5 رازی که معلولان را به سمت موفقیت سوق می دهد
داشتن دوستان خوب برای معلولان یک ضرورت است. بسیاری از معلولان موفق تلاش می کنند با افراد خانواده ، دوستان و آشنایان خود بیش از پیش ارتباط و دیدار داشته باشند.
 
Image result for ‫5 رازی که معلولان را به سمت موفقیت سوق می دهد‬‎
داشتن دوستان خوب برای معلولان یک ضرورت است. بسیاری از معلولان موفق تلاش می کنند با افراد خانواده، دوستان و آشنایان خود بیش از پیش ارتباط و دیدار داشته باشند.
 
به یاد داشته باشید آنچه توانایی را می سازد، نیروی اراده است و اگر اراده بخواهد جاری شود، هیچ بهانه ای سد راهش نیست!
 
1 - ارتباط اجتماعی موثر برقرار کنید و در جمع دوستان قرار بگیرید
داشتن دوستان خوب برای معلولان یک ضرورت است. بسیاری از معلولان موفق تلاش می کنند با افراد خانواده، دوستان و آشنایان خود بیش از پیش ارتباط و دیدار داشته باشند. داشتن رابطه سالم با افراد سرزنده و موفق باعث می شود فرد معلول بتواند در مورد نگرانی ها و احساساتی که درباره خود و معلولیتی که دارد با آن افراد درددل کند؛ از طرفی می تواند از پتانسیل و کمک هر یک از دوستانش استفاده کند و در جهت رسیدن به اهدافش قدم بردارد.
 
2 - داوطلبانه در جامعه حاضر شوید
حضور در اجتماع نکته مهمی در زندگی معلولان است. اگر فرد معلول بیاموزد که چگونه می تواند در اجتماع حضور یابد، هم به نوعی به خودش کمک کرده و هم به افراد معلول دیگری که قصد دارند در جامعه حضور بیابند.
دوست عزیز به خاطر داشته باشید این تنها خود شما هستید که می توانید با تکیه بر نیروی ایمان و اراده، موقعیت و جایگاه خود را در اجتماع تثبیت کنید.
انتظار نداشته باشید در گوشه ای از خانه بنشینید و دیگران بدون آشنایی با شما و اطلاع از توانمندی هایتان از شما دعوت به همکاری و حضور در اجتماع کنند. بلند شوید و با تکیه بر نیروی ایمان به اطرافیان و جامعه ثابت کنید معلول، فرد مسئولیت گریز و دست و پا بسته ای که از نیروی ابتکار محروم است، نیست. خوش فکری و استعدادهایتان را به همگان نشان دهید، به جامعه بیایید تا روی توانمندی ها و قابلیت های شما بیش از پیش حساب کنند.
 
3 - با معلولان موفق ارتباط داشته باشید
بی گمان نمی توان از نظر دور داشت که گاهی اوقات ممکن است احساس تنهایی کنید. در این شرایط صحبت کردن با فردی که معلولیت مشابهی دارد می تواند موثر واقع شود و همه چیز را تغییر دهد. چرا که او مشکلات مشابهی دارد و از این نظر می تواند شما را به خوبی درک کند. با قرار گرفتن در گروه همتایان خود که توانسته اند به موفقیت های زیادی دست یابند، درمی یابید افراد دیگری نیز هستند که از مشکلات مشابه رنج می برند اما با وجود این، بر سختی های زندگی فائق آمده اند. با مشکلات و تنگناهای همتایان خود آشنا شوید و از آنها بخواهید به شما نشان دهند که چگونه برای رسیدن به اهدافشان تلاش کرده اند. با افرادی معاشرت کنید که تحسینشان می کنید. وقتی با کسانی هستید که افراد موفقی هستند بیشتر می توانید خودتان را باور کنید.
 
4 - باورهای منفی را رد کنید
همیشه کسانی هستند که آیه یأس می خوانند و انسان ها را در انجام اهدافشان دلسرد می کنند. در بسیاری از موارد دیده می شود که فرد معلول با قدرت اراده و پشتکار تصمیم به انجام کاری گرفته است که خوشبختی او را در آینده تضمین می کند اما تعدادی از اطرافیان دور و نزدیک، او را این گونه با باورهای منفی درگیر می کنند: تو از توانایی جسمانی لازم برای انجام چنین کاری برخوردار نیستی ، مگر شرایطت را نمی بینی؟ بهتر است هدف کوچک تری را انتخاب کنی و بلند پرواز نباشی و یا عده ای به خاطر ناآگاهی از استعدادهای معلول و یا از سر ترحم با ابراز جملاتی نظیر این که روحیه تو با قرارگرفتن در چنین اماکنی آسیب می بیند ، ممکن است رفت و آمد تو در شهر با شرایطی که داری خطرناک باشد ، معابر، پیاده روها و خیابان ها به هیچ عنوان مناسب عبور و مرور تو نیست و... مانع شکوفایی او می شوند حال اگر شما به این ندای منفی گوش کنید، از پرداختن به افکار مثبت باز می مانید. پس اگر کسی به شما گفت که نمی توانید کاری را انجام دهید، بهتر است توصیه های او را بشنوید اما آگاهانه و با خواست خودتان تصمیم نهایی را بگیرید. این که اطرافیان چه رفتار و واکنشی نشان می دهند چندان مهم نیست. نگاه خود شما به توانمندی هایتان حائز اهمیت است.
 
 5 - از امتحان کردن نهراسید
حتی کوچک ترین پیروزی ها می تواند اعتماد به نفستان را افزایش دهد و باعث شود دفعه بعدی که با یک مشکل یا هدف روبه رو شدید، بیشتر به خودتان اعتماد کنید. رفتارهای دفاعی را کنار بگذارید. وقتی به خودتان می گویید که نمی توانید به یک هدف خاص در زندگی تان برسید، قبل از این که حتی تلاشی کرده باشید اجازه می دهید که شکست بخورید.
فراموش نکنید بازندگان در هر جواب مشکلی را می بینند، ولی برنده در هر مشکلی جوابی را می بیند؛ پس مثل برنده ها فکر کنید!
منبع : khorasannews.com
منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :