برای آن‌هایی که غبغب دارند (3)
تقریباً همه کسانی که غبغب دارند و چاقی گردنشان جلب توجه می‌کند, کلا چاق هستند و کاهش وزن به طور کلی یکی از راه‌های حذف چانه چند طبقه آن‌ها است

برای آن‌هایی که غبغب دارند (3)

تقریباً همه کسانی که غبغب دارند و چاقی گردنشان جلب توجه می‌کند، کلا چاق هستند و کاهش وزن به طور کلی یکی از راه‌های حذف چانه چند طبقه آن‌ها است.

غبغب

در قسمت اول این مطلب درباره‌ی رژیم غذایی مناسب برای کسانی که غبغب دارند و در قسمت دوم آن درباره‌ی نرمش‌های مناسب برای آن‌ها توضیحاتی ارائه شد. حالا ادامه‌ی مطلب ...

 

* من می‌خواهم فقط گردنم را لاغر کنم، چرا باید وزن کل بدنم را هم پایین بیاورم؟

بله، ممکن است تعجب کنید و ندانید چرا این همه بر کاهش وزن کل بدن برای از بین بردن این چربی موضعی ناخوشایند تاکید می‌شود؛ ولی یک واقعیت وجود دارد و آن این است که هیچ کس نمی‌تواند بدون کاهش وزن کلی قسمتی از بدنش را لاغر کند. تمام آگهی‌های رنگارنگی هم که ادعا می‌کنند در سالن ورزشی و تحت نظر مربیان مجرب انجام این کار کاملاً ممکن است، فقط برای جلب مشتری است. تقریباً همه کسانی که غبغب دارند و چاقی گردنشان جلب توجه می‌کند، کلا چاق هستند و کاهش وزن به طور کلی یکی از راه‌های حذف چانه چند طبقه آن‌ها است.

 

یک نکته ساده و کلیدی...

در واقع ساده‌ترین و کم‌خرج‌ترین راه برای رفع مشکل غبغب این است که هنگام راه رفتن، نشستن پشت میز یا راه رفتن کمرتان را صاف کرده و قوز نکنید. اگر  به این نکته ساده توجه کنید، شاید چربی موضعی آزاردهنده گردنتان کاملاً از بین نرود، ولی پس از مدتی راست نشستن و پرهیز از خم کردن بیش از اندازه پشتتان خواهید دید که گردن چاق شما کمتر به چشم می‌آید و جلب توجه می‌کند.

 

دقت کنید که...

در ابتدا نرمش‌ها را به آرامی و به دفعات کمتر در روز انجام دهید. هرگاه که می‌خواهید وضعیت گردنتان را تغییر دهید، بسیار آرام و بدون عجله این کار را بکنید. اگر برای انجام برخی تمریناتی که در قسمت قبلی مطلب ذکر شد، مثل ممانعت از حرکت رو به جلو یا رو به عقب سر، می‌خواهید از ابزاری غیر از دست‌هایتان که در سالن‌های ورزشی وجود دارند استفاده کنید، این کار را به دقت انجام دهید و برای دفعات اول حتماً زیر نظر مربی تمرین کنید. هیچ‌گاه خودتان را خسته نکنید. اگر کوچک‌ترین احساس ناراحتی کردید و دیدید که گردنتان درد گرفته است، فوراً تمرین را قطع کنید و با پزشک خود تماس بگیرید.

یک واقعیت وجود دارد و آن این است که هیچ کس نمی‌تواند بدون کاهش وزن کلی قسمتی از بدنش را لاغر کند.

اگرچه می‌خواهید هرچه زودتر گردن خود را لاغر کنید و غبغبتان از بین برود، ولی باید بدانید که گردن انسان خیلی حساس است و به سادگی می‌تواند آسیب ببیند، بنابراین اگر روش درست انجام این ورزش‌ها را نمی‌دانید، حتماً از یک کارشناس آگاه، مانند یک فیزیوتراپ، کمک بگیرید. اگر دقت نکنید و از روی عجله برای زودتر نتیجه گرفتن، این نرمش‌ها را سریع‌تر یا به تعداد دفعات بیشتر در روز انجام دهید، ممکن است به گردنتان که پیش از این سالم و فقط چاق بوده است، به شدت آسیب بزنید.

 

* چرا اگر موقع نشستن  یا راه رفتن قوز کنم غبغب پیدا می‌کنم؟

اگر موقع نشستن و راه رفتن قوز کنید و به مدتی طولانی پشت‌تان را خم کرده و در همان حالت بمانید، پوست زیر چانه‌تان شل شده و چربی در آن نقطه جمع می‌شود. در واقع با خم شدن بیش از حد و قوز کردن، عضلات فک‌های شما فضای بیشتری در اختیار خواهند داشت تا خود را در آن جای دهند و به این ترتیب عضلات آن قسمت شل شده و دیگر لازم نیست خودشان را سفت نگه دارند و به این ترتیب ضعیف می‌شوند (به زبان ساده ولو می‌شوند) و چربی‌های اضافی می‌توانند در کنار این فک‌های شل و ولو تجمع یابند.

 

* میز و صندلی من در محل کار طوری است که به ناچار باید پشت میز خم شوم تا بتوانم کارم را انجام دهم. چه کار کنم؟

بدانید که قوز کردن و خم شدن بیش از اندازه پشت میز کار نه تنها باعث می‌شود غبغب پیدا کنید، بلکه به کمرتان هم آسیب می‌زند. پس اگر به سلامتی و ظاهرتان اهمیت می‌دهید، در صورت امکان از مدیرتان بخواهید که یک صندلی مناسب برای شما تهیه کند یا اگر او درخواست شما را قبول نکرد، خودتان یک صندلی مناسب تهیه کنید. راست نشستن پشت میز کار یک فایده مهم دیگر هم دارد و آن این است که بهتر می‌توانید روی چیزی که می‌نویسید، می‌خوانید یا تماشا می‌کنید تمرکز کنید.

آدامس جویدن هم به شما کمک می‌کند!

یک روش جالب و راحت و کم‌خرج دیگر برای حل این مشکل ناراحت‌کننده این است که آدامس بجوید. البته دقت کنید که حتماً آدامس بدون قند باشد. اگر عضلات فک و صورت شما زیادتر حرکت کنند، از تجمع چربی در گردن پیشگیری خواهد شد. عضله‌ای در گردن شما هست که «پلاتیسما» نام دارد و کار روی این عضله و نرمش دادن به آن کلید اصلی حل این مسأله فیزیکی دشوار است.

 

* آیا باید برای لاغر کردن گردنم به طور خاصی آدامس بجوم؟

بله، آدامس جویدنی که بتواند از ایجاد غبغب جلوگیری کند هم راه و روش خاص خودش را دارد. این کار کمی با آدامس جویدن معمولی فرق دارد. باید دهانتان را تا حد ممکن باز کنید و لب پایین خود را روی دندان‌های ردیف پایین بکشید. پس از این کار فکتان را یک بار باز و بسته کنید؛ درست مثل این که بخواهید یک خوراکی را با فک خود بقاپید. ممکن است انجام این نرمش در حضور دیگران مؤدبانه به نظر نرسد؛ زیرا معمولاً وقتی کسی آدامس می‌جود، سعی می‌کند دهانش باز نشود. اگر برای انجام این کار در مکان‌های عمومی، مانند محل کار خجالت می‌کشید، در خانه تمرین کنید. با انجام مداوم و هر روز این کار اثرات مثبت آن را به خوبی مشاهده خواهید کرد.

 

لیپوساکشن

اگر همه دستوراتی را که در بالا و قسمت‌های قبل گفته شد درست و بدون هیچ کم و کاست و خطایی انجام دادید، ولی موفق نشدید، «لیپوساکشن» بهترین گزینه درمانی است. در این روش بافت‌های اضافی چربی بیرون آورده می‌شوند تا آن نقطه لاغر شود و به حالت طبیعی برگردد.

 

* لیپوساکشن چطور عمل می‌کند؟

از یک دستگاه ساکشن و یک تیوب توخالی برای بیرون کشیدن چربی‌های اضافی استفاده می‌شود. پس از این که آن نقطه به طور موضعی بی‌حس شد، مقدار معین و از پیش تعیین‌شده‌ای از یک ماده خیس‌کننده را داخل موضع تزریق می‌کنند.

یک روش جالب و راحت و کم‌خرج دیگر برای حل این مشکل ناراحت‌کننده این است

که آدامس بجوید. البته دقت کنید که حتماً آدامس بدون قند باشد. اگر عضلات فک

و صورت شما زیادتر حرکت کنند، از تجمع چربی در گردن پیشگیری خواهد شد

ترکیبات موجود در این مایع، سلول‌های چربی را از بافت‌ها جدا کرده و سپس دستگاه ساکشن آن‌ها را از طریق آن تیوب توخالی از بدن بیرون می‌کشد تا چربی اضافی آن نقطه از بدن (مثلاً گردن) خارج شود و غبغب فرد از بین برود.

 

* حالا باید چه کار کنم؟

حالا که از اصول کلی لاغر کردن گردن و از بین بردن غبغب آگاه شدید، باید این روند را هر روز ادامه دهید و در به‌کارگیری آن افراط یا تفریط نکنید. به جای این که لاغر کردن گردن و از بین بردن غبغب نازیبای خود را به عنوان یک هدف کوتاه‌مدت در نظر بگیرید، سبک زندگی خود را تغییر دهید. فکر نکنید که اگر مدت کوتاهی برای کاهش چربی گردنتان تلاش کنید و حتی در این کار موفق شوید، برای همیشه از شر این مشکل خلاص خواهید شد. اصلاً این طور نیست و اگر به محض از بین رفتن غبغب و رسیدن به شکل دلخواه مانند قبل عمل کنید، همان چربی‌های اضافی و غبغب زشت مجدداً باز خواهند گشت.

لاغر کردن موضعی یک قسمت از بدن کار ساده‌ای نیست و روند کندی دارد؛ زیرا چربی‌ها به خاطر شیوه نادرست زندگی و عادات غلط غذایی به مرور زمان جمع شده‌اند و به سادگی از بین نمی‌روند. باید صبور و امیدوار باشید و با مداومت و پشتکار ادامه دهید تا نتیجه بگیرید. هیچ گاه انتظار معجزه نداشته باشید.

منبع : tebyan.net

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :