اگر دچار استرس هستید و دکتر برایتان قرص پروپرانولول تجویز کرده بهتره قبل از مصرف در این مطلب عوارض قرص پروپرانولول را بخوانید و سپس از این قرص استفاده نمایید.

عوارض قرص پروپرانولول

<>

قرص پروپرانولول برای چیست

پروپرانولول چیست؟قرص پروپرانولول (Propranolol) دارویی از دسته بتابلاکرهاست (بتا بلاکرها باعث کاهش آدرنالین در بدن و پیشگیری از اضطراب می شوند) که با نام های تجاری ایندرال و پرانول هم شناخته می شود، این دارو عمدتا برای درمان فشار خون و نامنظمی تپش قلب مورد استفاده قرار می گیرد.

پروپرانول برای بیماری های گوناگون دیگری چون تسکین درد قلبی، پیشگیری از سردردهای میگرنی و درمان بی نظمی تپش تجویز می شود. پروپرانولول در تعدادی از اختلالات فیزیکی مانند لرزش اساسی و نیز روحی مانند فوبیای اجتماعی، اختلال اضطراب و اختلال هراس به ویژه اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) نیز کاربرد دارد.

<>

عوارض قرص پروپرانولول جدید 98 -گهرعوارض قرص پروپرانولول جدید 98 -گهر

عوارض قرص پروپرانولول

قرص پروپرانولول در چه مواردی مصرف می شود؟

درمان اضطراب

یکی از علایم اصلی اضطراب بالا رفتن ضربان قلب است که به عنوان بخشی از پاسخ جنگ و گریز بشمار می رود. در مواقع خطر، بدن آدرنالین را به منظور افزایش کار قلبی و پمپاژ سریع تر خون و اکسیژن تولید می کند. در این موارد مصرف پروپرانول برای اضطراب، باعث می شود کمتر احساس ضعف و سستی کنیم. تقویت عضلات با افزایش خون رسانی که ما را وحشت زده و عصبانی می کند در صورت سریع کار نکردن قلب اتفاق نمی افتد. به دلیل این دو فایده مهم پروپرانول است که از آن برای درمان اضطراب استفاده می شود.

<>

عوارض قرص پروپرانولول جدید 98 -گهرعوارض قرص پروپرانولول جدید 98 -گهر

کنترل فشار خون

اگر شما دارای فشار خون بالا می باشید، قرص پروپرانولول اجازه می دهد تا فشار خون در رگ های خونی تان کاهش یابد و به پیشگیری از ریتم غیر طبیعی سریع قلب (آریتمی) کمک می کند.

پیشگیری و کنترل میگرن های عصبی

این بتابلاکر معمولا برای کمک به جلوگیری از میگرن تجویز می گردد. قرص پروپرانولول ۱۰ یا پرانول ۲۰ می تواند برای افرادی که درمان های دیگری برای میگرن دریافت کرده اند و نامناسب بوده، مفید واقع شود.

توصیه هنگام مصرف  قرص پروپرانولول

بطور منظم به پزشکتان مراجعه کنید تا بهبودیتان را زیر نظر داشته باشید.
در مورد میزان فعالیت قابل قبول براساس وضعیت بدنیتان با پزشکتان مشورت کنید. پروپرانولول ممکن است درد قفسه سینه را کاهش دهد یا از آن جلوگیری کند و در نتیجه باعث شود تا از آن حد که برایتان بی خطر است فعالتر باشید. که این خود موجب درد قفسه سینه و علایم جدی دیگر می شود.

 • وزنتان را نسبت به قد و استخوان بندی تان در یک محدوده مناسب نگه دارید. در صورت نیاز برای کاهش وزن از پزشکتان کمک بگیرید.
 • اگر برای کاهش فشار خون پروپرانولول مصرف می کنید، مصرف سدیم (نمک ) خود را محدود کنید. از پزشکتان درخواست کنید دستورات تغذیه ای در اختیارتان بگذارد یا شما را به یک متخصص تغذیه معرفی کند.
 • اگر سیگاری هستید، سیگار را ترک کنید، از پزشکتان بخواهید شما را به یک مشاور یا گروه ترک سیگار معرف کند.
 • الکل ننوشید.
 • از وضعیت خوابیده به نشسته یا ایستاده و یا از حالت نشسته به ایستاده آرام تغییر وضعیت دهید تا دچار سرگیجه ، سیاهی رفتن چشم یا غش نشوید.
 • در هوای سرد لباس گرمتر بپوشید، چرا که پروپرانولول ممکن است شما را به سرما حساستر کند.
 • قرصهای طولانی رهش را یکجا ببلعید ، آنها را نشکنید یا خرد نکنید.

<>

عوارض قرص پروپرانولول جدید 98 -گهرعوارض قرص پروپرانولول جدید 98 -گهر

طریقه مصرف قرص پروپرانولول

پروپرانولول را دقیقا طبق تجویز پزشک مصرف کنید. به طور معمول شما می توانید یک عدد قرص ۲۰ تا ۴۰ میلی گرم پروپرانولول را یک ساعت قبل از قرار گرفتن در یک موقعیت استرس زا و مضطرب بخورید.

در ارتباط با مصرف قرص موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • هرگز مصرف این دارو را به صورت ناگهانی متوقف نکنید.
 • این دارو می تواند منجر به نتایج غیرطبیعی در نتایج آزمایشی شود.
 • اگر در حال درمان پرفشاری خون هستید، استفاده از پروپرانولول را حتی زمانی که احساس خوبی دارید مصرف کنید.
 • دارو را در دمای اتاق و به دور از رطوبت نگه داری کنید.
 • هرگز اجازه ندهید داروی مایع منجمد شود.

عوارض مصرف قرص پروپرانولول

اسهال، تهوع، سردی دست و پاها، اختلالات خواب، تغییر در میل جنسی و ریزش مو می تواند در صورت مصرف قرص پروپرانولول پدیدار گردد. عوارض مصرف این دارو را می توان موارد زیر دانست:

افزایش وزن

بتابلوکرها باعث وزن گیری افراد می شوند. بلاک کردن آدرنالین در بدن باعث شلی بدن شده و ممکن است سطح سوخت و ساز را پایین آورده و منجر به افزایش در بدن شود.

افسردگی و خستگی

ما به مقداری آدرنالین برای تحرک و بشاش بودن نیاز داریم. در صورتیکه این دارو آدرنالین را در بدن بلاک می کند که این موضوع علاوه بر بروز افسردگی باعث از دست دادن کالری و خستگی هم می شود.

<>
عوارض قرص پروپرانولول جدید 98 -گهرعوارض قرص پروپرانولول جدید 98 -گهر

تاری دید و احساس سرگیجه

زمانی که ضربان قلب کاهش یابد احتمال سرگیجه  یا غش در فرد افزایش می یابد. تاری دید هم از دیگر عوارض مصرف قرص پروپرانولول است.

هشدارهای مصرف پروپرانولول 

اگرچه مصرف پروپرانولول باعث تسکین وضعیت اضطراب و استرس ما می شود اما مصرف دایمی آن اعتیاد آور است و بعد از آن فاقد خوردن قرص کاری را نمی توانیم انجام دهیم.

همچنین، بتابلاکرها مانند پروپرانول تنها می تواند آدرنالین را بلاک کند اما تولید آن را متوقف نمی کند.

این سوال اینجا مطرح می شود پس چه اتفاقی برای تولید آدرنالین می افتد؟ بنابراین مصرف دایم این قرص ها باعث تغییر عملکرد طبیعی می شود که با قطع آن ها فاقد جایگزین درمانی دیگر مشکلاتی در بدن بوجود می آید.

توجه داشته باشید که اگر به پروپرانولول حساسیت دارید نباید آن را مصرف کنید. اگر مبتلا به آسم، تپش قلب بسیار کند و یا شرایط قلبی حاد هستید بهتر است از این دارو استفاده نکنید.

.

منبع : gahar.ir