اطلاعات دارویی کامل از قرص کلوزاپین
کلوزاپین یک داروی ضد روان پریشی است. داروی کلوزاپین، با تغییر عملکرد مواد شیمیایی موجود در مغز، اثرات درمانی خود را بروز می دهد. کلوزاپین برای درمان اختلال اسکی

مطلبی که در ادامه این مقاله از آکا مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد؛ خود درمانی و تجویز دارو با تکیه بر این مطالب جایز نیست. برای مصرف دارو حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید.
مشخصات کلوزاپین

• نام دارو : کلوزاپین

• نام لاتین: clozapine

• نام تجاری: CLOZARIL و VERSACLOZ

• رده دارویی: داروهای ضد روان‌پریشی

• اشکال دارویی: قرص

• فروش دارو: بانسخه

کلوزاپین (Clozapine) یک داروی ضد سایکوز (ضد روان پریشی) است که برای درمان روان‌گسیختگی یا اسکیزوفرنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

داروی کلوزاپین ( Clozapine )  اولین بار در دهه ۱۹۷۰ برای این بیماری روانشناختی معرفی شد اما مصرف آن حدود یک دهه به دلیل عوارض جانبی بسیار نادر اما با قابلیت‌ کشندگی متوقف شد. حدود دو درصد از بیمارانی که از این دارو مصرف می‌کردند گلبولهای سفید خون خود را از دست می‌دادند، اما در دهه ۱۹۸۰ همراه با هشدارهایی درباره موارد مصرف آن دوباره در نام‌های تجاری مختلف وارد بازار شد.

در بسیاری از کشورهای پیشرفته این دارو به عنوان آخرین گزینه و در شرایطی که داروهای دیگر جواب ندهند تجویز می‌شود.

موارد مصرف کلوزاپین

کلوزاپین برای درمان اسکیزوفرنی در بیمارانی که به سایر داروهای ضد سایکوز پاسخ نمی دهند یا نسبت به آن دارو ها عدم تحمل دارند، مصرف می شود.

مکانیسم اثر کلوزاپین

اثر ضد سایکوز این دارو ناشی از مسدود کردن گیرنده های دوپامینی در مسیر دوپامینرژیک-مزولیمبیک و مزوفرونتال در سیستم اعصاب مرکزی می باشد. این دارو دارای اثر مسدد گیرنده های آلفا آدرنرژیک و موسکارینی نیز می باشد.

فارماکوکینتیک کلوزاپین

جذب کلوزاپین از راه خوراکی سریع و تقریباً کامل است. دارو در کبد متابولیزه و از طریق ادرار و مدفوع دفع می شود. نیمه عمر این دارو پس از مصرف مقدار 75 میلی گرم 8 ساعت می باشد. طول اثر دارو 12-4 ساعت می باشد.

منع مصرف کلوزاپین

در صورت وجود ضعف شدید CNSسابقه نوتروپنی، اختلالات میلوپرولیفراتیو به ویژه دیسکرازی خونی یا سابقه ابتلا به آن و ضعف مغز استخوان ، این دارو نباید مصرف شود.

عوارض جانبی کلوزاپین

تسکین روانی، نوتروپنی و آگرانولوسیتوز کشنده، سردرد و گیجی، افزایش ترشح بزاق، مشکل در دفع ادرار ، نعوذ دائم، پریکاردیت و میوکاردیت ، هذیان ، ندرتاً تغییرات فشار خون، تهوع و استفراغ، افزایش قند خون، عوارض خارجی هرمی، کاهش یا افزایش دمای بدن، رنگ پریدگی، کابوس شبانه، خشکی دهان، احتقان بینی، یبوست، تاری دید، آریتمی، افزایش تعداد ضربان قلب، اختلال در قاعدگی، گالاکتوره، ژنیکوماستی، افزایش وزن، ناتوانی جنسی، کم خونی همولیتیک، بثورات جلدی و یرقان از عوارض جانبی دارو هستند.

تداخلات دارویی کلوزاپین

مصرف همزمان این دارو با داروهای کاربامازپین، کرتریموکسازول، کلرامفنیکل، سولفونامیدها و پنی سیلامین خطر تضعبف شدید مغز استخوان و بروز آگرانولوسیتوز را افزایش می دهد. مصرف همزمان این دارو با داروهای هوشبر ، داروهای ضد درد شبه تریاک، داروهای ضد اضطراب و خواب آور موجب افزایش اثرتسکین بخش می شود. آریترومایسین و سایمتیدین متابولیسم این دارو را مهار و موجب افزایش غلظت پلاسمایی آن می شوند. مصرف همزمان کلوزاپین ها با داروهای ضد افسردگی مهار کننده آنزیم مونوآمینواکسیداز ، موجب افزایش اثرات این داروها می شود. این دارو با اثر پائین آورنده قندخون سولفونیل اوره ها و اثر ضد تشنجی داروهای ضد صرع مقابله می کند. فنی توئین متابولیسم کلوزاپین را تسریع می کند. مصرف همزمان این دارو با ترفنادین خطر بروز آریتمی بطنی را افزایش می دهد. این دارو با لیتیم و نیز متیل دوپا خطر بروز عوارض خارج هرمی را بالا می برد . درصورت مصرف همزمان فرآورده های حاوی الکل و سایر داروهای مضعف CNS با این دارو ممکن است اثرات تضعیف کننده CNS تشدید شود. اثر کاهنده فشار خون داروهی پائین آورنده فشار خون در صورت مصرف همزما با کلوزاپین ممکن است تشدید شود.

هشدار ها کلوزاپین

1. در موارد زیر با احتیاط فراوان تجویز شود:
بزرگی پروستات، گلوکوم با زاویه باریک.
2. قبل از شروع درمان با این دارو، باید از شمارش سلولهای خونی و بخصوص لوکوسیت و از طبیعی بودن میزان سلولهای خونی اطمینان حاصل کرد.
3. در طول درمان با این دارو ، می بایست در 18 هفته اول درمان به صورت هفته ای یکبار و پس از 18 هفته حداقل هر 4 هفته یکبار شمارش سلولهای خونی انجام شود.در صورت کاهش شدید گلوبولهای سفید مصرف دارو باید قطع شود.
4. از مصرف همزمان داروهایی که تولید لوکوسیت ها را تضعیف می کنند ، مانند کوتریموکسازول و کاربامازپین ، با کلوزاپین باید اجتناب شود.
5. از قطع ناگهای مصرف این دارو باید اجتناب شود تا از بروز علائم قطع مصرف و عود بیماری جلوگیری گردد.

توصیه های دارویی کلوزاپین

. قطع مصرف دارو به تدریج و طی حداقل 2-1 هفته انجام شود. در صورتی که قطع یکباره مصرف دارو ضروری باشد، بیمار باید تحت نظر باشد.
2. به بیمار توصیه شود که در صورت بروز هرگونه عفونت، ضعف، تب و گلودرد پزشک معالج خود را مطلع کند.
3. در آغاز درمان با این دارو، بدلیل بروز کلاپس ناشی از افت فشار خون، بیمار باید تحت مراقبت دقیق پزشکی باشد.
4. دوره درمان با این دارو باید کامل شود. این دارو نباید بیشتر یا کمتر از مقدار توصیه شده مصرف شود.
5. در صورت عدم مصرف دارو به مدت 2 روز یا بیشتر، پیش از مصرف باید با پزشک مراجعه شود.
6. در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یادآوردن آن نوبت باید مصرف شود. مگر اینکه تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرارسید باشد. در این صورت از مصرف نوبت فراموش شده و دوبرابر کردن مقدار مصرف بعدی باید خودداری نمود.

دارو های هم گروه کلوزاپین

Aripiprazole
Lurasidone
Olanzapine
Paliperidone
Quetiapine
Risperidone
Ziprasidone
Iloperidone

 

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :