Valganciclovir Hydrochloride

والگان سیکلوویر
موارد و مقدار مصرف:
الف) رتینیت سایتومگالوویروس (CMV) فعال در بیماران مبتلا به ایدز بزرگسالان: مقدار mg 0 دو بار در روز از راه خوراکی، همراه غذا، تا ۲۱ روز مصرف می شود. دوز نگهدارنده mg 0 یکبار در روز همراه غذا می باشد. ب) رتینیت CMV غیرفعال بزرگسالان: mg 0 یکبار در روز از راه خوراکی همراه غذا مصرف می شود. پ) پیشگیری از بیماری ناشی از CMV در بیمارانی که پیوند قلب، کلیه و یا کلیه ـ پانکراس شده اند و ریسک بالایی برای این بیماری دارند (سرولوژی فرد دهنده از نظر آنتی ژن CMV مثبت و سرولوژی فرد گیرنده منفی است) بزرگسالان: mg 0 یکبار در روز از راه خوراکی همراه غذا که طی ۱۰ روز اول پیوند شروع شده و تا ۱۰۰ روز پس از پیوند ادامه می یابد. تعدیل دوز: در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه، براساس جدول زیر عمل کنید: کلیرانس کراتینین (ml/min) دوز اولیه دوز نگهدارنده ۵۹-۴۰ mg 450 دو بار در روز mg 450 یک بار در روز ۳۹-۲۵ mg 450 یک بار در روز mg 450 یک روز در میان ۲۴-۱۰ mg 450 یک روز در میان mg 450 دو بار در هفته
موارد منع مصرف و احتیاط:
موارد منع مصرف: حساسیت به والگانسیکلوویر یا گانسیکلوویر، بیمارانی که همودیالیز می شوند، پیوند کبد. موارد احتیاط: سیتوپنی، بیمارانی که داروهای سرکوبگر ایمنی یا رادیاسیون دریافت کرده اند.
عوارض جانبی:
اعصاب مرکزی: بیقراری، کانفیوژن، تب، توهم، سردرد، بی خوابی، گزگز اندامها، نوروپاتی محیطی، سایکوز، تشنج. چشم: جدا شدن شبکیه. دستگاه گوارش: درد شکمی، اسهال، تهوع، استفراغ. ادراری ـ تناسلی: کاهش کلیرانس کراتینین. خونی: آنمی، آنمی آپلاستیک، سرکوب مغز استخوان، نوتروپنی، پان سیتوپنی، ترومبوسیتوپنی. سایر عوارض: عفونت های مربوط به کاتتر، واکنشهای ازدیاد حساسیت، عفونتهای موضعی یا سیستمیک، سپسیس. مسمومیت و درمان تظاهرات بالینی: مصرف بیش از حد این دارو باعث سرکوب شدید و کشنده مغز استخوان و سمیت کلیوی می شود. درمان: برای درمان، هیدراسیون کافی بیمار باید انجام شده و استفاده از فاکتورهای رشد سلول های خونی (مثل G-CSF) در نظر گرفته شود. دیالیز ممکن است در کاهش سطح سرمی دارو کمک کننده باشد.
تداخل دارویی:
والگانسیکلوویر ممکن است جذب دیدانوزین (داروی ضد ایدز) را افزایش دهد. مصرف همراه این دارو با داروهای سرکوبگر ایمنی یا زیدوودین خطر بروز نوتروپنی، آنمی، ترومبوسیتوپنی و تضعیف مغز استخوان را افزایش می دهد. مصرف همزمان این دارو با مایکوفنولات موفتیل در بیماران دچار نارسایی کلیوی، ممکن است باعث افزایش سطح پلاسمایی هر دو دارو شود. پروبنسید ممکن است کلیرانس کلیوی والگانسیکلوویر را کاهش دهد.
مکانیسم اثر:
اثر ضد ویروس: والگانسیکلوویر یک پیش دارو است که پس از تبدیل به گانسیکلوویر باعث مهار سنتز DNA ویروس (CMV) می شود.
فارماکوکینتیک:
جذب: به خوبی از دستگاه گوارش جذب می شود. در مصرف همراه غذا جذب بیشتری دارد. پخش: اتصال پروتئینی ناچیزی دارد. متابولیسم: در دیوارة روده و کبد به گانسیکلوویر (فرم فعال) متابولیزه می شود. دفع: کلیوی است.
اشکال دارویی:
: Tablet: 450 mg
طبقه بندی فارماکولوژیک:
: نوکلئوزید صناعی طبقه بندی درمانی: ضد ویروس طبقه بندی مصرف در بارداری: ردة C نام های تجاری: Valcyte ملاحظات اختصاصی ۱- والگانسیکلوویر و گانسیکلوویر قابل تعویض نیستند. چنین اقدامی ممکن است باعث مسمومیت شود. ۲- سیتوپنی در هر زمانی از درمان ممکن است بروز کند که احتمال این عارضه با ادامه درمان بیشتر می شود. شمارش سلول ها ۳ تا ۷ روز پس از قطع دارو به تعداد طبیعی باز می گردد. ۳- در طول درمان، CBC، شمارش پلاکت ها و سطح Cr سرمی باید به طور مرتب پایش شود. ۴- مطالعه ای در مورد تداخلات دارویی والگانسیکلوویر انجام نشده است؛ هر چند، انتظار می رود که تداخلات این دارو مشابه گانسیکلوویر باشد. ۵- در صورت وجود هر یک از این شرایط، این دارو را تجویز نکنید: شمارش مطلق نوتروفیل (ANC) کمتر از cells/mm3 500، شمارش پلاکت کمتر از mm3 /25000، g/dl 8 < Hgb 6- اثربخشی و ایمنی این دارو برای پیشگیری از عفونت CMV پس از سایر انواع پیوند مثل پیوند ریه تأیید نشده است. نکات قابل توصیه به بیمار ۱- دارو را باید پس از غذا مصرف نمود. ۲- زنانی که در سنین باروری هستند، باید در طول مصرف این دارو از روش های ضد بارداری استفاده کنند. ۳- مردانی که از این دارو استفاده می کنند، باید حین درمان و تا ۹۰ روز پس از قطع آن از روشهای ضد بارداری (مثل کاندوم) استفاده نمایند. ۴- این دارو ممکن است به طور موقت یا دائمی، اسپرماتوژنز را مهار نماید. ۵- گانسیکلوویر به طور بالقوه یک کارسینوژن است. ۶- تا زمانی که اثرات این دارو بر CNS مشخص شود، باید از انجام کارهایی که نیازمند هوشیاری کامل است پرهیز نمود. ۷- این دارو رتینیت ناشی از CMV را به طور قطعی درمان نمی کند و این عفونت ممکن است دوباره عود نماید. در طول درمان، هر ۶-۴ ماه باید تست های بینایی انجام شود. مصرف در سالمندان: قبل و در طول درمان، عملکرد کلیوی باید پایش شود. با احتیاط مصرف شود. مصرف در کودکان: اثربخشی و ایمنی دارو در این گروه تأیید نشده است. مصرف در شیردهی: ترشح دارو در شیر مشخص نیست. به دلیل احتمال بروز عوارض جانبی در نوزاد، نباید در دوران شیردهی مصرف شود. اثر بر آزمایشهای تشخیصی ممکن است باعث کاهش سطح Hgb، هماتوکریت شود. ممکن است شمارش RBC، WBC، نوتروفیل ها و پلاکت ها را کاهش دهد.

.

منبع :

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :

آکاالکتریک تولید کننده انواع سطل زباله و سبزی خرد کن