حساسیت کشنده به آمپول پنی‌سیلین
حساسیت کشنده به آمپول پنی‌سیلین,آمپول پنی سیلین,آمپول پنی سیلین 1200,امپول پنی سیلین در بارداری,امپول پنی سیلین 800,آمپول پنی سیلین,اطلاعات دارویی،شناخت داروها،

پنی‌سیلین یکی از آنتی‌بیوتیک هایی است که باعث ایجاد واکنش حساسیتی شدید به نام شوک آلرژی (آنافیلاکسی) در برخی افراد می شود.

هر چند مدت یک بار، خبری درباره مرگ یک یا چند نفر در اثر تزریق حساسیت کشنده به آمپول پنی‌سیلین,آمپول پنی سیلین,آمپول پنی سیلین

مگر تستی که قبل از تزریق انجام می‌شود، برای تشخیص حساسیت ناشی از تزریق پنی‌سیلین نیست؟

تست قبل از تزریق، ارزش درمانی زیادی ندارد. زمانی بحث بود که می‌توان با انجام تست متوجه حساسیت فرد به پنی‌سیلین شد. بعدها منابع علمی نشان داد همان میزانی از دارو هم که برای تست استفاده می‌شود، می‌تواند واکنش آلرژیک ایجاد کند. به همین دلیل انجام تست پیش از تزریق ارزش خاصی ندارد. به‌طوری که امروزه تست قبل از تزریق به‌هیچ‌وجه در کودکان انجام نمی‌شود. در بزرگسالان نیز انجام تست ارزش درمانی ندارد، به خصوص روشی که در ایران انجام می‌شود.

چطور؟ مگر مشکلش چیست؟

انجام تست پنی‌سیلین، پروتکل بسیار پیچیده‌ای دارد. به این صورت که ابتدا باید با مقادیر بسیار کم پنی‌سیلین، تست انجام شود. 20 دقیقه بعد تست مجددا باید تکرار شود، پس از گذشت 20 دقیقه از تست دوم، تست سوم با غلظت بیشتری باید انجام شود. اما در ایران، همان بار اول مقداری از پنی‌سیلین را رقیق و زیر پوست تزریق می‌کنند و بر اساس آن تصمیم می‌گیرند که بیمار نسبت به پنی‌سیلین حساسیت دارد یا نه. این روش به هیچ وجه علمی نیست و یک کار بیهوده محسوب می‌شود.

اگر فردی تزریق پنی‌سیلین را در خانه انجام دهد و دچار عوارض ناشی از تزریق پنی‌سیلین شود، اولین کاری که باید برای او انجام داد چیست؟

نه تنها پنی‌سیلین، بلکه تمامی فرآورده‌های تزریقی به صورت عام و به خصوص خانواده پنی‌سیلین‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها نباید به هیچ عنوان خارج از مراکز درمانی تزریق شوند. این فرآورده‌ها فقط باید در جایی تزریق شوند که امکان مقابله با شوک وجود داشته باشد.

تمامی مطب‌ها، اورژانس‌ها، کلینیک‌هایی که واحد تزریقات دارند و...، باید داروها و اکسیژن لازم برای ریکاوری کردن بیماری که دچار شوک شده را داشته باشند

اگر بیماری در خانه یا محلی که این امکانات وجود ندارد اقدام به تزریق کند کار بسیار خطرناکی کرده است و اگر اتفاقی برایش بیفتد حتما به مرگش منجر خواهد شد. به همین دلیل اگر بررسی کنید، می‌بینید بیمارانی که پس از تزریق پنی‌سیلین فوت کرده‌اند، کسانی بوده‌اند که خارج از مراکز درمانی و اکثرا در منزل تزریق‌شان انجام شده و سپس دچار شوک شده‌اند. تا اطرافیان بخواهند بیمار را به بیمارستان برسانند، کار از کار گذشته و بیمار فوت کرده است.

برخی افراد اقدام به تزریق خودسرانه آنتی‌بیوتیک می‌کنند. چه توصیه‌ای برای این افراد دارید؟

راستش خسته شدیم از بس به مردم گفتیم خودسرانه دارو مصرف نکنند، به‌خصوص داروهای تزریقی را. داروهای تزریقی بسیار خطرناک هستند. سهم عمده‌ای از عوارض جانبی و مرگ‌ومیرها ناشی از مصرف داروها به شکل تزریقی است. بنابراین مصرف خودسرانه دارو بسیار خطرناک است.

گفتید یکی از عوارض تزریق پنی‌سیلین درد زیاد آن است. در بعضی از مراکز، هنگام تزریق از بی‌حس‌کننده‌ها برای کاهش درد استفاده می‌کنند. آیا این کار صحیح است؟

استفاده از بی‌حس‌کننده‌ها همراه با پنی‌سیلین در ترکیب دارو تاثیری ندارد، اما آنچه مسوول تزریقات باید بداند این است که از میزان بسیار کمی از بی‌حس‌کننده‌ها هنگام تزریق پنی‌سیلین استفاده کند، زیرا بی‌حس‌کننده‌ها نیز خطرناک هستند و می‌توانند عوارض بسیار جدی ایجاد کنند.

به همین دلیل توصیه می‌شود چه هنگام ساخت ترکیبات پنی‌سیلین و چه هنگام تزریق، از مقادیر بسیار کم و در حد هزارم درصد از بی‌حس‌کننده‌ها استفاده شود.

منبع: هفته نامه سلامت - مریم منصوری

گردآوری سلامت اکاایران گردآوری سلامت اکاایران
منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :