آنچه درباره آمپول اچ سی جی باید بدانید
یکی از داروهای مورد استفاده در ناباروری که به تحریک تخمک گذاری کمک می کند، آمپول اچ سی جی است اما این دارو موارد مصرف دیگری دارد و حتی در بدنسازی توسط مردان بدن
یکی از داروهای مورد استفاده در ناباروری که به تحریک تخمک گذاری کمک می کند، آمپول اچ سی جی است اما این دارو موارد مصرف دیگری دارد و حتی در بدنسازی توسط مردان بدنساز استفاده می شود. در این مطلب به بررسی آمپول «اچ سی جی» می پردازیم.

نبض ما-درباره  آمپول « اچ سی جی» کاربردهای متعددی ذکر شده است و نظرات متفاوتی وجود دارد، برای اطلاع از پاسخ سوالاتی که درباره  آمپول اچ سی جی مطرح است،  با دکتر مهدی تنهایی، داروساز گفت و گو کرده ایم و پاسخ سوالات به شرح زیر است.

آنچه درباره آمپول اچ سی جی باید بدانید

آمپول اچ سی جی چیست؟

اچ سی جی در اصل هورمون جفت است که بعد از بارداری در ادرار و از طریق آزمایش خون قابل اندازه گیری و شناسایی است یکی از روش های تشخیص بارداری وجود این هورمون در خون و ادرار است به این صورت که  بعد از لانه گزینی تخمک این هورمون در جفت ترشح می شود و قابل شناسایی است.

کاربرد آمپول اچ سی جی برای مردان چیست؟

در پسران نوجوان پیش از بلوغ این آمپول برای درمان بیماری «نهان بیضه گی» در صورت عدم وجود مشکل آناتومیکی استفاده می شود و مکانیسم آن از طریق فعال کردن هورمون های هیپوفیز به صورتی است که با فعال کردن آندروژن مشکل را برطرف می کند.

در زنان این آمپول برای تحریک تخمک گذاری تجویز می شود که همراه با یک سری از داروهای دیگر که برای کمک باروری تجویز می شود در روش «آی وی اف» مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این دارو در درمان فیبروم یا تخمدان پلی کیستیک کاربرد دارد.

آیا آمپول اچ سی جی امکان پسردار شدن را افزایش می دهد؟

در واقعیت این موضوع ثابت نشده است و اینگونه نیست که گفته شود اگر در دوره ای خاص افراد از این آمپول اچ سی جی استفاده کنند در تعیین جنسیت اثر می گذارد البته صحبت هایی در برخی مقالات شده است اما بطور علمی ثابت نشده است و تحقیقی انجام نشده تا بگوید اچ سی جی در تعیین جنسیت نقش دارد.

عوارض آمپول اچ سی جی چیست؟

عوارض این آمپول در خانمها و آقایان متفاوت است. در آقایان ممکن است مصرف زیاد این دارو باعث بروز حالت های زنانه شود. این دارو ممکن است بلوغ زودرس بدهد و باعث رشد زودرس موهای ناحیه تناسلی شود. کلفتی صدا و رشد اندام های تناسلی از عوارض این دارو در مردان و پسران نوجوان است. ورم و درد بیضه از دیگر عوارض زودرس مصرف این دارو است.

در خانمها خونریزی های نامرتب واژینال، تحریک بیش از حد تخمدان و کیست تخمدان از جمله عوارض این دارو است و تحریک بیش از حد تخمدان خود عوارض دیگری نظیر درد در ناحیه لگن و خونریزی های پراکنده را به همراه دارد.

مصرف خودسرانه دارو خصوصا داروهای هورمونی به دلیل برهم خوردن توازن هورمونی در بدن توصیه نمی شود. از عوارض مصرف بلند مدت این دارو در مردان می توان به سرطان پروستات اشاره کرد که به دلیل تحریک بیش از حد آندروژن و بالا بردن سطح تستسترون ایجاد می شود و همچنین قادر است سرطان نادر سینه  را در مردان ایجاد کند.

آیا مصرف آمپول اچ سی جی در بدنسازی موثر است؟

معمولا این دارو در میان بدنسازان به منظور پاکسازی و سم زدایی استفاده می شود، زیرا اغلب داروهایی که بدنسازان استفاده می کنند باعث کاهش سطح تستسترون می شود. این دارو چون آندروژن را از طریق مسیر هیپوفیز تحریک می کند به ترشح تستسترون کمک می کند به غلط فکر می کنند اگر این دارو را استفاده کنند سم زدایی کرده اند .

بالا بردن سطح تستسترون باعث کوچک شدن بیضه و نازکی صدا و علائم زنانه می شود. بین خود بدنسازان این موضوع مرسوم است که بعد از مصرف داروهای استروئیدی با یک دوره تزریق اچ سی جی می توان سم زدایی کرد که قطعا اشتباه است.

به عبارت دیگر این به دلیل خاصیت اچ سی جی است که از مسیر هیپوتالاموس، آندروژن و ترشح هورمون مردانه را تحریک می کند تا اثرات را خنثی کند. البته این موضوع را پزشک متخصص غدد باید تأیید کند و آنچه واضح است این است که مصرف نابجای استروئیدها از همان اول کار صحیحی نیست زیرا این داروها هورمونی است و در مقادیر کم هم ممکن است اثرات سوئی بگذارد بنابراین مصرف خودسرانه آنها توصیه نمی شود.

آمپول اچ سی جی در چه زمانی باید استفاده شود؟

اگر برای درمان ناباروری و تحریک تخمک گذاری این دارو تجویز شده است معمولا تنظیم دوره با پزشک زنان است اما وابسته است و در روزهای ۱۲،۱۸،۱۴ و ۲۰ قاعدگی تجویز می شود.

در مردان این دارو را متخصص غدد تجویز می کند اگر مشکل نهان بیضه گی باشد دفعات تجویز بستگی به سطح هورمون ها در بدن دارد که در این رابطه میزان سطح تستسترون هم دخیل است.

بنابراین میزان دارو در افراد مختلف متفاوت است بطوریکه ممکن است در بیماری ۱۵۰۰ واحد کافی باشد و یا برای بیمار دیگری ۵۰۰۰ واحد در چند روز نیاز به تزریق باشد که این بستگی به آزمایش و نوسانات هورمونی در بدن بیمار دارد.

نبض ما– گفت و گو: اعظم صفایی

.

منبع : nabzema.ir

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :