» هشدار درمورد رواج استفاده از آمپول سوما در کشور
» هشدار درمورد رواج استفاده از آمپول سوما در کشور -آکا
هشدار درمورد رواج استفاده از آمپول سوما در کشورReviewed by حمید عبدالرحمن on Aug 25Rating:

» هشدار درمورد رواج استفاده از آمپول سوما در کشور

دکتر عبدالرضا نوروزی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در یک سال گذشته استفاده از آمپول سوما بویژه در باشگاههای بدن سازی برای افزایش حجم عضلات از رشد چشمگیری برخوردار بوده است.
مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: این آمپول به شدت روی عضلات قلب اثر می گذارد، در حالیکه مصرف آن در کوتاه مدت ممکن است عوارضی نداشته باشد، اما از سنین ۴۵ سال به بعد علائم و عوارض آن پدیدار می شود.
نوروزی گفت: از سوی دیگر سوما به شدت باعث پوکی استخوان ها می شود، به طوریکه در سنین ۵۰ سالگی به بعد شکنندگی استخوان های فرد افزایش می یابد.
وی اظهار کرد: استفاده از این آمپول به صورت خودسرانه بویژه در باشگاههای بدن سازی ممنوع است و این دارو به صورت قاچاق در دسترس قرار می گیرد.
سوماتروپین معروف به سوما یکی از مکمل هایی است که امروزه به واسطه تاثیرات جادویی ،مصرف آن در بین طرفداران بدنسازی باب شده است.
این دارو در واقع همان هورمون رشد انسانی یا به بیان ساده تر HGH میباشد که سوماتروپین در واقع نام تجاری این محصول است.
هورمون رشد یا سوماتروپین یک هورمون پلی پپتیدی، شامل ۱۹۱ اسید آمینه است که به طور طبیعی دربدن انسان ها در غده هیپوفیز تولید میشود اما میزان ترشح آن را هیپوتالاموس معین میکند که تا حد زیادی به سطح سلامت کلی فرد و سن بستگی دارد.

منبع: ایرنا
.

منبع :

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :