دانستنی هایی درباره معلولیت
دانستنی هایی درباره معلولین ، اطلاعات در مورد معلولیت ، اطلاعات مفید از معلولیت ، اطلاعات درست از معلولین ، همه چیز در مورد معلولان را در آکاایران بخوانید

Image result for ‫دانستنی هایی درباره معلولیت‬‎

دانستنی هایی درباره معلولیت و مراقبت از معلول

دانستنی هایی درباره معلولیت و مراقبت از معلول

 

در مقاله ذیل به دانستنی هایی درباره معلولیت و مراقبت از معلول می پردازیم.

معلولیت عبارتست از محدودیت دائمی در زمینه های مختلف جسمی، حسی یا ذهنی و روانی که شخص مبتلا به آن را در زندگی روزمره در مقایسه با سایر افراد جامعه دچار مشکل یا محدودیت سازد .

هنگامی که از معلولیت حرف به میان می آید، ذهن افراد به بیماری مادام العمر و از کارافتادگی معطوف می شود و به این موضوع با دید منفی نگاه می شود.

بررسی ها نشان می دهد که بیش از ۸۰ درصد افرادی که معلول هستند، از بدو تولد به این ناتوانی مبتلا نبوده اند و پس از طی دوره ای به این ناتوانی مبتلا شده اند، مثلا درحادثه ای مانند تصادف یا ابتلا به یک بیماری خاص .

معلولیت عبارتست از محدودیت دائمی در زمینه های مختلف جسمی، حسی یا ذهنی و روانی که شخص مبتلا به آن را در زندگی روزمره در مقایسه با سایر افراد جامعه دچار مشکل یا محدودیت سازد .

البته مشخص است که زندگی یک فرد در اثر معلولیت کاملا دچار تغییر می شود، اما می توان با پشتیبانی صحیح از افراد معلول و تامین نیازهای مادی و غیر مادی آنها، باری از مشکلات آنها را برداریم و آنها را به زندگی معمولی بازگردانیم .

 

تطبیق پیدا کردن با شرایط معلولیت از لحاظ عاطفی

به طور طبیعی در ابتدا فردی که دچار معلولیت می شود، احساس افسردگی و اضطراب می کند و معمولا از آینده خود احساس نا امیدی می کند .

اگرچه معلولیت توانایی های جسمی فردی را محدود می کند ، اما تأثیر روانی که روی فرد می گذارد، بسیار بیشتر است و اگر درمان نشود، به روحیه فرد لطمه بزرگی وارد می کند و او را به گوشه گیری می کشاند .

اطرافیان فرد معلول باید بسیار هوشمندانه عمل کنند و متناسب با مشکلات روانی به وجود آمده، راه حل مناسبی را برای آن بیاندیشند و حتی المقدور با روانشناس ماهر در این خصوص مشورت کرده و سعی کنند در درجه اول بهداشت روانی فرد را حفظ کنند تا معلولیتتبدیل  به چالشی بزرگ در زندگی او نشود .

اغلب افرادی که به تازگی دچار معلولیت شده اند، تمایل ندارند که در اجتماع حضور پیدا کنند و از مواجهه با دیگر افراد خجالت می کشند .

برای مراقبت از فرد دارای معلولیت، به اطرافیانش توصیه می شود که محیط عاطفی خانواده را حفظ کنندو  تجهیزات لازم را در اختیار فرد معلول قرار دهند و در صورت نیاز برای رفع نیازهای روزانه فرد معلول مانند نظافت شخصی و دستشویی و حمام رفتن، برای او پرستار یا مراقب بگیرند.

حمایت های عملی برای کمک به فرد معلول برای تطبیق پیدا کردن با شرایط جدید

فعالیت های عملی برای حمایت از افراد معلول باید با پشتکار و صبر صورت گیرد. در ابتدا باید بفهمید که فرد معلول چه فعالیت هایی را می تواند به صورت مستقل و بدون کمک دیگران انجام دهد .

سپس بر حسب اولویت نیازهای فرد، وسایل و تجهیزات پزشکی کمک کننده برای او تهیه کنید، مثلا اگر قادر به راه رفتن به تنهایی نیست ، از وسایلی مانند عصا، واکریا ویلچر استفاده کند .

Image result for ‫پرستاری از معلول‬‎

 

حمایت های مالی از افراد معلول

برای مراقبت از فرد معلول به این نکته توجه داشته باشید که متأسفانه هنگامی که فرد دچار معلولیت می گردد، نه تنها به خدمات بهداشتی و توانبخشی که غالباً هزینه بر و گران هستند، نیاز پیدا می کند، بلکه به سبب معلولیت و کاهش توانایی های قبلی اش نیز به نوعی با کاهش درآمد نیز روبرو می شود .

بنابراین اکثر افراد معلول دچار مشکلات مالی می شوند و اگر تحت حمایت مالی موسسأت بیمه و خیریه قرار نگیرند، مشکلات مالی نیز بر مشکلات روحی و جسمی آنها اضافه می شود و تحمل شرایط را بیش از بیش برایشان دشوار می سازد .

 

یاداوری نکات زیر لازم می باشد :

 

* فرد معلول باید در بازه های زمانی مشخص به پزشک مراجعه کند تا در صورت نیاز، اقدامات لازم برای او اجرا شود.

* اکثر افراد معلول معمولا به مشکلاتی از قبیل بیماری های قلبی عروقی، فشار خون بالا، سندروم داون، مشکلات

یادگیری، مشکلات روحی روانی، بیماری ام اس و …  مبتلا هستند. بنابراین باید سعی شود تا مشکلات زمینه ای آنها

تشخیص داده شده و نسبت به درمان آنها اقدام شود .

* فرد معلول و خانواده او باید آگاهی ها و اطلاعات خود را در زمینه معلولیت بالا ببرند و راهکارهای مناسبی را

برای بهتر زندگی کردن پیدا کنند .

* توجه به تفریح و ورزش، باعث سلامت جسمی و روانی معلولین می شود

* برای مراقبت از فرد معلول او را دور از جامعه و زندگی طبیعی اش نگه ندارید. او را به خرید ببرید، پارک رفتن را با او تجربه کنید و سعی کنید او را به زنگی اجتماعی اش برگردانید .

*  ارتباطات اجتماعی با فرد معلول باید همراه با احترام باشد و از ترحم به ایشان باید دوری کرد .

*  محل دستشویی برای افراد معلول حرکتی باید کاملاً ایمن و مناسب باشد تا به ناحیه لگن و پاهای او فشار و آسیب

وارد نکند .

*  اشتغال برای معلولان می تواند علاوه بر تأمین بخشی از نیازهای مالی آنها، حس اعتماد به نفس را در آنها تقویت کند تا کمتر به معلولیت خود فکر کنند. همچنین حس مفید بودن برای خود و خانواده شان را نیز در آنها ایجاد می کند .

و در انتها اگرچه معلولیت، چالش های جدیدی را برای فرد و خانواده او ایجاد می کند، اما به این معنی نیست که زندگی فرد معلول باید از شادی و خوشی خالی باشد 

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :