به نقل از آکاایران: سیاه سرفه می تواند هر فردی را در هر سنی مبتلا سازد. علامت اصلی این بیماری سرفه های سخت و شدید می باشد. در بین هر سرفه فرد کاملا سالم به نظر می رسد. گاهی ساعت ها بین هر حمله سرفه طول می کشد. باما همراه شوید و مطالبی درمورد بیماری سیاه سرفه مطالعه کنید.

سیاه سرفه

آکاایران: سیاه سرفه یکی از بیماری های عفونی واگیردار دستگاه تنفسی است که عامل آن باکتری "بوردتلا پرتوسیس" است. این بیماری از طریق استنشاق قطرات تنفسی شخص بیمار، سرایت می کند. این بیماری در تمام سنین بروز پیدا می کند، ولی در کودکان شایع تر است. گسترش جهانی این بیماری به علت واکسیناسیون، بسیار کاهش پیدا کرده است.

سیاه سرفه عفونتی است که توسط باکتری به نام بوردتلا پرتوسیس ایجاد می شود. این باکتری به دیگر افراد از طریق ذرات ریز عفونی موجود در هوا که در طول سرفه و همچنین از طریق تماس نزدیک با فرد آلوده تولید می شوند، پخش می شود. این باکتری به سلول هایی که در مجرای تنفسی قرار دارند متصل شده، سپس تکثیر یافته و باعث بروز علایم می شود. بوردتلا پرتوسیس برای بروز علایم (اساسا سرفه) روی دیواره مجاری تنفسی اثر کرده و علایم تا مدت ها بعد از اینکه باکتری از بین می رود ادامه دارند.

علائم بیماری شامل سه مرحله 1-سرفه خفیف سرما خوردگی مانند 2-مرحله حمله ای که مرحله اصلی و خطرناک بیماری هست 3-مرحله نقاهت که مرحله بهبودی بیماری است. در مرحله اول علائم غیر اختصاصی شبیه به سرماخوردگی است. بعد از یک تا دو هفته سرفه هایی که به دنبال آنها صدای شدید دمی شنیده می شود. حملات سرفه ها می تواند شدید باشد و همراه با کبودی بعد از سرفه و استفراغ باشند. تظاهرات سیاه سرفه در شیرخواران کوچک تر از شش ماه ممکن است بصورت سرفه های شدید به هر مدت، اشکال در غذا خوردن، قطع تنفس یا کندی ضربان قلب بدون حملات سرفه باشد.

علایم سیاه سرفه

بیماری به طور ویژه از یک الگو پیروی می کند:

مرحله اولیه (فاز موکوسی یا مخاطی)

در ابتدا اغلب گلو، دردناک می شود. درطول یک روز تقریبا سرفه های عادی خشک و ملایم گسترش می یابند. در این مرحله فرد ممکن است ناخوشی خفیفی را احساس کرده و تب خفیفی داشته باشد. همچنین ممکن است آبریزش بینی نیز داشته باشد. بعد از چند روز ممکن است تولید سرفه ها همراه با مقداری موکوس بیشتر شوند – اما در ابتدا هنوز به نظر می رسد که سرفه ها عادی می باشند.

مرحله اصلی سرفه (فاز تهاجم)

بعد از چند روز، اغلب 10 تا 14 روز از شروع بیماری، سرفه ها بدتر شده و وارد فاز تهاجمی می شوند. به این معنی که حالات تهاجمی از سرفه های سخت و شدید به وجود می آید. گاهی به این سرفه ها، سرفه های خفه کننده گفته می شود.

درطول یک حمله سرفه، فرد دائما بارها و بارها سرفه می کند. صورت اغلب قرمز شده و بدن سفت می شود. در نهایت، تلاش ناخوشایندی برای فرو بردن هوا به داخل ریه ها وجود دارد که ممکن است منجر به تولید یک صدای بلند شود.

سیاه سرفه به شدت مسری است و در افرادی که استعداد این بیماری را دارند بسیار شایع است.انتقال بیماری از راه استنشاق قطرات ریزی است که طی سرفه های شدید بیمار در فضا پراکنده می شود و به افراد پیرامون بیمار منتقل می شود. دوره کمون (نهفته) بیماری حدود 6 روز تا 2 هفته است. سیاه سرفه می تواند منجر به ذات الریه (پنومونی)، کاهش آب بدن، کاهش وزن، اختلال خواب، عفونت گوش، سینوزیت، خونریزی شبکیه چشم، خونریزی مغزی، فتق کشاله ران به دلیل سرفه های مکرر، تشنج، التهاب مغز و خفگی گردد.علت مرگ شیرخواران زیر پنج ماه به دلیل پنومونی، خفگی و آنسفالیت است.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران