هالوتراپی یا نمک درمان چیست و چه خواصی دارد؟
به نمک درمانی، هالوتراپی نیز می‌گویند. دراین روش بدون استفاده از دارو وبا روش درمانی غیر تهاجمی مشکلات ناشی از اسم، سینوزیت، آلرژی وتعداد زیادی از بیماری‌های تن

نمک درمانی یا هالوتراپی یک روش درمانی مبتنی بر نمک است که می تواند تعدادی از شرایط و بیماری ها را تسکین دهد. هالوتراپی از کلمه یونانی “halos” به معنای “نمک” گرفته شده است. انواع مختلفی از نمک درمانی قرن ها در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است. نمک به اشکال مختلف به طور طبیعی در غارها یا از دریا تولید می شود. کاربردهای آن با کشف هزاران سال پیش، به افراد کمک می کند تا بهتر نفس بکشند، سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنند و بدن خود را برای مدت طولانی کاملاً پاکسازی کنند. برخی از افراد معتقدند که این روند درمانی است که می تواند کیفیت زندگی بسیاری از افراد را بهبود بخشد.

روش هالوتراپی ؛ درمان بیماری ها با نمک

هالوتراپی چیست؟

هالوتراپی یک روش درمانی جایگزین است که شامل تنفس هوای شور است. هالوتراپی از کلمه یونانی "halos" به معنی "نمک" گرفته شده است. قرن ها است که انواع مختلف درمان نمک در سراسر جهان استفاده می شود.

یکی از اولین افرادی که از نمک درمانی استفاده کرد، Feliks Boczkowski، یک پزشک لهستانی در سال 1843 بود که متوجه شد کارگران معدن نمک دارای سیستم تنفسی بهتری نسبت سایر معدنچیان هستند. بر همین اساس وی توانست این روند درمانی را در بیمارستان ها رواج دهد و سپس استفاده از دستگاه های تولید هوا برای ایجاد یک محیط نمک خشک در داخل یک اتاق گسترش و رواج پیدا کرد. هنگامی که در هوای نمکی تنفس می کنید، نمک به اعماق ریه ها حرکت کرده و کیسه های هوایی که دیواره های ریه را پوشش می دهند را باز می کند.

آنچه درباره هالوتراپی (نمک درمانی) باید بدانیم

استفاده مرتب از این نوع هوای نمکی، التهاب شدید را کاهش می دهد. از آنجایی که غارهای نمکی اولین مکان هایی بودند که افراد کشف کردند که در آن ها می توانند به راحتی نفس بکشند، این روند در حوزه پزشکی هم مورد استفاده قرار گرفت. کلرید سدیم طبیعی که باعث نفوذ هوا می شود التهاب در کیسه های هوای ریه را کاهش می دهد.

فواید هالوتراپی (نمک درمانی)

برخی ادعا می کنند که می تواند شرایط تنفسی مانند آسم ، برونشیت مزمن و آلرژی را درمان کند. همچنین :

علایم مربوط به سیگار کشیدن مانند سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه و افسردگی و اضطراب را درمان کنید.

• برخی از بیماری های پوستی مانند پسوریازیس ، اگزما و آکنه را درمان کنید.

انواع روشهای هالوتراپی

انواع روش های هالوتراپی (نمک درمانی)

هالوتراپی معمولاً به روشهای خشک و مرطوب تقسیم می شود و این بستگی به نحوه مصرف نمک دارد.

 

• روشهای خشک

روش خشک هالوتراپی معمولاً در غار نمکی ساخته دست بشر و بدون رطوبت انجام می شود. دما خنک است ، روی 68 درجه فارنهایت (20 درجه سانتیگراد) یا پایین تر تنظیم می شود. جلسات معمولاً حدود 30 تا 45 دقیقه طول می کشد.

دستگاهی به نام هالوژنراتور نمک را به ذرات میکروسکوپی خرد کرده و در هوای اتاق آزاد می کند. این ذرات نمک پس از استنشاق ، مواد تحریک کننده از جمله آلرژن ها و سموم را از سیستم تنفسی جذب می کنند. طرفداران می گویند این روند باعث شکسته شدن مخاط و کاهش التهاب می شود و در نتیجه مجاری تنفسی را پاک می کند.

گفته می شود که ذرات نمک با جذب باکتری ها و سایر ناخالصی های مسئول بسیاری از بیماری های پوستی ، تأثیر مشابهی بر روی پوست شما دارند.

همچنین گفته می شود نمک یونهای منفی تولید می کند. این از لحاظ نظری باعث می شود بدن شما سروتونین بیشتری آزاد کند ، یکی از مواد شیمیایی که احساس شادی در بدن ایجاد می کند.

 

 روش های مرطوب

هالوتراپی همچنین با استفاده از مخلوط نمک و آب انجام می شود. روش های مرطوب هالوتراپی عبارتند از:

- غرغره آب نمک

- نوشیدن آب نمک

- شستشو با آب نمک

- استفاده از آب نمک برای آبیاری بینی

- مخازن شناور پر از آب نمک

نمک درمانی چیست, سنگ نمک درمانی

عوراض هالوتراپی

 

عوارض نمک درمانی

احتمالاً هالوتراپی برای اکثر افراد بی خطر است، اما هیچ مطالعه ای در مورد مطمئن بودن حتمی آن صورت نگرفته است. بعلاوه، هالوتراپی معمولاً در یک کلینیک بهداشتی یا درمانی انجام می شود، بدون آن که کادر پزشکی آموزش دیده حضور داشته باشد تا بتوانند در مواقع اضطراری پزشکی به فرد کمک کند. این نکته را در نظر داشته باشید که جوانب مثبت و منفی هالوتراپی را بررسی کنید. برخی از افراد همچنین از سردرد هنگام هالوتراپی خبر می دهند. هالوتراپی یک روش درمانی تکمیلی است که بهتر است در کنار سایر روند های درمانی انجام بگیرد اما جایگزینی برای دارو درمانی نخواهد بود.

حامیان هالوتراپی ادعا می کنند که این روند درمانی برای کودکان و زنان باردار بی خطر است. طبق یک مطالعه در سال 2008، استنشاق محلول 3٪ شور یک درمان بی خطر و مؤثر برای نوزادان مبتلا به برونشیولیت است. با این وجود هیچ استانداردی در کلینیک های هالوتراپی وجود ندارد. مقدار نمک تجویز شده می تواند بسیار متفاوت باشد. برخی تحقیقات نشان می دهد که ممکن است برای مشکلات تنفسی و افسردگی مفید باشد. اگرچه اکثر پزشکان هنوز شک دارند. اگر علاقه دارید هالوتراپی را امتحان کنید، در مورد آن با پزشک خود مشورت کنید.

حمام نمکی

نمک درمانی | پزشکت

سم زدایی نمک یا حمام نمکی ریختن نمک سفره در وان حمام نیست. وان های حمام نمکی معمولاً از نمک Epsom ساخته می شوند، که این نمک به مواد معدنی اجازه می دهد سموم بدن را دفع کنند. طرفداران استفاده از این نمک ادعا می كنند كه استفاده از حمامی نمك Epsom می تواند سموم مضر بدن را دفع و بدن را متعادل كند.

آن ها معتقدند که حمام نمکی در موارد زیر موثر است:

 • آرامش
 • مدیریت وزن
 • افزایش سلامتی
 • تسکین عضلات درد

نمک اپسوم از نظر ظاهری شبیه نمک سفره است اما یک ترکیب کاملاً متفاوت می باشد و از منیزیم و سولفات ساخته شده است، در حالی که نمک سفره، سدیم است.

 فواید حمام نمکی

جذب منیزیم بزرگترین فایده استفاده از حمام نمکی Epsom است. بررسی های صورت گرفته در این زمینه نشان می دهد سطح منیزیم و سولفات در خون پس از استفاده حمام نمکی را افزایش می دهد.

فواید روش نحوه آن
پوست نرم حمام 20 دقیقه ای
 • کاهش التهاب
 • نرم کننده پوست
 • مرطوب کننده پوست
 • تقویت سد محافظتی پوست
درد و درد عضلات حمام 12 دقیقه ای
 • کاهش دهنده التهاب، درد عضلانی و تنش
 • منیزیم می تواند گرفتگی عضلات را کاهش دهد.
آرامش و ضد استرس حمام 1 ساعته از آنجایی که کمبود منیزیم باعث اضطراب، افسردگی و استرس می شود، حمام نمکی می تواند به کاهش استرس کمک کند.
ملین

20 دقیقه خیساندن یا خوردن نمک خوراکی

 • 10 تا 30 گرم برای بزرگسالان
 • 5 تا 10 گرم برای کودکان 6 ساله و بالاتر
منجر به حرکت دفع مدفوع 30 دقیقه تا 6 ساعت پس از مصرف دوز می شود.
عفونت ناخن پا 12 دقیقه خیس کردن ناخن پا در محلول نمک تسکین التهاب و درد
تعادل منیزیم خیس کردن 12 تا 20 دقیقه ای به افرادی که در معرض خطر سطوح پایین منیزیم هستند، از جمله مبتلایان به  فیبرومیالژیا ممکن است به بازیابی منیزیم کمک کند.

برخی از این مزایا ممکن است به دلیل درجه حرارت و طبیعت خود حمام باشد. گرما به آرامش و تسکین درد کمک می کند.

هتل نمکی

فوائد ماساژ نمک :

برای اینکه به گردش  آسان ترِ خون در بدنتان کمک کنید و ماهیچه هایتان که بر اثر فشار کار یا ورزش سنگین و یا نشستن بیش از اندازه روی صندلی و سرپا ماندن بیش از اندازه در روز، خسته و درناک شده، کمک کنید؛ یا بدن شما نیاز به تصفیه و پاکسازی عمیق دارد، ماساژ نمک بگیرید. زیرا ماساژ با نمک معالجه کاملی برای شما است

تسکین گلودرد با یک قاشق نمک

خوشبختانه غرغره کردن با آب نمک یکی از روش های سنتی و شناخته شده بین مردم است. این کار باعث تسکین و درمان گلودرد می شود. کافیست یک قاشق مرباخوری نمک را در یک لیوان آب ولرم حل کرده و روزانه چندین مرتبه غرغره کنید.

همچنین می توانید مقداری نمک را گرم کرده و داخل پارچه ای تمیزی بریزید و به صورت مرهم روی گردن و سینه خود بگذارید. این کار نیز تا خنک شدن نمک باعث نرمی گلو می شود.

نمک برای از بین بردن پینه پا

نمک شهرت زیادی در لایه برداری از پوست دارد. این ماده باعث از بین رفتن سلول های مرده اپیدرم (پوست)، کاهش خال ها و خوش آب و رنگ شدن پوست می شود. شما می توانید با ماساژ دادن پینه ها با نمک آنها را از بین برده و سلول های مرده را از پوست جدا کنید. ماساژ پوست پاها با نمک باعث بهبود جریان خون محیطی می شود. کافیست نواحی پینه بسته را با نمک و حرکات دورانی ملایم ماساژ دهید.

خمیردندان نمک دریا

نمک دریایی تاثیر مثبتی روی لثه ها و تمیز کردن دندان ها دارد. می توانید مقداری نمک را روی مسواک ریخته و یا به کمک انگشت تان به دندان ها مالیده و لثه ها را ماساژ دهید. می توانید نمک را با مقدار کمی جوش شیرین نیز مخلوط کنید تا خاصیت تمیزکنندگی آن بیشتر شود.

نمک مرهمی بر دردها

این ماده یک مسکن طبیعی و درمانگر خانگی محسوب می شود. کافیست دو تا سه مشت نمک دانه درشت را در ظرفی گرم کنید. سپس آن را داخل دستمال یا جورابی تمیز و ضخیم بریزید و روی مناطق دردناک بدن مانند پشت گردن، شانه و غیره قرار دهید. اجازه دهید کمپرس نمک به مدت 15 دقیقه در محل موردنظر بماند.

مقابله با زگیل ها به کمک نمک دانه درشت

نمک برای مقابله با زگیل ها نیز موثر عمل می کند. برای این کار یک عدد پیاز را به دو قسمت تقسیم کرده و وسط آن را خالی کنید. سپس داخل آن را با نمک دانه درشت پر کرده و اجازه دهید برای مدت حداقل یک ساعت بماند. آب حاصل را در پیاله ای ریخته و صاف کنید. سپس این آب را دو تا سه مرتبه در روز روی زگیل ها بزنید. هر روز و به مدت حدود ده روز این کار را تکرار کنید.

 

ماساژ

نمک برای تسکین کوفتگی و روماتیسم

نمک شهرت زیادی در آرامبخشی بدن دارد. این ماده می تواند باعث تسکین کوفتگی بدن شود. نمک اپسوم باعث تسکین دردها و دفع اسیدلاکتیک جمع شده در عضلات می شود. کافیست نمک را در وان حمام یا تشت حل کرده و داخل آن غوطه ور شوید. برای تسکین دردهای روماتیسمی یک کیلو نمک دانه درشت غیرتصفیه شده را در وان حمام حل کنید. به مدت بیست دقیقه در این آب دراز بکشید و تا حدامکان بدن تان را آرام کنید.

نمک برای رفع خستگی از پاهای خسته

پاهای ما همیشه وزن بدن را تحمل کرده و ما را جابه جا می کنند. معمولا همه ما کمترین توجه را به این دو عضو موثر ، معطوف می داریم. برای تسکین خستگی پاها تشتی را پر از آب ولرم کنید. یک تا دو قاشق غذاخوری نمک به آن اضافه کرده و پاهایتان را به مدت 15 دقیقه در آن قرار دهید. سپس با آب سرد بشویید. در نهایت نیز آنها را خشک کرده و کمی کرم مرطوب کننده بزنید.

تسکین ناخن فرو رفته در گوشت پا با حمام پاها

فرو رفتن ناخن در گوشت انگشت پا مشکل ساده و دردناکی است. برای تسکین این درد و رفع هر نوع عفونتی می توانید یک تشت را پر از آب گرم کرده و یک قاشق نمک به آن اضافه کنید. سپس پاها را به مدت 15 تا 30 دقیقه داخل آب قرار دهید. این کار را هر روز تکرار کنید. آب گرم باعث نرمی پوست دور ناخن فرو رفته در گوشت شده و نمک نیز با بروز هر نوع عفونتی مقابله کرده و ورم آن را کاهش می دهد.

دهانشویه با نمک بعد از ریفلاکس معده

نمک باعث کاهش احساس سوزش و ترش کردن معده شده و مخاط آسیب دیده را تسکین می دهد. معمولا بعد از بالا آمدن اسید معده فرد احساس سوزش در مخاط گلو دارد. استفاده از دهانشویه نمک با این احساس مقابله می کند. نمک خواص ضدعفونی کنندگی دارد و خلط را از بین می برد.

نمک برای تسکین جای نیش حشرات

بعد از اینکه پشه یا هر حشره ای نیش تان زد، به سراغ نمک بروید. هر ناحیه ای که دچار گزش شده است را در آب دریا یا تشت آب حاوی نمک قرار دهید. اگر به طور اتفاقی دست یا پایتان به گزنه برخورد کرد، برای کاهش سوزش پوست نیز می توانید همین کار را انجام دهید. البته بعد از استفاده از آب نمک نیازی به آب کشی و خشک کردن پوست نیست.

برای تسکین جای نیش حشرات همچنین می توانید از نمک و روغن زیتون یا روغن نارگیل استفاده کنید. برای این کار ناحیه مورد نظر را مرطوب کرده و مقدار کمی روغن روی آن بمالید و روی آن را با نمک بپوشانید.

نمک برای رفع عفونت قارچی واژن

برای کاهش خارش و درد ناشی از عفونت قارچی واژن و تسریع روند درمان آن می توانید از نمک استفاده کنید. برای این کار یک لیوان نمک را در آب وان حمام یا لگن پر از آب حل کرده و داخل آن بنشینید. این کار را تا بهبودی کامل تکرار کنید.

می دانید که سنگ نمک نه تنها انواع مختلفی دارد، بلکه هر یک از گونه های سنگ نمک، استفاده های مختلفی در زمینه های گوناگون خواهند داشت.
سنگ نمک در ایران هم به وفور استخراج می شود. چرا که معادن سنگ نمک در ایران فراوان بوده و اغلب سنگ نمک استخراجی از معادن، در اختیار کارخانه های صنعتی و تولید کنندگان نمک خوراکی قرار می گیرد.
می دانید که از سنگ نمک به دلیل زیبایی خیره کننده و همچنین خواص درمانی فراوانی که دارد، در ساخت چراغ خواب، آباژور، جاشمعی و غیره استفاده می شود و افراد با خرید اجسام ساخته شده از سنگ نمک و استفاده از آن، در پی این هستند تا از خواص سنگ نمک طبیعی بهره مند شوند.
متصاعد کردن ارتعاشات و یون منفی توسط سنگ نمک، سبب شده تا افرادی که درگیر کسالت و بیماری هایی نظیر افسردگی هستند، بتوانند با استفاده از سنگ نمک و اجسام شکل داده شده به کمک این سنگ، بیماری خود را بهبود بخشیده و شادابی و نشاط اولیه را به خود بازگردانند.
در ادامه، یکی دیگر از موارد استفاده سنگ نمک برای کسانیکه علاقمند به این سنگ هستند، بیان خواهد شد.

 

انواع سنگ نمک ماساژ

یکی دیگر از استفاده های سنگ نمک، به کارگیری آن در مراکز ماساژ و آرایشگاه ها می باشد. البته سنگ نمک ماساژ، یک نوع از سنگ نمک مخصوصی است که با نام هالیت از آن یاد می شود. سنگ نمک ماساژ و یا هالیت، همان سنگ نمک صورتی هیمالیا می باشد که به کمک دستگاه های تراش، کاملا صیقلی شده و مناسب برای ماساژ صورت و بدن می باشد.
از ویژگی های سنگ نمک ماساژ، می توان موارد زیر را نام برد:

دارای مواد معدنی ارگانیک و طبیعی

دارا بودن خاصیت سم زدایی

محلول در آب

میزان سختی بین ۲ تا ۲٫۵

داشتن ساختار بلوری

خواص سنگ نمک ماساژ چیست؟

تسکین دهنده استرس

تحکیم کننده استخوان ها و مفاصل

کمک به طراوت پوست به کمک پتاسیم موجود در آن

سم زدایی بدن

التیام بخش درد های عضلانی و مفاصل

کمک به بهبود عملکرد قلب و پاکسازی آن

و … .


جالب است بدانید که اگر خواص سنگ نمک ماساژ شما را به خود جلب کرده و زمان این را ندارید تا هر از گاهی به مراکز ماساژ مراجعه کرده و ازفواید سنگ نمک ماساژ بهره مند شوید، می توانید آن را از فروشگاه های معتبر خریداری کرده و هر از چند گاهی، این سنگ نمک را به جای صابون در حمام استفاده کنید.
البته در رابطه با نگهداری سنگ نمک ماساژ، باید گفت که این سنگ نمک چون در آب محلول می باشد، بهتر است در ظروف و محفظه های در دار و در جای خشک نگهداری شود.
انواع سنگ نمک ماساژ که برای ماساژ های مختلفی استفاده می شود، شکل های کروی، دایره ای، مکعبی و … را به خود می گیرد.
این روز ها در بسیاری از سایت ها، آگهی های مبنی بر فروش سنگ نمک ماساژ در اختیار مراجعه کنندگان قرار می گیرد. برخی از این سایت ها از اعتبار چندان بالایی برخوردار نبوده و ممکن است سنگ نمک غیر هالیت را به جای سنگ نمک ماساژ در اختیار خریداران قرار دهند. شما می توانید با سر زدن به سایت بازار نمک ایران، بهترین سنگ نمک ماساژ را سفارش داده و بعد از چند روز، سنگ نمک مورد نظر را درب منزل دریافت نمایید. با مراجعه به سایت های این چنینی، می توانید از کیفیت سنگ نمک مورد نظر، اطمینان کامل داشته باشید.

 

 

...
 

موارد منع این ماساژ :

این ماساژ برای مبتلایان به دیابت که در دوره درمان با انسولین هستند؛ بیماران قلبی و مبتلایان به بیماری های پوستی، ممنوع است.

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :