هر آنچه باید در خصوص روزه بدانید (2)
در قسمت نخست این مطلب با عنوان «هر آنچه باید در خصوص روزه بدانید(1)» در مورد اثرات روزه داری در بدن,رعایت عادت های صحیح در روزه داری,انواع روزه در فرهنگ های مخت
در قسمت نخست این مطلب با عنوان «هر آنچه باید در خصوص

چگونه می توان با احتمال کمبود ویتامین روزه داری مقابله کرد؟
جذب 1 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن باعث کاهش کمبود پروتئین و مقاومت هر چه بیشتر بدن در روزه داران می شود. علاوه بر این باید به میزان کافی مواد معدنی مانند کلسیم، پتاسیم و منیزیم نیز جذب شود. این مواد معدنی خاصیت آلکانیزه دارند و می توانند با حالت اسیدوز بدن (یعنی افزایش pH خون) مقابله کنند و حالت تهوع، دردهای میگرنی و بوی بدن دهان را کاهش می دهند. در نتیجه می توانید از مکمل ویتامین های A،B،C،D،E،F و مواد معدنی لازم که در عملکردهای حیاتی بدن دخالت دارند استفاده کنید تا در طول ماه رمضان دچار کمبود ویتامین نشوید. البته باید بر حسب شرایط جسمی و نیازهای بدنی خود با پزشک مشورت کنید تا مکمل های لازم و نحوه ی مصرف آن را تجویز کند.


از نظر علمی چه کسانی نباید روزه بگیرند؟
روزه برای افراد بسیار لاغر، افرادی که از بی اشتهایی عصبی رنج میرند و شاخص توده ی بدنشان کمتر از 18 است، خانم های باردار و شیرده، کودکان و افرادی که از مشکل نارسایی کلیوی یا کبدی رنج می برند توصیه نمی شود. افرادی که دچار مشکلاتی مانند زخم معده، دیابت نوع 1، سرطان و ام اس هستند نیز قبل از روزه داری باید حتماً نظر پزشک خود را جویا شوند و تدابیر پزشکی لازم را به کار ببندند.


آیا می شود برای لاغر شدن روزه گرفت؟
روزه گرفتن زمینه را برای کاهش وزن و لاغری مهیا می سازد. خانم های روزه دار در طول روز 200 تا 500 گرم و آقایان کمی بیش از این میزان وزن کم می کنند. اما حواستان باشد نباید از روزه تنها به هدف لاغری استفاده کرد بخصوص اگر از اختلالات و عادت های نادرست غذایی رنج می برید؛ چون مانند رژیم های سخت لاغری خطر افتادن در دام رژیم های یویویی وجود دارد.

روزه داری می تواند روشی برای پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع 2 در افراد مستعد باشد

در واقع روزه داری برای افرادی که عادت به ریزه خواری، غذا خوردن از روی استرس و عادت های نادرست دیگری مانند پرخوری و غیره دارند روش مناسبی برای لاغری نیست. چون این افراد بعد از افطار عادت های بد غذایی خود را دنبال کرده و دست از پرخوری و ریزه خواری برنمی دارند. برای کاهش وزن قبل از هر چیز لازم است که در طولانی مدت نسبت به ترک عادت های نادرست و اصلاح سبک زندگی تان اقدام کنید.


روزه از بروز دیابت پیشگیری می کند
نتایج پژوهشی که در کنگره ی سالانه ی American Diabetes Association Scientific در سانفرانسیسکو ارائه شد نشان می دهد که روزه داری می تواند روشی برای پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع 2 در افراد مستعد باشد.
مرحله ی پیش از دیابت، مرحله ای است که در آن میزان قند خون فرد بالاست اما به حد ابتلا به دیابت نرسیده است. محققان روی افراد بین 30 تا 69 سالی که یکی از عوامل ابتلا به دیابت مانند چاقی مفرط، میزان تری گلیسیرید بالا، میزان کلسترول خوب پایین، فشار و قند خون بالا را داشته اند بررسی کردند.

آن ها بعد از بررسی های لازم مشاهده کردند که در روزهای نخست روزه داری میزان کلسترول بالا رفته و در طولانی مدت به میزان 12 درصد کاهش می یابد. این یک پروسه ی بیولوژیکی است. در روزهای نخست روزه داری، بدن از چربی های موجود در سلول های چربی استفاده می کند. در نتیجه چربی خون در ابتدا افزایش و سپس کاهش پیدا می کند. در بین افرادی که مستعد ابتلا به این بیماری هستند، بدن از کلسترول بد یا LDL سلول های چربی استفاده می کند و به این ترتیب حالت مقاومت نسبت به انسولین کاهش پیدا می کند. به عقیده ی محققان این پروژه ی تحقیقاتی، روزه گرفتن می تواند روشی موثر برای پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع 2 باشد. با وجود اینکه محققان نسبت به این سلاح درمانی جدید خوش بین هستند اما نیاز به بررسی های تکمیلی برای اثبات هر چه دقیق تر تأثیر روزه گرفتن در پیشگیری از ابتلا به دیابت در بین افراد مستعد همچنان احساس می شود.
 

فاطمه مهدی پور

منبع : tebyan.net

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :