معرفی داروی کوآموکسی کلاو+ موارد مصرف
موارد مصرف کوآموکسی کلاو 625,موارد مصرف آموکسی کلاو ۶۲۵,موارد مصرف قرص کوآموکسی کلاو,موارد مصرف آموکسی کلاو 625,موارد استفاده کوآموکسی کلاو,موارد استفاده آموکسی

آکاآپ: اگر تاکنون مبتلا به عفونت شده اید حتما نام قرص کوآموکسی کلاو را شنیده اید. اگر این قرص را مصرف می کنید اما نمی دانید که دلیل تجویز قرص کوآموکسی کلاو چیست و دوست دارید به طور دقیق و مشخص بدانید که قرص کوآموکسی کلاو برای چیست این مقاله را بخوانید ما دراین مقاله همه چیز درباره کوآموکسی کلاو را نوشته ایم. از موارد منع مصرف این قرص تا عوارض جانبی و اثرات قرص کوآموکسی کلاو بر نتیجه آزمایشات بالینی .

آموکسی کلاو یک آنتی بیوتیک ترکیبی است که برای درمان عفونت های باکتریایی استفاده می شود. آموکسی کلاو حاوی آموکسی سیلین (آنتی بیوتیک از گروه پنی سیلین) است که با کلاولانیک اسید ترکیب می گردد . کلاولانیک اسید از شکسته شدن آموکسی سیلین جلوگیری می کند و به آنتی بیوتیک ها اجازه می دهد که بهتر کار کنند.

قرص کوآموکسی کلاو چیست

قرص کوآموکسی کلاو (Co-amoxiclav) دارویی است که برای درمان بیماری‌های عفونی به خصوص عفونت‌های مقاوم به آموکسی سیلین مانند سینوزیت، عفونت گوش میانی، عفونت مجاری تنفسی و برونشیت‌ مزمن تجویز می‌شود.

کوآموکسی‌ کلاو ترکیبی از آموکسی‌سیلین و اسید کلاولانیک است که هر دو از راه خوراکی به خوبی جذب می‌شوند. کو اموکسی کلاو داروئی است که از دو ماده موثره داروئی ساخته شده است،یعنی از آموکسی سیلین و اسید کلاونیک.

علت افزوده شدن اسید کلاونیک افزایش دادن طیف ضد باکتریایی داروی ساخته شده می باشد. گروهی از باکتریها هستند که با تولید یک نوع آنزیم خاص بنام بتا لاکتامازپنی سیلینهای دارای هسته بتا لاکتام را از ناحیه همان هسته شکسته و آنها را غیر فعال میکنند در نتیجه عفونتهای ایجاد شده با آن گونه باکتریها به درمان آنتی بیوتیکی با آن نوع پنی سیلینها جواب نمیدهد.

پس چاره کار دراین هست که آن نوع باکتریها را با افزودن داروئی دیگر به یک داروی خاص و در حالت کلی تولید انتی بیوتیکهای مقاوم به بتالاکتاماز( پنی سیلیناز) از بین ببریم و عفونت ایجاد شده را درمان کنیم.

قرص کوآموکسی کلاو

 

عوارض جانبی قطع کوآموکسی کلاو, قرص کوآموکسی کلاو 625

چه کسانی برای مصرف این دارو مجاز و چه کسانی غیر مجاز هستند؟

این دارو می تواند برای افراد جوان ، خانم های باردار یا شیرده استفاده شود. همچنین می توان آن را به کودکان نیز داد.

کو-آموکسی کلاو برای همه مناسب نیست . برای اینکه مطمئن شوید تا مشکلی بعد از مصرف این دارو مشکلی برای شما ایجاد نخواهد شد ، باید هرگونه از موارد زیر را به پزشک اطلاع دهید :

 • واکنش آلرژیک به آموکسی سیلین، کلاولانیک اسید، پنی سیلین یا هر ماده ای شبیه به اینها در گذشته.
 • واکنش شدید آلرژیک به هرگونه آنتی بیوتیک در گذشته که باعث قرمزی پوست یا ورم صورت و گلو می گردد.
 • مشکلات کبدی یا یرقان در گذشته هنگام مصرف آنتی بیوتیک.
 • تب غده ای
 • مشکلات کبدی یا کلیه ای
 • مدفوع نکردن به اندازه کافی و منظم

قبل از مصرف کوآموکسی :

بعضی از داروها برای افرادی که شرایط خاصی دارند مناسب نیستند و بعضی اوقات فقط در صورت مراقبت بیشتر از دارو می توان از دارو استفاده کرد. به همین دلایل ، قبل از شروع مصرف آموکسیكلاو مهم است كه پزشك شما موارد زیر را بداند:

• اگر شک دارید ممکن است تب غده داشته باشید.

• اگر یک بیماری آلرژیک دارید ، یا اینکه تاکنون واکنش آلرژیک به یک دارو داشته اید. این امر به ویژه در صورتی که تاکنون واکنش بدی به هر آنتی بیوتیک پنی سیلین نشان داده اید ، مهم است.

• اگر باردار هستید یا شیر می دهید. کو آموکسیکلاو برای نوزادان مضر نیست. با این وجود ، هنوز هم مهم است که اگر به کودک شیر می دهید ، به پزشک خود بگویید.

• اگر در نحوه عملکرد کبد خود مشکلی دارید یا در نحوه عملکرد کلیه های خود مشکل دارید.

• اگر داروهای دیگری مصرف می کنید. این شامل داروهایی است که شما می توانید بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی و مکمل های دیگر است.

عوارض جانبی قطع کوآموکسی کلاو, قرص کوآموکسی کلاو 625

کوآموکسی کلاو را دقیقاً مطابق آنچه پزشک به شما گفته است مصرف کنید

نحوه مصرف کوآموکسی :

قبل از شروع درمان،برگه اطلاعات چاپی سازنده را از داخل بسته بخوانید. این اطلاعات بیشتر در مورد کوآموکسی کلاو به شما می دهد و لیستی کامل از عوارض جانبی که ممکن است از مصرف آن تجربه کنید را در اختیار شما قرار می دهد.

کوآموکسی کلاو را دقیقاً مطابق آنچه پزشک به شما گفته است مصرف کنید. معمولاً روزانه سه بار و هر هشت ساعت مصرف می شود. مهم است که در طول روز مقدار کافی از دوزها را خالی نکنید. پزشک یا داروساز شما به شما می گوید که چه مقدار قرص (یا چه مقدار داروی مایع) برای هر دوز مصرف کنید و این اطلاعات برای یادآوری بر روی برچسب بسته چاپ می شود. اگر به شما داروی مایع داده شده است ، دستورالعمل ها را با دقت بخوانید تا مطمئن شوید که مقدار صحیح دارو را اندازه گیری می کنید.

سعی کنید در هنگام مصرف کوآموکسی کلاو ، مقدار زیادی آب بنوشید ، تا به عملکرد کلیه های شما کمک کند. می توانید دوزهای خود را قبل یا بعد از غذا مصرف کنید.

اگر یک دوز را فراموش کردید ، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. سعی کنید هر روز تعداد صحیح دوز مصرف کنید، اما دو دوز را همزمان مصرف نکنید تا یک دوز فراموش شده را جبران کنید. 

عوارض جانبی قطع کوآموکسی کلاو, قرص کوآموکسی کلاو 625

برای جلوگیری از بازگشت عفونت دوره انتی بیوتیک را کامل کنید

از درمان خود نهایت استفاده را ببرید:

اگر شما (یا فرزندتان) داروی مایع خوراکی مصرف می کنید ، ممکن است متوجه شوید که باعث لکه دار شدن دندان ها می شود. این به زودی پس از پایان دوره آنتی بیوتیک ها از بین می رود.

حتی اگر احساس می کنید عفونت شما پاک شده است ، تا پایان دوره آنتی بیوتیک را مصرف کنید، مگر اینکه به شما گفته شود که متوقف کنید. این برای جلوگیری از بازگشت عفونت است. پزشک به شما خواهد گفت که مدت درمان شما چقدر طول خواهد کشید - این معمولاً بیشتر از 14 روز نیست. اگر بعد از اتمام دوره هنوز احساس ناخوشایندی دارید ، به پزشک مراجعه کنید.

برخی از افراد پس از طی دوره ای از آنتی بیوتیک ها ، باعث ایجاد قرمزی و خارش در دهان یا مهبل (برفک) می شوند. اگر این اتفاق برای شما رخ داد ، برای مشاوره با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

اگر همزمان با قرص ضدبارداری ، آنتی بیوتیک مصرف می کنید ، در صورتی بیش از 24 ساعت  (استفراغ) یا اسهال دارید ، اثر قرص کاهش می یابد. در صورت بروز چنین اتفاقی ، از پزشک یا داروساز خود بخواهید در مورد اقدامات پیشگیری از بارداری در طی چند روز آینده ، شما را راهنمایی کند. برای هرگونه بیماری یا اسهال که کمتر از 24 ساعت طول بکشد ، نیازی به استفاده از اقدامات احتیاطی دیگر نیست.

عوارض جانبی قطع کوآموکسی کلاو, قرص کوآموکسی کلاو 625

 

توصیه مصرف کوآموکسی کلاو


 • Amoxicillin and Clavulanate

 

 • موارد استفاده کوآموکسی کلاو

از این دارو در درمان عفونت گوش میانی، سینوزیت، عفونت مجاری تنفسی تحتانی، عفونت پوست و ساختارهای وابسته، عفونت مجاری ادراری، تجویز شده و طیف اثر آن مشابه آموکسی سیلین است.

بعلاوه این دارو ارگانیسم های تولید کننده بتالاکتاماز را نیز پوشش می دهد. طیف اثر وسیع این دارو، آن را یک جایگزین مناسب در درمان عفونت های مقاوم به آموکسی سیلین و کسانی که تحمل آموکسی سیلین ندارند، می سازد.

 

 • توصیه مصرف کوآموکسی کلاو

دارو را بیش از مقدار و مدت توصیه شده توسط پزشک یا داروساز، مصرف نکنید و علیرغم احساس بهبودی، دوره درمان را کامل کنید.

در صورت بروز اسهال، فورا پزشک یا داروساز را مطلع کنید.

می توانید دارو را با غذا یا با شکم خالی میل نمایید ولی در صورت احساس ناراحتی در مصرف دارو با شکم خالی، همراه غذا مصرف کنید.

سوسپانسیون دارو بعد از تهیه به مدت 10 روز در یخچال قابل نگهداری می باشد.

سوسپانسیون را قبل از مصرف، به خوبی تکان دهید.

خانم ها در صورت ایجاد تغییر در ترشحات واژن یا خارش، به داروساز یا پزشک اطلاع دهید.
 

عوارض جانبی کوآموکسی کلاو

 • با مصرف این دارو ممکن است عوارضی مانند اسهال، حالت تهوع یا استفراغ رخ بدهد. اگر هر یک از این عوارض ادامه پیدا کردند یا بدتر شدند، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
   
 • بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
   
 • در صورت بروز هر یک از این عوارض نادر اما جدی، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید:
 1. ادرار تیره رنگ 
 2. تهوع، استفراغ مداوم  
 3. درد شدید معده، شکم  
 4. زرد شدن چشم، پوست  
 5. کبودی، خونریزی آسان  
 6. علائم جدید عفونت (مانند تب، گلو درد مداوم)  
 7. خستگی غیرمعمول
   
 • این دارو به ندرت ممکن است به دلیل نوعی از باکتری های مقاوم، باعث ایجاد بیماری شدید روده (اسهال مربوط به کلستریدیوم دیفیسیل) شود.

  این بیماری ممکن است در طول درمان یا هفته ها تا ماه ها پس از قطع درمان رخ دهد. در صورت بروز هر یک از علائم زیر از داروهای ضد اسهال یا مسکن های مخدر استفاده نکنید زیرا ممکن است این داروها باعث وخیم تر شدن عارضه شوند.

  ​در صورت بروز یا تداوم این عارضه (داشتن علائم زیر)، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید:
 1. اسهال مداوم  
 2. درد، گرفتگی شکم یا معده  
 3. خون، مخاط در مدفوع
   
 • استفاده از این دارو برای مدت طولانی یا تکرار آن ممکن است منجر به برفک دهان یا عفونت قارچی جدید شود. در صورت مشاهده لکه های سفید در دهان، تغییر در ترشحات واژن یا سایر علائم جدید به پزشک خود اطلاع دهید.
   
 • واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر می باشد. اما در صورت مشاهده هرگونه علائم واكنش آلرژیك جدی سریعا کمک های پزشکی دریافت کنید. از جمله:
 1. بثورات پوستی  
 2. خارش، تورم (به خصوص صورت، زبان و گلو)  
 3. سرگیجه شدید  
 4. مشکل در تنفس   
 • آموکسی سیلین معمولاً می تواند باعث ایجاد بثورات خفیفی شود که معمولاً جدی نمی باشند. با این حال، شما نمی توانید آن را از بثورات نادر که می تواند نشانه ای از واکنش آلرژیک شدید باشد، جدا بدانید. بنابراین در صورت بروز هرگونه بثورات، سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.
   

نکته مهم : اگر شما بثورات خارش دار ، صورت متورم یا مشکل در تنفس دارید ، این ممکن است نشانه های حساسیت به یک آنتی بیوتیک پنی سیلین باشد. دیگر از داروی کوآموکسی کلاو استفاده نکنید و با پزشک خود صحبت کنید یا سریعاً به اورژانس مراجعه کنید.

اگر علائم دیگری را که فکر می کنید به دلیل آنتی بیوتیک است ، تجربه کرده اید ، برای مشاوره بیشتر با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :