این نوع قرص و داروها را به همراه غذا نخورید!
برخی دارو‌ها چنانچه همزمان با غذا مصرف شوند ممکن است اثر بخشی خود را از دست داده یا حتی بسیار خطرناک باشند. این نوع داروها

آکاایران: اثر بخشی داروها تا حدود زیادی به مواد غذایی و نوشیدنی هایی که استفاده می کنید بستگی دارند. برخی مواد غذایی با دارو ها تداخل دارند حتی غذاهای سالم از جمله میوه و سبزیجات نیز با برخی از داروها می توانند فعل و انغعالات ناخواسته و احتمالا خطرناک ایجاد کنند.در واقع برخی از مواد خوراکی می توانند روی اثر بخشی داروها اثر بگذارند. مشورت با پزشک در این خصوص و خواندن بروشور داروها را نباید فراموش کرد. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات اکا, این نوع از دارو ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

داروهایی که نباید هنگام سفر هوایی خورد | بهداشت نیوز

آنتی بیوتیک ها

مواد غذایی سرشار از کلسیم مانند محصولات لبنی می تواند مانع از جذب درست آنتی‌بیوتیک ‌ها توسط بدن شود.

 

آهن

وقتی که آهن با معده خالی مصرف شود؛ بهتر جذب بدن خواهد شد. حدود یک تا دو ساعت قبل و بعد از غذا یا هرگونه آبمیوه و لبنیاتی آهن را مصرف کنید که باعث کاهش احتمال ناراحتی معده تان خواهد شد.

قرص آهن برای کودکان | بهترین زمان مصرف قرص آهن برای کودکان | قرص فیفول برای  کودکان

استاتین ها

زمانی که این داروها را با برخی از غذاهای خاص مصرف کنید؛ مقدار بیشتری از دارو وارد جریان خون تان می ‌شود و در معرض خطر اوردوز قرار خواهید گرفت. بعضی از آبمیوه ها مانند آب گریپ فروت می تواند احتمالِ جذب این دارو را افزایش دهد. برخی از داروهای استاتین؛ شامل داروی کاهش کلسترول؛ داروهای درمان فشار خون بالا و درمان ریتم غیر طبیعی قلب هستند.

Statin Side Effects | داروخانه های دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران

دارو های پوکی استخوان

دارو هایی مانند لووتیروکسین و داروهایی مانند آلندرونات که برای درمان پوکی استخوان استفاده می شوند، باید بدون غذا مصرف شوند؛ چرا که غذا می تواند جذب برخی از این دارو ها را کاهش دهد.

داروهای کم کاری تیروئید همراه با هر گونه غذا

اگر کم کاری تیروئید برای شما تشخیص داده شده است، احتمالاً برای بازیابی سطح خود از Synthroid (لووتیروکسین) استفاده می کنید. دلیلی وجود دارد که برچسب به شما دستور می دهد که این غذا را اول صبح با یک وقفه 30 تا 60 دقیقه ای قبل از مصرف هر غذایی مصرف کنید.حدود 12 دوز مختلف وجود دارد که پزشک شما می تواند تجویز کند. به این دلیل است که دوز باید درست باشد تا تیروئید شما به درستی کار کند . غذا می تواند جذب دارو در روده کوچک شما را مسدود کند و به طور موثر دوز مصرفی شما را به گونه ای کاهش دهد که بر تیروئید شما تأثیر بگذارد.

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :