روزه در اوج گرما. امسال طولانی بودن زمان روزه داری و شدت یافتن گرما در طول روز، یکی از مسائلی است که روزه داران باید به آن توجه کنند و با استفاده از توصیه های پزشکان و متخصصان تغذیه، احتمال بروز کم آبی را در طول روزهای روزه به حداقل برساند.

 

حتماً می دانید که 60 درصد وزن بدن را آب تشکیل می دهد و در صورت مصرف ناکافی آن مشکلاتی مانند یبوست، سنگ کلیه، خشکی پوست، سردرد و خستگی بروز می کند.

 

چرا باید آب بخوریم؟
* برای دفع سموم از بدن
* برای تنظیم درجه حرارت بدن
* برای هضم بهتر مواد غذایی
* برای کمک به جذب مواد مغذی
* برای حفظ سلامت عروق
* برای پیشگیری از بروز بیماری ها به خصوص بیماری های عفونی

 

خوراکی های آب دار
به طورکلی میوه ها و سبزی ها درصد بالائی آب دارند و گاه تا درصد وزن میوه و سبزی را آب تشکیل می دهد. به طور معمول 20 درصد از مایعات مورد نیاز بدن ما از سبزی ها و میوه ها تأمین می شود و ازآنجایی که این مواد غذایی حاوی فیبر هستند به تدریج آب را در بدن آزاد می کنند و به رفع عطش تا اواسط روز کمک می کنند.

 

* خیار: در میان سبزی ها، خیار یکی از پرآب ترین هاست و 96 درصد آب دارد. شما می توانید آن را خرد و با ماست و چند تکه یخ مخلوط کنید. برخی افراد به این مخلوط فلفل قرمز اضافه می کنند اما پیشنهاد می شود که در روزهای گرم هرگز به غذایتان فلفل نزنید.

تشنگی


* کاهو: 5/95 درصد کاهو از آب تشکیل شده است. این سبزی علاوه بر آب دارای فیبر، اسیدفولیک و ویتامین K است. پیشنهاد می کنیم از این سبزی برای تهیه انواع ساندویچ به خصوص ساندویچ مرغ و انواع لقمه های خانگی استفاده کنید.

البته اسفناج تازه هم دارای درصد آب است و از منابع عالی پتاسیم، اسید فولیک و لوتئین محسوب می شود. برگ های تازه این سبزی را مخلوط با کاهو در ساندویچ و سالاد استفاده کنید.


* کرفس: 4/95 درصد کرفس نیز آب است. این سبزی علاوه بر آب فراوان، انرژی کمی به بدن می رساند به طوری که با خوردن هر ساقه کرفس، 6 کیلوکالری انرژی به بدن می رسد، بنابراین اگر جزو افرادی هستید که اضافه وزن دارند، بهتر است کرفس را به عنوان یکی از مواد غذایی تأمین کننده آب انتخاب کنید، به خصوص اگر به سوزش سردل و ریفلاکس مبتلا هستید، زیرا این سبزی خاصیت خنثی کنندگی اسید معده دارد.


* تربچه: در میان سبزی های غده ای، تربچه یکی از پرآب ترین هاست، به طوری که 3/95 درصد آن از آب تشکیل شده است. به علاوه، این سبزی دارای آنتی اکسیدانی به نام کاتچین است. پیشنهاد می کنیم تربچه ها را با هویج، کلم و آب لیموی تازه و روغن زیتون مخلوط و همراه غذا مصرف کنید. البته مخلوط این سبزی با گوجه فرنگی خرد شده که درصد آب دارد و گل کلم خرد شده که دارای درصد آب است نیز می تواند از بروز کم آبی پیشگیری کند.


* هندوانه: در میان میوه ها، هندوانه از میوه هایی است که 5/91 درصد آب دارد و

منبع : tebyan.net