اطلاعات دارویی کامل پروکائین آمید  (موارد مصرف و احتیاط + عوارض)
پروکائین آمید جهت درمان ضربان قلب نامنظم (آریتمی) و کاهش ضربان بیش از حد قلب مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامی که قلب، ضربان طبیعی (ریتم) داشته باشد، این دارو ت

 

مطلبی که در ادامه این مقاله از مجموعه مقاالات سلامت آکاایران مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد؛ خود درمانی و تجویز دارو با تکیه بر این مطالب جایز نیست. برای مصرف دارو حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

مشخصات پروکائین آمید

• نام دارو: پروکائین آمید

• نام لاتین: Procainamide

• نام تجاری: Pronestyl

• رده دارویی: داروهای درمان آریتمی

• اشکال دارویی: قرص

• فروش دارو: بانسخه

موارد مصرف پروکائین آمید

• درمان ضربان قلب نامنظم 

• کاهش بیش فعالی قلب

• درمان و كنترل آريتمی بطنی

مکانیسم اثر پروکائین آمید

این دارو اثر مستقیم بر روی قلب داردو موجب کاهش تحریک پذیری، سرعت هدایت، خودکاری و پاسخ دهی غشاء همراه طولانی شدن دوره تحریک ناپذیری می شود. مقادیر مصرف بیشتر دارو، ممکن است موجب ایجاد انسداد دهلیزی-بطنی شود.

فارماکوکینتیک پروکائین آمید

جذب دارو پس از تزریق عضلانی سریع و متابولیسم دارو کبدی است. -75 درصد دارو پس از مصرف از راه خوراکی جذب می شود. در حدود 25 درصد از یک مقدار مصرف، به متابولیت فعال تبدیل می شود. نیمه عمر دارو در حدود 5/4-5/2 ساعت و نیمه عمر متابولیت آن در حدود 6 ساعت است. زمان لازم برای رسیدن به اوج اثر، از راه طریق عضلانی 60-15 دقیقه و از راه خوراکی -60 دقیقه و از راه وریدی فوری است . دفع دارو از راه کلیه می باشد و سرعت دفع متابولیت آن کندتر است.

منع مصرف پروکائین آمید

این دارو در موارد انسداد کامل دهلیزی بطنی ( مگر این که توسط قلب مصنوعی کنترل شود) نباید مصرف شود.

عوارض جانبی پروکائین آمید

تهوع، اسهال، بثورات جلدی، تب، ضعف عضله قلب، نارسایی قلب، سندرم شبه لوپوس اریتماتوز، آگرانولوسیتوز پس از درمان طولانی مدت، پسیکوز و آنژیوادم با مصرف این دارو گزارش شده است.

تداخلات دارویی پروکائین آمید

مصرف همزمان این دارو با سایر داروهای ضدآریتمی ممکن است سبب بروز اثرات تجمعی هر دو بر روی قلب شود. مصرف همزمان داروهای کاهنده فشار خون با پروکائین آمید ممکن است سبب تجمع اثر کاهنده فشار خون هر دو دارو شود. پروکائین آمید به علت دارا بودن اثر مسدود کننده عصبی-عضلانی و یا ضد موسکارینی ثانویه، ممکن است اثر داروهای ضد میاستنی را بر روی عضلات اسکلتی خنثی نماید. مصرف همزمان پروکائین آمید با داروهای مسدودکننده هصبی-عضلانی، ممکن است موجب طولای شدن یا تشدید اثر این دارو شود.

هشدار ها پروکائین آمید

1- این دارو درموارد زیر باید با احتیاط فراوان مصرف شود: بلوک دهلیزی-بطنی، انسداد شاخه ای از دسته هیس، مسمومیت با دیژیتال، نارسایی احتقانی قلب، سابقه لوپوس اریتماتوز، عیب کار کلیه، میتاستنی گراو و تاکی کاردی بطنی.
2- تزریق وریدی باید تنها برای بیماران بستری در بیمارستان به کار رود تا امکان پیگیری وضعیت بیمار وجود داشته باشد.
3- از آن جا که ممکن است در طول تجویز وریدی این دارو کمی فشار خون به سرعت بروز کند توصیه می شود که حتماً فشار خون بیمار با دقت و به طور مداوم کنترل شود.
4- سرعت تزریق وریدی این دارو، نباید از mg/min50 تجاوز کند.
5- پیگیری وضعیت عملکرد قلب در فواصل منظم در طول درمان خوراکی و همزمان با درمان تزریقی ضروری است. در صورت کاهش بیش از حد فشار خون یا پهن شدن باند QRS و بروز علائم انسداد قلبی، مصرف دارو باید قطع شود.
موارد احتیاط مصرف پروکائین آمید

حساسیت به داروهای دیگر: اگر تا به حال هر گونه واکنش غیرعادی یا آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین اگر انواع دیگری از آلرژی دارید، مانند غذاها، رنگ ها، مواد نگهدارنده یا حیوانات، به متخصص مراقبت های بهداشتی خود اطلاع دهید

مصرف پروکائین آمید در دوران بارداری: رده C بارداری. بر اساس مطالعاتی که بر روی حیوانات صورت گرفته، هیچ مدرکی مبنی بر آسیب به جنین نشان داده نشده است. با این حال، مطالعه ای بر روی انسان یا حیوانات باردار مبنی بر عوارض این دارو صورت نگرفته است.

مصرف پروکائین آمید در دوران شیردهی: هیچ مطالعه کافی در زنان برای تعیین خطر شیرخوار هنگام استفاده از این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی، فواید بالقوه را در مقابل خطرات احتمالی بسنجید.

مصرف پروکائین آمید در سالمندان: هیچ اطلاعاتی در مورد ارتباط سن با اثرات تزریق پروکائین آمید در بیماران سالمند در دسترس نیست. با این حال، بیماران مسن بیشتر احتمال دارد که مشکلات کلیوی مرتبط با سن داشته باشند، که ممکن است برای بیمارانی که پروکائین آمید تزریق می کنند نیاز به تنظیم دوز داشته باشد.

مصرف پروکائین آمید در کودکان: مطالعات مناسبی در مورد ارتباط سن با اثرات تزریق پروکائین آمید در جمعیت کودکان انجام نشده است. امنیت و اثربخشی برقرار نشده است.

توصیه های دارویی پروکائین آمید

1- مصرف این دارو از راه عضلانی، فقط در مواردی که امکان تزریق وریدی موجود نیست، توصیه می شود.
2- مصرف این دارو حتی در صورت احساس بهبودی نیز باید ادامه یابد.
3- در صورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو، اگر طی 2 ساعت به یاد آورده شود، آن نوبت باید مصرف شود، ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد از مصرف آن نوبت خودداری نموده و مقدار مصرف بعدی نیز نباید دو برابر گردد.
4- قبل از مصرف دارو، باید با پزشک مشورت شود.
5- احتمال بروز سرگیجه با مصرف مقادیر زیاد ( به ویژه در سالخوردگان) وجود دارد.
6- در صورت نیاز به هر گونه عمل جراحی یا درمان اضطراری باید احتیاط نمود.

دارو های هم گروه پروکائین آمید

Disopyramide
Quinidine
 
منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :