کوریونیک گنادوتروپین Chorionic Gonadotropin, H
آمپول کوریونیک گنادوتروپین انسانی,آمپول گنادوتروپین کوریونیک انسانی چیست,كوريونيك گنادوتروپين انساني,قرص کوریونیک گنادوتروپین,کوریونیک گنادوتروپین انسانی اچ سی

Image result for کوریونیک گنادوتروپین Chorionic Gonadotropin, H

کوریونیک گنادوتروپین
موارد و مقدار مصرف:
الف) ایجاد تخمک گذاری و بارداری بزرگسالان: مقدار ۱۰۰۰۰-۵۰۰۰ واحد، یک روز پس از تزریق آخرین مقدار منوتروپین، تزریق عضلانی می شود. ب) هیپوگونادیسم هیپوگونادوتروپیک بزرگسالان: مقدار ۱۰۰۰-۵۰۰ واحد سه بار در هفته به مدت سه هفته و بعد از آن دو بار در هفته به مدت سه هفته تزریق عضلانی می شود و یا مقدار ۴۰۰۰ واحد سه بار در هفته به مدت ۹-۶ ماه و بعد از آن مقدار ۲۰۰۰ واحد سه بار در هفته به مدت سه ماه دیگر تزریق عضلانی می شود. پ) درمان نهفتگی غیرانسدادی بیضه قبل از دوران بلوغ کودکان ۹-۴ ساله: مقدار ۵۰۰۰ واحد، یک روز در میان، چهار بار و یا مقدار ۴۰۰۰ واحد سه بار در هفته به مدت سه هفته و یا مقدار ۱۰۰۰-۵۰۰ واحد ۱۵ بار طی شش هفته تزریق عضلانی می شود یا ۵۰۰ واحد، ۳ بار در هفته به مدت ۴ تا ۶ هفته که در صورت عدم پاسخ ظرف یک ماه، می توان در هر تزریق مقدار ۱۰۰۰ واحد مصرف کرد. مکانیسم اثر اثر تحریک تخمک گذاری: گونادوتروپین کوریونیک انسانی (HCG) با تقلید عمل LH موجب تخمک گذاری در فولیکول های رسیدة تخمدان می شود. اثر تحریک اسپرم سازی: HCG تولید آندروژن را در سلول های لیدیگ بیضه تحریک کرده و سبب بلوغ سلول های دیوارة لوله های سمینیفر بیضه ها می شود.
عوارض جانبی:
اعصاب مرکزی: سردرد، خستگی، تحریک پذیری، بی قراری، افسردگی. ادراری ـ تناسلی: بلوع زودرس (رشد بیضه ها، رشد آلت تناسلی، رشد موهای ناحیة زهار و زیر بغل، تغییر صدا، رشد موهای بدن)، تحریک بیش از حد (بزرگی تخمدان ها)، پارگی کیست های تخمدان (بعد از مصرف گونادوتروپین ها). موضعی: درد در محل تزریق. سایر عوارض: ژنیکوماستی، ادم.
فارماکوکینتیک:
جذب: HCG باید از طریق عضلانی تزریق شود. حداکثر غلظت خونی این دارو طی شش ساعت حاصل می شود. پخش: به طور عمده در بیضه ها و تخمدان ها انتشار می یابد. متابولیسم: نیمه عمر اولیه ۱۱ ساعت است که فاز نهایی آن ۲۳ ساعت می باشد. دفع: HCG از طریق کلیه ها دفع می شود.
موارد منع مصرف و احتیاط:
موارد منع مصرف: بلوغ زودرس یا سرطان وابسته به آندروژن (سرطان پروستات، بیضه و سرطان پستان در مردان) (چون دارو تولید آندروژن را تحریک می کند)، حساسیت مفرط شناخته شده نسبت به آن. موارد احتیاط: الف) آسم ، اختلالات تشنجی، میگرن و بیماری های کلیوی یا قلبی (موجب تشدید این اختلالات می شود). ب) HCG باید توسط پزشک متخصص تجویز شود.
اشکال دارویی:
: Injection Powder: 500, 1500, 5000 IU
طبقه بندی فارماکولوژیک:
: گونادوتروپین طبقه بندی درمانی: محرک تخمک گذاری، محرک اسپرم سازی طبقه بندی مصرف در بارداری: ردة X ملاحظات اختصاصی مردان جوانی که HCG مصرف می کنند ، باید از نظر بروز بلوغ زودرس تحت مراقبت قرار گیرند. وضع بیمارانی که احتباس مایعات ممکن است موجب تشدید اختلالات آنها شود، باید مورد توجه قرار گیرند. در بارداری های بعد از تحریک تخمدان ها با گونادوتروپین ها، احتمال چندقلو زایی افزایش می یابد. HCG معمولاً فقط پس از شکست درمان با کلومیفن مصرف می شود. در درمان نازایی، مقاربت روزانه از یک روز قبل از مصرف HCG تا زمان تخمک گذاری توصیه می شود. نشانه های بارداری خارج رحمی را باید در نظر داشت. این نشانه ها معمولاً بین هفته های ۱۲-۸ بعد از بارداری آشکار می شوند. نکات قابل توصیه به بیمار در صورت بروز ادم، فوراً به پزشک اطلاع دهید. در صورت بروز علائم بلوغ زودرس، فوراً به پزشک اطلاع دهید. در صورت مصرف برای درمان ناباروری، احتمال چندقلوزایی وجود دارد. مصرف در سالمندان: این دارو در سالمندان مصرف نمی شود. مصرف در کودکان: درمان نهفتگی بیضه قبل از سن بلوغ با HCG می تواند نیاز بعدی به اورکیدوپکسی را پیش بینی کند. القای ترشح آندروژن ممکن است موجب بلوغ زودرس در بیمارانی شود که برای نهفتگی بیضه ها درمان می شوند. به والدین این کودکان باید آموزش داد تا در صورت رشد موهای زهار ، صورت و زیر بغل، رشد آلت تناسلی، بروز آکنه و خشن شدن صدا در کودک خود، به پزشک اطلاع دهند.

.

منبع :

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی