اصول حفظ و ارتقای سلامت در دوران سالمندی
اصول حفظ و ارتقای سلامت در دوران سالمندی,معرض انواع بیماری‌ها از جمله ناراحتی قلبی,میانسال فاقد انعطاف‌ و کشش,اندام‌های حیاتی بدن,دوره میانسالی هر انسانی,افسردگ

اصول حفظ و ارتقای سلامت در دوران سالمندی

بدون تردید ۵۰ سالگی دوره میانسالی هر انسانی است. دیگر از دوران پرشکوه و پرجنب و جوش جوانی خبری نیست. ما در این سن در معرض انواع بیماری‌ها از جمله ناراحتی قلبی و سایر اندام‌های حیاتی بدن قرار داریم. بانوان در این سن پدیده یائسگی را تجربه کرده و این امکان وجود دارد که افسردگی و احساس تنهایی در آنها راه پیدا کند. در این مقطع زمانی، بچه‌ها دیگر بزرگ شده‌اند و به دنبال کار و زندگی خود رفته‌اند. با این حال ما در مقایسه، هنوز در بهار زندگی قرار داریم. بدن افراد میانسال فاقد انعطاف‌ و کشش لازم بوده و ما باید به جبران این نقیصه بپردازیم.

● رئوس برنامه‌هایی که افراد بالای ۵۰ سال باید انجام دهند
▪ اگر تا به حال معاینات پزشکی لازم را انجام نداده‌اید اینک فرصت خوبی فراهم شده است تا این کار را بکنید و معاینات لازم باید باتوجه به هر ناراحتی جسمانی یا نشانه‌های جدید بیماری باشد.
▪ باید آزمایش‌های خون شامل شمارش گلبول‌های خون، تعیین میزان چربی خون، تجزیه ادرار و نمونه مدفوع برای پی بردن به این موضوع که آیا یک خون‌ریزی غیرعادی وجود دارد یا نه صورت گیرد.<الکتروکاردیوگرام( >نوار قلبی) صورت گیرد.
▪ اگر به هر دلیلی به بیماری قلبی مشکوک هستید، یک تست استرس قلب باید انجام شود.
▪ مردها باید دو معاینه پزشکی را در زمینه پروستات انجام دهند: یکی، معاینه مقعدی توسط پزشک و دیگری آزمایش خون به لحاظ پی‌.اس‌.آ یعنی آنتی‌ژنی که بالارفتن آن می‌تواند نشانگر یک سرطان پروستات زودرس باشد.
▪ زنان نیز باید یک <ماموگرافی> را همراه با معاینات عادی بیماری زنان و آزمایش <پاپ‌اسمیر> انجام دهند. اگر بیماری <استوپروز> یا پوکی استخوان در خانواده آنان ارثی باشد یا این که مستعد ابتلا به آن باشند، آزمایش <پوکی استخوان> نیز توصیه می‌شود.
▪ آزمایش تناسب اندام نیز لازم است صورت گیرد. این آزمایش شامل ارزیابی ترکیب قدرت بدن، انعطاف‌پذیری بدن و ظرفیت جذب هواست.
● ورزش
پیاده‌روی بهترین ورزش ممکن برای شماست و خیلی بهتر از دویدن یا ورزش‌های رقابتی است. از سن پنجاه سالگی به بعد بدن شما آمادگی بیشتری برای آسیب‌پذیری دارد. بنابراین مهم است که ورزشی را انتخاب کنید که آسیب‌رسانی کمتری دارد و در عین حال می‌توانید تا پایان عمرتان به آن ادامه دهید.
اگر شما تا به حال به فعالیت ورزشی شدید هوازی مانند دویدن و شنا سرگرم بوده‌اید، اکنون فرصت خوبی است که مقداری از انرژی خود را به پیاده‌روی روزانه اختصاص دهید. در هر وقت مناسب از روز یا شب به کشش عضلانی بپردازید.
اگر به کشش عضلانی عادت ندارید، در ابتدا به آرامی به این توصیه عمل کنید که این خود یکی از بهترین راه‌های به کار انداختن خود به خود سیستم عضلانی- اسکلتی است، به طوری که اگر به زمین بخورید یا دچار سانحه‌ای بشوید، آسیب کمتری می‌بینید.
● تمرین‌های ذهنی و روحی
میانسالی معمولا مرحله‌ای از زندگی است که شما نیاز دارید کاملا بدانید که چگونه آرامش داشته باشید. استرس را از خود دور کنید و به خودتان نیرو و توان بدهید. افرادی که در دوره جوانی خویش اصول یک زندگی سالم را نادیده می‌گیرند اغلب در میانسالی کفاره آن را پس می‌دهند. سلامتی شما در سنین میانسالی زندگی‌تان به دیگران می‌آموزد که برای حفظ سلامتی خود باید مسوولیت بیشتری را عهده‌دار شوند.‌

روزنامه سلامت
ویرایش و تلخیص:آکاایران

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :