گاباپنتین؛ عوارض، موارد مصرف و تداخل دارویی
گاباپنتین (Gabapentin) دارویی است که در کنترل بیماری های عصبی مانند صرع و تشنج مصرف می گردد. از عوارض گاباپنتین می توان به تهوع، سرگیجه، خستگی و تاری دید اشاره
گاباپنتین (Gabapentin) دارویی است که در کنترل بیماری های عصبی مانند صرع و تشنج مصرف می گردد. از عوارض گاباپنتین می توان به تهوع، سرگیجه، خستگی و تاری دید اشاره کرد.
 ممکن است با علائمی مانند سردرد به پزشک مراجعه کرده‌ و در نسخه تجویز شده داروی گاباپنتین 100 یا 300 را مشاهده کنید. این دارو چه عوارضی خواهد داشت؟ نحوه مصرف آن چگونه خواهد بود؟ آیا با دیگر داروها تداخل دارویی دارد؟ و...
مشخصات گاباپنتین

• نام دارو: گاباپنتین

• نام لاتین: Gabapentin

• نام تجاری: نورنتین

• رده دارویی: آنالوگ GABA

• اشکال دارویی: قرص

• فروش دارو: بانسخه

موارد مصرف گاباپنتین

• جلوگیری و کنترل تشنج

• تسکین درد عصبی ناشی از زونا (بثورات دردناک ناشی از عفونت هرپس زوستر ) در بزرگسالان

• درمان دردهای مزمن ناشی از آسیب عصبی 

• جلوگیری از حملات میگرن

•  درمان دردهای معمولی ناشی از جراحات یا آتروز

 


کپسول یا قرص گاباپنتین (Gabapentin)

گاباپنتین یک داروی ضد صرع است که ضد تشنج نیز نامیده می‌شود. این دارو اعصاب و مواد شیمیایی بدن را که سبب تشنج و درد می‌شوند تحت تاثیر قرار می‌دهد. این دارو استفاده‌های مختلفی از جمله کاهش درد، به‌خصوص دردهایی با منشا عصبی (مانند سردرد و کمردرد) دارد. از گاباپنتین اخیرا جهت پیشگیری از سردردهایی که به دلیل میگرن ایجاد می‌شوند نیز استفاده می‌شود. برخی معتقدند که در اختلالات دو قطبی نیز می‌توان از این دارو استفاده کرد؛ اگر چه در این مورد هنوز اتفاق نظر موجود نیست.

 
چنانچه دچار سردردهای شدید می شوید و به همین منظور قصد مصرف این دارو را دارید در لینک های زیر با روش هایی ساده و خانگی برای رفع ان آشنا خواهید شد.
 
درمان خانگی سردرد (روش‌ های درمان سردرد با طب سنتی)
 
درمان سردرد با روش‌های خانگی و گیاهان دارویی


گاباپنتین به صورت کپسول ۱۰۰ میلی گرمی مصرف شده و از راه کلیه دفع می‌شود. از این رو ممکن است برای افرادی که دچار ناراحتی‌های کلیوی می‌باشند، مناسب نباشد.

این دارو با نام های دیگری مانند Gralise ,Horizant ,Neurontin ,Gabarone نیز یافت می‌شود. Horizant برای درمان سندرم پاهای بی قرار نیز استفاده می‌شود و برند Neurontin از گاباپنتین، برای درمان تشنج در بزرگسالان و کودکان بالای سه سال به کار می‌رود.

 

عوارض ، موارد مصرف و اختلال دارویی

 موارد مصرف  صرع، تشنج،  سردرد، درد عصبی، کمر درد
 عوارض خواب آلودگی، سرگیجه، از دست دادن تعادل، خستگی، تاری دید یا دو بینی، حرکات غیر طبیعی چشم و لرزش، یبوست
 اختلال دارویی  آنتی اسیدها


علاوه بر موارد بیان شده برای عوارض در جدول بالا تب غیر طبیعی، تورم غدد، زردی پوست و چشم، خستگی غیر طبیعی، تیره شدن ادرار، تغییر در مقدار ادرار و درد قفسه سینه از جمله عوارض جانبی نادر گاباپنتین می‌باشند که در صورت مشاهده هر یک از آن‌ها نیز باید فورا به پزشک مراجعه شود. از دیگر عوارض جانبی و نادر این دارو می‌توان به واکنش‌های آلرژی به آن اشاره کرد. برخی از واکنش‌های آلرژیک به این دارو عبارت است از: جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی. در صورت مشاهده این علائم نیز باید به پزشک اطلاع داده شود.


مقدار و نحوه مصرف گاباپنتین

مقدار مصرف باید با صلاح‌دید پزشک تعیین گردد اما به طور متوسط ۳ تا ۶ قرص در طول روز استفاده می‌شود. این دارو را می‌توان فاقد توجه به غذا مصرف کرد. شرایط نگهداری دارو خاص نیست و در دمای اتاق می‌تواند باشد.

تداخل دارویی گاباپنتین،موارد مصرف گاباپنتین


نکاتی در ارتباط با مصرف گاباپنتین

 1. درصورت شروع این دارو، از توقف ناگهانی سایر داروهای ضدصرع خودداری کنید. توقف و جایگزینی دارو باید حداقل طی یک هفته صورت گیرد.
 2. این دارو اثری بر سطح پلاسمایی سایر داروهای ضدتشنج ندارد.
 3. قطع ناگهانی این داروها و داروی گاباپنتین ممکن است سبب افزایش احتمال بروز تشنج در افراد شود.
 4. مصرف این دارو باید تحت نظر پزشک صورت گیرد، چرا که پزشک منفعت استفاده از این دارو را نسبت به عوارض آن بهتر می‌داند.
 5. از شکستن و جویدن این دارو پرهیز کرده و آن را بطور درسته به همراه آب میل کنید.
 6. هر دو مدل این دارو (قرص و کپسول) را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگه دارید.
 7. به محض اینکه به یاد آوردید، خوردن دارو را فراموش کرده‌اید، آن را میل کنید؛ حتما دارو را بعد از غذا میل کنید. اگر تقریبا تایم بعدی به یاد آوردید که خوردن دارو را فراموش کرده‌اید، از خوردن نوبت قبلی صرف نظر کنید و دارو را در تایم بعدی، فاقد اینکه دوز مصرفی خود را دو برابر کنید، مصرف نمائید.
 8. تا دو ساعت قبل و بعد از مصرف گاباپنتین از مصرف داروهای ضد اسیدی معده پرهیز نمائید؛ مصرف داروهای ضد اسیدی، فرایند جذب این دارو را مشکل می‌کنند.

توجه:

۱. برای استفاده از گاباپنتین در دوران بارداری، باید مزایای استفاده از آن نسبت به آسیب احتمالی جنین سنجیده شود.
۲. اثربخشی و بی‌خطری دارو در کودکان کوچکتر از ۳ سال ثابت نشده است.

در طی دوران بارداری، کنترل تشنج از اهمیت بالایی برخوردار است؛ بطوری که تشنج می‌تواند هم مادر و هم جنین را در معرض آسیب قرار دهد. هرگز فاقد تشخیص و تجویز پزشک خود اقدام به مصرف یا قطع مصرف گاباپنتین برای تشنج نکنید و در صورتی که در طی مصرف این دارو باردار شدید، حتما این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورتی که به هر یک از موارد زیر مبتلا هستید نباید از این دارو استفاده نمائید:
 • بیماری‌های کلیوی
 • دیابت
 • در صورتی که افسردگی یا اختلال خلقی دارید و به خودکشی فکر یا به سابقا به انجام آن اقدام کرده‌اید.
 • تشنج (مگر اینکه گاباپنتین را برای درمان تشنج مصرف می‌کنید)
 • ابتلا به بیماری‌های کبدی
 • بیماری‌های قلبی

برخی از افراد به هنگام مصرف این دارو به خودکشی فکر می‌کنند؛ در چنین شرایطی پزشک باید شرایط شما را بطور دقیق و در ویزیت‌های مختلف مورد بررسی قرار دهد. خانواده یا سایر مراقبین شما نیز باید به تغییرات خلق و خو و یا نشانه‌هایتان توجه دارا باشند و تغییرات مشاهده شده را به پزشک‌تان اطلاع دهند.

توصیه هایی برای مصرف کنندگان گاباپنتین

• این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید.

• بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید. برخی داروها ممکن است با قطع دارو به طور ناگهانی بدتر شوند. ممکن است لازم باشد دوز شما به تدریج کاهش یابد.

• ضد اسیدهای حاوی آلومینیوم یا منیزیم ممکن است در جذب این دارو اختلال ایجاد کنند. بنابراین ، اگر شما آنتی اسید هم می خورید ، بهتر است حداقل 2 ساعت پس از مصرف آنتی اسید ، گاباپنتین مصرف کنید.

• در صورت عدم بهبودی یا بدتر شدن به پزشک خود اطلاع دهید.

• اگر قرص می خورید و پزشک شما را به تقسیم نصف قرص توصیه می کند ، نیم قرص دیگر را در دوز برنامه ریزی شده بعدی مصرف کنید. نیمی از قرص ها را در صورت استفاده نکردن در طی چند روز از تقسیم ، دور بریزید.

تذکر مهم

مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد؛ خود درمانی و تجویز دارو با تکیه بر این مطالب جایز نیست. برای مصرف دارو حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

 

 

اشکال و اسامی مختلف داروی گاپنتین

 

نام دارو دوز دارو
کپسول گاباپنتین دی پی 400 - 100 - 300
کپسول گاباپنتین ام اچ دی 400 - 300
کپسول نوروپنتین 100 - 300 - 400
کپسول نورولپتین 100 - 300 - 400
کپسول گاباکس 100 - 300
کپسول گاباتین 100 - 400
کپسول سیرنتین 100 - 300
کپسول گاباکیم 100
کپسول گابالپت 300
کپسول گاباکیم 300
کپسول نورونتین 400 - 300
کپسول آپو-گاباپنتین 300
کپسول گاباپنتین 100
کپسول پی ام اس-گاباپنتین 100 - 300
کپسول بایوپنتین 100 - 400 - 300
کپسول نوپینتین 300 - 100
قرص گابافورت 600 - 800
کپسول اکتوپنتین 100 - 300 - 400
 
منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :