ماه محرم - ماه عزاداری سید الشهدا
ماه,ظهور اسلام در دوران,اسلامی,همان‌گونه,جنگ,ممنوع,ماه,نخستین

ماه محرم ماه عزاداری سید الشهدا

ماه مُحَرّم یا محرم‌الحرام نخستین ماه تقویم اسلامی (هجری قمری) و از جملهٔ ماه‌های حرام است. به‌همان‌گونه که پیش از ظهور اسلام، در دوران جاهلیت، جنگ و خونریزی در این ماه‌ها ممنوع بود، اسلام نیز همان را تأیید کرد.

 در ماه محرم بود که حسین بن علی، سومین امام شیعیان وارد سرزمین کربلا شد، و در دهمین روز این ماه معروف به عاشورا به شهادت رسید. علی بن حسین معروف به زین‌العابدین، نیز، در روز بیست و پنجم همین ماه کشته شد.

ماه محرم و طلوع هلال آن یادآور مصیبت بزرگ سید الشهداء علیه السلام است. ماه اندوه و حزن و ماه عزاداری دوستان اهل بیت علیهم السلام. در این ماه و خصوصا در ده روز آغازین آن هر کدام از شیعیان بلکه هر مسلمانی وظیفه دارد تا حزن و اندوه خویش را در عزای فرزند رسول خدا صلی الله علیه وآله ابراز نماید گریستن درعزای امام حسین علیه السلام، سیاه پوشیدن، شرکت در مجالس عزا، برپاکردن مجالس عزا ویا کمکهای مادی ومعنوی در بهتر برگزارشدن این مجالس، راه انداختن دسته جات عزاداری و هر عملی که مصداق اقامه عزا برای سیدالشهداء علیه السلام باشد در تقرب انسان به خدای متعال نقش بسیار مهمی دارد..

شخصی بنام ریّان بن شبیب درنخستین روز ازماه محرم محضر حضرت رضا علیه السلام شرفیاب شد و آنحضرت درباره اهمیت روزه داری دراولین روز ازماه محرم و مصیبت سید الشهداء واشک ریختن ریختن بر آن حضرت مطالبی فرمودندکه برخی از فرازهای این حدیث شریف را درذیل می آوریم:

«یابن شبیب! ان المحرم هو الشهر الذی کان أهل الجاهلیة یحرمون فیه الظلم و القتال لحرمته فما عرفت هذه الأمه حرمه شهرهاو لاحرمه نبیها لقد قتلوا فی هذا الشهر ذریته وسبوا نساؤه»....

«ای فرزند شبیب! همانا محرم همان ماهی بود که مردمان زمان جاهلیت ظلم وکشتاررادر آن ماه بخاطرحرمت آن ماه حرام کرده بودند. پس این امت حرمت محرمش وحرمت پیامبرش را نشناخت. در این ماه ذریه پیامبر را کشتند و زنان خاندانش را اسیر کردند»...

...«یابن شبیب ان کنت باکیا لشیء فابک للحسین بن علی ابیطالب»...

«ای فرزند شبیب هر گاه خواستی برچیزی گریه کنی بر حسین بن علی بن ابیطالب گریه کن.....»

«....یابن شبیب ان سرّک ان تکون معنا فی الدرجات العلی من الجنان فاحزن لحزننا وافرح لفرحنا و علیک بولایتنا فلو ان رجلا احب رجلا لحشره الله عزوجل معه یوم القیامة.»

«ای فرزند شبیب اگر ترا خوشحال می کند اینکه در درجات بالای بهشت همراه ما باشی پس بخاطر حزن ما اندوهگین باش و برای شادی ما شادمان باش و برتوباد ولایت ما پس اگر کسی سنگی را دوست بدارد خدای عزوجل او را در روز قیامت با آن سنگ محشور خواهد کرد.»
منبع :ویکی پدیا

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :