به نقل از آکاایران: رحم یک عضو عضلانی در لگن است که مانند حفره ای در میانه بدن قرار گرفته و توسط بافتی به نام آندومتر پوشیده شده است. تا قبل از یائسگی هر ماه اندومتر ساخته شده و در دوره قاعدگی از بدن خارج می شود. با ما همراه شوید و کزالبی درمورد سرطان رحم مطالعه کنید.

سرطان رحم

آکاایران: سرطان رحم ممکن است به علت تغییرات در سلول های اندومتر در طول چند سال قبل یا بعد از یائسگی بروز کند. سرطان رحم نباید با سرطان دهانه رحم که یک نوع سرطان کاملا متفاوت است اشتباه گرفته شود.

سه علامتی که در بسیاری اوقات نشان دهنده سرطان رحم است  این سه عبارتند از: شکم درد, خونریزی غیر معمولی, اگر در قسمت لگن فشار احساس شود. اگر این علائم را داشتید زنگ خطری برای سلامتی شماست باید نسبت به این نشانه ها بیدار باشید و دست کم نگیرید . چون اینها نشانگر این است که اشکالاتی در دستگاه تناسلی وجود دارد که باید در جهت رفع این مشکلات بر آئید. سرطان رحم اقسام مختلفی دارد. سرطان گردن رحم و سرطان مخاط رحم از نمونه های سرطان این اندام هستند.

دستگاه داخلی تولیدمثل زنان شامل رحم، تخمدان ها، لوله های رحمی یا لوله های فالوپ و دهانه رحم (یا سرویکس) می شود. وظیفه اصلی این اعضا، تخمک گذاری به موقع توسط تخمدان هاست که تحت تاثیر هورمون های ترشح شده از غده هیپوفیز که در مغز قرار دارد هستند. گرفتن تخمک توسط لوله های رحم و لقاح در لوله ها و ایجاد محیط خارج از مناسب دررحم برای رشد جنین که به آن لانه گزینی می گویند و همچنین مراحل رشد جنین تا زمانی که متولد شود و بتواند در محیط رحم زندگی کند همگی از عملکردهای اصلی دستگاه تناسلی زنان هستند. در طول هرماه تحت تاثیر هورمون هایی که از غده هیپوفیز ترشح می شوند درنهایت یک تخمک شروع به رشد می کند و معمولا در میانه دوره قاعدگی یعنی فاصله بین روز اول خونریزی قاعدگی در هرماه تا روز اول خونریزی در ماه بعدی تخمک آزاد می شود. در زمان رشد تخمک هورمون اصلی که از تخمدان ترشح می شود استروژن نام دارد و بعد از تخمک گذاری استروژن و پروژسترون ترشح می شود. اگر در زمان آزاد شدن تخمک، سلول جنسی مرد برای لقاح در لوله رحمی وجود داشته باشد لقاح صورت می گیرد و تخمک بارور می شود در غیراین صورت تخمک بارور نخواهد شد و بعد از ۲ هفته بعد از تخمک گذاری، خونریزی قاعدگی شروع می شود. هرکدام از اعضای دستگاه تناسلی مثل دیگر اعضای بدن دسته ای از سلول ها می توانند به دلایلی شروع به تکثیر خارج از روند طبیعی کنند که این مقدمه ای برای شروع بدخیمی سرطان در آن نواحی خواهد بود.

آکاایران: هنوز به طور قطعی مشخص نشده است که علت رشد و سرطانی شدن سلول های غشای مخاطی چه چیزی است. برخی عوامل خطر وجود دارند که باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان رحم  می شوند و اضافه وزن یکی از آنهاست. بچه دار شدن باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان رحم می شود و از طرفی تجویز صحیح درمان جایگزینی هورمونی (HRT) نمی تواند باعث ایجاد سرطان رحم شود. سرطان رحم در زنان زیر 30 سال به ندرت بروز می کند و به مراتب در زنان بالای 60 سال شایع تر است.

این علائم تا حد زیادی به این قضیه بستگی دارد که فرد بیمار هنوز پریود می شود و یا یائسه شده است. اگر بیمار هنوز به سن یائسگی نرسیده باشد، ممکن است سرطان باعث نامنظم و یا سنگین تر شدن دوره های قاعدگی شود. اما اگر بیمار در دوره یائسگی باشد، هر گونه خونریزی از واژن غیر طبیعی بوده و می تواند نشانه ای از وجود سرطان رحم باشد که برای بررسی و آزمایش دقیق تر باید فرد به پزشک مراجعه کند. هر زنی که در سن یائسگی با خونریزی ناگهانی و غیر منتظره از واژن مواجه شد باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند. واقعیت این است که سرطان رحم بسیار به کندی پیشرفت می کند و معمولا زنان در مراحل اولیه بیماری با خونریزی از واژن مواجه می شوند.

در مرحله اول درمان، بیمار با داشتن حالت های غیرعادی که اشاره کردیم باید به پزشک مراجعه کند و بعد از معاینه اولین مرحله در ارزیابی بیمار مبتلا به خونریزی غیرطبیعی رحمی نمونه برداری از رحم صورت می گیرد که از ۹۰ تا ۹۸ درصد ارزش تشخیصی دارد. در مورد افرادی که نمی توانیم در مطب از آن ها نمونه برداری کنیم مثلا کسانی که تحمل درد را ندارند یا دهانه رحم شان تنگ است و نمی توان نمونه برداری انجام داد باید کورتاژ تشخیصی در اتاق عمل روی آن ها صورت بگیرد. سونوگرافی از راه واژن نیز می تواند ضخامت لایه داخلی رحم یا همان آندرومتر را به ما نشان دهد و در موردی که ضخامت این لایه بیش از حدطبیعی دیده شود نشان دهنده افزایش خطر ابتلا به سرطان در آن ناحیه است، با این حال سونوگرافی جای نمونه برداری را نمی گیرد. بعد از این مرحله برحسب این که جواب نمونه برداری مثبت یا منفی باشد پزشک درمورد نحوه درمان و روش های تشخیصی بیشتر برای بیمار تصمیم می گیرد. درمان بیماری برحسب شدت بیماری و گسترش آن که شامل درآوردن رحم و تخمدان ها، شیمی درمانی و پرتودرمانی است صورت می گیرد.

گرداوری: بخش سلامت آکاایران