خطر زمین‌خوردگی در سالمندان
گرچه این روزها با کنترل بیماری‌های مزمن و بیماری‌های قلبی متوسط طول عمر و سلامت نگهداری سالمندان خطر و سالمندان افزایش چشمگیری و جان سالمندان را تهدید را د

سلامت - نگهداری سالمندان - خطر زمین‌خوردگی در سالمندان

آمارها نشان می‌دهند زمین‌خوردگی برای سالمندان تمام نقاط دنیا، کم‌کم دارد دردسرساز می‌شود. متخصصان اعتقاد دارند گرچه این روزها با کنترل بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی، متوسط طول عمر در میان سالمندان افزایش چشمگیری پیدا کرده، ولی سقوط و زمین‌خوردگی بلای تازه‌ای است که جان سالمندان را تهدید می‌کند.

نتیجه تصویری برای خطر زمین‌خوردگی در سالمندان

آمار زمین‌خوردگی سالمندان از سال ۱۹۹۰ میلادی به این طرف به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است. دکتر جنیفر استیونس که یک اپیدمیولوژیست امریکایی است و به تحقیق و مطالعه درباره کنترل بیماری‌ها و پیشگیری از آنها می‌پردازد، معتقد است، این روزها دیگر مردم از بیماری‌های قلبی یا سرطان نمی‌میرند بلکه یک زمین‌خوردگی ساده می‌تواند سبب از دنیا رفتن سالمندان شود. در حال حاضر، زمین‌خوردگی چهاردهمین علت مرگ سالمندان سراسر دنیا ست.

● پوکی‌استخوان رنگ می‌بازد
با این حال خبرهای خوشی هم از گوشه و کنار به گوش می‌رسد و آن اینکه خانم‌ها در سال‌های اخیر کمتر دچار شکستگی لگن شده‌اند، به احتمال قوی به این دلیل که بیماری استئوپروز (پوکی استخوان) با تلاش‌های بین‌المللی و افزایش آگاهی بانوان درباره روش‌های پیشگیری و کنترل این بیماری، در میان زنان سالمند رو به کاهش گذاشته و کمتر دیده می‌شود. بنا بر آمار، شکستگی لگن از سال ۱۹۹۶ به این طرف کاهش چشمگیری را نشان می‌دهد.
استئوپروز یا پوکی استخوان یکی از بیماری‌های اسکلت بدن است که در آن، تراکم استخوان‌های بدن کاهش می‌یابد. در این بیماری خاص که با بالا رفتن سن بیشتر دیده می‌شود، کاهش مواد معدنی استخوان را دخیل می‌دانند. به‌دنبال ضعیف شدن استخوان‌ها، با یک ضربه خفیف مانند عطسه کردن یا نشستن ناگهانی، ممکن است استخوان‌ها ترک بردارند. کمبود مصرف مواد معدنی ماند کلسیم و نیز کاهش هورمون‌های جنسی مانند استروژن پس از یائسگی‌ نیز در این باره دخیل می‌دانند.

● ناامنی از چشم تا گوش
فکر می‌کنید چرا سالمندان زیاد زمین می‌خورند؟ متخصصان اعتقاد دارند زمین خوردن سالمندان دلایل دیگری به جز بی‌احتیاطی دارد چرا که بیشتر سالمندان هنگام راه رفتن بیش از افراد جوان دقت می‌کنند. در این میان عواملی دیگر نقش اساسی را بر عهده دارند. با افزایش سن، قدرت بینایی کاهش می‌یابد و همین موضوع باعث می‌شود سالمندان هنگام راه رفتن، موانع موجود در محیط مثل جمع‌شدگی فرش یا موکت، پله و یا حتی اسباب بازی‌های پخش شده کف اتاق را نبینند و با برخورد پایشان به این وسایل، به سادگی زمین بخورند.
تحلیل ساختمان‌های گوش داخلی نیز که در کنترل تعادل بدن نقش دارد، یکی دیگر از عواملی است که موجب می‌شود سالمندان هنگام راه رفتن تعادل خود را از دست بدهند. کاهش نیرو و توان عضلانی نیز در این موضوع نقش دارد. متخصصان اعتقاد دارند که سالمندان هنگام دستشویی رفتن باید بسیار مراقب باشند، چرا که کف این محیط معمولا از کاشی و سرامیک و در عین حال لغزنده است. بنابراین حفظ تعادل در این محیط برای سالمندان بسیار مهم است. بسیاری از سالمندان، هنگام بلند شدن از دستشویی، دچار سقوط، زمین‌خوردگی و شکستگی‌ لگن و استخوان‌ می‌شوند.
آمارهای CDC نشان می‌دهد، فقط در سال ۲۰۰۳، ۱۳ هزار و ۷۰۰ سالمند به‌دلیل زمین‌خوردگی جان خود را از دست داده‌اند. در سال‌های اخیر، آمار زمین‌خوردگی و مرگ در اثر سقوط در میان سالمندان افزایش یافته است.
بسیاری از زمین‌خوردگی‌ها در سالمندان با انجام تغییراتی ساده در منزل یا محل زندگی سالمندان قابل پیشگیری است. به علاوه شما اگر پا از ۶۵ سالگی فراتر گذاشته‌اید و سالمند به شمار می‌روید، باید بیش از پیش مراقب خودتان باشید. توصیه‌های جدید CDC برای پیشگیری از زمین‌خوردگی شما در این سنین، بسیار جالب است:

● برنامه‌ ورزشی منظم
ورزش کردن یکی از مواردی است که با انجام آن، احتمال زمین خوردن را به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهید. ورزش کردن به شما کمک می‌کند قوی‌تر شوید و زندگی و احساس بهتری داشته باشید. به علاوه به حفظ تعادل شما کمک شایانی می‌کند. فراموش نکنید اگر در این دوران ورزش کردن را جزو برنامه‌‌تان قرار ندهید به مرور ضعیف و ناتوان می‌شوید و امکان زمین‌خوردگی‌ افزایش می‌یابد. از پزشک بخواهید، مناسب‌ترین ورزش را به شما معرفی کند.

● داروهایتان را کنترل کنید
بهتر است داروهایی را که مصرف می‌کنید، با پزشک چک کنید. با بالا رفتن سن، مکانیسم اثر داروها در بدن تغییر می‌کند. بنابراین، ممکن است یک دارو یا ترکیبات دارویی، سبب گیجی یا خواب‌آلودگی شما شده و موجب زمین ‌خوردگی شما شود.

● هوای چشمتان را داشته باشید
حداقل سالی یک بار برای معاینه چشم، به چشم‌پزشک مراجعه کنید. ممکن است عینک شما نامناسب باشد و یا مبتلا به برخی بیماری‌های چشمی مثل آب مروارید یا آب‌سیاه باشید که موجب کاهش قدرت بینایی شما می‌شوند: کاهش قدرت بینایی، از دلایل اصلی زمین خوردگی سالمندان است.

● امنیت در خانه
تقریبا نیمی از زمین‌خوردگی‌ها در منزل اتفاق می‌افتد. بنابراین برطرف کردن مواردی که در منزل ممکن است سبب زمین‌خوردگی شما شوند، بسیار کمک کننده است. وسایلی که ممکن است از آنها در طول روز استفاده کنید، مانند کتاب، روزنامه، لباس‌ها و کفش‌ها را پس از استفاده در جای مخصوص قرار دهید و آنها را از کف اتاق جمع کنید. قالیچه‌های کوچک را از کف اتاق جمع کنید و موکت‌ها را به کف اتاق بچسبانید تا هنگام راه رفتن زیر پای شما نلغزند. در آشپزخانه وسایل موردنظرتان را در طبقات پایین‌ جای دهید تا لازم نباشد از پله، نردبان یا صندلی برای برداشتن و گذاشتن اشیا بالا بروید.
در صورت امکان، میله‌هایی را کنار دستشویی یا حمام یا کنار دوش آب نصب کنید تا بتوانید دست‌تان را به آنها بگیرید و به این ترتیب، در این محیط‌های لغزنده لیز نخورید. از پادری‌های غیر لغزنده مقابل در حمام و دستشویی استفاده کنید. روشنایی منزل خود را تنظیم کنید، چون در سنین بالا نیاز به نور بیشتری برای دیدن اشیا خواهید داشت.
در راه‌پله‌های منزل نرده و لامپ‌هایی با روشنایی کافی نصب کنید. درون و بیرون از منزل کفش بپوشید. هیچ وقت پابرهنه یا با دمپایی راه نروید، چون امکان لغزش و زمین‌ خوردن شما افزایش می‌یابد. وسایل منزل را به گونه‌ای بچینید که لازم نباشد آنها را دور بزنید؛ چرا که وقتی نیمه‌ شب از خواب بیدار می‌شوید، ممکن است به دلیل خواب آلودگی جای وسایل را فراموش کنید و با برخورد با آنها زمین بخورید. از یکی از اعضای خانواده بخواهید مسیر رفت و آمد شما را در منزل مستقیم کند و مبل‌ها و میزها و وسایل اضافی را از این مسیر، بردارد.
باز بودن مسیر رفت و آمد شما باعث می‌شود احتمال زمین خوردنتان کاهش یابد. شماره تلفن‌های ضروری، مانند شماره افرادی از اعضای را خانواده که می‌توانند در این شرایط و در صورت زمین‌خوردگی به کمک شما بشتابند، روی کاغذ با حروف بزرگ‌ طوری که به راحتی قابل خواندن باشد بنویسید و روی دیوار مجاور تلفن‌ نصب کنید. به علاوه درباره زندگی که می‌تواند همراه شما باشد و در صورتی که به زمین خورده و نتوانستید دوباره بلند شوید، بتوانید آن را به صدا درآورید، فکر کنید. در این صورت، دیگران می‌توانند به موقع به کمک شما بشتابند. با همه این تدابیر فکر می‌کنید باز هم دچار زمین‌خوردگی شوید؟‌

روزنامه سلامت
ویرایش و تلخیص:آکاایران

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :