طرز برخورد صحیح با لجبازی سالمندان
برخی از سالمندان به دلایل خاصی لجبازی می کنند در حالی که برخی دیگر به این دلیل لجباز هستند که می توانند باشند و جزوی از صفات خلقی آنان محسوب میگردد. گروه دیگر

 

آکاایران: سالمندان برکت خانه هستند احترام به سالمندان هم در آموزه های دینی وهم در آموزه های اخلاقی دارای اهمیت فراوانی است . دوره سالمندی سرشار از انواع احساس کمبودهایی مانند از دست دادن همسر، دوستان و نزدیکان، عدم استقلال مالی و نارسایی های جسمانی است. بروز این مشکلات ومشکلات دیگر باعث می شود سالمندان ، رفتارهای ناهنجاری از خود بروز دهند که ما باید با چگونگی و طرز برخورد با برخی رفتارهای ناهنجار در سالمندان آشناییت داشته باشیم.

سر و کار داشتن با سالمند لجباز که دارای نوسانات خلقی و  لجبازی هستند  باعث سردرگمی و گاهی اوقات عصبانیت پرستار و نگهداران سالمند می گردد. به عنوان مثال سالمندی که در مورد استفاده از سمعک لجبازی میکند می تواند نمونه ای از این رفتار باشد. سوال اینجاسب که علت این لجبازی چیست و چگونه باید با این اختلال سالمندان برخورد کنیم؟ در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, به علت لجبازی سالمندان و نحوه صحیح برخورد با این لجبازی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

زندگی سالمند در تنهایی با این 6 خطر همراه خواهد بود

پیری می‌تواند ترسناک باشد. سالمندان اغلب از ناشناخته ها میترسند؛ از بین رفتن استقلال و اثرات طولانی مدت بیماری ها و شرایط پزشک جدید می‌تواند سالمندان را برای کمک گرفتن باز دارد. آن‌ها ممکن است شرایط و علائم جدید از بیماری ها را تجربه کنند که آنان را مخفی کنند و از کسی کمک نخواهند و به سمت لجبازی با فرزندان می‌روند. این موضوع سبب می‌شود تا سالمندان تصمیمات خطرناکی بگیرند، اما تماشای آنان در مقابل این تصمیمات خطرناک می‌تواند آزار دهنده باشد. بسیاری از روانشناسان این تغییرات در والدین را یک بحران هویت می‌دانند که باید کنترل شود. اکنون زمان آن است که احساسات خود را کنترل کنید و با در نظر گرفتن نیازهای والدین خود، به آنان کمک کنید و سعی کنید نیازهای جسمی و احساسی آنان را مدیریت کرده و لجبازی در سالمندان خودتان را کاهش دهید.

زمانی که بین سالمندان و فرزندانشان اختلاف نظر وجود داشته باشد، برخی از درگیری های قدیمی و رایج ممکن است نمایان شود. شاید رفتار والدین سالمند خود را مانند رفتار یک کودک یا نوجوان تلقی کنید و از این موضوع عصبی شوید. این اختلافات میتواند بر اساس طولانی بودن مدت مراقبت از والدین شما بیشتر خودش را نشان دهد و لجبازی آنان بیشتر شود. نکات زیر میتواند به شما کمک کند تا بدون خشم و عصبانیت از والدین خود نگهداری و حمایت کنید و آنان را مجبور به لجبازی و اعمال فشار روانی نکنید.

چرا سالخوردگان لجبازی می کنند:

  • احساس اینکه با پیشرفت پیری به تدریج استقلال خود را از دست می دهند
  • ترس از دست دادن کنترل زندگی خود
  • از مرگ همسر ، دوستان و یا خانواده احساس افسردگی کنید
  • احساس می کنند که از خانواده کنار گذاشته شده اند
  • ترس از مرگ خود
  • ترس از اینکه توسط خانواده در خانه سالمندان رها شوند
  • انزوا و تنهایی
  • خشم و ناراحتی از چیزی
  • زوال عقل

رفتارهای ناهنجار در سالمندان

 

لجبازی در سالمندان برای حمام نکردن

یکی از لجبازی هایی که اغلب سالمندان بروز می دهند ، نرفتن به حمام است. علت آن می تواند دلایل مخلتفی باشد از جمله :

- احساس شرم و خجالت و نیاز به حفظ حریم خصوصی

- تنظیم نبودن دمای آب و ناراحت کننده بودن حمام

- احساس ترس و ناامنی در حمام مثل احتمال لیز خوردن

- تجربه های تلخ قبلی

بهترین کار در مواجهه با این مشکل این است که در موردش با سالمند صحبت کنید تا بتوانید علت لجبازی اش را پیدا کنید و ذهنیت او را در مورد حمام نکردن متوجه شوید.

باید در طول گفتگو کاملا محترمانه رفتار کنید و سوالاتی هدفمند بپرسید مثلا :

خاطره بدی از حمام داری که باعث شده دلت نخواهت به حمام بروی؟

دوست داری دمای حمام یا آب حمام چطور باشد ؟

دوست داری در حمام پوششی داشته باشی ؟

این گفتگو باعث می شود سالمند به شما اعتماد کند و متوجه شود که حفظ استقلال و آرامش و حریم خصوصی اش برای شما مهم است. 

 

لجبازی در سالمندان برای استفاده از عصا

اغلب سالمندان تصور می کنند که استفاده از عصا نشان  دهنده ناتوانی و از کار افتادگی آنهاست و پذیرفتن این مشکل برایشان ناراحت کننده است. برای حل این مشکل باید مزایای استفاده از عصا را برایش توضیح دهید و به او بقبلانید که طرز فکرش درست نیست و عصا یک ابزار کمکی است که کم می کند کمتر خسته شود ، راحت تر راه برود و احتمال لیز خوردن یا افتادنش را کمتر می کند.

هم سالانش را به او نشان دهید که از عصا استفاده می کنند تا متوجه شود کاری رایج است.

میتوانید از جذابیت های بصری کمک بگیرید و مدل های مختلف و تزئینی عصا را به او نشان دهید که چقدر می تواند در خوشتیپی و وقار او هنگام راه رفتن موثر باشد.

البته در این مورد نباید هیچ گونه زور و اجباری استفاده کنید چون میتواند باعث تشدید لجبازی سالمند شود. 

لجبازی در سالمندان,علت لجبازی در سالمندان,رفتار مناسب با لجبازی در سالمندان

لجبازی در سالمندان برای عوض کردن لباس

یک لجبازی رایج دیگر بین سالمندان عوض نکردن لباس است که مهم ترین دلایل آن عبارت است از :

- بی تفاوتی

- بی علاقگی

- افسردگی 

- زوال عقل و فراموشی

برای حل این مشکل باید ابتدا علت واقعی آن را پیدا کنید . مثلا شاید بقیه لباسهایش را دوست ندارد یا با آن ها راحت نیست که در این صورت بهتر است لباسهایی که دوست دارد و با آن ها راحت است برایش بخرید.

یا این که کلا توجهی به کثیف شدن لباس ها نشان نمی دهد که در این صورت به محض حمام رفتن لباسهایش را در ماشین لباسشویی بیندازید.

اگر لباس خاصی را دوست دارد ، چند دست لباس مثل همان تهیه کنید و جایگزین بقیه لباس ها کنید.

عوض نکردن لباس میتواند علامت آلزایمر هم باشد که باید در این زمینه از نظر متخصص کمک بگیرید و خودتان لباسهایش را تعویض کنید. 

 

لجبازی در سالمندان برای غذا نخوردن

مسلما شما نگران سلامت والدینتان هستید که این مقاله را می خوانید. لجبازی سالمندان برای غذا نخوردن ممکن است ناشی از کمبود ویتامین یا مواد معدنی در بدنشان باشد. به عنوان مثال کمبود منیزیم باعث کم شدن اشتها در سالمندان می شود.

شاید ذائقه سالمند شما فرق کرده است و میلی به خوردن غذاهایی که برایش می پزید ندارد بنابراین بهتر است با او گفتگویی انجام دهید تا مشکل را ریشه یابی کنید. به جای این که با اجبار از او بخواهید غذایی که جلوی رویش گذاشته اید را بخورد با روش دوستانه صحبت کنید مثلا به او بگویید نگران سلامت شما شده ام ، اینقدر غذا نمیخوری که وزنت کم شده است.

در این صورت والدین شما به جای لجبازی به حرفهایتان گوش میدهند و بیشتر به خوراک خود توجه می نمایند.

 

رفتار مناسب با سالمندان | مرکز پارسیان مهرپرور

راه های مراقبت از سالمند لجباز در منزل :

خود را جای آنها بگذارید:

زیرا روزی شما هم مثل آنها یک سالمند خواهید بود. والدین شما روز به روز قسمتی از استقلال خود را از دست می دهند. ممکن است دیگر شب ها قادر به رانندگی نباشند و یا  شاید دیگر نتوانند همان پیاده روی های روزانه خود را انجام دهند. هر یک از این اتفاقات  ، هر چقدر هم که به ظاهر ناچیز باشد ، شروع به زیاد شدن  می نماید.

به این فکر کنید که قوانین زندگی شما به آرامی در حال تغییر و تحول باشد.  کسی که روزی شما را بزرگ کرده است اکنون بیشتر و بیشتر به شما تکیه می کنند. و این برای برخی از سالمندان دردناک است.

نظر آنها را بپرسید:

به جای اینکه به آنها بگویید چه کاری انجام دهند ، نظر آنها را بپرسید. بهترین راه حل برای برطرف نمودن مشکلات شما در خصوص رانندگی در شب چیست؟” بگذارید آنها به این سوال فکر کرده و جواب دهند.

اگر آنها جوری رفتار می کنند مثل اینکه مشکلی وجود ندارد ، به مثال های خاص و دلیل نگرانی خود در مورد آن موضوع اشاره کنید. به عنوان مثال  “آیا به یاد دارید شب گذشته تقریباً نزدیک بود که با آن  عابر پیاده برخورد کنید؟”

مراقب باشید که مانند یک بازجو یا مانند پدر یا مادر سالمند رفتار نکنید. شنیدن این مکالمات به اندازه کافی برای سالمند سخت است. و باید مراقب باشید که او را آزار ندهید.

همچنین ، با طرح سوالات ، شما نشان می دهید که برای نظر او ارزش قائل هستید و احتمال اینکه سالمند در یافتن راه حل با شما همکاری نماید و لجبازی ننماید افزایش می یابد

گفتگو با سالمند لجباز

بیشتر از اینکه صحبت کنید به حرف های سالمند گوش کنید.

این کار یک ایده خوب تقریباً در هر شرایطی  است و به خصوص هنگامی که در کنار والدین خود هستید  گوش سپردن به حرفهای سالمند می تواند برای رفع لجبازی سالمندان بسیار مفید است. اگر به حرف های او گوش ندهید ، مهم نیست که مکالمه چقدر بی اهمیت است ، از کجا می فهمید چه چیزی آنها را آزار می دهد (و آنها را لجباز کرده است).

آنها ممکن است تصمیم گرفته باشند که از طریق لجبازی چیزی که باعث ناراحتی آنها شده را به شما منتقل کنند اما حرف زدن در مورد آن موضوع برایشان مشکل است . گاهی لازم است شما به عنوان پرستار سالمند یا کسی که مسئولیت نگهداری آنها را به عهده دارید به لایه های زیرین رفتار آنها توجه نمایید.

وقت گذرانی باس سالمند لجباز

وقت بیشتری را با سالمندان بگذرانید.

بعضی اوقات والدین سالمند شما فقط می خواهند شما را بیشتر ببینند اما نمی دانند چگونه این موضوع را مطرح کنند. اگر والدین شما به دلایل مشکلات جسمی و بیماری ها و  یا محدودیت مالی قادر به ملاقات شما نیستند ، به دیدار آنها بروید.

سالی یک بار بازدید از آنها ممکن است بی توجهی به این موضوع باشد که شما متوجه  زمان اندکی که از عمر آنها باقی مانده نشده اید .

اگر مراجعه حضوری به دلیل تفاوت مکانی مشکل است ، بیشتر اوقات به آنها تلفن بزنید و ایمیل های بیشتری برای آنها ارسال کنید. انجام این کار ها آنها آنقدر مشکل نیستند اما نشان می دهند که شما به آنها والدین سالمند خود هستید.

به عنوان مثال شخصی بیان می نمود که مادرم دوست دارد به او پیام بدهم  بنابراین اغلب اوقات عکس هایی را که با و همسر فرز ندانم می گیریم را  با یادداشتی سریع برای او ارسال می کنم. اینکار دو دقیقه طول می کشد ، اما ما می توانیم زندگی  و شادی های خود را با فاصله 1500 مایل با یکدیگر تقسیم کنیم.

روی نکات مثبت تمرکز کنید.

در مورد اینکه والدین پیر شما هنوز قادرند چه کارهایی را به تنهایی انجام دهند صحبت کنید . شاید آنها هنوز قادر به تهیه وعده های غذایی خود و یا شستن لباس های کثیف خود باشند . لیستی از تمام فعالیت های  را که سالمندان می توانند مدیریت کنند و به  طور مستقلانه به انجام آن بپردازند  تهیه کنید. سپس از آنها بخواهید که  در مورد اینکه  انجام چه کاری برای آنها دشوار شده است صحبت نمایند ، مانند پرداخت قبض ها یا بالا رفتن از پله ها.

اگر سالمندان بتوانند برخی از نقاط ضعف خود را بپذیرند می توانند با آرامش با آنها کنار آمده و احتمال اینکه شما با یک سالمند لجباز روبرو شوید کاهش می یابد.

رانندگی و سالمند لجباز

از توضیحات طولانی استفاده نکنید

لازم است بدانید که تعدادی از سالمندان که با مشکل زوال عقل روبرو هستند قادر به خاطر سپردن کلمات پس از یک یا دو دقیقه نیستند . به عنوان مثال هنگامی که می خواهید والدین خود را برای دوش گرفتن متقاعد کنید. تمام توضیحات طولانی را فراموش کنید.لازم نیست که با  توضیحات طولانی مدت از فواید و مزایای دوش گرفتن با آنها صحبت کنید

“وقتی زمان دوش گرفتن فرا رسید ، به آرامی به سمت آنها بروید ، توجه آنها را جلب کنید ، لبخند بزنید و منتظر بمانید تا لبخندتان را پاسخ دهند. سپس دست خود را به سمت آو دراز نموده و منتظر بمانید تا آن را بگیرند و با شما به حمام بیایند.

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :