رژیم گیاه خواری چهل روزه چیست؟+فواید و عوارض
رژیم گیاهخواری 40 روزه به دلیل خواص مفیدی که برای بدن داره، توصیه میشه. در واقع در این رژیم کلیه غذاها و خوراکی استفاده میشن که با دمای بیشتر از 46 درجه سانتی گ

 

رژیم 40 روزه خام گیاه خواری

آکاایران: این روزها تناسب اندام و رسیدن به تیپ بدنی ایده آل دغدغه ی بسیاری از افراد است. در این مقاله از مجموعه مقالات آکا, شما را با یکی از معروف ترین های رژیم لاغری تحت عنوان رژیم گیاهخواری ۴۰ روزه یا به عبارت دیگر رژیم خام گیاهخواری آشنا خواهیم کرد.

شاید ” رژیم خام گیاهخواری ۴۰ روزه ” همان منجی چاقی است که به دنبالش میگردید. جالب است بدانید که در سال ۱۳۵۹ در ایران در حدود ۲ میلیون دچار چاقی مفرط بوده اند و این آمار در سال ۱۳۹۴ به ۱۱ میلیون نفر رسیده است که عدد قابل توجهی است  . این یعنی ۵٫۵ برابر بیشتر شده است و همچنین تعداد افرادی که دارای اضافه وزن بوده اند ، از سال ۱۳۵۹ تا سال ۱۳۹۴ ، از ۵ میلیون به ۱۸ میلیون نفر رسیده اند  که به عبارتی میتوان گفت ۳٫۵ برابر بیشتر شده اند . این آمار نشان میدهد با توجه به بالارفتن جمعیت ، سبک زندگی و نوع خوراک نیست دست خوش تغییرات زیادی شده اند که در نهایت نتیجه همه این تغییرات ، بیماری های مختلف و مشکلاتی است که علاوه بر زیبایی ظاهری بدن ، سلامت افراد را به خطر می اندازد .

 

خام گیاه خواری چیست؟!

یک اصل پایه در خام‌ گیاه خواری، خام‌ خواری است. هر خامخواری، گیاهخوار است، ولی عکس آن درست نیست؛ یعنی گیاهخواران، خام خوار نیستند و رژیم گیاه خواری با رژیم خام گیاه خواری متفاوت است. در حقیقت گیاه خواران تمام غذاهای خامخواری به اضافه گیاهان پخته شده و فراوری شده و تخمیر شده و تخمیری حرارت دیده را نیز مصرف می‌کنند.

رژیم غذایی خام‌ گیاهخواری یک انتخاب برای سبک زندگی بوده و یک برنامه‌ ی کاهش وزن به شمار نمی‌آید،  چون در آن غذاهای گیاهی در بهترین حالت، یعنی پخته و فرآوری‌ نشده، سالمترین و بیخطرترین غذاها برای بدن هستند. بعضی خام گیاهخواران بر این باورند که پختن غذاها، توازن ترکیبی ریز مغذی‌ها را از بین می‌برد. همچنین بر این باورند که در فرایند پختن غذا، در اثر واکنش حرارت با چربی، پروتئین و کربوهیدراتها، ترکیبات شیمیایی خطرناکی ایجاد می‌شود. اغلب، گیاهخواران بر اساس سطح انرژی و چگونگی احساس شان بر این باورند که این رژیم غذایی سالمتر است.

اکثر خام‌ گیاهخواران، زمان زیادی را در آشپزخانه صرف پوست کندن، خُرد کردن، صاف کردن، مخلوط کردن و خشک کردن غذایشان می‌کنند.

 

فواید گیاهخواری برای لاغری

رژیم گیاه خواری چهل روزه چیست؟

رژیم گیاهخواری 40 روزه مزایای بسیار زیادی داره که هیچ کسی نمیتونه از اون به راحتی بگذره. از اونجایی که آمار چاقی و بیماری هایی از قبیل دیابت، بیماری های قلبی، فشار خون بالا رو به رشد هستش؛ بسیاری از مردم اخیرا به سمت اینگونه رژیم ها جذب شده اند و بعد از پیروی از این رژیم نتایج بسیار خوبی رو مشاهده کردن.

به عنوان متخصص تغذیه به شما پیشنهاد میکنم حتی اگه یکبار هم شده رژیم 40 روزه خام گیاه خواری رو امتحان کنید. خیلی ها فکر میکنن که این رژیم خیلی سخت هستش و به اونا فشار زیادی وارد میکنه اما اصلا اینگونه نیست. اگه در استفاده از میوه ها و سبزیجات تنوع ایجاد کنید و از همه غذاها در رژیم غذاییتون استفاده کنید، باعث میشه که از این رژیم دل زده نشید و انگیزه لازم رو برای 40 روز رژیم داشته باشید.

مطمئن باشید تجربه بسیار لذت بخشی براتون خواهد بود، چون در پایان رژیم گیاهخواری 40 روزه تمام سیستم بدنتون پاکسازی شده و انرژی خیلی خوبی به بدنتون میده.

علاوه بر این انرژی، بعد از رعایت رژیم خام گیاهخواری، تمام عادات بد غذاییتون رو حذف کرده و پس از این سعی میکنید که نحوه غذا خوردنتون رو در تمام دوران زندگیتون اصلاح کنید.

شما باید در این رژیم به مدت 40 روز فقط غذاهای کاملا خام یا غذاهایی که در دمای بسیار پایینی حرارت دیده استفاده کنید و از غذاهایی که از مصرف آن منع شده اید کاملا دوری کنید. حتی از غذاهایی که منبع آنها حیوانی هستش هم باید دوری کنید مانند شیر و ماست.آیا قواعد داشتن برنامه رژیم غذایی رو میدونید؟

چگونه می توان رژیم غذایی ۴۰ روزه گیاه خواری را گرفت؟

برای داشتن رژیم غذایی خام گیاه خواری باید حداقل سه چهارم یا هفتاد و پنج درصد موادی که فرد مصرف می کند به شکل خام باشند، بیشترین ماده ای که در این رژیم مصرف می شود از گیاهان و دانه های روغنی تشکیل می شود و استفاده از غلات مجاز نیست و تنها استفاده از جوانه های آنها امکان پذیر است.

گرم کردن و نیم پز کردن غذاها قابل قبول است اما نباید دما به بیشتر از ۴۸ درجه سانتی گراد برسد، در واقع روش های خشک کردن در مقابل آفتاب، آب گیری و جوانه زدن برای رژیم غذایی گیاهخواری استفاده می شود.

در این رژیم نباید از مواد غذایی پاستوریزه، فرآوری شده یا تصفیه شده استفاده کرد. در استفاده از روغن باید دقت شود، زیرا استفاده از روغن های؛ زیتون، نارگیل که به روش پرس سرد تشکیل شده باشند مجاز است. در ادامه به غذاهای مجاز و غیرمجاز این رژیم اشاره می شود:


مواد غذایی زیر به صورت خام قابل استفاده هستند:
• انواع سبزیجات و میوه‌ها
• غذا‌های غیرفرآوری شده
• غذا‌های پخته شده در دمای کمتر از ۴۸ درجه سانتی گراد
• آجیل، دانه‌ها و غلات جوانه زده
• حبوبات خام، خیس خورده یا جوانه زده
• میوه‌های خشک شده
• شیر و کره‌های گیاهی
• روغنه‌های گیاهی شامل: روغن زیتون و نارگیل
• غذا‌هایی که به روش تخمیری به دست می‌آیند مانند کیمچی و زاواکراوت (کلم ترش)


استفاده از غذا‌های زیر در این رژیم ممنوع است:
• غذا‌های فرآوری شده یا پاستوریزه
• سبزیجات، غلات و میوه‌های پخته شده
• دانه و آجیل‌هایی که بو داده شده باشند
• آرد و قندی که تصفیه شده باشد
• روغن‌های تصفیه شده
• محصولات لبنی یا آبمیوه‌های پاستوریزه
• چایی و قهوه
• نوشیدنی الکلی
• نمک تصفیه شده
• ماکارونی
• لبنیات با منشاء حیوانی
• انواع گوشت

فواید رژیم غذایی گیاه خواری ۴۰ روزه چیست؟

هدف خاصی که رژیم گیاهی ۴۰ روزه به دنبال آن است؛ حذف غذاهای حیوانی و سلامت بدن است که در رژیم گیاه خواری ۴۰ روزه معمولا ۷۵ تا ۹۰ درصد موادغدایی مصرفی خام هستند.

 

این رژیم می تواند برای روشن شدن رنگ پوست، کاهش وزن، بهبود هضم غذا و دریافت انرژی بیشتر مفید باشد. در این رژیم می توان با ترکیب خام خواری و گیاهخواری شکل نوینی از رژیم را شکل داد. از فواید این رژیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

کمک به سلامت سیستم قلبی عروقی

در این رژیم با تمرکز بر سبزیجات و میوه و رعابت اصولی کلی برنامه غذایی می توان به سلامت سیستم قلبی عروقی کمک کرد. با داشتن رژیم اصولی می توان مقدار فشار خون را متعادل کرد، سطح کلسترول را کاهش داد احتمال سکته قلبی یا مغزی را کم کرد و در نهایت سلامت بدن و قلب را بهبود بخشید. مصرف آجیل، حبوبات، دانه و غلات سبوس دار می تواند با کاهش سطح کلسترول به این موضوع کمک کند.

 

کاهش وزن

در این رژیم با کاهش مصرف چربی ها و جایگزین کردن آن با چربی های مفید می توان به وزن مناسب رسید. غذاهایی که حرارت ندیده اند و به شکل خام مصرف می شوند؛ مواد غذایی و مفید موجود در آنها را حفظ می کند، بنابراین فرد اضافه وزن کمتری پیدا می کند.

 

تاثیر مثبت بر دیابت

این رژیم با پایین آوردن قند و در نتیجه افزایش حساسیت به انسولین می تواند از ابتلا به دیابت جلوگیری کند. در این رژیم به علت مصرف سبزیجات و میوه؛ مقدار فیبر در بدن افزایش می یابد که همین موضوع ارتباط دقیقی با دیابت نوع دو دارد.

 

تقویت استخوان

تاثیر کلسیم بر استخوان بر هیچ کس پوشیده نیست، هنگامی که مصرف پروتئین زیاد باشد احتمال جذب کلسیم کاهش می یابد، لذا رعایت رژیم گیاه خواری ۴۰ روزه می تواند احتمال پوکی استخوان را کاهش دهد. حبوبات دارای مقدار زیادی کلسیم هستند و می توانند به راحتی منابع کلسیم را پر کنند تا استخوان دچار پوکی نشود.

 

پاکسازی بدن

این رژیم با پاکسازی کبد و سیستم گوارشی سبب بهبود عملکرد آنها می شود. با دفع تمام سموم انباشته شده در بدن می توان آن را جز رژیم های سم زدا در نظر گرفت. 

 

تاثیر بر سیستم گوارشی

این رژیم می تواند در هضم و جذب غذا موثر واقع شود زیرا دارای فیبر زیادی است.

از فواید دیگر این رژیم می توان به؛ رفع چین و چروک و جوانسازی پوست، کاهش احتمال ابتلا به انواع سرطان ها (به دلیل مصرف مواد غذایی که سرشار از آنتی اکسیدان)، جلوگیری از آلزایمر، بهبود عملکرد حافظه، تقویت سیستم ایمنی و افزایش انرژی بدن اشاره کرد.

 

رژیم خام گیاهخواری ۴۰ روزه, فواید گیاه خواری چهل روزه, رژیم گیاه خواری ۴۰ روزه

آیا رژیم گیاه خواری ۴۰ روزه عوارض جانبی دارد؟

این رژیم به احتمال زیاد خطر و عارضه ی خاصی را برای بدن ایحاد نمی کند، اما استفاده از آن در طولانی مدت می تواند همراه با مشکلاتی از قبیل؛ ضعف سیستم عصبی، کم خونی، شکستگی استخوان‌ها و افسردگی باشد.

 

مشکلات تیروئید

این رژیم ممکن است باعث گواتر و کم کاری تیروئید شود، زیرا بسیاری از مواد غذایی موجود در این برنامه از قبیل؛ کلم بروکسل گل کلم، کلم بروکلی و... دارای ماده ای بنام گواتروژن اند، که می تواند سبب اختلال در عملکرد غده تیروئید شود. گواتروژن با افزایش حرارت ماده به حالت غیرفعال در می آید.

کمبود ویتامین ها

این رژیم می تواند با کمبود برخی ویتامین ها مانند B12 و D همراه باشد، به همین دلیل توصیه می شود در این باره با یک متخصص تغذیه مشورت شود تا از عوارض احتمالی پیشگیری کرد.

بی نظمی در قائدگی

این عارضه ممکن است در زنانی که این رژیم را دنبال می کنند، ایجاد شود.

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :