خواص انگور و مشتقات آن از نگاه امام رضا (ع)
انگور نامی است قرآنی و یکی از لذیذترین میوه هایی است که خداوند برای انسان آفریده است که بارها در قرآن مجید نام این میوه به صورت مفرد (عنب) و جمع (اعناب) ذکر شده

انگور

مویز

خواص مویز از نگاه امام رضا (ع)

یکی از مشتقات اصلی سرکه

سرکه در کلام امام رضا(ع)

یکی از مشتقات آبغوره

آب غوره در توصیه های امام رضا(ع)

امام رضا (ع) در طب الرضا غلبه مزاج بلغم در فصل زمستان را محتمل برشمرده اند که با عنوان مزاج زمستانی از آن یاد می شود. از این رو مطابق تدابیر غذایی امام رضا (ع) بر اساس ماه ها و فصل ها کسانی که طبع سرد دارند، نباید از غوره و فرآورده های آن استفاده کنند. ولی افراد گرم مزاج که مبتلا به بیماری های حرارتی می شوند می توانند از آن استفاده کنند چرا که غوره مزاج را سرد و خشک کرده و حرارت خون و صفرا در بدن را کم می کند و باعث از بین رفتن صفرا و بلغم موجود در معده می شود. از این رو کارشناسان طب اسلامی معتقدند فردی که به چاقی دموی مبتلا است برای لاغر کردن باید از مواد غذایی سرد و خشک استفاده نماید چرا که این افراد دارای طبیعتی گرم و تر هستند و برای لاغری باید به روش درمان به ضد استفاده کرد که مصرف غذاهای سرد و خشک می تواند موجب لاغری فرد شود و آب غوره یکی از غذاهای سرد و خشک است.

اولین خاصیت انگور برطرف کردن آثار افسردگی و ایجاد روحیه شادابی است. به نقل از پیغمبر (ص) آمده است: نوح (ع) به خدا شکایت کرد از غم و غصه، خدا بر او وحی نمود که انگور بخور زیرا انگور غصه را از بین می برد

* امام رضا (ع) همچنین در بخشی از رساله ذهبیه خطاب به مأمون همراه داشتن آب غوره را برای مسافر لازم دانسته می فرماید: ... ان المسافر ینبغی له ان یتحرز بالحر اذا سافر و هو ممتلی من الطعام و لاخالی الجوف، ولیکن علی حد الاعتدالی و لیتناول من الاغذیه البارده مثل القریص و الهلام و الخل و الزیت و ماء الحضرم و نحو ذالک من الاطعمه الباره؛ بدان که همانا شخص مسافر باید در هنگام حرکت اعتدال هوا را در نظر داشته باشد وقتی در هوای گرم ناچار به مسافرت شد شکم خود را از طعام پر نکند و نیز با شکم خالی حرکت نکند اعتدال در شکم را رعایت کند در هوای گرم غذای سرد و مرطوب بخورد از قریص (گوشت تازه) و هلام (گوشت بدون چربی) و سرکه و روغن زیتون و آب غوره و نظیر آن ها استفاده کند. (9)

* یکی از خواص آب غوره رفع تشنگی و تعدیل اشتها است و برای همین در عیون اخبار الرضا (ع) این سخن از امام رضا آمده است که شخص مسافر لازم است در حین مسافرت آب غوره و سرکه و زیتون خام بخورد. (10)

 

و در آخر این که:

باید در نظر داشت که افرادی که به زخم معده و یا زیادی اسید معده مبتلا هستند و یا شش های آن ها ناراحت است خوردن غوره برای آنان ممنوع می باشد.

 

پانوشت ها:

1. بحارالانوار. ج 62. ص 298

2. عیون اخبار الرضا. ج 2. ص 35

3. بحارالانوار، جلد 66، صفحه 150

4. بحارالأنوارج 66 ص 151 ح 3

5. بحارالأنوار ج 63 ص 152 ح 5

6. بحارالأنوار ج 66 ص 151 ح 1

7. طب و درمان، ص 140

8. عیون اخبار الرضا، ج 2، ص 30

9. بحار الانوار ـ ج 62 ـ باب آخر الرساله الذهبیه ـ ص 325

10. عیون اخبار الرضا، ج 2 ، ص30

فرآوری: مریم مرادیان نیری

منابع:

قدس آنلاین – حسینعلی پورافضلی

تعامل نیوز

 

منبع : tebyan.net

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :