7 دلیل اصلی و نگران کننده لاغری و کاهش وزن ناگهانی
کاهش وزن ناگهانی در بارداری,کاهش وزن ناگهانی گربه,کاهش وزن ناگهانی نشانه چیست,کاهش وزن ناگهانی,کاهش وزن ناگهانی و سرطان,کاهش وزن ناگهانی چیست,کاهش وزن ناگهانی چ

این طبیعی است که وزن شما در طول سال ، نوسان داشته باشد، نوسان و بالا و پایین شدن چند کیلوگرم ،طبیعی است و جایی برای نگرانی وجود ندارد ، درادامه 7 مشکل مربوط به سلامتی که زمینه آن می تواند به دلیل کم شدن وزن ناگهانی باشد را بررسی خواهیم کرد.

Image result for ‫7 دلیل اصلی و نگران کننده لاغری و کاهش وزن ناگهانی‬‎

 

کاهش وزن ناگهانی نشانه چیست؟؟

7 دلیل اصلی و نگران کننده لاغری و کاهش وزن ناگهانی

مشکل تیروئید باعث کاهش وزن ناگهانی:

کاهش وزن، یک علامت رایج از پر کاری تیروئید یا بیش از حد فعال بودن تیروئید است ؛ اگر مشکل تیروئید دارید ، سبب افزایش گرسنگی و یا حتی افزایش ضربان قلب میشود.مشکلات خواب و کم خوابی و یا احساس خستگی بیش از حد، در تمام طول روز از علائم دیگر پر کاری تیروئید است.

کاهش وزن ناگهانی و بیماری های مربوط به دل و روده:

بیماری سلیاک ، یک بیماری خود ایمنی مرتبط با گلوتن میباشد ، که باعث کاهش وزن ناگهانی ، اسهال و سایر علائم گوارشی میشود.مشکلات پانکراس ، که آنزیم های مربوط به هضم را تولید میکند نیز باعث کاهش وزن ناگهانی میشود ، مراقب علائمی مانند دل درد ، تغییر رنگ در مدفوع، یا حالت تهوع بعد از خوردن غذاهای چرب مانند برگر ها ، باشید.

تاثیر دیابت روی کاهش وزن ناگهانی:

یکی از علائم دیابت ، به خصوص اوایل آن ، کاهش وزن است.و یا اینکه ممکن است متوجه شوید که تمام طول روز را خوابیده اید و به صورت نادری احساس تشنگی خواهید کرد ، زیرا بدن شما گلوگز بیش از حدی تولید میکند که باعث تحریک تشنگی میشود همچنین دیابت باعث میشود که بدن مواد مغذی را از ماهیچه های خود تغذیه میکند، که این خود باعث کاهش ناگهانی وزن میشود. 

رابطه افسردگی با کاهش وزن ناگهانی:

از دست دادن اشتها ، یک عارضه جانبی از افسردگی است که میتواند باعث کاهش وزن قابل توجهی شود ؛ در بسیاری از موارد ، شخص حتی متوجه کاهش وزن نمیشود زیرا به شدت در افسردگی خود فرو رفته اند. کج خلقی ، زود رنجی، نوشیدن نوشیدنی های سنگین ، مشکلات خواب و ناتوانی در تصمیم گیری، از علائم رایج افسردگی هستند.

افسردگی و کاهش وزن ناگهانی

افسردگی و بی اشتهایی از علل کاهش وزن ناگهانی

علت و بیماری های لاغری و کاهش وزن ناگهانی

آرتریت روماتوئید از علل کاهش وزن ناگهانی:

شرایط التهابی ، مانند آرتریت روما توئید یا انواع دیگری از عفونت ها ، باعث کاهش اشتها و در نتیجه کاهش وزن میشود این شرایط همچنین میتواند باعث التهاب در روده شود که مواد مغذی را جذب میکند، بنابر این از این طریق نیز باعث کاهش وزن میشود. 

کاهش وزن ناگهانی بدلیل رژیم غذایی ضعیف و نامناسب:

با گذشت زمان در زندگی ، کاهش وزن فوری و ناگهانی با خطرات بزرگی از جمله مرگ مواجه می شود ؛ همانطور که سن ما بیشتر میشود ، شکم آرامتر کار میکند ،که مدت راحتی و سیر بودن را طولانی تر میکند و همچنین بعضی سیگنال های مغز که اشتها و پر بودن را کنترل میکنند ، کاهش پیدا میکند همه اینها می تواند باعث کمتر غذا خوردن در افراد بالغ و سن دار شود ، در نتیجه وزن کمتری خواهند داشت و نمی توانند به اندازه کافی مواد مغذی از بدن جذب کنند.

بسیاری از داروها نیز می توانند روی اشتهای شما تاثیر بگذارند اما برای استفاده از آنها، مقدار و دفعات مصرف را در نظر داشته باشید.

سرطان و کاهش وزن ناگهانی:

بسیاری از انواع سرطان، تومور یا زخم معده یا روده می تواند باعث التهاب با مشکلات سوء هضم شود، که می توانند منجر به کاهش وزن شوند.

استرس و کاهش وزن

سرطان از عوامل کاهش وزن ناگهانی 

عوامل دیگر لاغری و کاهش وزن ناگهانی

در برخی از افراد کاهش وزن و لاغری ناگهانی می تواند علل متفاوت با آنچه گفتیم داشته باشد مثل:

  • بیماری ایدز
  • اعتیاد
  • بیماری زوال عقل
  • کلسیم بیش از اندازه ی بدن
  • اولسر یا زخم های گوارشی
  • سل
  • کولیت یا ورم معده
  • مشکلات ریوی
  • نارسایی کلیوی

که همگی باید توسط پزشک تشخیص داده می شوند.

تیروئید و کاهش وزن ناگهانی

 

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :