دلایل چاقی بعد از یائسگی
نیاز,دلایل چاقی,یائسگی,زنان,زنان اضافه,زنان اضافه وزن,رسیدن,یائسگی و کاهش

دلایل چاقی بعد از یائسگی
 
بعد از 50 سالگی بسیاری از زنان اضافه وزن پیدا می‌کنند. این اضافه وزن به دلیل رسیدن به سن یائسگی و کاهش متابولیسم پایه و رسیدن آن به 100 تا 200 کالری در روز است .متابولیسم پایه یعنی میزان انرژی که بدن برای استراحت و دیگر فعالیت‌های طبیعی مثل تنفس، فعالیت‌های سلولی، هضم غذا و... نیاز دارد.

 با فرا رسیدن یائسگی میزان متابولیسم پایه کاهش می‌یابد و فرد برای پیشگیری از چاق شدن لازم است میزان کالری دریافتی خود را کاهش دهد. در واقع ما زمانی چاق می‌شویم که میزان انرژی بیش از انرژی مصرفی باشد.

وقتی ارگانیسم‌ها کمتر انرژی مصرف می‌کنند اما ما مثل گذشته انرژی دریافت می‌کنیم انرژی اضافی به شکل چربی در بدن ذخیره شده و سبب چاقی فرد می‌شود. یک خانم یائسه برای پیشگیری از این موضوع کافی است روزانه 100 تا 200کالری مصرف کند. در این سن مصرف ویتامین D بیش از همیشه اهمیت دارد به همین دلیل نباید میزان مصرف لبنیات را کاهش داد. همچنین مصرف میوه و سبزیجات را هم نباید کم کرد چون برای سلامتی ضروری‌اند. حتما باید به یک متخصص تغذیه مراجعه کرد تا کالری‌های اضافی مربوط به غذاهایی که ارزش تغذیه‌ای مهمی ندارند مثل نوشیدنی‌های شیرین را از برنامه غذایی حذف کند.
منبع:salamatiran.com

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :