آکاایران: اینکه تند تند وسریع غذا بخورید الزاماً خطرناک نیست. اما با این حال این‌گونه غذا خوردن احساس گرسنگی را برطرف نمی‌کند. برای همین هم معمولاً به ریزه خواری بعد از غذا رو می‌آورید. این عادت‌های نامناسب غذایی به اضافه وزن و چاقی مفرط منجر می‌شود. واقعیت این است که این حالت‌ها نیز برای بدن گران تمام می‌شود. برای همین پزشکان و متخصصان حوزه‌ی تغذیه توصیه می‌کنند که همیشه نشسته غذا بخورید.در حقیقت، مطالعات نشان می دهند که آهسته غذا خوردن می تواند به شما کمک کند تا احساس سیری بکنید و وزن کم کنید.در این مقاله از مجموعه مقالات پزشکی آکاایران,  فواید آهسته غذا خوردن برای کاهش وزن و هم برای سلامت کلی را مورد بررسی قرار می دهد. مطالعه‌ی ادامه‌ی مطلب را از دست ندهید.

لاغری با آرام غذا خوردن ممکن است؟

وقتی که بحث حفظ سلامت در میان باشد، بسیاری از ما به چیزهایی مثل خوردن غذاهای سالم و ورزش فکر می‌کنیم، اما تابه‌حال فکر کرده‌اید که آرام‌تر غذا بخورید؟ درحالی‌که بسیاری از ما در مورد خوردن میوه‌ها و سبزیجات تازه یا کاهش مصرف قند آموزش دیده‌ایم، اما به‌ندرت در مورد نحوه‌ی خوردن آموخته‌ایم. شاید به این خاطر است که ما فقط نگران این هستیم که چه چیزی باید بخوریم و چه چیزی نباید بخوریم و همین هم نشان می‌دهد که ما به قوانین صریح و روشن برای سالم‌ماندن بیشتر اشتیاق نشان می‌دهیم (که واقعا کم است)، اما این از اهمیت موضوع کم نمی‌کند. 

بیش از حد سریع غذا خوردن می تواند باعث افزایش وزن شود و افرادی که سریع غذا می خورند، سنگین تر از کسانی هستند که آهسته تر غذا می خورند.در حقیقت، سریع غذا خوردن تا 115 درصد بیشتر مبتلا به چاقی هستند ؛ در یک مطالعه، محققان بیش از 4.000 مرد و زن میانسال را مورد بررسی قرار دادند و از آن ها پرسیدند که چگونه غذای خود را می خوردند.آن هایی که می گفتند "خیلی سریع غذا می خورند" سنگین تر بودند و از سن 20 سالگی وزن اضافه کردند.مطالعه ای دیگر به تغییر وزن در بین 529 مرد در طول یک دوره 8 ساله نگاه کرد. آن هایی که گزارش کرده اند "سریع" هستند بیش از دو برابر افراد "آهسته" یا "متوسط" وزن دارند.

آرام غذا خوردن

آرام‌تر غذا بخور، خیلی سریع غذا می‌خوری!

وقتی که این سیگنال‌های عصبی و هورمونی از دستگاه گوارش (از جمله معده) فرستاده می‌شود، حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد که معده به مغز بگوید که سیر است و دیگر نیازی به غذا ندارد.وقتی ما بسیار باسرعت غذا می‌خوریم، می‌توانیم خیلی سریع، قبل از اینکه سیگنال سیری از معده به مغز برسد، بیش از نیاز برای سیری‌مان غذا بخوریم. این امر نه‌تنها باعث ناراحتی معده می‌شود، بلکه زیادخوردن غیرعمدی یکی از عوامل چاقی و افزایش وزن است، مشکلات سلامتی مزمن را بیشتر می‌کند و کمیت و کیفیت زندگی ما را کاهش می‌دهد.

بیش‌ازحد غذا خوردن، تنها یکی از کوچک‌ترین عوارضی است که تند غذاخوردن برای ما دارد. وقتی که شما تند غذا می‌خورید، غذا را کامل و به‌درستی نمی‌جوید. اولین گام در هضم غذا در دهان و به‌وسیله‌ی دندان‌ها آغاز می‌شود. ما با دندان‌ها غذا را به تکه‌های کوچک‌تر تقسیم می‌کنیم و بزاق دهان شروع به تجزیه‌ی مولکول‌های خاص می‌کند. وقتی ما خیلی سریع غذا می‌خوریم، سؤال دیگری دراین‌باره پیش می‌آید: بقیه‌ی سیستم گوارش چقدر باید کار کند تا غذایی را که کامل جویده نشده، هضم کند؟ 

Related image

غذاهایی بخورید که به جویدن نیاز دارند:

اینها شامل غذاهای فیبرداری هستند که نیاز به جویدن زیادی دارند، مانند سبزیجات، میوه ها و آجیل ها. فیبر نیز می تواند کاهش وزن کمک کند. 

آب بنوشید:

Image result for ‫آب بنوشید‬‎

از یک تایمر استفاده کنید:

تایمر آشپزخانه خود را برای 20 دقیقه تنظیم کنید و نهایت تلاش خود را بکنید تا قبل از زدن زنگ غدا را تمام نکنید.

هدف برای آهسته و ثابت خوردن غذاست. 

عوامل حواس پرتی را خاموش کنید:سعی کنید هنگام خوردن از لوازم الکترونیکی دوری کنید ؛ اگر باید تلویزیون تماشا کنید، یک برنامه 20-30 دقیقه ای را انتخاب کنید و تمام مدت غذا بخورید. 

نفس عمیق بکشید:

اگر خیلی سریع غذا می خورید، کمی نفس عمیق بکشید ؛ این کار به شما کمک می کند که دوباره تمرکز کنید و به مسیر خود برگردید.

Image result for ‫لاغری با آرام غذا خوردن ممکن است‬‎

تمرین غذا خوردن ذهنی:

این تکنیک به شما کمک می کند تا توجه بیشتری به آنچه در حال خوردنش هستید، داشته باشید و کنترل خواسته های خود را داشته باشید. 

صبور باشید:

تغییر، زمان می برد، و در واقع 66 روز طول می کشد تا یک رفتار جدید به یک عادت تبدیل شود و در نهایت آهسته غذا خوردن به طور طبیعی اتفاق می افتد.

آهسته غذا خوردن به کم خوردن کمک می کند:

اشتهای شما و جذب کالری بیشتر توسط هورمون ها کنترل می شود.به طور عادی بعد از خوردن غذا، شکم شما هورمونی به نام قرلین را سرکوب می کند، هورمدنی که باعث گرسنگی می شود.

و همچنین، هورمون های آنتی چولسیستوکینین (CCK)، yy پپتید (PYY) و گلوکاجن - مانند پپتید - 1 (GLP - 1) را آزاد می کند که این هورمون ها، پیام را به مغز حمل می کنند و به آن اطلاع می دهند که غذا را خورده اید و مواد غذایی جذب می شوند.

این باعث کاهش اشتها می شود و باعث می شود احساس سیری بکنید و به شما کمک می کند که غذا را رها کنید ؛ به طور شگفت انگیز، این فرآیند حدود 20 دقیقه طول می کشد، بنابراین با آهسته غذا خوردن مغز زمان مورد نیاز برای دریافت این سیگنال ها را دارد.

Image result for ‫لاغری با آرام غذا خوردن ممکن است‬‎

آهسته غذا خوردن می تواند هورمون های سیری را افزایش دهد:

خوردن خیلی سریع اغلب منجر به پرخوری می شود، چون مغز شما زمان لازم برای دریافت سیگنال های سیری را ندارد.

آهسته غذا خوردن میزان کالری دریافتی را کاهش می دهد:

در یک مطالعه، معلوم شد افراد دارای وزن نرمال و اضافه وزن در دو گام مختلف ناهار می خورند ؛ هر دو گروه کالری کمتری را در آهسته غذا خوردن دریافت می کردند، اگر چه تفاوت تنها از لحاظ آماری در گروه وزنی معمولی قابل توجه بود.

Image result for ‫لاغری با آرام غذا خوردن ممکن است‬‎

چگونگی آهسته غذا خوردن و کاهش وزن:

توصیه هایی برای کمک به شما در آغاز آهسته غذا خوردن وجود دارد: 

از گرسنگی شدید اجتناب کنید:

آهسته غذا خوردن وقتی که شما واقعاً گرسنه هستید، خیلی سخت است. برای جلوگیری از گرسنگی شدید، برخی از میان وعده های سالم را در دست نگه دارید. 

بیشتر بجوید:

بشمرید که چند بار به طور معمول لقمه غذا را می جوید و بعد آن مقدار را دو برابر کنید. ممکن است تعجب کنید که شما معمولاً چقدر می توانید بجوید.

Image result for ‫لاغری با آرام غذا خوردن ممکن است‬‎

پایین گذاشتن قاشق چنگال:

پایین گذاشتن قاشق چنگال در بین لقمه های غذا به شما کمک می کند به آرامی غذا بخورید و هر لقمه را مزه کنید.