غذا خوردن به سبک ایرانی - اسلامی
غذاخوردن در هر کشوری آداب و سبک خاص خود را دارد؛ مثلاً آدابی که چینی ها,ژاپنی ها یا ایتالیایی ها هنگام غذا خوردن رعایت می کنند با سبک و آیین غذا خوردن ما ایرانی

غذاخوردن در هر کشوری آداب و سبک خاص خود را دارد؛ مثلاً آدابی که چینی ها، ژاپنی ها یا ایتالیایی ها هنگام غذا خوردن رعایت می کنند با سبک و آیین غذا خوردن ما ایرانی ها تفاوت های زیادی دارد.

در سبک و ,آداب غذا خوردن, احادیث, روایات,اسلام و سلامت

«بسم الله» و «الحمدالله» یادمان نرود
هر فرد مسلمانی موظف است هنگام شروع به خوردن غذا نام خداوند را با گفتن بسم الله بر زبان بیاورد. همان عبارتی که بدون اغراق بیشتر ما در کنار سفره و با دیدن غذاهای رنگارنگ گفتن آن را فراموش می کنیم، اما باید بدانیم خداوند تعالی می فرماید آنچه را که نام خدا بر آن برده نشده، تناول نکنید. سنت پیامبر (ص) هم بر این بود که هر چیزی را که می خواستند میل کنند ـ حتی مقدار کمی نمک ـ بسم الله می گفتند. پس بهتر است بر سفره غذا بسم الله با صدای بلند گفته شود، چراکه نه تنها بلند گفتن آن مستحب است بلکه دیگران بخصوص نسل جوان امروزی را در صورت فراموشی به یادآوری وامی دارد و هنگامی که از غذا خوردن فارغ شدید الحمدلله بگویید و شکر نعمت به جای آورید و همچنین از میزبان تشکر کنید. این را هم بدانید قبل و بعد از خوردن غذا باید دست ها و دهان را با آب بشویید و خشک کنید، زیرا رعایت نکردن بهداشت سبب بروز بیماری و تنفر افرادی می شود که با شما سر یک سفره غذا می خورند.


غذای داغ نخوریم
پیامبر (ص) افراد را از خوردن غذای داغ منع می کردند و می فرمودند خداوند آتش را در غذای ما قرار نداده است و تأکید داشتند غذای داغ نه تنها برای سلامت زیان آور است، بلکه موجب می شود فرد با عجله غذایی را بخورد که طعم آن چندان مشخص نیست. در طب جدید هم ثابت شده است از آنجا که بافت های بدن با غذاها و نوشیدنی های داغ هماهنگ نیست، خوردن آن می تواند سرعت تخریب و تکثیر سلول های بدن را افزایش داده و احتمال ایجاد تومور و ریسک ابتلا به سرطان مری را افزایش دهد. همچنین غذای داغ می تواند روی ساختار مینای دندان اثر منفی گذاشته و موجب تضعیف معده و تهوع و در نتیجه کم غذایی شود.


هنگام خوردن غذا حریم را رعایت کنیم
در دانش پزشکی و آموزه های دینی آمده که بهتر است نیم ساعت برای صرف غذا زمان بگذاریم و در این مدت خوب غذا را بجویم تا آن را راحت تر هضم کنیم. به فرمایش امام صادق (ع) غذا خوردن را طولانی کنید زیرا لحظاتش از عمرتان محسوب نمی شود. در شروع خوردن، سبک ترین غذاها را انتخاب کرده و مستحب است خوردن غذا را از کنار بشقاب، نه از وسط و بالای آن شروع کنید. غذا را با دهان بسته بجوید و زمانی که دهانتان پراست صحبت نکنید. به اندازه دهانتان لقمه بردارید و بگذارید لقمه اول از گلویتان پایین برود و سپس لقمه بعدی را بردارید.
آنچه را که از غذا در سفره می ریزد برای حیوانات بگذارید. غذاهایی چون مرغ و بره درسته را با ابزار خود جدا کنید و از تماس مستقیم دست بپرهیزید. تکه نان، مرغ یا گوشت استخوان دار، ساندویچ و چیپسی را که در ظرفتان قرار دارد، مجازید با دست بخورید. بشقابتان را بیش از حد پرنکنید و در زمان خوردن غذا سعی کنید با دیگران هماهنگ شوید. غذا را به شکلی رغبت انگیز و جذاب میل کنید. هنگام خوردن، لقمه ها را مزه مزه کنید و فقط روی خوردن خود تمرکز کنید تا بتوانید بیشترین لذت را از عطروطعم غذا ببرید.

در شروع خوردن، سبک ترین غذاها را انتخاب کرده و مستحب است خوردن غذا را از کنار بشقاب، نه از وسط و بالای آن شروع کنید. غذا را با دهان بسته بجوید و زمانی که دهانتان پراست صحبت نکنید. به اندازه دهانتان لقمه بردارید و بگذارید لقمه اول از گلویتان پایین برود و سپس لقمه بعدی را بردارید

سر سفره سیگار نکشید. اگر نوشیدنی یا غذایی خواستید که با شما فاصله داشت خودتان بلند نشوید و از کسی که در نزدیکی غذاست کمک بگیرید. اگر غذا شور، شفته، سفت یا سرد شده بود شکوه و گلایه راه نیندازید، چون مهمانان تنها هدف شما از شرکت در این مراسم را خوردن غذا می دانند. اگر در مهمانی در حال صرف غذا بودید و آشنایی را دیدید بلند نشوید. تکان دادن سر یا دست کافی است، چراکه بلند شدن شما موجب ناراحتی هم نشینتان خواهد شد.
هنگامی که از خوردن فارغ شدید بشقاب را به جلو هل نداده و دستتان را روی زانو قرار دهید. برای خارج کردن غذا از لابه لای دندان هایتان با نخ دندان و خلال کردن عذرخواهی کنید و به دستشویی بروید. دست بردن به داخل دهان حتی مخفیانه برای اطرافیان بسیار زننده است. پس از صرف غذا از انجام حرکات سریع و شدید اجتناب کنید. بهترین حالت برای هضم و جذب مطلوب غذا، داشتن آرامش و حرکات خفیف است.


بر سر سفره لم ندهیم
از آموزه های دینی است که وقتی کنار سفره می نشینید بدن خود را به هیچ چیز تکیه ندهید و هیچ وقت ایستاده و سرپایی غذا نخورید. تکیه دادن بر یکی از دست ها و با دست دیگر غذا خوردن، تکیه دادن بر پهلو، پشتی یا بالش یا خوردن غذا به حالت دمر و درازکش روی زمین نه تنها برای سلامت مضر بوده، بلکه از اوصاف متکبران و ستمگران است.


چه کسانی زشت غذا می خورند؟
بر طبق آموزه های دینی، کسی که قبل از آوردن غذا گرسنگی خود را حفظ نکند و چشمانش را به در اتاق یا دست هرکسی که وارد اتاق می شود بدوزد. فردی که صدای جویدن و بلعیدن لقمه غذایش حسی زننده در اطرافیان ایجاد کند. شخصی که لقمه را در دهانش گذاشته و با انگشتانش آن را به زور در حفره دهان جا می دهد. کسی که غذا را از ظرفی به ظرف دیگر می ریزد تا خنک شود. فردی که نان یا غذایی را از ترس این که دیگری بخورد به سوی خودش می کشد یا نان را تکه تکه کرده و برای گرم شدن زیر ظرف غذا می گذارد و به قصد خوردن، چربی دستانش را با آن پاک می کند. کسی که کنار لقمه را با دندانش گاز زده و بعد آن را در ظرف غذایی چون خورش یا ماست می کند. شخصی که در حال جویدن لقمه است و قبل از آن که آن را قورت بدهد دهانش باز و چشمش به لقمه بعدی است!

 

منبع : tebyan.net

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :