی و نیز میزان پروتئین،چربی،انواع قند و کربوهیدرات ها در طی وعده های غذایی اهمیت ویژه ای در کنترل وزن و حفظ سلامتی افراد دارد.فرد چاق،باید طی دوره های درمانی با انواع مواد غذایی آشنا شده و بیاموزد که چگونه از انواع گروه های غذایی به میزان کافی دریک رژیم غذایی مناسب بهره مند شود.اگر بخواهیم یک رژیم غذایی مناسب برای سال ها مورد استفاده قرار گرفته و در عین حال وزن فرد نیز پایدار بماند، باید آن رژیم غذایی با سبد غذایی خانواده هماهنگ باشد.

باید در یک رژیم غذایی مناسب،تغییر رفتارهای غذایی، اعم از انتخاب نوع غذا، حجم وعده های غذایی، ساعات غذا خوردن، نحوه طبخ غذا، سرعت غذا خوردن و نیز گنجاندن فعالیت بدنی و ورزش به عنوان یک برنامه روزانه وضع شود.در این صورت است که شما یاد خواهید گرفت که چگونه در موقعیت ها، مراسم و نیز تعطیلات در حالی که لذت می برید وزن کاهش یافته خود را نیز کنترل نمایید.

 

کاهش وزن بدون دردسر!

خیلی از مردم هستند که فکر می کنند بعد از 30 سالگی نمی توانند وزن کم کنند و این اضافه وزن را باید تا ابد همراه خود داشته باشند. باید بگویم که این یک باور غلط است. البته منکر این قضیه نمی شوم که کار سخت تر می شود اما غیر ممکن نیست. این رژیم لاغری خیلی بی دردسر برای سنین 30 تا 40 سال، کاهش وزن را به دنبال دارد.

برای شروع باید وزن و همینطور دور شکم و باسن خود را اندازه گیری کنید و در نخستین روز شروع رژیم در یک دفترچه بنویسید. تاریخ ثبت این اطلاعات را هم درج کنید.

 

هفته اول

صبحانه: این هفته می توانید صبحانه تان را کامل میل کنید، اما باید کره، خامه و کله پاچه را حذف کنید.

میان وعده: می توانید 2 عدد میوه بخورید.

ناهار: همانند صبحانه، ناهار را نیز در این هفته به دلخواه میل کنید، فقط توجه داشته باشید که قبل از سیری کامل باید دست از غذا خوردن بکشید. لطفا خودتان را گول نزنید و حجم غذا را واقعا کم کنید...

 

هفته دوم

صبحانه: 2 کف دست نان سنگک یا تافتون 30 گرم پنیر 2 عدد مغز گردو یا 2 قاشق عسل یا مربا یک لیوان چای

میان وعده: یک لیوان شیر یک عدد خرما یک عدد میوه

ناهار: 8 قاشق برنج 4 قاشق خورشت یا یک کف دست ماهی یا نصف سینه مرغ سالاد...

 

هفته سوم

صبحانه: یک کف دست نان پنیر کم چرب 2 عدد گردو یک لیوان شیر 2 عدد خرما یا یک عدد تخم مرغ آب پز 2 کف دست نان یک عدد خیار و گوجه

میان وعده: یک فنجان آجیل 3 عدد میوه یا یک لیوان چای 3 عدد خرما یا 2 عدد بیسکوئیت ساقه طلایی یک لیوان شیر

ناهار: یک لیوان حبوبات یک تکه سینه مرغ یا یک تکه ماهی و میگو سالاد 7 قاشق غذاخوری برنج بدون روغن...

 

این نکات عمومی است و می توانید در روزهای رژیم آنها را لحاظ کنید. اول اینکه مصرف چای 2 بار در هر وعده و با فاصله 3 ساعت پس از غذا مجاز است و باید از وعده صبحانه تا شام هر چیزی میل می کنید را بنویسید. یک توصیه جدی و آن هم این که قبل از سیری کامل دست از غذا خوردن بکشید و حداقل روزانه 20 دقیقه پیاده روی سریع داشته باشید. با این رژیم می توانید 5/3-3 کیلو کاهش وزن پیدا کنید. حتما یادتان باشد که یک بار روز اول رژیم و یک بار روز آخر این رژیم وزن و سایز دور شکم و باسن خود را اندازه بگیرید. مطمئن باشید که دچار شعف زیادی می شوید و منتظر برنامه بعدی ما می مانید.

 

لاغری با چشم و هم چشمی نمی شود

حتما بارها و بارها دیده و شنیده اید که خانم ها در مجالس و میهمانی ها تا یکی از اطرافیان را می بینند که وزنش را چند کیلویی کم کرده و لاغر شده، شروع به تحسین او می کنند و به به و چه چه راه می اندازند که وای چقدر لاغر شدی، چقدر عوض شدی، این لاغری کلی روی صورتت آورده و از هر طرف آن بیچاره را احاطه کرده و چگونگی لاغر شدنش را جویا می شوند و از او با التماس می خواهند تا برای آن ها هم دستور غذایی و رژیمش را بنویسد؛ اما برایشان فرقی نمی کند که آن شخص به متخصص رژیم درمانی مراجعه و مو به مو دستورات او را رعایت کرده تا به این وزن رسیده یا خودسرانه و غیر علمی و بدون اصول صحیح تغذیه تنها با کم خوری و مشقت های فراوان به وزن فعلی اش رسیده است. آن ها فقط و فقط ظاهر فرد را می بینند و به او و اندامش که حالا به وزن دلخواه رسیده، غبطه می خورند؛ اما نمی دانند که هر رژیمی و هر برنامه غذایی حتما و حتما باید زیر نظر یک متخصص تغذیه و به صورت علمی باشد و دانستن این نکته بسیار بسیار مهم بوده که حتی رژیمی که متخصص تغذیه برای شما تجویز می کند فقط و فقط برای شخص شماست و دیگران نمی توانند از آن استفاده کنند. اگر احساس می کنید چند کیلویی اضافه وزن دارید و لباس هایتان دیگر به تنتان اندازه نیست و مدام آن ها را از کمد بیرون آورده و با حسرت آن ها را نگاه می کنید و با این اضافه وزن گویی افسردگی نیز گرفته اید و از همه بدتر نیش و کنایه های اطرافیان شما را خسته کرده و از حرف هایشان به ستوه آمده اید؛ می توانید بدون دغدغه و ناراحتی و با خیال آسوده؛ با ما همگام شوید و خودتان را به رژیم هفتگی متخصص تغذیه مجله بسپارید و گام به گام با برنامه غذایی ایشان پیش بروید؛ البته باید یادآور شویم که این برنامه غذایی، رژیمی کلی بوده و به افرادی که مابین 30 تا 40 سال با وزن حدود 70 الی 80 کیلوگرم و قد 165- 155 سانتی متر هستند، اختصاص دارد. مهم ترین نکته این است که کسانی که از نظر بدنی کاملا سالم بوده و هیچگونه بیماری ندارند؛ می توانند گام به گام با رژیم هفتگی ما پیش بروند.