برای سالمندان چه کرده ایم؟
امروز با گذشت زمان و امروز با گذشت و روزگاری جوان و سالمندان و سالمندان را در آکاایران ببینید ، نگهداری سالمندان در منزل در شرق تهران ، نگهداری سالمندان در منزل

برای سالمندان چه کرده ایم؟

در هر خانواده ای سالمند وجود دارد. افرادی که روزگاری جوان و سرحال بوده اند و امروز با گذشت زمان، یک سالمند محسوب می شوند.

نتیجه تصویری برای برای سالمندان چه کرده ایم؟

اگرچه برخی خانواده ها به سالمندان و سالخوردگان کم توجهی می کنند اما هنوز در میان بسیاری از خانوارها، قشر سالمند ارج و منزلت خود را حفظ کرده است.سالمندان پایه های معنوی یک خانواده هستند و خوشبختانه از اقبال خوبی برخوردارند اما باید اذعان کرد که بسیاری از خانواده ها هنوز در مورد چگونگی برخورد با سالمندان، آگاهی کافی ندارند و هنوز نمی دانند که یک سالمند به توجه بیشتری نیاز دارد و باید به احساسات و عواطف او توجه و به او مهرورزی کرد.برخی از این افراد باتجربه متاسفانه در جامعه ما با مشکلاتی روبه رو هستند و فضای مناسب و شرایط لازم برای نگه داری از آن ها فراهم نیست.ضمن این که خدمتی در خور شأن این افراد انجام نشده است.
● سالمندان چه می خواهند؟
در یکی از پارک های شهر مشهد با چند سالمند به گفت وگو پرداختیم. یکی از آن ها که بازنشسته آموزش و پرورش است به «عطاریانی» خبرنگار ما گفت: ٥ سالی است که در این پارک به اتفاق دوستانم می نشینیم و از هر دری با هم سخن می گوییم. محیط خانه برای ما مثل قفس شده و بچه ها همه هر یک به دنبال کار و زندگی خود هستند و ما را فراموش کرده اند.دوست دیگر او هم با تایید این صحبت ها می گوید: در جامعه و محیط شهر متاسفانه امکانات مناسب برای استفاده سالمندان وجود ندارد.
شما اگر هر سالمندی را بخواهید پیدا کنید آن ها را در پارک ها به راحتی می بینید که با هم در حال گفت وگو هستند و به واقع محیط پارک ها به محل تجمع سالمندان تبدیل شده است در حالی که از امکانات تفریحی دیگر محروم هستیم. ما در این دوران باید به استراحت و از آن مهم تر باید به تفریح بپردازیم اما رفتن به سینما، مسافرت های کوتاه و... هزینه بر است و ما هم توان مالی خوبی نداریم.یکی دیگر از سالمندان گفت: ما همه بازنشسته هستیم اما هیچ کس نیامده تا از تجربه های زندگی و کاری ما نکته ای بیاموزد. ما برای انتقال تجربه های خود آماده هر نوع همکاری هستیم اما حیف که...
● فراموش نکنیم!
سالمندان در شهرهای بزرگ معمولا با مشکلات بیشتری مواجه هستند. زندگی ماشینی، مشغله های اعضای خانواده، گرفتاری های کاری و زندگی بچه ها معمولا زمانی را برای رسیدگی به سالمندان باقی نمی گذارد در حالی که سهم سالمندان بیش از این است. رئیس اداره بهزیستی تربت حیدریه نیز در مورد سالمندان و حال و هوای آن ها موارد جالبی را عنوان کرده است. مهدی عباسپور در گفت وگو با «غضنفری» خبرنگار ما در این شهرستان، به مشکلات فراروی سالمندان اشاره کرد و گفت: متاسفانه در بحث مسائل درمانی، این عزیزان با مشکل روبه رو هستند و هنوز به صورت رایگان تحت پوشش نیستند و نیاز به دفترچه خدمات درمانی دارند. وی افزود: با وجودی که رویکرد ایران نسبت به سالمندان رویکردی جهانی است اما هنوز خانواده ها در خصوص نحوه برخورد با سالمندان نیاز به آ موزش های بیشتری دارند. وی یکی از مشکلات فراروی سالمندان در تربت حیدریه را نبود فضای تفریحی و مناسب برای اوقات فراغت آنان عنوان کرد و گفت: در حالی که سالمندان نیاز به محبت و استفاده از فضای مناسب تفریحی و فرهنگی دارند و شهرداری و شبکه بهداشت و درمان قول مساعد برای حل مشکلات آنان داده اند ولی شهرداری به لحاظ مشکلاتی که دارد نتوانسته فضای مناسبی در پارک ها فراهم کند در حالی که قسمتی از این پارک ها را می توان به سالمندان اختصاص داد تا با تجمع در این محیط ها، از تجمع آنان در میدان مرکزی جلوگیری شود چون در شأن افراد این قشر از جامعه نیست که بدون سامان دهی رها و دچار روزمرگی شوند.
«مهدی عباسپور» افزود: در حال حاضر ٢٧/٧ درصد جمعیت ایران، سالمند هستند که در ٢٠ سال آینده این رقم به ١٤ درصد خواهد رسید. لذا نیازمند ایجاد زیرساخت ها و تهیه امکانات هستیم. وی گفت: باید در حال حاضر با همکاری شهرداری فضایی شاد و آرام بخش برای سالمندان مهیا کنیم و به این عزیزان روحیه بدهیم.
● کسب تجربه
وی هم چنین پیشنهاد کرد ادارات، نمایندگانی تعیین کنند تا ضمن مراجعه به محل تجمع این عزیزان، مشکلات شان را حل کنند و به آن ها اجازه بازگو کردن خاطرات و تجربیات شان را برای بقیه بدهند چون این مرحله از زندگی برای همه است و ما نباید کاری کنیم که هنگام سالمندی پشیمان و شرمنده شویم.رئیس اداره بهزیستی تربت حیدریه جعیت سالمندان دارای پرونده در تربت حیدریه را ١٥٠ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد ٢٨ نفر در مرکز خصوصی سالمندان نگهداری می شوند و ١١ نفر هم مجهول الهویه هستند که در خیابان و کوچه رها شده بودند و مورد شناسایی قرار گرفتند و اکنون تحت حمایت بهزیستی هستند. «مهدی عباسپور» حمایت دولت را از کسانی که قصد احداث مرکز نگه داری سالمندان دارند یک ضرورت اجتناب ناپذیر عنوان کرد و افزود: باتوجه به هزینه های سنگین احداث مسکن، اجاره مسکن و تهیه مکان و فضای سرسبز و با نشاط برای سالمندان و نبود صرفه اقتصادی، دولت باید با ارائه وام های کم بهره از این افراد حمایت کند تا بتوانیم شاهد ایجاد محیط های سرسبز و شاداب برای سالمندان باشیم. وی آموزش خانواده ها به منظور نگه داری از سالمندان را یک ضرورت ارزیابی کرد و گفت: باید فضا و محیط خانواده برای سالمندان مناسب باشد تا روح و جسم سالمندان شاداب بماند و اجازه ندهیم به این پیشکسوتان بی حرمتی شود.

روزنامه خراسان
ویرایش و تلخیص:آکاایران

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :